• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aliexpress

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
207
154
Шо сакаат поетиве да кажат со ова? (За сликата прикачена зборам).
(Иначе до вчера стоеше естимејтед до 11 септември, денес се сменало на 28 август, и вели дека е во ласт мајл кериер?
Кој е ласт мајл кериер?
Македонска пошта ли?
Ама од друга страна, најгоре, таа лентата што е како тајмлајн, вели дека не е ни до МК царина.
А ова бројчево долу, ако е вистинско, кај можам да видам дали е во нашата пошта или слично? Screenshot_20210611_163055.jpeg

Испратено од телефоно.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Пристигната е: Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.

Tracking number: RB107422964SG
------------------------------
May 27, 2021 09:19 / 4PX Express / Shipment information received
May 27, 2021 19:47 / Aliexpress-Cainiao / Accepted by carrier
May 27, 2021 20:17 / Aliexpress-Cainiao / Inbound in sorting center
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, Shipment arrived at facility and measured
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, 4PX picked up shipment
May 28, 2021 02:58 / Aliexpress-Cainiao / Outbound in sorting center
May 28, 2021 06:13 / Aliexpress-Cainiao / Received by line-haul
May 28, 2021 08:34 / 4PX Express / Shenzhen,China, Depart from facility to service provider
May 28, 2021 09:17 / Aliexpress-Cainiao / Information Received
May 28, 2021 09:17 / 4PX Express / Service provider received shipment information
May 28, 2021 09:41 / Aliexpress-Cainiao / Export clearance success
May 28, 2021 23:30 / Aliexpress-Cainiao / Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / CHINA, Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / HK, Hand over to airline
May 30, 2021 20:29 / Aliexpress-Cainiao / Dispatched to overseas
May 30, 2021 20:29 / 4PX Express / MKSKP, Arrive at transit airport
Jun 10, 2021 07:19 / North Macedonia Post / Mkskpb., Pristignata Vo Naizmeni! Na Po {Ta (Vlez)
Jun 10, 2021 09:22 / Aliexpress-Cainiao / Arrival at Destination
Jun 10, 2021 09:22 / 4PX Express / Shipment arrived at destination country
Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.
------------------------------
View more: RB107422964SG tracking | Postal Ninja
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
207
154
Пристигната е: Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.

Tracking number: RB107422964SG
------------------------------
May 27, 2021 09:19 / 4PX Express / Shipment information received
May 27, 2021 19:47 / Aliexpress-Cainiao / Accepted by carrier
May 27, 2021 20:17 / Aliexpress-Cainiao / Inbound in sorting center
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, Shipment arrived at facility and measured
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, 4PX picked up shipment
May 28, 2021 02:58 / Aliexpress-Cainiao / Outbound in sorting center
May 28, 2021 06:13 / Aliexpress-Cainiao / Received by line-haul
May 28, 2021 08:34 / 4PX Express / Shenzhen,China, Depart from facility to service provider
May 28, 2021 09:17 / Aliexpress-Cainiao / Information Received
May 28, 2021 09:17 / 4PX Express / Service provider received shipment information
May 28, 2021 09:41 / Aliexpress-Cainiao / Export clearance success
May 28, 2021 23:30 / Aliexpress-Cainiao / Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / CHINA, Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / HK, Hand over to airline
May 30, 2021 20:29 / Aliexpress-Cainiao / Dispatched to overseas
May 30, 2021 20:29 / 4PX Express / MKSKP, Arrive at transit airport
Jun 10, 2021 07:19 / North Macedonia Post / Mkskpb., Pristignata Vo Naizmeni! Na Po {Ta (Vlez)
Jun 10, 2021 09:22 / Aliexpress-Cainiao / Arrival at Destination
Jun 10, 2021 09:22 / 4PX Express / Shipment arrived at destination country
Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.
------------------------------
View more: RB107422964SG tracking | Postal Ninja
Тенки ју, професоре!
Па ова значи, дека треба да си го земам порачаното!
Или прво лифче треба да ми дојсат во сандачето?
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,667
1,020
Дали е ова оригинален модел о? Пошто гледам дека има доста исти модели со различна цена, па ми изгледа скечи.
US $64.34 1%OFF | Mouse Glorious Gaming Model O Black Mate (Preto Fosco) - GO-BLACK/ Black Glossy (Preto Brilhante) - GO-GBLACK
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Ако не ти го донесат дома тогаш треба да ти остават картонче за сам да си го подигнеш.
Или како кај мене без картонче на тракинг пишува дека е во пошта,чекав 2-3 дена не стаса ни карточе ни ништо,отидов до пошта кажав дека имам пратка која ми стои 3-4 дена тука а не ми стаса никакво известување, госпогата ме однесе во една просторијата да ја побараме, ја прашав што е работа ми кажа дека немале поштар за тој регион :D
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Или како кај мене без картонче на тракинг пишува дека е во пошта,чекав 2-3 дена не стаса ни карточе ни ништо,отидов до пошта кажав дека имам пратка која ми стои 3-4 дена тука а не ми стаса никакво известување, госпогата ме однесе во една просторијата да ја побараме, ја прашав што е работа ми кажа дека немале поштар за тој регион :D
Ова е точно, не им се нафаќаат за таа мала пара да работат.
Им даваат моторче на некои.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Е да, ако локално не ја достават за 2-3 дена и нема картонче тогаш најдобро е сам да си потераш работа и да си ја подигнеш од локална пошта. Сега во летните месеци ќе биде уште потешко за достава заради годишните одмори што ќе си ги користат поштарите.
 

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
30
6
Здраво, може има инфо ама неможев да најдам низ темава.
Имам отворено dispute на AliExrpress. Не е голема сума ама од март месец патува и сеуште не е стигнато.

Е сега,, од продавачот добив порака
Dear, Sorry to hear that you have not received your item yet. I am not sure whether it was lost in transit . In this reason, we can refund you via Paypal, could you pls give us your Paypal account. Looking forward to your reply. Sorry to keep you waiting.Thank you. Best Regards.Could you pls close the dispute first.
Дали некој има искуство со dispute на Али? Односно, дали вака иде поврат на средства? Мислев дека на кредитна ќе ми ги вратат.
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
217
202
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
Да на кредитна ги враќаат во рок од неколку дена, обично пишува за колку дена ќе те рефундираат.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,781
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Spodeli На Пејпал може да ти направи финта, да ти стегне он dispute на Paypal и да си ги врати парите, ти не можеш да докажеш ништо.

Не мора да значи дека тоа му е намерата, може само сака да избегне Али да му тури негативни поени, ама ризик е.

Јас во вакви случаи им кажувам дека во нашата земја не можеме да примаме пари од Пејпал (што е вистина) и си терам disput-от преку Али.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
874
463
Здраво, може има инфо ама неможев да најдам низ темава.
Имам отворено dispute на AliExrpress. Не е голема сума ама од март месец патува и сеуште не е стигнато.

Е сега,, од продавачот добив порака


Дали некој има искуство со dispute на Али? Односно, дали вака иде поврат на средства? Мислев дека на кредитна ќе ми ги вратат.
Само официјално преку Али со диспјут. Ако не е проблем сподели го продавачот. Претпоставувам дека нема рејтинг поголем од 91.0
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
207
154
Пристигната е: Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.

Tracking number: RB107422964SG
------------------------------
May 27, 2021 09:19 / 4PX Express / Shipment information received
May 27, 2021 19:47 / Aliexpress-Cainiao / Accepted by carrier
May 27, 2021 20:17 / Aliexpress-Cainiao / Inbound in sorting center
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, Shipment arrived at facility and measured
May 27, 2021 20:17 / 4PX Express / Deep East Fenggang Cang, 4PX picked up shipment
May 28, 2021 02:58 / Aliexpress-Cainiao / Outbound in sorting center
May 28, 2021 06:13 / Aliexpress-Cainiao / Received by line-haul
May 28, 2021 08:34 / 4PX Express / Shenzhen,China, Depart from facility to service provider
May 28, 2021 09:17 / Aliexpress-Cainiao / Information Received
May 28, 2021 09:17 / 4PX Express / Service provider received shipment information
May 28, 2021 09:41 / Aliexpress-Cainiao / Export clearance success
May 28, 2021 23:30 / Aliexpress-Cainiao / Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / CHINA, Hand over to airline
May 28, 2021 23:30 / 4PX Express / HK, Hand over to airline
May 30, 2021 20:29 / Aliexpress-Cainiao / Dispatched to overseas
May 30, 2021 20:29 / 4PX Express / MKSKP, Arrive at transit airport
Jun 10, 2021 07:19 / North Macedonia Post / Mkskpb., Pristignata Vo Naizmeni! Na Po {Ta (Vlez)
Jun 10, 2021 09:22 / Aliexpress-Cainiao / Arrival at Destination
Jun 10, 2021 09:22 / 4PX Express / Shipment arrived at destination country
Jun 10, 2021 13:52 / North Macedonia Post / SKOPJE IO 1003., Vo Posta.
------------------------------
View more: RB107422964SG tracking | Postal Ninja
Чисто да потврдам: вчера ми остајле картонче во сандачето, а денес уште рано наутро, околу 7 и 4 минути си го подигнав пакетчето од пошта (на железничка).
Би рекол, 17-18 дена од плаќање до земање в раце.
Сакам да кажам, пријатно сум изненаден :)

Испратено од телефоно.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
@Spodeli На Пејпал може да ти направи финта, да ти стегне он dispute на Paypal и да си ги врати парите, ти не можеш да докажеш ништо.

Не мора да значи дека тоа му е намерата, може само сака да избегне Али да му тури негативни поени, ама ризик е.

Јас во вакви случаи им кажувам дека во нашата земја не можеме да примаме пари од Пејпал (што е вистина) и си терам disput-от преку Али.
Има една гадна работа пејпал.
Доколу платено со пејпал, рефундираат на пејпал балансот, не на картичката.
Така јас имам 10 долари на пејпал баланс и со нив можам да се сликам.
Никогаш не пазарете со пејпал.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
874
463
Има една гадна работа пејпал.
Доколу платено со пејпал, рефундираат на пејпал балансот, не на картичката.
Така јас имам 10 долари на пејпал баланс и со нив можам да се сликам.
Никогаш не пазарете со пејпал.
За Али зборуваш? Никогаш не сум начекал продавач што дозволува со плаќање со PayPal. Додуша не ни обраќам нешто внимание, освен при плаќањето. Зарем ги има такви?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Сум имал два три рефунда на пејпал за пратки кои не сум ги добил (ситници од ebay), парите си легнаа на картичка, какви баланси какви бакрачи.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Сум имал два три рефунда на пејпал за пратки кои не сум ги добил (ситници од ebay), парите си легнаа на картичка, какви баланси какви бакрачи.
Мене не. На баланс одат ако сакаш да не ти одбијат за рефундот некој процент.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Имаш некој проблем со акаунтот, или имаш нешто лошо подесено.
Контактирај сапорт на РР.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Вероватно рефундот ти е пратен директно на твојот акаунт а не преку системот за рефунд на ebay, друго нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,432
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно