1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. krema

krema
    Professor

11,006
    10,542
    24 Јуни 2009
    Машко
    Добредојде @Tomme во нашиот клуб на вејпери :)

Puff:cool:

2. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Ај добре ни дојде @Tomme .
    Ќе ти услужи било кој од бандава, како што и на нас ни се нашле старатели :).
    Имам жица 32,30,28,26 кантал и 30,28,26 сс. Од мене ланч пакет метро жица по избор(или евентуално направени греачи ако не си уште уходан) + 1 памукче ко ген до. Освен ако немаш некој поблиску. Кај си со становање?

На Mihajlo Micho и Ace Lud им се допаѓа ова.
  3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Tomme Добре дојде и од мене, кажи од кај си (Охрид? :hay:) и која дебелина ти треба (веројатно за Сабтенк РБА глава?) Читај го индексот ако не го знаеш.

@DeJaVu Тој податок не го знаев, дека амперите на Хикстарот се како програма на машина за перење. :hay: Знаеле и да се сменат среде работа (мислам со послабите адаптери, кога трепкаше), па тоа ме бунеше.

УСБ докторот досега не покажувал проблеми, се` било во рамките на очекуваното, не варирал многу напонот и амперите во текот на работа, а кај Хикстарот варира. Не го напишав тоа, но не држеше на пример 0,23 ампери, туку одеше 0,22-0,16-0,23-0,08-0,23 (менување еднаш во секунда), а јас ја пишав најголемата и најчестата вредност.

Кај УСБ докторот може да е проблем само тенкото кабелче, па потрошувачот да детектира губитоци и да намалува напон (или напонот сам се намалува поради губитоците) - често (кај други потрошувачи) е на пример максимум 0,98 А, но тоа секогаш е мала и очигледна разлика, не варира.

Проверка на Белкинот + УСБ докторот + отпорникот за 1А и 2А:

На празно - 5,01V

Кога преклопникот е на 1А - првата минута 5,17V 0,98A, па растеше/се менуваше и потоа е 5,20V 1,00A, стигна до 5,23V 1,01A и го исклучив

Кога преклопникот е на 2А - почнува од 5,20V 1,97A, расте/се менува последната децимала и дојде до 5,24V 1,99A.

Тоа растењето мислам дека е од отпорниците, ако дојдам во фрка ќе ги размотам и ќе ги употребам за жица со температурна контрола. :hay: И ова менување/растење е мало, па е очекувано (ако ништо друго поради грешки во мерење и загревање на сите компоненти), но не скока како кај Хикстарот.

И честито Преса!

Последна промена: 26 Јануари 2016
  4. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Јас го погледнувам овој, но не му е дојден редот ни за сериозно разгледување. Клон на српскиот.

На Mihajlo Micho и cacko1 им се допаѓа ова.
  5. cacko1

cacko1
    Gaining Experience

338
    419
    18 Март 2015
    Машко
  6. Tomme

Tomme
    Intern

10
    17
    5 Декември 2015
    Машко

На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @cacko1 Тогаш виното (пак јас само кајфуни покажувам :hay:), ама овој е со расчепени дупки за воздух и течност. Или Белус?

8. Tomme

Tomme
    Intern

10
    17
    5 Декември 2015
    Машко
    @Metuzalem Толку се примеќат дека сум од Охрид? :) Иначе 26 или 28 кантал, а ги мотам на оцц главите пошо рба главата ојде во неповрат.
    И фала ви за добредојдето!

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Што се дешава со докторот којзнае, треба да ми стигне од хтар такво па баш ќе видам кај мене што ќе каже.

Пресата само што ја прибрав дома. Со 1.02 фирмвер и сс316 го гореше памукот на суво и на 190, со 3.0 не го гори до 220 степени, на 225 веќе почнува да дими, така да има прелазна оценка.

Него имам за откажување неколку работи од фастек, кешот ми треба за да нарачам од друг сајт а ако идам со пејпал рефунд ќе фати кинеска нова година дур ми легнат на сметка во банка пошто од картица се повлечени.
    Па ако има некој у план да прави нарачка од фастек денес/утре, да земам гифт сертификат и да му нарачам на негова адреса а кеш на пејпал да ми се пушти или на рака.Има таков?

Незнам дали има некој од Охрид да ти учини, претежно скопјанишча сме. Или евентуално преку карго да ти пратам ако ти се исплати. Мислам дека 120 денари беше до дома да ти ги донесат.

10. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    За чешање,нон стоп ме чеша хахаха :D
    Шала на страна...

Без разлика дали ќе го земам Xtar VC4 или не,
    доколку е ЕКСТРА добар
    "убер полначот" што го чекаш,
    ќе го земам и тој,резерва полначи не се на одмет .

11. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    @Tomme
    Друже добредојде ;)
    ,имам 26-awg цела ролна-10-метра да ти дадам/пратам ако ти одговара,
    гратис нормално ;)
    пошто имам 3-вишак ,
    а и MUJI памук можам 2-3 парчиња да ти пратам.
    28-awg ,можам 1-метро исто да дадам.

И јас сум од СкопканиШчана :)
    Па од кого одлучиш да земеш жица/памук од тој,
    ти стоиме на располагање ;)

12. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Ајде сеа bidding war хехе , давам 2 ролни и 4 парчиња памук + вечера за двајца во ресторан по избор :p
    Ете ти добра понуда @Tomme , ќе му го извадиш максимумот на шипингот со @Gajche-X :)

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    За USB Doctor-ов.

Јас кај мене имам приметено,
    ако користам поефтин кабел за полнење телефон/андроид конкретно
    (да речам-кабел од пазар)
    Usb-doctor-ов мери/пушта 400-450.милиампера.

Имам 2 комада.
    (Плавото има осетлив USB-port и знаат да скокаат милиамперите)

Корисна алатка само незнам дали е 100% прецизна.

14. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Баш пред да те прочитам гледав во WishList-от дали има нешто што би сакал да купам да го искористам попустот, пошто 31-ви се ближи, и не најдов ништо. :oops:

15. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    TFV4 mini, ти ми го спомна и не се заебав што го земав , а ти уште го немаш, срамота :p.
    Или atto цефче, си го загледал?

16. NERD.

NERD.
    Gaining Experience

1,377
    344
    19 Април 2010
    Машко
    Голема благодарност до членот @Metuzalem што ме поднови со добар клиромизер. Следен чекор ќе биди нова батерија (или две); се јавува голема желба да влезам во овој „бизнис“.. :)

На Mihajlo Micho и Metuzalem им се допаѓа ова.
  17. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Избегавам RBA, повеќе љубам RDA, но не можам сите да ги пробам, а и веќе ми снемува место кај да ги чувам. :hay: Имам и повеќе што не ми се наоѓа време да ги пробам.

Цефчето е интересно, црната кутија е гаранција за квалитет (мислам SXK), но сепак имам премногу и цефки и атомизери.

18. zoka4e

zoka4e
    Gaining Experience

91
    62
    15 Декември 2014
    Машко
    Луѓе а има некој од вас нешто за продажба дур чекам месец дена со парите цигари шо ќе земам еден фулл кит ќе испушам :) па ако има некој така по дома одвишок или шо сака да си реновира опрема слободно нека постира

19. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Остај , више и ја немав што да нарачам од виш листа па батерии лупнав. Све им купивме ејј :)

Него ајде плуќни РДА јунаци, уште ми стои Wismec Indestructible(пошто почнаа копии гледам на фт, да потенцирам дека е оригинал) неотпакуван. Бара попогоден газда од мене , и тоа само за 1000 ден. Мислам дека цената е повеќе од добра, аутентик на цвапор е 1350 ден.

На zoka4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. krema

krema
    Professor

11,006
    10,542
    24 Јуни 2009
    Машко
    @DeJaVu дај линк од wismec што го шиткаш, ај мош ќе се кандисам

21. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Последна промена: 28 Јануари 2016
    На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  22. krema

krema
    Professor

11,006
    10,542
    24 Јуни 2009
    Машко
    Одстапувам на друг место за да го земе. Го разгледав и едноставно не е мој тип на RDA.
    Сепак коректна цена :)
    Puff:cool:

23. DeJaVu

DeJaVu
    On your way to fame

570
    685
    21 ноември 2010
    Машко
    Ќе се најде ваљда некој. Мој па нетип излегоа РДА генерално.
    Чисто ради маркет рисрч :), кој е твој тип, и чив тип може да биде ова? Која функција му недостасува според тебе?

24. krema

krema
    Professor

11,006
    10,542
    24 Јуни 2009
    Машко
    Плиток бунар пред се'

А дриперџија овде има неколку, од кој еден страствен :) Нека се јаве сам :D

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Аааа професоре шо си ти... :)

Овој има премногу воздух за мене, а и користи само свој (преширок) дрип тип. Од постовите се гледа дека е за клептон жица, и тоа веројатно за бас гитара. :D

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...