1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[Туторијал] cPay/CaSys PHP интеграција во 3 чекори

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од Pulse, 30 Мај 2016.

 1. stk

  stk
  Intern

  16
  0
  5 Јуни 2009
  Машко
  Ти благодарам многу. :)
   
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Cika, чепкаше код нешто за да работи Woocommerce со плагинов или само ги попуни полињата у плагинчето?
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,338
  783
  12 Април 2017
  Машко
  Работи без код чепкање последно кога го користев. Се разбира, треба да те одобрат од Касис и да поминеш 7 тестови, па псле да може да наплаќаш суми.

  Пред да ги поминеш тестовите, мислам дека максимум е до 10 денари.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,519
  1,176
  8 Декември 2009
  Треба да работи со пополнување на полињата.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На вордпрес плагинот (а претпоставувам и за другиот начин е исто), што ставате во полето Cpay url?

  upload_2020-3-26_14-30-47.png
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  нема линк, читајте документација што ви праќаат.
  ова е извадок од истата.
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На нет го нема документов. Наследено ми е ова и сега пробувам да го кренам на нозе. Кој ја знае причината што не го закачиле ова нигде.
   
  Последна промена: 26 Март 2020
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Последна промена: 27 Март 2020
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Еве ги последните верзии на документите.
   

  Прикачени датотеки:

  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Waffles89

  Waffles89
  Intern

  1
  1
  1 Април 2020
  Машко
  Здраво на сите. Бидејќи темава е уште активна, морам да ве прашам - бидејќи CaSys имаат 0% корисничка поддршка, како и немаат телефон за контакт, мора да прашам некој кој се разбира. Доколку имате број за контакт, ве молам споделете го, зошто стварно нема смисла ова од нивна страна.

  Го симнав плагинот од webops (бугарски web dev), користам WooCommerce продавница, во cPay URL ставив cPay, и сеуште покажува error. Веќе сум регистриран како merchant на cPay. Дури бара и password, што ми е малце сомнително, ама и тоа го ставив.

  Затоа што на CaSys им пишав имејл пред неколку недели и уште не е вратено, дали има друг начин за контакт? Ви благодарам однапред.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,338
  783
  12 Април 2017
  Машко
  Ко ќе ти вратат на меил, прашај дали може по телефон да средите - најверојатно ќе ти даде број од телефон некој од тимот нивен.

  Пиши им уште еднаш на меил, обично брзо враќаат.
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Враќаат на емаил , можеби ради ситуацијава да се редуцирани па затоа да чекаш толку долго.
   
 15. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Дека никад не сум имал прилика да работам со касис и со плугинов, може ли во кратки црти да ми објасни некој како иде процедурата?

  Сега ќе се прави еден веб со вордпресс, за неколку производи и интеграција ќе биде со cpay. Банката е УниБанка.

  Што треба прво да се направи? Се купува плугинот, се инсталира.. и после? Треба прво да се контактираат за одобрување или?
   
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  мене ова ми личи на недоразбирање.
  МОРА ДА ИМАТЕ ФИРМА, ЗА ДА ВООПШТО ПОЧНЕТЕ, ДА ПРОРАБОТИ!

  прво фирма, па договор со банката па тогаш касис.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Постои фирмата, со сметка во унибанка.. Затоа ја потенцирав банката, но не пишав дека постои фирма, моја грешка.

  Потоа, кој се чекорите? Се контактира банката дека ќе иде интеграцијата со касис? Се регистрира корисникот на касис пред или после договор со банката? Или нема везе?
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,484
  1,802
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се иде преку банката. На крај е тек комуникација со касис за крајните тестирања.
  Прво контакт со банката, договор ова она...
  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На mimica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Има ли некој малце подетално да ми објасни, или? Контактирано е со банката, пратени се некој документи пдф фајлови, пренесоа информација дека иделе со касис.

  Од тука што е следен чекор? Се прави регистрација на касис или не? Треба плугинот да се купи за да се направи поврзување? Дали треба некакви податоци од банката да се земат?
   
 20. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не, никава регистрација. Треба банката да ти врати податоци за мерхант од касис.
  Све е до банкта, касис е само гејтвеј, немаш договори со нив.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Значи се симнува плугинот, и се бараат сите податоци од банката? Се поврзуваат со плугинот.. и толку?
   
 22. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  после иде ова [Туторијал] cPay/CaSys PHP интеграција во 3 чекори
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Точно, прилично се спори.

  Во адреса стави го ова
  Код:
  https://www.cpay.com.mk/client/Page/default.aspx?xml_id=/mk-MK/.loginToPay/.simple/
  Во пасворд стави: TEST_PASS
  Со ова ќе ти напраиш сите тестови кои ти ги бараат. Мене ми пратија само англиска верзија на документот и успеав после 3 дена преписки да ги напраам. Дур сум лут сега и тазе ми е ова се мислам да напраам видео гајдови што ќе им користат на сите понатака, ама па ме курчи што ќе им завршам нив работа.
   
  На AstroBoy, Waffles89, Astraion и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  305
  13 Март 2017
  Машко
  Може појаснување на ова? Маилов е од Касис. Викаат плагин немале - што би значело ова, плагинот кој го знаеме сите од 10е не функционира или?

  [​IMG]
   
 25. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Да, функционален е.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...