1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,186
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    Колку пати истото ти го кажав. PayPal, Skrill и слични сметка за Македонските граѓани и компании

2. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

393
    306
    13 Март 2017
    Машко
  3. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,186
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    Пишав и за тоа, поентата е што повеќе македонци да се обидат да отворат бизнис акаунт на пејпал. Гледаш дека те тераат да пробаш со различен мејл, па со различен прелистувач, па со различна картичка. Да најдат како тебе 100 луѓе ќе отворат над 1000 акаунти.
    Со години уназад тврдеа дека НБРМ е проблемот и вршеа таму притисок. НБРМ направи промени август 2019 година.
    Сега сфатија дека НБРМ не е проблемот туку пејпал е проблемот.

На MadBuldog и coNNectMKD им се допаѓа ова.
  4. Macedonian97*

Macedonian97*
    Intern

44
    24
    9 ноември 2016
    Машко
    Ако сака PayPal да не додаде, ќе не додаде... Исто е со ЕУ, кој ќе ги прашаше грците, ако сакаа да не примат како членка... Само ете, сите сме подеднакво виновни што немаме способни луѓе да дејствуваат директно и да донесат Paypal кај нас во 2020 година, кога можат Албанија и Босна да можат да примаат и повлекуваат пари ние сме неспособни. Секој си брка некој личен интерес, прави приказни јас искрено верував нешто во ова со Венко, ама дефинитивно во право сте биле... Уште Косово да го додадат, искрено работам на интернет добри 6-7 години уште на времето со Fiverr кога беше актуелен со социјалните медиуми порано секој ден го проверував акаунтот дали ќе ме лимитираат или нема, ми се здосади да се правам будала по банките со методот кој се работи последниве години... Еднаш од НЛБ ме имаат избркано, кога појдов 2пати во месецот кај ист оператор... Страшна работа!

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anastasija94

Anastasija94
    Intern

10
    2
    18 Април 2020
    Женско
    Дечки, ај златни сте ве молам одговорете ми на 3 прашања. Можеби има одговор веќе за ова но барав неколку пејџес наназад и не најдов плус сега се приклучив на форумов и незнам кај терам, фала однапред

1. Дали можам да отворам македонски бизнис пејпал акаунт со податоци од македонска фирма, да примам пари на него и да ги вадам од македонска картичка од физичко лице ( не од таа на фирма што ми е) ?

2. Ако неможе, дали може да отворам Британски бизнис пејпал акаунт со податоци од македонска фирма и да ги вадам од македонска картичка од физичко лице ( не од таа на фирма што ми е) ?

3. Дали може да се отворат повеќе пејпал акаунти со податоци од една иста фирма и ако во случај блокираат или така нешто тие филмови , дали ке влијае тоа и на другите пајпал акаунти што се отворени со истите податоци?

6. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    Многу тешки прашања, чинам дека на сите 3 ќе добиеш одговор “не“.

На MadBuldog и Oktar им се допаѓа ова.
  7. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,186
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    Пишано е на оваа пејџ и на неколку пејџес наназад.
    Али ајде затоа што и ти си златна, да се обидеме да одговориме.
    1. Може да отвориш македонски акаунт но неможе македонски бизнис пејпал акаунт и да примаш и вадиш пари од него.
    2. Може да отвориш британски акаунт, неможе со македонски податоци и да вадиш пари од македонска картичка за физички лица.
    3. Може да се отворат повеќе пејпал акаунти, ќе влијае и на другите со исти податоци.

На Oktar и MadBuldog им се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    Значи три пати “не“. :)

На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anastasija94

Anastasija94
    Intern

10
    2
    18 Април 2020
    Женско
    Во ред.
    Фала ти многу, злато си

10. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,603
    3,537
    11 Декември 2008
    Машко
  11. Macedonian97*

Macedonian97*
    Intern

44
    24
    9 ноември 2016
    Машко
    Почести го нешто на домашна адресa, од зборови злато си ништо нема...

12. Anastasija94

Anastasija94
    Intern

10
    2
    18 Април 2020
    Женско
    Какви сте значи, да му е тапа на човек пак да праша нешто а имав уште некои прашања испланирано :(

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  13. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    Прашај си слободно, не се замарај со нив.

14. Melisandre

Melisandre
    Gaining Experience

143
    263
    6 Мај 2019
    Женско
    Кажи дека ако успее бизнисот частење во кафана ќе има за сите. :D
    Шега на страна, не се замарај, и не земај за зло. Сепак се мнозинство мажи со машки хумор, а гледам овој е нов.
    Инаку, да, златца се во глобала, и да го поставиш и најглупото можно прашање на планетата, ќе се потрудат да ти одговорат.
    Во тоа биди сигурна.^^

MadBuldog, Macedonian97*, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
  15. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,186
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    И ти си срце ;)

16. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,508
    1,965
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
  17. Melisandre

Melisandre
    Gaining Experience

143
    263
    6 Мај 2019
    Женско
    Awww

Прикачени датотеки:

На krema и goranzoran им се допаѓа ова.
  18. Macedonian97*

Macedonian97*
    Intern

44
    24
    9 ноември 2016
    Машко
    Ако мислеше на мене, дека сум нов член тука сум уште од 2016 :rolleyes:

Инаку да, ако си добар, ќе бидат добри со тебе тоа што ние сме мажи вие жени не менува ништо и не не дискриминирајте повеќе :cool:

За членот погоре, ако некој ти се обрати со сарказам или со шега тоа не значи дека треба да се навредиш и да бидеш во стилот "дајте ми ја топката, ќе си одам", а бидејќи доби и повеќе од конкретен одговор, мора да има некој што ќе се уфрли и ќе трга сеир на туѓа мака :geek:...

Постави си прашања колку што сакаш, има квалитетни и спремни дечки тука што ќе ти одговорат, но сепак ова е ЈАВЕН ФОРУМ не очекувај дека ќе добиеш некоја едукација или методи кои не се за во јавност :inlove:...

19. evevaka

evevaka
    Intern

4
    0
    25 Април 2020
    здраво дечки
    ве читам..ама не ве разбирам :silentsry:
    еве јас го направив првиот чекор, отворив небизнис сметка на paypal. и ја линкував со сметката што ја имам на друга македонска банка.. дали тоа значи дека може да продавам производи на etsy сега и ако да, дали треба да ја кажувам сметката шо ја линкнав на paypal :( ?
    немам регистрирано фирма, немам бизнис акаунт на paypal.. а имам еден куп прашањца..
    тенкс! :angel:

20. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не можеш никако.
    --- Споени мислења, 29 Април 2020 ---

@evevaka
    Одговорот веќе го имаш погоре, треба да скролнеш малку.
    Чим не бива со бизнис акаунт тогаш со небизнис па ич.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Macedonian97*

Macedonian97*
    Intern

44
    24
    9 ноември 2016
    Машко
    Ако ја додаде картичката, тогаш со среќа нека ти е повеќе таа картичка не можеш да ја користиш за да направиш странски профил.
    Единствено сега можеш само да ставаш пари на тој акаунт и да купуваш работи...

22. Ilina_j

Ilina_j
    Intern

29
    14
    14 Април 2020
    Женско
    Рефундирани ми се пари од Fasttech, на PayPal. И , нормално, не ме држи кожа да не ги потрошам на AliExpress, но таму не можам да платам со овие пари од PayPal, таму може само директно од картичка. Совет??? Како да се префрлат од PayPal на картичка? Им пишав во порака, но ми одговараат со автоматски пораки.

Последна промена: 30 Април 2020
  23. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

129
    31
    3 oктомври 2018
    Женско
    Потроши ги на Ebay. За мк PayPal се работи?

24. krema

krema
    Professor

10,717
    10,285
    24 Јуни 2009
    Машко
    @Ilina_j
    Парите нема да легнат на пејпал, истите ќе се вратат на картичката но за тоа треба малку време (околу една недела), така да ќе си почекаш уште малку.

На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Ilina_j

Ilina_j
    Intern

29
    14
    14 Април 2020
    Женско
    Да, мк PayPal.
    --- Споени мислења, 30 Април 2020 ---
    Тогаш , зошто веќе се евидентирани на PayPal. Иначе, супер ако се вратат на картичка.

Сподели

Вчитување...