1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пишав уште пред Венко да објави на фб.
   
  На bxxxn и DrMTR им се допаѓа ова.
 2. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  За мојот side бизнис во Македонија, тоа би значело огромна работа, а за клиентите од странство кои ги имам веќе работам со БГ paypal... Сега додека клиентот оди во банка да уплати на моја сметка, па да чека ред таму, па да се матка тогаш со еден клик ќе може да ми пушти пари директно на моја сметка, што ќе биди убаво за него, и за мене со што ќе си автоматизирам одредени работи, и ќе си организирам подобро...

  Не може да се знае кога би завршила кризата, може да трае се додека не се пронајде вакцина или лек кој директно ќе влијае на вирусот... На тоа пресметај плус уште одреден период додека се се усогласи кај нас...[/QUOTE]
   
 3. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  https://www.loginsystems.biz/forum/...aktura-i-isprakjanje-po-e-poshta-preku-paypal

  Објавил нешто за PayPal фактури, изгледа он има поише инфо од нас. :zipit:
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Треба само трпение, ќе се среди и ова со пејпал.
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Мислам дека нов тип на сметка ќе ти треба, така требаше порано. Порано имаше Personal, Premier и Business, а може и сега да има.
   
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Prasanje e kolku vakvite smetki se dostapni za makedonskite korisnici? Mislam deka nemame opcija za biznis smetka nie.
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Мао според прашањава, ти на која планета живееше до сега?
   
 9. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Me zbunija mene drugi so odgovorite. Si vikam da ne sum propustil nesto vo posledno vreme


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 10. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Здраво на сите

  Вчера ми стигна следнава честитка:
  Hello, Customer

  "We've limited your account

  After a recent review of your account activity, we've determined you are in violation of PayPal's Acceptable Use Policy. Please log in to confirm your identity and review all your recent activity

  You can find the complete PayPal Acceptable Use Policy by clicking Legal at the bottom of any PayPal page."

  Користев Пејпал со избрана држава Словенија преку НЛБ. Успеав да ги извадам парите.
  Прашања:
  1. Дали лимитот значи дека нема да можам да примам нови пари и да вадам?
  2. Имам бг државјанство, дали треба со постоечката Пејпал адреса само да сменам држава или треба се на ново, и дали морам да одам до Бугарија (заради отворање на бг сметка) или можам и тука (се мислам на Централна Кооперативна банка - како бг банка)?

  Молам за помош

  Фала однапред
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  1. Да
  2. Треба се наново и треба да одиш за бугарија.
  Имај во предвид дека и бугарската има лимит
   
 12. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Фала на одговорот

  А доколку направам некоја ефтина постпејд сметка во Бугарија (има некои со необврзувачки договор) т.е да докажам дека живеам таму постојано, ќе успеам ли да го тргнам тој лимит или барем да го зголемам?

  Иначе овој лимитов (со актуелниов "Словенски Пејпал") може ли некако да се тргне, барем привремено. Наводно се зборуваше дека годишно се обновува, но очигледно не е така?

  Гледам дека разбираш, те молам помогни ми.

  Фала уште еднаш, поздрав!
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако им докажеш на пејпал дека си бугарин, отвориш фирма и плаќаш данок во бугарија ќе може.
  Неможе, си ги лажел дека си словенец а не си.
   
 14. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Фала уште еднаш

  Иначе сега гледам дека најверојатно акаунтот сеуште не ми е лимитиран, емаилот од каде што беше пратен е некој спам (чудна емаил адреса). Кога ќе влезам во акаунтот, нема никакво официјално известување за лимит, затоа и всушност успеав да ги извадам парите.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  Да се повторам од минатата страна што пишував.
  Никогаш немој да се логираш преку линкови добиени на имејл!
  Пази на лимитот, кога ќе се приближиш ќе ти побараат документи за верификација. Може да ти побараат да се верифицираш и ако правиш "сомнителни трансакции".
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  На лагата кратки и се нозете. :)
   
 17. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Лимитот од 2500 е годишен и се однесува на вадење пари?
   
 18. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Не знам што точно мислиш друже?
  Да чекаме скапанава држава да го одобри Пејпал?
  Поздрав
   
  На Macedonian97* и BadGirl007 им се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас не мислам ништо, PayPal мисли најдобро за корисниците.
  Поздрав и до тебе.
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  1.800 usd
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Лошо!

  Фала :)
   
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,727
  2,044
  25 Март 2013
  Машко
  Мењај пасворд под итно! Ај погледни ја целата имејл адреса од која ти стигнал мејлот и кажи ми дали ти изгледа нормално?
   
  На Stefan_1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Stefan_1992
  Те упецале брат, фишинг до трт.
   
  На Stefan_1992 и olikomerc им се допаѓа ова.
 24. Stefan_1992

  Stefan_1992
  Intern

  11
  7
  7 Април 2020
  Машко
  Навидум се изгледаше нормално...Го очекувам лимитот, затоа и не се изненадив
   
 25. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  Колку пари имаш подигнато досега? Да знам кога да го очекувам и јас. Може и во пп.
   

Сподели

Вчитување...