1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,316
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пејпал е само посредник при плаќање и рефундирање, тој евидентирал дека се рефундирани но крајниот рефунд на картичката ќе го имаш за неколку дена.
  Значи на пејпал немаш никакви пари.
   
 2. Ilina_j

  Ilina_j
  Intern

  29
  14
  14 Април 2020
  Женско
  ОК, фала ти @krema , ептен си другар. Позззззз
   
  На krema и goranzoran им се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако ги добиеш пиши на темава колку време поминало од денот на refund до денот кога пристигнале на картичка.
   
 4. Ilina_j

  Ilina_j
  Intern

  29
  14
  14 Април 2020
  Женско
  Еве денес ги имам на картичка, значи за еден ден.
  P.S. само да знаете дека вчера ги бомбардирав со пораки, мора малку упорност ( досадување ) . :D
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Вака ли се одговара? Проба
  --- Споени мислења, 1 Мај 2020 ---
  Така се одговара ок. Е и јас истото прашање
  Истото и јас се прашував, сфатив дека неможе со мк така да го направив следново. Отворив со мојата мк сметка Британски банк акаунт преку transferwise.com и после тој го споив со paypal и си отворив Британски paypal account и си завршив работа. Имам и британски телефонски број па го верифицирав и него и така
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Кога ќе примиш повеќе парички или направиш повеќе трансакции, кога ќе ти побараат британски документи за верификација, каков ти е планот?
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Верификација бараат кога ќе примаш повеќе пари, околу 500 долари неделно горе доле. Зависи за што му треба paypal.. Јас нема да примам толку пари па ми одговара. Во случај на повеќе трансакции и поголема сума на примени пари незнам.. може да користи на пример Stripe доколку познава некој од странство што би можел да му помогне ,или 2checkout ако има активна фирма повеќе од 6 месеци. Ти што мислиш ?
   
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,871
  1,759
  22 oктомври 2012
  Машко
  Само тресете рандом бројки од ракав o_O
   
  Macedonian97*, Маша, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Зошто мислиш дека верификација бараат само ако прима повеќе од 500 долари неделно, имаш такво искуство?
  Јас мислам дека кога ќе побараат верификација ќе го лимитираат на тој начин направениот британски пејпал акаунт.
   
 10. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Немам јас лично искуство. Така ми кажа еден лик од неговото искуство. Верификација бараат доколку имаш повеќе трансакции месечно и поголема сума на пари ( тој рече со под 500 евра си добар). Мене лично ми треба пејпал за 200 евра, максимум 300 месечно (една трансакција). Ова е засега моето инфо. Ке терам вака па ќе видиме. Доколку се јави проблем, ќе барам решение
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Верификација може да ти побараат и на првата трансакција ако е сомнителна.
   
 12. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Што ја прави трансакцијата сомнителна?
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Дали британскиот акаунт го направи со македонска IP адреса?
   
 14. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Да. Си помислив на тоа ама немам впн. Но, зошто тоа би имало некаква врска? Тоа не е поврзано со трансакцијата која што ќе ја примам. Ако тоа е проблем, ќе било проблем кога сум го направила акаунтот. Дали доколку ми пратат пари и се појави било каков проблем за верификација или слично тие пари ќе ми останат заглавени или има начин да ги извадам некако?
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Има врска затоа што крева црвено знаменце кај чичковците од пејпал. Ќе те остават да примиш парички и после оп, ќе ти опнат лимититација. Што ќе правиш после?
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Само ние мислиме дека ќе можеме да заебеме компанија која е број 1 у својата категорија.

  @Anastasija94 Дали стварно мислиш дека си нашла „дупка“ па сеа си искористила прилика? Дали стварно мислиш дека ова досега го немаат пробано илјадници корисници (не само од МК, туку и од други држави кој се со вакви ограничувања)?

  Јас сум 99.9% сигурен дека после првата трасанкција, ќе ти побараат документ за верификација за кој ќе немаш документи.

  Користете други сервиси каде знаете дека функционираат за МК. Ако ти е за една трансакција, направи Пајонер и побарај да ти се плати таму.
   
  The-spiki, goranzoran и на Macedonian97* им се допаѓа ова.
 17. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Од почеток знаев дека дечково е транвестит... Можно е во 2020 да правите профили со женски имина мислеќи дека ќе добиете повеќе инфо?

  Paypal не се толку глупи, за да си играме курташак со нив така лесно... Имај на ум дека, што и да правиш најди си човек што ќе ти вади парите кога ќе ти пристигнуваат, сум соработувал лично со членот @goranzoran секогаш го препорачувам иако не знам дали сеуште работи со тоа :geek::D
   
  На goranzoran и olikomerc им се допаѓа ова.
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Еве како изгледа донација
  Screenshot from 2020-05-02 23^%03^%08.png
  И донација по грешка :p
  Screenshot from 2020-05-02 23^%03^%31.png
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  За мене збориш? Јас сум девојче, не сум машко ама кул што си помисли така :D А машките прават женски профили за да добијат инфо? Пак кул хахах, а и инфо тешко е да се добие? Не знаев дека е скапоцено ама добро, полека ги учам работиве како идат. Јас па глупава се си кажувам, мислев си помагаме.

  Што е ова со горанзоран? Не разбирам..
  Ти помага да си ги извадиш парите? Горанзоран ти ја имаш таа моќ а не кажуваш? Зошто ме остави да се мачам? :(
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пиши ми ПП бе злато, кажи ми што те мачи, ќе ги извадиме. ;)
   
 21. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Си кажав јас дека си злато уште од првиот момент, знаев. Ќе си пишеме по секако ;)
   
 22. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Луѓево се упорни, и незнам дали не ребраат или стварно им функционира. Вчера ми излезе оваа објава, која и воедно е спонзорирана.

  [​IMG]

  Многу коментари, дури некој викаат и дека успеале. Увидов дека сме многу прост народ, бидејќи 90% од тие што ги читав, мислат дека е успешно ако го креирале акаунтот, дека тоа е тоа, а оди објасни се дека сите го имаме но немаме фулл акцес (т.е тоа што го бараме, да примаме трансфери).

  Му пратив одговори од официјална Пејпел служба дека тоа не се Македонски акаунти и дека скриншотовите не се од Македонија. Дека пробав и повторно и пак само ми наплатија долар ипол (евро ипол) и џабе, пак ги немаат сите функции. Ова го пиша:

  Мејлот што го покажуваш е од 14ти април. Во меѓувреме, на 1ви Мај, Пејпал ми ги испразни салдата и префрли на картичките. На приватната, парите стигнаа од Пејпал Луксембург, а од службената - од Пејпал Сингапур. Такви се правилата - сите средства што ќе се најдат на први во месец се пренесуваат на платежната картичка што ја пријавил корисникот.Тоа што кажуваш дека Пејпал ти наплатил е чудно. Пејпал ги резервира средствата од цирка 100 денари и потоа се враќаат.

  Не дека ми одговори на прашањето дека Пејпел вика неможе ама нема везе.

  Дали постои опција дека некој, некако, стварно да успеал да го креира бизнис профилот со фулл опции?
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 23. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  137
  81
  12 Декември 2017
  Машко
  Koj crn Venko.. Ako ima novitet od Paypal okolu primanje pari kje ima na oficijalen sajt na Paypal. Venko moze da prodolzi da se glupira
   
 24. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
  Венко Чешелкоски.
   
  На Macedonian97* и DonFrozex им се допаѓа ова.
 25. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  И братучетму М..... :innocent::cool:
  Јас па мислев ќе ја бидне, ама сепак ќе чекаме подобри времина :sick::alien:
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...