• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[Туторијал] cPay/CaSys PHP интеграција во 3 чекори

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,076
27,204
kalco.ru
Може појаснување на ова? Маилов е од Касис. Викаат плагин немале - што би значело ова, плагинот кој го знаеме сите од 10е не функционира или?

Ја го капирам како немааат официјален плагин, иначе тој функционира и е добар.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,393
671
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Немаат превод на документацијата, кај што нема превод и е доста непрегледна, поддршка нула.
Катастрофа се.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
417
333
Skopje
Добро бе толку ли сме уназадени и немаме некој пајмент провајдер, соодветен за 21ви век? До сега не сум имал прилика да работам со касис т.е за локално поврзување, и ми изглеаат, бар до сеа, многу несериозни (а да не збораме за интерфејсот што не личи на ништо).

Друг избор немаме во МК?
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
111
206
Скопје
davorminchorov.com
Добро бе толку ли сме уназадени и немаме некој пајмент провајдер, соодветен за 21ви век? До сега не сум имал прилика да работам со касис т.е за локално поврзување, и ми изглеаат, бар до сеа, многу несериозни (а да не збораме за интерфејсот што не личи на ништо).

Друг избор немаме во МК?
За жал не е ова фирма од типот на Stripe или Paddle па да се замара за секоја ситница да им направи на девелоперите да имаат одлично искуство при работа а и за корисниците да имаат поголема доверба при плаќање.

Мислам дека има неколку банки кои нудат нивни сервис за плаќање, како NLB на пример.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #56

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,290
1,367
127.0.0.1
petrov.mk
Zdravo ,
Se nadevam nekoj ke moze da mi pomogne.
Pri bilo kakva promena na "value" vo nivniot "kod za prenasocuvanje" generira system error.
Kade gresam?
ти вади грешка затоа што checksum-от не ти е точен.
треба да имаш код што од сите внесени вредности ќе генерира нов checksum.
Барај по документацијата објаснето е.
 

RootSci

Intern
10 мај 2020
4
0
ти вади грешка затоа што checksum-от не ти е точен.
треба да имаш код што од сите внесени вредности ќе генерира нов checksum.
Барај по документацијата објаснето е.
Ти благодарам успеав да направам промени...

Дали можете да ми помогнете околу PHP кодот...
Сакам вредноста на "AmountToPay" да може да ја внесуваат самите клиентите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #58

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,290
1,367
127.0.0.1
petrov.mk
Ти благодарам успеав да направам промени...

Дали можете да ми помогнете околу PHP кодот...
Сакам вредноста на "AmountToPay" да може да ја внесуваат самите клиентите.
Зависи колку ти е комплексно ова барање, дали има платформа/логика позади сетото, вордпресс, ларавел?
Ако е нај симпл додај инпут за внес на цена и то је то хД
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
111
206
Скопје
davorminchorov.com
Да се работи за Wordpress, и користам WPforms plugin.
Да додам Инпут на Casys кодот ? Би било супер ако може ...

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Не заборавај на валидација и формат на бројот, затоа што корисникот може да проба да внесе глупости во формата.
 

RootSci

Intern
10 мај 2020
4
0
Ако може некој php да ми помогне.
$globalpay = "вредност од field" ;

како варијаблата $globalpay да земе вредност од некое поле внесено предходно.

Целта ми е корисниците да внесат посакуваната сума што сакат да ја платат самите.
-Wordpress
-WPforms plugin


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
111
206
Скопје
davorminchorov.com
Ако може некој php да ми помогне.
$globalpay = "вредност од field" ;

како варијаблата $globalpay да земе вредност од некое поле внесено предходно.

Целта ми е корисниците да внесат посакуваната сума што сакат да ја платат самите.
-Wordpress
-WPforms plugin

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
$globalPay = $_POST['amount'] (или како и да ти е крстен input полето).

Не знам дали има WP специфичен начин од тоа plugin-от што го користиш или пак самиот WP.
 

nicemacedon

Intern
29 мај 2020
2
0
Здраво
Ми треба помош во врска со cpay casys, кодот за пренасочување кој го симнав од cpay casys имплементирав во мојот php сајт, само тој чекор го направив но незнам што треба понатаму, како да направам тестирања и каде треба да го внесам TEST_PASS.
Ако може да ми ја кажеш целата процедура од почеток
1. имплементација на код за пренасочување
2..
3.. и се поред ако сакате мислам

Фала многу однапред
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Здраво
Ми треба помош во врска со cpay casys, кодот за пренасочување кој го симнав од cpay casys имплементирав во мојот php сајт, само тој чекор го направив но незнам што треба понатаму, како да направам тестирања и каде треба да го внесам TEST_PASS.
Ако може да ми ја кажеш целата процедура од почеток
1. имплементација на код за пренасочување
2..
3.. и се поред ако сакате мислам

Фала многу однапред
Ај прочитај го првиот пост. Баш така степ бај степ е сѐ објаснето.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

nicemacedon

Intern
29 мај 2020
2
0
Ај прочитај го првиот пост. Баш така степ бај степ е сѐ објаснето.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Го прочитав, но го имплементирав кодот од cpay casys меѓутоа незнам како да ги направам страните т.е. линковите за успешно платено, и неуспешно платено, како да ги презема вредностите за износот за наплата и прој на сметка, како на направам тестирање.

Кога кликна на копцето плати се отвара линкот на cpay, и кога внесувам моја дебитна картица да платам, износот е 13денари па затоа ми треба повеке инструкции
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Го прочитав, но го имплементирав кодот од cpay casys меѓутоа незнам како да ги направам страните т.е. линковите за успешно платено, и неуспешно платено, како да ги презема вредностите за износот за наплата и прој на сметка, како на направам тестирање.

Кога кликна на копцето плати се отвара линкот на cpay, и кога внесувам моја дебитна картица да платам, износот е 13денари па затоа ми треба повеке инструкции
Батали каков и да имаш код од Касис, не им е апдејтирано упатството кујзнае од кога. У пост 1, се има објаснето детално. Или користи го така, или според тоа модифицирај го твојот код. Сѐ е напишано. ХТМЛ, ПХП, варијабли, проверка, скрипти...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
372
185
Принудно се префрлив од халк на CaSys и мука видов додека го најдов Pay To Merchant а они да ти го ставиле во Redirect code -.-

Anyhow еве линк до плагинот што сите го зборат :
Избришан линк
Работи со пополнување на полињата без потреба од промени, фала за сите коментари наоколу доста помогнаа за да пројдат тестирањата :)
 
Изменето од модератор:
  • Ја почнал/а темата
  • #68

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,290
1,367
127.0.0.1
petrov.mk
Ај вака да разјасниме.

Откако е отворена темата имав неколку успешни соработки со членови кои што знаеа што бараат.
Сега во рок од 1 недела добив 3 барања за директна „помош“ во интеграција на системов.
Прво, за човек што работи дневна работа 8 часа и + фриленс после тоа, да одржува врска и контакти,
од кај да најде време и мотивација да Ви помогне вам којшто имате дрско понашање и недоразбирање ?

2020-06-10 19_24_42-Viber.png
ова исто како да влезеш во банка и да кажеш „здраво, дајте парите“ или слично.

Кодот е убаво објаснет во првиот пост а тест процедурите се објаснети во документацијата.
Ако од сите овие документи не свативте што и како иде, ангажирајте професионалец платете си и го имате тоа што ви треба.

За интеграција со вукомерц ви постои плагин кој кошта 10€,
за сите останати платформи и посебни побарувања, моја изработка кошта од 100/150€ па нагоре.

Благодарам.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Ај вака да разјасниме.

Откако е отворена темата имав неколку успешни соработки со членови кои што знаеа што бараат.
Сега во рок од 1 недела добив 3 барања за директна „помош“ во интеграција на системов.
Прво, за човек што работи дневна работа 8 часа и + фриленс после тоа, да одржува врска и контакти,
од кај да најде време и мотивација да Ви помогне вам којшто имате дрско понашање и недоразбирање ?

Погледнете го атачментот 88545
ова исто како да влезеш во банка и да кажеш „здраво, дајте парите“ или слично.

Кодот е убаво објаснет во првиот пост а тест процедурите се објаснети во документацијата.
Ако од сите овие документи не свативте што и како иде, ангажирајте професионалец платете си и го имате тоа што ви треба.

За интеграција со вукомерц ви постои плагин кој кошта 10€,
за сите останати платформи и посебни побарувања, моја изработка кошта од 100/150€ па нагоре.

Благодарам.
Како па те нашол на вибер жити се. Цццц нит разбира нит бутур, ама важно кажи ми.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
111
206
Скопје
davorminchorov.com
Ај вака да разјасниме.

Откако е отворена темата имав неколку успешни соработки со членови кои што знаеа што бараат.
Сега во рок од 1 недела добив 3 барања за директна „помош“ во интеграција на системов.
Прво, за човек што работи дневна работа 8 часа и + фриленс после тоа, да одржува врска и контакти,
од кај да најде време и мотивација да Ви помогне вам којшто имате дрско понашање и недоразбирање ?

Погледнете го атачментот 88545
ова исто како да влезеш во банка и да кажеш „здраво, дајте парите“ или слично.

Кодот е убаво објаснет во првиот пост а тест процедурите се објаснети во документацијата.
Ако од сите овие документи не свативте што и како иде, ангажирајте професионалец платете си и го имате тоа што ви треба.

За интеграција со вукомерц ви постои плагин кој кошта 10€,
за сите останати платформи и посебни побарувања, моја изработка кошта од 100/150€ па нагоре.

Благодарам.
Напиши книга и продавај ја за 10 евра со сите можни чекори објаснети за почетници.
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,221
951
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Ај вака да разјасниме.

Откако е отворена темата имав неколку успешни соработки со членови кои што знаеа што бараат.
Сега во рок од 1 недела добив 3 барања за директна „помош“ во интеграција на системов.
Прво, за човек што работи дневна работа 8 часа и + фриленс после тоа, да одржува врска и контакти,
од кај да најде време и мотивација да Ви помогне вам којшто имате дрско понашање и недоразбирање ?

Погледнете го атачментот 88545
ова исто како да влезеш во банка и да кажеш „здраво, дајте парите“ или слично.

Кодот е убаво објаснет во првиот пост а тест процедурите се објаснети во документацијата.
Ако од сите овие документи не свативте што и како иде, ангажирајте професионалец платете си и го имате тоа што ви треба.

За интеграција со вукомерц ви постои плагин кој кошта 10€,
за сите останати платформи и посебни побарувања, моја изработка кошта од 100/150€ па нагоре.

Благодарам.
Гага го давам плагинот у имбокс, до сега никој не ме праша ништо у врска со него, ваљда им е океј :D
 
18 јануари 2018
1
0
Me interesira dali nekoj imal iskustvo so sistemot na NLB i woocomerce payment gateway plaginot (NLB Payment Gateway For Woocommerce Dali bi mi preporacale da odam preku nekoja od bankite(stopanska, komercijalna, UNI) koi sto koristat cpay ili pak NLB i voopsto dali Cpay e dobra opcija za online prodavnica, nekoi mislenja ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно