• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

amd

 1. gremlin

  AMD Ryzen 9 3900X

  Се продава процесор AMD Ryzen 9 3900X купен од нексио средина на ноември 2019. https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-9-3900x Процесорот е во одлична состојба, користен е на сток вредност и не е никогаш оверклокуван. Се продава поради замена со 5950Х :) . Цена 24.000 Контакт: 077-773-015
 2. temelk4

  Продавам AMD Radeon HD 7700 xfx 1gb

  Се продава графичка, AMD Radeon HD 7700 xfx 1gb, перфектна состојба. Користена за GTA5, CS GO, Fortnite и други игри. 3000денари. Контакт тел 071 558 964
 3. FilipM

  Оверклокинг на Zen 3 (Ryzen 5xxx)

  Здраво на сите, Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :) Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот Накусо: - Ryzen 5600X: 4.7GHz @...
 4. Roxas

  Флеширање на BIOS

  Се надградив на 3800х (во кутија е) ама биосот ми е од 2018-та, немам никакво искуство со флеширање. Матичната е b450 Fatal1ty gaming k4 ATX, дали може помош околу тоа кои верзии да ги симнам за да на крај јас ставам најновата верзија. Бев на веб страната ама ме збунува тоа што пишува дека не...
 5. KjEBE

  B450 tomahawk MAX со r5 3600 искуства?

  Здраво дечки ја отварам темава ме интересира кој од вас го поседува ова комбо, како сте задоволни, проблеми, средување волтажи, оверклок, стабилност и слично? Ви благодарам на секое споделено искуство однапред. :geek:
 6. T

  AMD конфигурација до ~40 000 МКД

  Компјутерот ќе се користи за интернет сурфање (Chrome & Firefox со инсталирани разни екстензии, истовремено пуштени повеќе табови), Photoshop, разни програми кои најголем стрес ставаат на процесорот, гејминг (CS:GO) и MS Office. Приоритет на компјутерските компоненти ми е: 1.процесор, 2.RAM...
 7. borcep

  Купувам Ryzen Cpu

  Буџет виртуелно неограничен, понуда во ПП. Не барам топ оф д лајн.
 8. comakot

  Продадено CoolerMaster Hyper 212 EVO, Gammaxx 400 и Ryzen 3600 со проблем

  Ако можи проценка за Hyper 212 EVO само еднаш ставен како тест и одма изваден со сите додадоци и пастата не чепната само за Интел е мислам значи без АМ4, Gammaxx 400 еднаш ставен да лади Ryzen 3600 околу 2 недели потоа заменат беше за "подобар" ништо не му фали фул паковање освен нормално...
 9. KjEBE

  Дали 3200mHz RAM меморија ќе работи на h110 chipset?

  Ме интересираат искуства дали сте имале со ставање на пример 3200mhz рам меморија на плоча со чипсет h110. Ме интересираат искуства бидејќи сакам да сменам рам а сакам да земам побрзи мемории пошо во брза иднина ќе склапам АМД конфигурација па да можам да ги искористам. Лонг стори шорт шо би...
 10. nikigo

  AM2+ конфигурација

  Продавам десктоп конфигурација, прв сопственик, неоверклокувана, користена како office конфигурација. 1. MB ASUS M4A89GTD PRO/USB3 2. CPU AMD Phenom II X6 1090T 3. CPU Cooler Coolermaster Hyper TX3 4. RAM 4x2GB DDR3 Crucial Ballistix Sport 1600MHz 5. SSD Samsung 830 PRO 128GB 6. HDD Samsung...
 11. DarthJe5us

  Asus Crosshair 3

  Се продава матичнава. Доаѓа со кутија. Користена е со неоверклокнат phenom 965. Цената е 2000 денари.
 12. Costigan_Jr

  Продавам нов AMD Wraith Stealth

  Нов, неупотребуван кулер од AMD Ryzen 5 3600. https://www.amazon.com/AMD-Connector-Aluminum-Heatsink-3-93-Inch/dp/B079PZWX2L Цена 600 денари.
 13. shifty

  Купувам 1080Ti/2070/5700

  Во налет на новиве графички картички и поевтинувања (на измешаниов пазар на графички карти), доколку некој има за продажба графичка карта во ранг на: - 2060 Super, - 2070/Super, - 5700/XT, - 1080Ti, контактирајте ме во приватна порака. По можност оставете некоја слика од графичката карта...
 14. Gappo

  Проценка Sapphire R9 290 Tri-X OC

  Користена за гејминг. Работи нормално. Во добра состојба. Гаранција истечена. Цена: Молам проценка. Specs: VRAM: 4GB, GDDR5 GPU Clock: 1000MHz Memory Clock: 1300MHz (5200Mhz effective) TDP: 275W Output: DVI x2 / HDMI x1 / DisplayPort x1 За повеќе specs Слики:
 15. B

  AMD Radeon HD7850 2GB

  Ne e overkloknuvana, ja nemam koristeno 60%+, vo odlicna sostojba. Cena e 3000
 16. Flapjack

  Добра матична i RAM за Ryzen 3700X/3800X ?

  Здраво друштво, ова ке биде мојот прв AMD "build", па би сакал да се посоветувам малце со вас. Моментално имам ОC i5-4670k што ми прави донекаде bottleneck на GTX 1080-та. Сакам да направам апгрејд на се освен GPU-то. Ми треба предлози за Мобо за Ryzen 3700X/3800X. Исто така имам и 16гб DDR3...
 17. Buzaro

  Bios update

  Здраво вчера земав делови од сетек за пц. По склопувањето на компјутерот истиот не сакаше да постне. По пребарување на интернет дојдов до заклучок дека матичната во моменталнава состојба не го препознава процесорот и треба да се апдејтне биосот. Матичната е asus tuf x470 plus а процесорот е amd...
 18. Costigan_Jr

  Продадено Нов AMD Wraith PRISM RGB кулер

  Кулерот е нов, некористен. Се работи за фабричкиот кулер од 3900X (105W TDP) и е одличен избор за секој кој сака брендиран AMD изглед. . Кулерот не е воопшто употребен(на него е сеуште фабричката термална паста, како што се гледа на фотографиите) и доаѓа со оригиналното пакување и...
 19. shifty

  Продадено AMD R5 3600 & R3 2200G

  AMD R5 3600 AM4 BOX w/Wraith Stealth Cooler - Нов, некористен - Гаранција 1050 дена, купен пред недела дена - Без забелешки Цена: 12.000 ден.
 20. smole

  PC за office + Photoshop

  Дојде време да го заменам мојот верен C2Q 6600. PC-то ќе се користи за web brows-ање со повеќе табови (20ина макс) Word, Excel и повремено Photoshop. Монитор имам - Dell 22" и ми врши работа. CPU: Intel/Amd? Cooler: ? Термална паста: MB: Да е Gigabyte (тука нема отстапки) RAM: 32GB SSD: NVMe...
На врв Дно