1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Јас не подигам пари од Пејпал. 3-4 пати месецов ми има стигнато имејл дека the account has been limited.
   
 2. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Не е лимитиран сеуште, 2020 околу 1000 евра.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не е лимитот на повлекување пари од Пејпал, туку при легнување на сметката.
   
 4. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  При легнување на Пејпал акаунтот? Значи црно ни се пише :), јас пак мислев можеме барем да трошиме за купување (ebay и многу др.), тогаш не би имале лимит...
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Немај гајле, заработи си ти ќе ги извадиме ;)
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Примери за секојдневен фишинг
  2020-04-09.png
  Your Account information has been changed. [ Billing or Shipping Address ] As our security precautions, we need more informations from you (Code: ABKXK-ABKXKH-ABKXKHF52-ABKXKHF)
  Capture.PNG
  Rеmіndег - Impoгtant Notice : Youг PayPaI Access Has Been Liмited at This Tiмe Case MHue2JBCNV // PayPaI lD - 4420643345
  Capture.PNG
  гeмinder: Imρoгtant - Youг PayρaI Has Been Liмited # Case 1371502245
  Capture.PNG
  RE: ✉ [Action Requiгed] New Update # Suspicious Activity : Youг PayPaI Account Has Been Liмited [Case 131-768-040] [PP331BO229P0] PayPaI lD : 781503032323
  Capture.PNG
   
  На DonFrozex и Stefan_1992 им се допаѓа ова.
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Денеска добив е-маил од Логин Системс со упатство за отварање на бизнис сметка со PayPal и примање на пари. Според упатството ти треба правен субјект и валидна картичка.

  Дали ова да го сфатиме дека PayPal овозможи примање на пари во Македонија?

  https://www.loginsystems.biz/forum/...mail&cid=8369acb0-efc0-4257-ba05-2242c5966ea9
   
 8. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  952
  1,050
  9 Декември 2015
  Машко
  Не.
   
  На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
 9. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Доколку примам пари на германски PayPal (преку Pay with PayPal на вебсајт) и потоа ги префрлам парите на Revolut/Payoneer/TransferWise, дали би платил данок во Германија?

  Мислам дека тие имаат систем што директно го одбива данокот од приходот, но не сум сигурен. Дали некој има инфо?
   
 10. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Преку Бизнис акаунт можиш да примаш пари во Македонија
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  522
  379
  9 Февруари 2012
  Машко
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  На pirateboy, efto, TheMarshal и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  ^ Погрд и по-useless сајт мислам дека не постои. Точно 72 реклами/банери има. 72.
  Дали е нормален овој? Или подобро прашање дали се нормални тие што платиле нивниот банер да стои помеќу +70 други.

  Овој треба затвор да лежи за ова! :D
  72 реклами, човече...
   
  На pirateboy, efto, TheMarshal и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  701
  5 Јуни 2007
  Машко
  Reket druze. Plakjaat reket, ne im e do baneri :))


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Professor, efto, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  [​IMG]
  Чудно мастеркард во реален македонски случај да се користи
  Screenshot_20200413-024319_Chrome.jpg
  Screenshot_20200413-024935_Chrome.jpg
  Чекаме искуства.
   
 16. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Значи, аман...
   

  Прикачени датотеки:

  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Гладна раја за кешовина. :)
   
 18. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,260
  859
  8 Мај 2010
  Машко
  Ова се од тие Венкопалите што ги направија дел од членовите?
  Пиши подетално што бара во мејлот?
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може ли да се смени меил адресата во пејпал акаунтот?
   
 20. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Нит знам за Венкопали, нит ме интересира. Немам ни волја ни енергија за експериментални методи. По кратка постапка: гледам мејл "кликнете веднаш тука за верификација" од некојаси квази адреса која содржи paypal во називот, инстантна реакција превраќање со очи, фаќање за глава, screenshot, delete. Крај приче. Edit: ко за инает баш овој мејл не ми е поврзан со PayPal. :D
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Report as phishing.
   
 22. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  mislam ne
   
 23. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Можеш. Имаш опција да додадеш до максимум 7 е-маил адреси. Можеш и главниот меил да го смениш. (барем вака е на Бизнис акаунт).

  [​IMG]

  Јас имам поврзано 6 адреси на мојот акаунт.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Јас бев доста упорен оваа недела по објавите на Венко, како и на други членови во ФБ групата на програмери, и можам да заклучам дека или бладаат, или поврзуваат странски фирми/картички па кажуваат дека може во МК.

  Еве одговор од Пејпел. После ова, прекинувам да читам коментари од членови на фб групи.

  [​IMG]

  ps: Скриновите се од сликите кој ги објавија на логинг и на групите на ФБ.
   
  Последна промена: 16 Април 2020
  На MadBuldog, bxxxn, Alek7 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,260
  859
  8 Мај 2010
  Машко
  Вака на кратко што имам јас заклучено со пејпал.

  Пејпал визуелно се менува и е не целосно сменет, така да некаде го има новиот дизан, додека пак во некои сетинзи го вади стариот (како линкот подолу).

  Дали некои креирале акаунт преку „бизнис линкот“, одговорот е ДА.
  Но, не значи дека ако имаш акаунт исто така можеш да ги користиш, прашање е на време кога ќе побараат верификација, и според шаблонот кој техничката поддршка се води ќе го добиете одговорот што го има на сликата кај @coNNectMKD односно ќе ви речат:
  „Извинете но овој акаунт не може да го користите“ и вие ќе се чудите (а и јас исто) како тоа сум креирал акаунт, сум верификувал и на крај доаѓа до лимит.
  Е можно е со Пејпал се е можно.

  Јас ќе бидам многу среќен кога Македонија ќе ја има целата функционалност на пејпал и истата ќе биде прикажана на линкот подолу, а се до тогаш секакви методи што се на еден или на друг начин “чудни“ е прашање на време кога ќе бидат лимитирани.
  Send and Receive International Payments - PayPal Worldwide

  Плус:
  Ако имате некакво прашање, пишете им на твитер и тагнете ги @AskPaypal ќе ви одговорат (најчесто шаблонски) на вашето прашање во многу брзо време.
   
  MadBuldog, bxxxn и на coNNectMKD им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...