• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
859
941
Ryzen 3600 , 16gb ram 3200mhz u dual channel , 2x Nvme 500gb , Diskovi momentalno 4x 3.5 inci Toshiba 2TB kupeni pred skoro i eden kutar 2.5 inci seagate 1TB.
Inaku da , plotam samo so hdd.
Мое мислење е дека ќе ги умреш дисковите, џабе ги мачиш.

Не наведе какви ссд имаш.

Според мене ни обични дискови нема долго да траат, blue, purple и сл. NAS HDD ти треба, заради издржливоста на константно читање/пишување.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
859
941
A-Data XPG 500gb i Kingston A2000 500gb.
Inaku neka teraat 1-2 meseca HDD-vite dur se isplatat posle rajt sum.
Ne deka sakam so ovoa da se zanimavam.
Ок, само нема да видиш некој ќар од плотање со тие дискови, а ССДата ти имаат мал капацитет и мал животен век ако ги користишза плотање.

Кај мене легнаа првите 300$ од CHIA, плотање со SSDа и Seagate NAS дискови, 2х12TB.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мое мислење е дека ќе ги умреш дисковите, џабе ги мачиш.

Не наведе какви ссд имаш.

Според мене ни обични дискови нема долго да траат, blue, purple и сл. NAS HDD ти треба, заради издржливоста на константно читање/пишување.
Траат, не им смета константно запишување. Проблемот е да се погодат. Ми цркале дискови за 6 месеци без пишување, а траеле 10 години со константно чкрабање.

Ова е на пример диск кој запишува логови од по 3МБ секој 5 минути, кога се полни почнува од почеток.
Да упростам power on = 10 год. плус минус некој ден. Иначе е WD Green. Нит е наменет за нас ни за било што поврзано со тоа што го прави


1621205700135.png
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,022
4,513
Ethermine
www.facebook.com
Кај мене легнаа првите 300$ од CHIA,
Е тука сум искусен веќе :D
Тек ти почнуваат маките на тебе.
Прва мака : Го има само на gate.io кај што можеш да ги продадеш... Но не можеш од берза да ги повлечеш све додека немаш 320$.
Втора мака : Мораш KYC да направеш за да можеш да повлекуваш а тоа спаѓаат лична карта , па селфи , па лист со датум и име на берзата и пак сликање :D
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
859
941
Е тука сум искусен веќе :D
Тек ти почнуваат маките на тебе.
Прва мака : Го има само на gate.io кај што можеш да ги продадеш... Но не можеш од берза да ги повлечеш све додека немаш 320$.
Втора мака : Мораш KYC да направеш за да можеш да повлекуваш а тоа спаѓаат лична карта , па селфи , па лист со датум и име на берзата и пак сликање :D
Средено е се, има и други ;)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ако плоташ со ХДД не ни очекувам подобар резултат. Пиши конфигурација, што дискови користиш...
Како да не, Без ссд-а, со 2х 3700х, плотам по 15 плота од систем за 24 часа или 30 плота на ден.

Зошто да платам 300, а сега и 500 евра за 2тб ссд, кога 500 евра ќе земам цел систем, 3700х, 32 рам и б450 плоча што ќе ми останат и понатаму, а ссд-то фрлај во канта.

2 тб ссд = 4 плота на секој 5.5-6.5 часа.
Рајзен без ссд = 6 плота, секои 9 часа.


Резултатите се исти.

ССД има само поента, кога имаш многу повеќе од 20 јадра. Тогаш оптимизираш на ссд 4 паралелно плота, и 6 плота паралелно по еден на секој диск. Или пак со 2х2тб ссда 4+4 истовремено. Но за тоа ти треба 20-24 јадрен процесор.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
463
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Некој да сподели искуство со пуловите што ги има сега додека да излезат официјалните... Имам 70-80 плота ама ми се на 3-4 машини па да ги ставам на некој пул додека да излезат официјалните? Дали има врска со ефикасноста тоа дали се сите плотови на една машина или на повеќе?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #86

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Некој да сподели искуство со пуловите што ги има сега додека да излезат официјалните... Имам 70-80 плота ама ми се на 3-4 машини па да ги ставам на некој пул додека да излезат официјалните? Дали има врска со ефикасноста тоа дали се сите плотови на една машина или на повеќе?
Не, нема разлика дали се на 1 или повеќе машини.
На сите машини конектирај го истиот волет, и најбитно побарај како да исклучиш UPNP.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #88

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
2021-05-17 16_16_47-Windows Tips and Tricks · Chia-Network_chia-blockchain Wiki — Mozilla Fire...png


Прашање до хардвер гуру-ата,
зошто кога идам паралелно плотирање со дилеј од Х секунди, секој нареден плот во фаза 1 се разликува по 15-20 минути?
Вака неможам никако да ги пуштам и да сум мирен 2-3 дена :D
Пример:
Пуштам 10 паралелни со дилеј од 120 минути.
плот 1 започнува одма
плот 2 започнува после 120 минути
плот 3 започнува после 240 минути и тн.

НО, овде доаѓа до преклопување, во плот 2 и 3, во реална ситуација,
плот 1 фаза 1 завршува за 120 минути,
плот 2 фаза 1 завршува за 135 минути,
и плот 3 веќе започнал пред 15 минути, и се преклопуваат со плот 2 и доаѓа до оверлоад на перформанси :(
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Зошто да платам 300, а сега и 500 евра за 2тб ссд, кога 500 евра ќе земам цел систем, 3700х, 32 рам и б450 плоча што ќе ми останат и понатаму, а ссд-то фрлај во канта.
Да бе... онаму во Еритреа умираат за вода а ти ваму фрлај во канта. После ја ли ќе ти ја празнам кантата? Тарабите мои не се криви!
1621262177121.png
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
728
543
Na kraj kraeva ssdto ja zavrsilo svojata rabota I doprinelo do profit kade sto toa e neznacitelna stavka, kako ventilatorite na grafickite.

Isto taka ne mozeme da sporeduvame ssda kako sandisk ili team group ili silicon power so samsung za istrajnost I zapisi.

Na pocetok sme, vremeto ke pokaze, cisto sumnjam deka premium diskovite ke odat vo kanta taka brzo, sepak toa sto e zapisano na papiru, fabrikite go pisuvaat za da izigraat bezbedno.Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
463
398
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
а препорака за пул сега? кој како е задоволен од H pool?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,220
16,748
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ај преппорачајте/зборнете нешто за пуловите. И мене тоа ми е мистерија. Она со ставање на кључ на h-pool не ми фаќа око. Официјалните пулови кога ќе се отворат?
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,394
3,019
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Ај преппорачајте/зборнете нешто за пуловите. И мене тоа ми е мистерија. Она со ставање на кључ на h-pool не ми фаќа око. Официјалните пулови кога ќе се отворат?
Требаше на 17-ти, но е одложено - наводно на крај на Мај ќе се овозможи таа функционалност. Но, веројатно ќе треба барем уште неколку дена за да се имплементира од страна на потенцијалните pool-ови.
Мислењето е автоматски споено:

Ок, само нема да видиш некој ќар од плотање со тие дискови, а ССДата ти имаат мал капацитет и мал животен век ако ги користишза плотање.

Кај мене легнаа првите 300$ од CHIA, плотање со SSDа и Seagate NAS дискови, 2х12TB.
Преку HPool фармаше? Со колку плота одн. TB за колкав период?
 

Rick00

Intern
11 април 2021
4
1
Здраво дечки. Почнав и ја пред некој ден со семево. Иначе машината е рајзен 9 3950х, 128гб 3200мхз рам, 2 х 4тб сата самсунг 870 qvo и асус рог стрикс б550-ф. Имам екстерни дискови на усб, кој запишуваат со топ брзина. На виндолс работи, планирам да префрлам на убунту, иако никогаш не сум имал искуство со линукс. Изглеа се заебав шо почнав пред да ги стаам ссд-ињата во раид, па сеа едново само ми виси така(као секундарна плотинг локација). Во теорија би требало по 16 паралелни плота да тера и да има некоја добра брзина. Еден плот, сам по себе, завршува за 5 саати. Вчера во 22ч. пуштив 14 к32, со сите 32 лог. јадра, и 8000миб раб по плот. Уште работат, а ниеден плот не е завршен. Најпрвиот плот е на 80%. Дилејот помеѓу плотови ми е 280 мин, според некое инфо што го најдов на нет(време за 1+2 фаза). Некое искуство, насока, поука, помош? Освен тоа што треба ссд-ињата да ги стаам у раид 0... П.С. имам и гигабајт м.2 нвме 512гб за оперативниот и чиа софтверот. П.П.С. имам 35 плота до сеа, 2 к34, 1 к33, другите к32.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #95

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Здраво дечки. Почнав и ја пред некој ден со семево. Иначе машината е рајзен 9 3950х, 128гб 3200мхз рам, 2 х 4тб сата самсунг 870 qvo и асус рог стрикс б550-ф. Имам екстерни дискови на усб, кој запишуваат со топ брзина. На виндолс работи, планирам да префрлам на убунту, иако никогаш не сум имал искуство со линукс. Изглеа се заебав шо почнав пред да ги стаам ссд-ињата во раид, па сеа едново само ми виси така(као секундарна плотинг локација). Во теорија би требало по 16 паралелни плота да тера и да има некоја добра брзина. Еден плот, сам по себе, завршува за 5 саати. Вчера пуштив 14 к32, со сите 32 лог. јадра, и 8000миб раб по плот. Уште работат, а ниеден плот не е завршен. Најпрвиот плот е на 80%. Дилејот помеѓу плотови ми е 280 мин, според некое инфо што го најдов на нет(време за 1+2 фаза). Некое искуство, насока, поука, помош? Освен тоа што треба ссд-ињата да ги стаам у раид 0... П.С. имам и гигабајт м.2 нвме 512гб за оперативниот и чиа софтверот. П.П.С. имам 35 плота до сеа, 2 к34, 1 к33, другите к32.
Прво добредојде :D

2. Терај само со К32, рачуницата од поголемите и помалите плотови е само во максималната искористеност на хдд просторот, ништо повеќе.

3. Дилејот на плотирање не се одредува од интернет, туку зависи од твојата конфигурација.
Отвори некој незавршен плот над 31% и ќе видиш колку му било потребно за фаза 1. Фаза 1 завршува на 31.
Кликни на 3те точки десно, и барај Time for phase 1 = XXX seconds.
Подели секунди со 60 и ќе добиеш во минути.
Хинт: Секогаш ставај 20-30 минути за дилеј повеќе одколку што си израчунал.

4. Ако имаш 2 ССДа за плотирање, во чекор 3 каде бираш Temporary Directory, има под него Show Advanced Options, избери го вториот ссд диск таму, ќе ја зголимиш брзината на плотирање за 10 до 20% теоретски.
* Користење на оваа опција со обичен спор хдд, нема да добиете ништо.

5. Линукс е шит според мене, кога се работи за вакви работи.
Не осудувам, знам дека има предности, но од лично искуство и тоа дека изгубив цел ден, едноставно го исфрлив од употреба.
На рајзен 7 ставив 20.10 верзија компатибилна со амд, и добивав рандом мрзнења на цел пц без некоја активност на него.
Ако сакаш да добиеш на перформанси, стави 7ца и ќе ги избегнеш сите блотварс на 10ката.

6. Пушти некое ссд по карго, каргото на мој трошок :D :D
 

Rick00

Intern
11 април 2021
4
1
Прво добредојде :D

2. Терај само со К32, рачуницата од поголемите и помалите плотови е само во максималната искористеност на хдд просторот, ништо повеќе.

3. Дилејот на плотирање не се одредува од интернет, туку зависи од твојата конфигурација.
Отвори некој незавршен плот над 31% и ќе видиш колку му било потребно за фаза 1. Фаза 1 завршува на 31.
Кликни на 3те точки десно, и барај Time for phase 1 = XXX seconds.
Подели секунди со 60 и ќе добиеш во минути.
Хинт: Секогаш ставај 20-30 минути за дилеј повеќе одколку што си израчунал.

4. Ако имаш 2 ССДа за плотирање, во чекор 3 каде бираш Temporary Directory, има под него Show Advanced Options, избери го вториот ссд диск таму, ќе ја зголимиш брзината на плотирање за 10 до 20% теоретски.
* Користење на оваа опција со обичен спор хдд, нема да добиете ништо.

5. Линукс е шит според мене, кога се работи за вакви работи.
Не осудувам, знам дека има предности, но од лично искуство и тоа дека изгубив цел ден, едноставно го исфрлив од употреба.
На рајзен 7 ставив 20.10 верзија компатибилна со амд, и добивав рандом мрзнења на цел пц без некоја активност на него.
Ако сакаш да добиеш на перформанси, стави 7ца и ќе ги избегнеш сите блотварс на 10ката.

6. Пушти некое ссд по карго, каргото на мој трошок :D :D
Тенкјуу

Дилејот ми е точно така израчунат, според моето време на копање. Само ги имам израчунато 1+2 фаза, и некои 10тина минути плус. Ова е од инфо кое го имам најдено на интернет, некое искуство од други маченици ко мене.

Второто ссд ми е ставено така, како second temporary space, ама од 24 саати плотање, скоро и да не работи, бидејќи не се запишува ништо на него.

Моја претпоставка за спорово плотање е дека се спори дисковите. Според моето знаење, ако ги стаам двете ссд-иња во раид 0, би требало да биде побрзо(нека ме поправи некој ако грешам).

Рамот се користи максимум до 60%, а просек на процесорот му е 58%. Очигледно се дешава и да дојде до 100%, според софтвериве за мониторинг.

За линуксот читам дека ќе работел 5-10% побрзо, што на лонгтерм не е малце. За тоа не се брзам, побитно ми е раидот.

Ќе ги почекам до утре плотовиве да завршат, па ги рајдувам ссд-ињата.

П.С. За 25к по ссд, нема да се ситничам за 120 ден. за каргото. Ќе ти го платам
 
  • Ја почнал/а темата
  • #97

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Чисто да знаете какви нвме дискови требаат.
На кратко, тлс нанд никако.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Значи подобро е да имаш 5 хдд од 6тб отколку 3 хдд од 10тб?
На краток рок да, на подолг рок не.
Секоја плоча има ограничено број на слотови за хдд.
Со 2х 3700х и 32 рам, со по 6 дискови, без ссд, по 15 плота на ден просек од машина или 30 вкупно на двата. Best bang for buck испаѓа.
Moра плотовите да се хостираат на истата машина на која се плотира?
ОК пошто гледам дека се продаваат изработени плотови, веројатно не - но како иде потоа хостирањето/фармањето? Читам нешто на послаби машини може да се хостира, наводно дури и рапсбери пај (NAS?), какви се хардверските побарувања за тоа? Какви побарување има за bandwidth на интернет конекцијата? Препорака за некој фино скоцкан guide или нешто слично?
 

Smexor

Intern
13 декември 2010
10
0
Имам 2 вакви 8TB seagate iron wolf nas st8000vn004. Дали се за фарминг и дали вреди воопшто да ги мачам? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно