1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Колку пати истото ти го кажав. PayPal, Skrill и слични сметка за Македонските граѓани и компании
   
 2. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пишав и за тоа, поентата е што повеќе македонци да се обидат да отворат бизнис акаунт на пејпал. Гледаш дека те тераат да пробаш со различен мејл, па со различен прелистувач, па со различна картичка. Да најдат како тебе 100 луѓе ќе отворат над 1000 акаунти.
  Со години уназад тврдеа дека НБРМ е проблемот и вршеа таму притисок. НБРМ направи промени август 2019 година.
  Сега сфатија дека НБРМ не е проблемот туку пејпал е проблемот.
   
  На MadBuldog и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 4. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Ако сака PayPal да не додаде, ќе не додаде... Исто е со ЕУ, кој ќе ги прашаше грците, ако сакаа да не примат како членка... Само ете, сите сме подеднакво виновни што немаме способни луѓе да дејствуваат директно и да донесат Paypal кај нас во 2020 година, кога можат Албанија и Босна да можат да примаат и повлекуваат пари ние сме неспособни. Секој си брка некој личен интерес, прави приказни јас искрено верував нешто во ова со Венко, ама дефинитивно во право сте биле... Уште Косово да го додадат, искрено работам на интернет добри 6-7 години уште на времето со Fiverr кога беше актуелен со социјалните медиуми порано секој ден го проверував акаунтот дали ќе ме лимитираат или нема, ми се здосади да се правам будала по банките со методот кој се работи последниве години... Еднаш од НЛБ ме имаат избркано, кога појдов 2пати во месецот кај ист оператор... Страшна работа!
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Дечки, ај златни сте ве молам одговорете ми на 3 прашања. Можеби има одговор веќе за ова но барав неколку пејџес наназад и не најдов плус сега се приклучив на форумов и незнам кај терам, фала однапред

  1. Дали можам да отворам македонски бизнис пејпал акаунт со податоци од македонска фирма, да примам пари на него и да ги вадам од македонска картичка од физичко лице ( не од таа на фирма што ми е) ?

  2. Ако неможе, дали може да отворам Британски бизнис пејпал акаунт со податоци од македонска фирма и да ги вадам од македонска картичка од физичко лице ( не од таа на фирма што ми е) ?

  3. Дали може да се отворат повеќе пејпал акаунти со податоци од една иста фирма и ако во случај блокираат или така нешто тие филмови , дали ке влијае тоа и на другите пајпал акаунти што се отворени со истите податоци?
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Многу тешки прашања, чинам дека на сите 3 ќе добиеш одговор “не“.
   
  На MadBuldog и Oktar им се допаѓа ова.
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пишано е на оваа пејџ и на неколку пејџес наназад.
  Али ајде затоа што и ти си златна, да се обидеме да одговориме.
  1. Може да отвориш македонски акаунт но неможе македонски бизнис пејпал акаунт и да примаш и вадиш пари од него.
  2. Може да отвориш британски акаунт, неможе со македонски податоци и да вадиш пари од македонска картичка за физички лица.
  3. Може да се отворат повеќе пејпал акаунти, ќе влијае и на другите со исти податоци.
   
  На Oktar и MadBuldog им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи три пати “не“. :)
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Во ред.
  Фала ти многу, злато си
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
 11. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Почести го нешто на домашна адресa, од зборови злато си ништо нема...
   
 12. Anastasija94

  Anastasija94
  Intern

  10
  2
  18 Април 2020
  Женско
  Какви сте значи, да му е тапа на човек пак да праша нешто а имав уште некои прашања испланирано :(
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Прашај си слободно, не се замарај со нив.
   
 14. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Кажи дека ако успее бизнисот частење во кафана ќе има за сите. :D
  Шега на страна, не се замарај, и не земај за зло. Сепак се мнозинство мажи со машки хумор, а гледам овој е нов.
  Инаку, да, златца се во глобала, и да го поставиш и најглупото можно прашање на планетата, ќе се потрудат да ти одговорат.
  Во тоа биди сигурна.^^
   
  MadBuldog, Macedonian97*, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  И ти си срце ;)
   
 16. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
 17. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Awww
   

  Прикачени датотеки:

  На krema и goranzoran им се допаѓа ова.
 18. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Ако мислеше на мене, дека сум нов член тука сум уште од 2016 :rolleyes:

  Инаку да, ако си добар, ќе бидат добри со тебе тоа што ние сме мажи вие жени не менува ништо и не не дискриминирајте повеќе :cool:

  За членот погоре, ако некој ти се обрати со сарказам или со шега тоа не значи дека треба да се навредиш и да бидеш во стилот "дајте ми ја топката, ќе си одам", а бидејќи доби и повеќе од конкретен одговор, мора да има некој што ќе се уфрли и ќе трга сеир на туѓа мака :geek:...

  Постави си прашања колку што сакаш, има квалитетни и спремни дечки тука што ќе ти одговорат, но сепак ова е ЈАВЕН ФОРУМ не очекувај дека ќе добиеш некоја едукација или методи кои не се за во јавност :inlove:...
   
 19. evevaka

  evevaka
  Intern

  4
  0
  25 Април 2020
  здраво дечки
  ве читам..ама не ве разбирам :silentsry:
  еве јас го направив првиот чекор, отворив небизнис сметка на paypal. и ја линкував со сметката што ја имам на друга македонска банка.. дали тоа значи дека може да продавам производи на etsy сега и ако да, дали треба да ја кажувам сметката шо ја линкнав на paypal :( ?
  немам регистрирано фирма, немам бизнис акаунт на paypal.. а имам еден куп прашањца..
  тенкс! :angel:
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не можеш никако.
  --- Споени мислења, 29 Април 2020 ---


  @evevaka
  Одговорот веќе го имаш погоре, треба да скролнеш малку.
  Чим не бива со бизнис акаунт тогаш со небизнис па ич.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Ако ја додаде картичката, тогаш со среќа нека ти е повеќе таа картичка не можеш да ја користиш за да направиш странски профил.
  Единствено сега можеш само да ставаш пари на тој акаунт и да купуваш работи...
   
 22. Ilina_j

  Ilina_j
  Intern

  29
  14
  14 Април 2020
  Женско
  Рефундирани ми се пари од Fasttech, на PayPal. И , нормално, не ме држи кожа да не ги потрошам на AliExpress, но таму не можам да платам со овие пари од PayPal, таму може само директно од картичка. Совет??? Како да се префрлат од PayPal на картичка? Им пишав во порака, но ми одговараат со автоматски пораки.
   
  Последна промена: 30 Април 2020
 23. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  Потроши ги на Ebay. За мк PayPal се работи?
   
 24. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Ilina_j
  Парите нема да легнат на пејпал, истите ќе се вратат на картичката но за тоа треба малку време (околу една недела), така да ќе си почекаш уште малку.
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Ilina_j

  Ilina_j
  Intern

  29
  14
  14 Април 2020
  Женско
  Да, мк PayPal.
  --- Споени мислења, 30 Април 2020 ---
  Тогаш , зошто веќе се евидентирани на PayPal. Иначе, супер ако се вратат на картичка.
   

Сподели

Вчитување...