1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    166
    2 Април 2014
    да не се разбереме погрешно, umbrela prestige што имав таа е крпена лепена и моментално во ѓубре.

додека АИО-то е тамам, не е нит крпено нит лепено, користено е неколку месеци само и толку беше. сега бидејки umbrelata ми рикна се свртев пак на АИО-то

ке купам утре синсилис од зегин и само обавезно.

е сега само да потврдам и да прашам:

- ко за почеток една третина синсилис ставам и 2 третини течност...?
    - дали синсиисот ке ја ослабе јачинаа на самата течност? да знам дали да ставам некоја појака или да терам со 4,5 која што моментално ми е тамам.
    - синсилио е она што го викате ВГ, а тоа е за поголеми облаци, или обратно беше?

ЕДИТ: ко што кажав не можам да ги најдам тие грејчи од пола ом така да морам да се прилагодувам на овие од 1,5 ом што се. привремено е ова бидејки пред недела дена нарачав endura T22 со глави и сл. тракатанци така да додека стигне ке се зезам со аио-то

Изменето од модератор: 13 Јануари 2019
  2. gokica

gokica
    Модератор

8,345
    10,050
    13 Јуни 2009
    @fis1976 морам да кажам дека клептонот што доаѓа со берзеркерот и мене ми направи разлика. Дали е добра или лоша рано ми е да кажам ама сепак има повеќе пареа и вкус. До сега се не бев заинтересирал па стоеа двата клептони во пакувањето. Не забележав споро палење и тоа на ајстик. Немам поим дали се SS или Кантал до душа ама не пробувам со темп контрола ионака.

3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    - да (и мучкаш/клачкаш јако)
    - да (и според никотин и според арома; што понекогаш и нема да се осети толку многу колку што би мислел, барем е така кај мене, многу е слично, па јас не ставам појака)
    - да (ВГ е и за облаци) (поточно е Г-то во ВГ-то, а В-то (дека е растителен) не е толку важно или не може лесно да се докаже дури и за ВГ-то :hay:)

На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fis1976

fis1976
    On your way to fame

411
    762
    15 Март 2016
    Машко
    Ќе пробам со неговите, негде околу 0.7-0.8 оми треба да се, јас тој што го намотав излезе 1.25 оми, можеби една намотка помалку следниот пат и ќе биде подобро. Многу наеднаш ми дојде, атомајзер, мод, нова жица, чекајте малку да средам импресии па ќе пробам пак деновиве :) .

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    166
    2 Април 2014
    Тоа е тоа, купив, измешав и работи како сон. Сега уште да погодам мерка за мешање и крај. Денеска само на една цигара сум, сабајле со кафето, мислам дека таа една никогаш нема да ја оставам.

Се надевам ендурата нема да има овакви проблеми.

На krema, Metuzalem, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Па и не е некој трошк греач од пола ом.... :).

7. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    166
    2 Април 2014
    Не е за трошокот воопшто туку чекањето додека стигне така да мора некако да се снаоѓам. А и кај нас освен амбрела нема никаков друг избор, не сме сите од скопје нели. Мада не знам дали и во скопје може да се најдат.

8. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не сме! :)

9. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Во умрела голем а е веројатноста да имаат, а инаку може некој студент да ти донесе, јас би ти пратил, може и неккј друг да ти прати ваљда...

10. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    166
    2 Април 2014
    Хахах, значи кај нас нема ни умрела туку некој слаб избор на умрела производи и тоа само во една/две аптеки. Од велес сим иначе, ние кино и базент немаме тек па за нешто друго не ни помислувај.

11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,532
    711
    3 Март 2018
    Ја од Кичево бев , знам како е(додуша имавме базент ама...), ќе најдеш некој што оди до Ск, ќе се снајдеш :) ем имате електричен воз :D Нели праќаат од умбрела по пошта ?
    Додуша си се снашол веќе со стаиот, ама не е лошо да се знае дали праќаат и за колку време стига. Ако си имал искуство.

12. fis1976

fis1976
    On your way to fame

411
    762
    15 Март 2016
    Машко
    Импресии за Berserker-от после 5 дена секојдневно користење во ротација со Doggy и Prime.

Полнењето е беспрекорно, top cap-от многу лесно се навртува и одвртува и не можеш да го престегнеш па после да се створи вакум и да не можеш да го одвртиш (не знам на ревјуата од каде им тоа дека многу тешко се одвртува за полнење). Малку знае да се излигави на полнење ама не на секое, или ќе избришиш top cap пред полнење или пак од кога ќе навртиш.
    Аромата е тука, ме бендисува, густина на пареа, цуг, таман за мене. Mалку е "позахтевен" и од Doggy-то и од Prime-от кога станува збор за викување, ако ставиш повеќе памук може да очекуваш dry hit (никогаш на ниту еден атомајзер што сум го имал до сега не сум осетил dry hit освен сега), не ептен јако ама се чувствува дека не е натопен памукот како што треба, второто влечење е таман, подобро помалку памук отколку повеќе. До сега сум немал протекување со помалку памук.
    Најголема маана, многу е "жеден" :) и не, не е " синдромот (претерано користење) на нов танк" :)

едит: не биле 3, 5 дена биле :oops::)

Последна промена: 15 Јануари 2019
    Tom Ford, Metuzalem и на Chicco69 им се допаѓа ова.
  13. Roncic

Roncic
    Гостин

И конечно најдов што била муката со кајфунот. Покрај тоа што имал регулатор на воздух, исто така има регулатор на течност. Ееееее нуб сам , ама то је.

cacko1, Metuzalem, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    5 години. :cool:

На Bambuca, fis1976, bicikle и уште 6 други им се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Си викаш ко вчера да беше. :)

На Ace Lud и Metuzalem им се допаѓа ова.
  16. crcic

crcic
    Gaining Experience

315
    166
    2 Април 2014
    што правите кога ке отидете на работа а уредот сте го заборавиле дома? да, ке си земам еден резерва и нека стои еве за овакви времиња ама ете се случи а по цигари не ми се посегнува.

и не, не можам да претрчам до дома бидејки канц. ми е 60 км. оддалечена. :)

17. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

909
    2,022
    28 Јануари 2017
    Машко
    Кога ќе набиеш малку “стаж“ и си заинтересиран за електронскиве, ќе имаш секогаш повеќе од 2 модови/китови и ќе можиш да си дозволиш да оставиш еден на работа за недај боже. Ама пак, кога ќе стигниш во тој стадиум на користење, мислам дека нема да ти е никаков проблем ако ја заборавиш и ќе поминиш лесно и без неа.

Последна промена: 16 Јануари 2019
    bicikle, crcic, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Мал дел од тоа што ми стигна вчера... :innocent:

IMG_20190116_093423.png

На Astraion, gokica, Bambuca и уште 12 други им се допаѓа ова.
  19. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да, како што ти кажа и @Sharlovski, секогаш мораш да имаш резерва и + на резервата-резерва за да не посегнеш по сигари.

На Bambuca и Ace Lud им се допаѓа ова.
  20. zokimk

zokimk
    Gaining Experience

58
    51
    8 ноември 2016
    Решив и јас да пробам со ова...да ги баталам цигарите...
    Ми стигна ова за почеток, па мислење или искуства..некој предлог ако има е добредојдено од професриве на темава :)

Мод Smok AL85 со The Baby Beast TFV8 BABY
    Течност Gold Leaf и друга Roll Whip со арома, двете со 3мг, 70/30.

https://www.directvapor.com/ линков на некого можда ќе е корисен, имаат шипинг во Македонија.

Прикачени датотеки:

На Chicco69, Sharlovski, Metuzalem и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    @zokimk
    Welcome to the club

За старт си одбрал „прво па мушко“, смело пред се`но се надевам дека ќе му избегаш на злото.
    btw ... Колку те чинеше овој стартер кит? Поединечно цени ако може. :) и каков е шишингот од сајтот кој што линкна погоре?

Со среќа :cool:

На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
  22. zokimk

zokimk
    Gaining Experience

58
    51
    8 ноември 2016
    Прво фала :).
    Ова се комплет ми го донесоа од странство вчера, инаку од сајтов планирам само coil да нарачувам по потреба. Во сетов имам уште еден резерва, по два пара сите гумички резерва, две стакла резерва и два заштитни прстени. Овдека за Smok изгледа не може ништо да се најде.
    Него кажи ми зошто прво па мушко и смело?? :)))

23. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,087
    11,022
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Welcome to the club, @zokimk.

Тоа е мушко и смело затоа што е дробно, на повеќето почетници им е јако и жешко, но ако ти одговара (или ако си ги пробал и двата начини и си се решил за овој), нема проблем.

Во тој линк има и мое размислување зошто кинеските производители претставуваат такви комплети како почетнички, тоа е „трка во вооружување“ меѓу нив (немаат што ново да пуштат на пазарот, па само ги појачуваат постоечките).

Инаку, запознај се со индексот на темава ако не го знаеш. Веќе и тој стана преголем, па размислувам да правам индекс на индексот. :)

На krema и zokimk им се допаѓа ова.
  24. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Резерва на резервата, секоја чест. :)

Под итно да си нарачаш глави пошто незнаеш колку ќе тераш со овие што ги имаш! И да, треба да избереш кои глави ќе ти одговараат на тебе.

На Metuzalem и zokimk им се допаѓа ова.
  25. zokimk

zokimk
    Gaining Experience

58
    51
    8 ноември 2016
    Фала и стварно си доктор на темава...
    Немав појма што ќе ми донесат и немав појма дека е ова дробно..гледам дека има и за подесување колку воздух да влегува..сега е цело отворено. Да го оставам така или да затворам малку?
    @krema како мислиш кој ми одговара? Нели треба да нарачувам кој одговара за овој мод?

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...