1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со јачина на микрофон.

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од steelseries, 21 ноември 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  781
  488
  20 Декември 2015
  Машко
  Предходно кога имав x370 Prime pro, звукот на BM800 consender, беше повеќе и од доволен кога ќе појачав OHМs.

  На сегашната има послаб аудио чип, и предпоставувам тоа е проблемот. Како да го појачам звукот? Викаат дека Power Phantom не вршело улога во појачувањето на звукот.

  Нова звучна картица? Некој миксер со PowerPhantom?
  Читав на нет ама неможам да пронајдам некој со слично искуство.
   
 2. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  239
  195
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  When connected with desktop computer, the condenser microphone could be used alone. When connected with laptop computer, please connect the laptop to electrical outlet, or use a 48V phantom power to get enough power if the sound is not clear and high enough.

  За Phantom Power ти треба звучна, ама не би требало да е решение - бидејќи ако беше проблемот во PP немаше воопшто да добиеш сигнал.
  Значи проблемот е во звучната карта, немаш доволно силен сигнал. Ти треба потенциометар за да го појачаш сигналот, односно звучна карта.

  Ова мислам дека е најефтиното решение во случајов. Или да си земиш USB микрофон, гледам овој има доста добри Reviews.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 3. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  781
  488
  20 Декември 2015
  Машко
  Па искрено ако треба и звучна картица ќе земам. Некој предлог? 7.1 да има барем ченл
  Буџет 4-6к.
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  Јас т.е. синот, го има истиот микрофон. И проблемот со ниското ниво се решава само со фантом. Конкретно му купив Scarlett Solo MKII затоа што има и влез за гитара, но можеш да поминеш поевтино како што ти посочи членот погоре (само со фантом).
   
  На zdravkovskii и steelseries им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...