1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  да не се разбереме погрешно, umbrela prestige што имав таа е крпена лепена и моментално во ѓубре.

  додека АИО-то е тамам, не е нит крпено нит лепено, користено е неколку месеци само и толку беше. сега бидејки umbrelata ми рикна се свртев пак на АИО-то

  ке купам утре синсилис од зегин и само обавезно.

  е сега само да потврдам и да прашам:

  - ко за почеток една третина синсилис ставам и 2 третини течност...?
  - дали синсиисот ке ја ослабе јачинаа на самата течност? да знам дали да ставам некоја појака или да терам со 4,5 која што моментално ми е тамам.
  - синсилио е она што го викате ВГ, а тоа е за поголеми облаци, или обратно беше?

  ЕДИТ: ко што кажав не можам да ги најдам тие грејчи од пола ом така да морам да се прилагодувам на овие од 1,5 ом што се. привремено е ова бидејки пред недела дена нарачав endura T22 со глави и сл. тракатанци така да додека стигне ке се зезам со аио-то
   
  Изменето од модератор: 13 Јануари 2019
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  @fis1976 морам да кажам дека клептонот што доаѓа со берзеркерот и мене ми направи разлика. Дали е добра или лоша рано ми е да кажам ама сепак има повеќе пареа и вкус. До сега се не бев заинтересирал па стоеа двата клептони во пакувањето. Не забележав споро палење и тоа на ајстик. Немам поим дали се SS или Кантал до душа ама не пробувам со темп контрола ионака.
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,583
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  - да (и мучкаш/клачкаш јако)
  - да (и според никотин и според арома; што понекогаш и нема да се осети толку многу колку што би мислел, барем е така кај мене, многу е слично, па јас не ставам појака)
  - да (ВГ е и за облаци) (поточно е Г-то во ВГ-то, а В-то (дека е растителен) не е толку важно или не може лесно да се докаже дури и за ВГ-то :hay:)
   
  На crcic му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  470
  903
  15 Март 2016
  Машко
  Ќе пробам со неговите, негде околу 0.7-0.8 оми треба да се, јас тој што го намотав излезе 1.25 оми, можеби една намотка помалку следниот пат и ќе биде подобро. Многу наеднаш ми дојде, атомајзер, мод, нова жица, чекајте малку да средам импресии па ќе пробам пак деновиве :) .

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Тоа е тоа, купив, измешав и работи како сон. Сега уште да погодам мерка за мешање и крај. Денеска само на една цигара сум, сабајле со кафето, мислам дека таа една никогаш нема да ја оставам.

  Се надевам ендурата нема да има овакви проблеми.

   
  На krema, Metuzalem, Chicco69 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Па и не е некој трошк греач од пола ом.... :).
   
 7. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Не е за трошокот воопшто туку чекањето додека стигне така да мора некако да се снаоѓам. А и кај нас освен амбрела нема никаков друг избор, не сме сите од скопје нели. Мада не знам дали и во скопје може да се најдат.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не сме! :)
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Во умрела голем а е веројатноста да имаат, а инаку може некој студент да ти донесе, јас би ти пратил, може и неккј друг да ти прати ваљда...
   
 10. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  Хахах, значи кај нас нема ни умрела туку некој слаб избор на умрела производи и тоа само во една/две аптеки. Од велес сим иначе, ние кино и базент немаме тек па за нешто друго не ни помислувај.
   
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Ја од Кичево бев , знам како е(додуша имавме базент ама...), ќе најдеш некој што оди до Ск, ќе се снајдеш :) ем имате електричен воз :D Нели праќаат од умбрела по пошта ?
  Додуша си се снашол веќе со стаиот, ама не е лошо да се знае дали праќаат и за колку време стига. Ако си имал искуство.
   
 12. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  470
  903
  15 Март 2016
  Машко
  Импресии за Berserker-от после 5 дена секојдневно користење во ротација со Doggy и Prime.

  Полнењето е беспрекорно, top cap-от многу лесно се навртува и одвртува и не можеш да го престегнеш па после да се створи вакум и да не можеш да го одвртиш (не знам на ревјуата од каде им тоа дека многу тешко се одвртува за полнење). Малку знае да се излигави на полнење ама не на секое, или ќе избришиш top cap пред полнење или пак од кога ќе навртиш.
  Аромата е тука, ме бендисува, густина на пареа, цуг, таман за мене. Mалку е "позахтевен" и од Doggy-то и од Prime-от кога станува збор за викување, ако ставиш повеќе памук може да очекуваш dry hit (никогаш на ниту еден атомајзер што сум го имал до сега не сум осетил dry hit освен сега), не ептен јако ама се чувствува дека не е натопен памукот како што треба, второто влечење е таман, подобро помалку памук отколку повеќе. До сега сум немал протекување со помалку памук.
  Најголема маана, многу е "жеден" :) и не, не е " синдромот (претерано користење) на нов танк" :)

  едит: не биле 3, 5 дена биле :oops::)
   
  Последна промена: 15 Јануари 2019
  Tom Ford, Metuzalem и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 13. Roncic

  Roncic
  Гостин

  И конечно најдов што била муката со кајфунот. Покрај тоа што имал регулатор на воздух, исто така има регулатор на течност. Ееееее нуб сам , ама то је.
   
  cacko1, Metuzalem, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,583
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  5 години. :cool:
   
  На Bambuca, fis1976, bicikle и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Си викаш ко вчера да беше. :)
   
  На Ace Lud и Metuzalem им се допаѓа ова.
 16. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  364
  190
  2 Април 2014
  што правите кога ке отидете на работа а уредот сте го заборавиле дома? да, ке си земам еден резерва и нека стои еве за овакви времиња ама ете се случи а по цигари не ми се посегнува.

  и не, не можам да претрчам до дома бидејки канц. ми е 60 км. оддалечена. :)
   
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,074
  2,381
  28 Јануари 2017
  Машко
  Кога ќе набиеш малку “стаж“ и си заинтересиран за електронскиве, ќе имаш секогаш повеќе од 2 модови/китови и ќе можиш да си дозволиш да оставиш еден на работа за недај боже. Ама пак, кога ќе стигниш во тој стадиум на користење, мислам дека нема да ти е никаков проблем ако ја заборавиш и ќе поминиш лесно и без неа.
   
  Последна промена: 16 Јануари 2019
  bicikle, crcic, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,583
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мал дел од тоа што ми стигна вчера... :innocent:

  IMG_20190116_093423.png
   
  На Astraion, gokica, Bambuca и уште 12 други им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, како што ти кажа и @Sharlovski, секогаш мораш да имаш резерва и + на резервата-резерва за да не посегнеш по сигари.
   
  На Bambuca и Ace Lud им се допаѓа ова.
 20. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Решив и јас да пробам со ова...да ги баталам цигарите...
  Ми стигна ова за почеток, па мислење или искуства..некој предлог ако има е добредојдено од професриве на темава :)

  Мод Smok AL85 со The Baby Beast TFV8 BABY
  Течност Gold Leaf и друга Roll Whip со арома, двете со 3мг, 70/30.

  https://www.directvapor.com/ линков на некого можда ќе е корисен, имаат шипинг во Македонија.
   

  Прикачени датотеки:

  На Chicco69, Sharlovski, Metuzalem и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  @zokimk
  Welcome to the club

  За старт си одбрал „прво па мушко“, смело пред се`но се надевам дека ќе му избегаш на злото.
  btw ... Колку те чинеше овој стартер кит? Поединечно цени ако може. :) и каков е шишингот од сајтот кој што линкна погоре?

  Со среќа :cool:
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 22. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Прво фала :).
  Ова се комплет ми го донесоа од странство вчера, инаку од сајтов планирам само coil да нарачувам по потреба. Во сетов имам уште еден резерва, по два пара сите гумички резерва, две стакла резерва и два заштитни прстени. Овдека за Smok изгледа не може ништо да се најде.
  Него кажи ми зошто прво па мушко и смело?? :)))
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,583
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Welcome to the club, @zokimk.

  Тоа е мушко и смело затоа што е дробно, на повеќето почетници им е јако и жешко, но ако ти одговара (или ако си ги пробал и двата начини и си се решил за овој), нема проблем.

  Во тој линк има и мое размислување зошто кинеските производители претставуваат такви комплети како почетнички, тоа е „трка во вооружување“ меѓу нив (немаат што ново да пуштат на пазарот, па само ги појачуваат постоечките).

  Инаку, запознај се со индексот на темава ако не го знаеш. Веќе и тој стана преголем, па размислувам да правам индекс на индексот. :)
   
  На krema и zokimk им се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Резерва на резервата, секоја чест. :)

  Под итно да си нарачаш глави пошто незнаеш колку ќе тераш со овие што ги имаш! И да, треба да избереш кои глави ќе ти одговараат на тебе.
   
  На Metuzalem и zokimk им се допаѓа ова.
 25. zokimk

  zokimk
  Gaining Experience

  58
  51
  8 ноември 2016
  Фала и стварно си доктор на темава...
  Немав појма што ќе ми донесат и немав појма дека е ова дробно..гледам дека има и за подесување колку воздух да влегува..сега е цело отворено. Да го оставам така или да затворам малку?
  @krema како мислиш кој ми одговара? Нели треба да нарачувам кој одговара за овој мод?
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...