• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кинески телефони (мислења, искуства, препораки, сугестии...)

Дали би купиле кинески телефон?

 • Да!

  Гласови: 228 68.5%
 • Не

  Гласови: 105 31.5%

 • Вкупно гласале
  333

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,610
988
Колку видеа на ден прави човеков? XD

ЕДИТ: прашав пошо неодамна се сабскрајбнав и стварно ми се свиѓа содржината и како презентира и делува стварно unbiased. Само синоќа имаше ново видео кога стигна ново хахаха. Ептен работи изглеа браво.
Ретките ревјуери од Еуропа (УК поточно но нема врска) што можат да дадат локален поглед на технологијата, за разлика од останатите УСА ревјуери. Инаку веројатно имаат ембарго па сите ставаат во исто време видеа и Лајнус стави свое видео.
View: https://youtu.be/zXmIb5QZ56A
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Ретките ревјуери од Еуропа (УК поточно но нема врска) што можат да дадат локален поглед на технологијата, за разлика од останатите УСА ревјуери. Инаку веројатно имаат ембарго па сите ставаат во исто време видеа и Лајнус стави свое видео.
View: https://youtu.be/zXmIb5QZ56A
Според насловот се чуди како го курвале така стаклото.

------

Го изгледав/ислушав и не знам шо толку се возбуди за дизајнот на телефонот као да е нешто најубаво на свет - ама океј тоа е субјективно. Мр. Хуз Д Бос повеќе и побитни работи кажа, иако и двете видеа беа демек анбоксинг.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Во 2021 со тој сензор може само да сонуваат успех. Како за на главна.....просек.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Како што кажа mrwhostheboss, Oppo ти се како LG. Едноставно незнаат што прават.
Еднаш вадат телефон без исечок, друга пат телефон кој што се фокусира на зум, а сега имаш телефон со micro камера.
Така не се успева во маркетот на телефони, и ако веќе си се фатил за нешто, треба да се држиш за тоа.

Замисли ејпл секоја година да мењаваше технологии и други ствари по Ајфонот, немаше добро да биде.
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
84
78
Небитен е Oppo секако, неговата продажба е насочена за домашно тржиште.
Она што доаѓа, а е битно за нас е Oneplus. Па убаво е да се види како и која технологија на Оппо ќе биде имплементирана таму, знаејќи дека овие телефони делaт иста "платформа".
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
View: https://youtu.be/XiacOT5N9YM


LG повеќе ми имаат смисла. Телефонов не е воопшто лош.

Само што нема возбуда во него, тоа е проблемот. Микроскоп камера е мех.. секој телефон ке ја има...

Да ставеа лајт ринг на предна одма друг муабет ама кој да мисли...

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,946
2,507

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Секоја година добиваме се бетер телефони. Како може кај обичните модели (X60 во случајов) да нема зум леќа за оптички зум??


Mi 9T имаше? Ми ноут10 имаше 2?

Xaomi mi10 и ред други им тргнале, ко ние нафта да пиеме.


Корисна е кај ајфонот за портрети. Што е со фирмиве што продаваат камера систем кај флагшип уреди демек за упола цена али системот на камера земен од 10.000 денари телефон.

Ајде бе?!

Знам дека пандемија и се тоа, ама лугево купуваат технологија.

Во 2019 се ставија стандарди кај буџет телефони со две корисни камери помеѓу 8к - 14к. 15к + добиваш 3+ леќи. 24к+ OIS на главна камера. Со pixel 3A OIS за 20к.

2020/21 = 15к - 36к две леќи корисни и некоја макро/рандом леќа со исклучок на Samsung FE и тој другиот.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
352
216
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Интересен нов телефон од Виво наследникот на Х50
View: https://youtu.be/sUJfW4xJlNk
Таман дојдов во темава да го постирам видеово, веќе некој ме претркал. Каков телефон човече. Браво за Виво! Штета што не се достапни кај нас. Со цена од 650 еур (на ГСМАрена) ова е лудило од телефон.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Таман дојдов во темава да го постирам видеово, веќе некој ме претркал. Каков телефон човече. Браво за Виво! Штета што не се достапни кај нас. Со цена од 650 еур (на ГСМАрена) ова е лудило од телефон.

Напротив, телефонот не е ништо посебно СЕМ камерата
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
93
37
Таман дојдов во темава да го постирам видеово, веќе некој ме претркал. Каков телефон човече. Браво за Виво! Штета што не се достапни кај нас. Со цена од 650 еур (на ГСМАрена) ова е лудило од телефон.
Камерата е дефинитивно најдобра од сите други телефони моментално.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,025
770
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Хи сторе гледам ќе ги носат ОРРО телефониве
oppo.png
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,025
770
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,510
686
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,383
3,716
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,270
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно