1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Добредојде @Tomme во нашиот клуб на вејпери :)

  Puff:cool:
   
 2. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Ај добре ни дојде @Tomme .
  Ќе ти услужи било кој од бандава, како што и на нас ни се нашле старатели :).
  Имам жица 32,30,28,26 кантал и 30,28,26 сс. Од мене ланч пакет метро жица по избор(или евентуално направени греачи ако не си уште уходан) + 1 памукче ко ген до. Освен ако немаш некој поблиску. Кај си со становање?
   
  На Mihajlo Micho и Ace Lud им се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Tomme Добре дојде и од мене, кажи од кај си (Охрид? :hay:) и која дебелина ти треба (веројатно за Сабтенк РБА глава?) Читај го индексот ако не го знаеш.

  @DeJaVu Тој податок не го знаев, дека амперите на Хикстарот се како програма на машина за перење. :hay: Знаеле и да се сменат среде работа (мислам со послабите адаптери, кога трепкаше), па тоа ме бунеше.

  УСБ докторот досега не покажувал проблеми, се` било во рамките на очекуваното, не варирал многу напонот и амперите во текот на работа, а кај Хикстарот варира. Не го напишав тоа, но не држеше на пример 0,23 ампери, туку одеше 0,22-0,16-0,23-0,08-0,23 (менување еднаш во секунда), а јас ја пишав најголемата и најчестата вредност.

  Кај УСБ докторот може да е проблем само тенкото кабелче, па потрошувачот да детектира губитоци и да намалува напон (или напонот сам се намалува поради губитоците) - често (кај други потрошувачи) е на пример максимум 0,98 А, но тоа секогаш е мала и очигледна разлика, не варира.

  Проверка на Белкинот + УСБ докторот + отпорникот за 1А и 2А:

  На празно - 5,01V

  Кога преклопникот е на 1А - првата минута 5,17V 0,98A, па растеше/се менуваше и потоа е 5,20V 1,00A, стигна до 5,23V 1,01A и го исклучив

  Кога преклопникот е на 2А - почнува од 5,20V 1,97A, расте/се менува последната децимала и дојде до 5,24V 1,99A.

  Тоа растењето мислам дека е од отпорниците, ако дојдам во фрка ќе ги размотам и ќе ги употребам за жица со температурна контрола. :hay: И ова менување/растење е мало, па е очекувано (ако ништо друго поради грешки во мерење и загревање на сите компоненти), но не скока како кај Хикстарот.

  И честито Преса!
   
  Последна промена: 26 Јануари 2016
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Јас го погледнувам овој, но не му е дојден редот ни за сериозно разгледување. Клон на српскиот.
   
  На Mihajlo Micho и cacko1 им се допаѓа ова.
 5. cacko1

  cacko1
  Gaining Experience

  338
  419
  18 Март 2015
  Машко
 6. Tomme

  Tomme
  Intern

  10
  17
  5 Декември 2015
  Машко
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @cacko1 Тогаш виното (пак јас само кајфуни покажувам :hay:), ама овој е со расчепени дупки за воздух и течност. Или Белус?
   
 8. Tomme

  Tomme
  Intern

  10
  17
  5 Декември 2015
  Машко
  @Metuzalem Толку се примеќат дека сум од Охрид? :) Иначе 26 или 28 кантал, а ги мотам на оцц главите пошо рба главата ојде во неповрат.
  И фала ви за добредојдето!
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Што се дешава со докторот којзнае, треба да ми стигне од хтар такво па баш ќе видам кај мене што ќе каже.

  Пресата само што ја прибрав дома. Со 1.02 фирмвер и сс316 го гореше памукот на суво и на 190, со 3.0 не го гори до 220 степени, на 225 веќе почнува да дими, така да има прелазна оценка.

  Него имам за откажување неколку работи од фастек, кешот ми треба за да нарачам од друг сајт а ако идам со пејпал рефунд ќе фати кинеска нова година дур ми легнат на сметка во банка пошто од картица се повлечени.
  Па ако има некој у план да прави нарачка од фастек денес/утре, да земам гифт сертификат и да му нарачам на негова адреса а кеш на пејпал да ми се пушти или на рака.Има таков?

  Незнам дали има некој од Охрид да ти учини, претежно скопјанишча сме. Или евентуално преку карго да ти пратам ако ти се исплати. Мислам дека 120 денари беше до дома да ти ги донесат.
   
 10. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  За чешање,нон стоп ме чеша хахаха :D
  Шала на страна...

  Без разлика дали ќе го земам Xtar VC4 или не,
  доколку е ЕКСТРА добар
  "убер полначот" што го чекаш,
  ќе го земам и тој,резерва полначи не се на одмет .
   
 11. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  @Tomme
  Друже добредојде ;)
  ,имам 26-awg цела ролна-10-метра да ти дадам/пратам ако ти одговара,
  гратис нормално ;)
  пошто имам 3-вишак ,
  а и MUJI памук можам 2-3 парчиња да ти пратам.
  28-awg ,можам 1-метро исто да дадам.

  И јас сум од СкопканиШчана :)
  Па од кого одлучиш да земеш жица/памук од тој,
  ти стоиме на располагање ;)
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Ајде сеа bidding war хехе , давам 2 ролни и 4 парчиња памук + вечера за двајца во ресторан по избор :p
  Ете ти добра понуда @Tomme , ќе му го извадиш максимумот на шипингот со @Gajche-X :)
   
  На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  За USB Doctor-ов.

  Јас кај мене имам приметено,
  ако користам поефтин кабел за полнење телефон/андроид конкретно
  (да речам-кабел од пазар)
  Usb-doctor-ов мери/пушта 400-450.милиампера.

  Имам 2 комада.
  (Плавото има осетлив USB-port и знаат да скокаат милиамперите)

  Корисна алатка само незнам дали е 100% прецизна.
  [​IMG]
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Баш пред да те прочитам гледав во WishList-от дали има нешто што би сакал да купам да го искористам попустот, пошто 31-ви се ближи, и не најдов ништо. :oops:
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  TFV4 mini, ти ми го спомна и не се заебав што го земав , а ти уште го немаш, срамота :p.
  Или atto цефче, си го загледал?
   
  На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Голема благодарност до членот @Metuzalem што ме поднови со добар клиромизер. Следен чекор ќе биди нова батерија (или две); се јавува голема желба да влезам во овој „бизнис“.. :)
   
  На Mihajlo Micho и Metuzalem им се допаѓа ова.
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Избегавам RBA, повеќе љубам RDA, но не можам сите да ги пробам, а и веќе ми снемува место кај да ги чувам. :hay: Имам и повеќе што не ми се наоѓа време да ги пробам.

  Цефчето е интересно, црната кутија е гаранција за квалитет (мислам SXK), но сепак имам премногу и цефки и атомизери.
   
 18. zoka4e

  zoka4e
  Gaining Experience

  91
  62
  15 Декември 2014
  Машко
  Луѓе а има некој од вас нешто за продажба дур чекам месец дена со парите цигари шо ќе земам еден фулл кит ќе испушам :) па ако има некој така по дома одвишок или шо сака да си реновира опрема слободно нека постира
   
 19. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Остај , више и ја немав што да нарачам од виш листа па батерии лупнав. Све им купивме ејј :)

  Него ајде плуќни РДА јунаци, уште ми стои Wismec Indestructible(пошто почнаа копии гледам на фт, да потенцирам дека е оригинал) неотпакуван. Бара попогоден газда од мене , и тоа само за 1000 ден. Мислам дека цената е повеќе од добра, аутентик на цвапор е 1350 ден.
   
  На zoka4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  @DeJaVu дај линк од wismec што го шиткаш, ај мош ќе се кандисам
   
 21. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Последна промена: 28 Јануари 2016
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одстапувам на друг место за да го земе. Го разгледав и едноставно не е мој тип на RDA.
  Сепак коректна цена :)
  Puff:cool:
   
 23. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Ќе се најде ваљда некој. Мој па нетип излегоа РДА генерално.
  Чисто ради маркет рисрч :), кој е твој тип, и чив тип може да биде ова? Која функција му недостасува според тебе?
   
 24. krema

  krema
  Professor

  11,006
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Плиток бунар пред се'
  [​IMG]

  А дриперџија овде има неколку, од кој еден страствен :) Нека се јаве сам :D
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Аааа професоре шо си ти... :)

  Овој има премногу воздух за мене, а и користи само свој (преширок) дрип тип. Од постовите се гледа дека е за клептон жица, и тоа веројатно за бас гитара. :D
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...