1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. capitol

  capitol
  Intern

  1
  0
  1 Февруари 2020
  Машко
  Decki, dali ima nekoj slicen priblem so prakanje pari preku paypal - friends and familly
  Paypal mi dozvoluva da gi ispratam sredstvata samo so Purchase protection, dokolku izberam send someone you trust mi dava payment denied.
  Dali ima nekoj slicno iskustvo.
  Fala
   

  Прикачени датотеки:

  • payp2.jpg
   payp2.jpg
   Големина:
   10.1 KB
   Прегледи:
   54
  • paypal.jpg
   paypal.jpg
   Големина:
   19.4 KB
   Прегледи:
   52
 2. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  Ви стигна меил за верифицирање телефонски број, да не е скам?

  Го имам верифицирано одамна....
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Не
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Nope.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ми стигна мене. Мислам дека пишуваше во меилот дека е само за Бизнис акаунтите.
  Anyway, го имам верифицирано од претходно, веројатно го праќаат шаблонски на сите бизнис акаунти.
   
  На DrMTR и Mayson им се допаѓа ова.
 6. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Може ова да е скам? Се логирав преку пејпал никаква нотификација не ми дава. А ова ми стика на мејл и ме пренасочува на некоја страница Google каде што треба да се логирам со пејпал акаунт.
   

  Прикачени датотеки:

  • Capture.PNG
   Capture.PNG
   Големина:
   68.1 KB
   Прегледи:
   60
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011

  скам е ова.
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Никогаш немој од мејл линкови да се логираш!
   
  Zimrie, DonFrozex и на julll им се допаѓа ова.
 9. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Првин прашав. Не се логирав преку мејлот, туку директно преку пејпал.
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Wow, koj phishing е ова.
  Додуша апла се гледа дека е измама, види гo само sender email и наредените у CC.
  Добро се потрудиле, вака на изглед, од меил па се до landing page изгледаат скроз исто како оригиналот.
  Али домејнот им е нај-закон, ич не е фејк: www.besttheworst.com :D
   
  olikomerc, julll и на DeeJayZone им се допаѓа ова.
 11. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  130
  82
  3 ноември 2008
  Уште пред да почнеш да ја читаш пораката, можеш да утврдиш дека истата не е од PayPal.

  На пример:
  1. 'Fw:' - ПејПал никогаш нема да ти препраќа (forward) порака со информативна содржина. Ќе ти ја прати директно.
  2. Пораката не е испратена од PayPal.com туку од доменот lantumi[dot]com.
  3. ПејПал праќа информативни пораки на секој корисник посебно, а не како групна порака. Во случајов, e-mail пораката е пратена на 50-тина e-mail адреси (преку 'CC' или 'BCC').

  Отворете очи кога примате пораки од за Вас битни сервиси / веб страни!
   
  olikomerc, DonFrozex и на julll им се допаѓа ова.
 12. julll

  julll
  Gaining Experience

  116
  54
  20 Август 2016
  Фала ви многу за одговорите. Иако бев 90% сигурен дека е скам, сепак сакав да прашам и да се осигурам. Не се логирав додека не прашав тука. Фала ви
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  Препоставувам си имал некој refund.

  Мене ми стигна валиден меил, беше за верифицирање телефонски број и се деси релативно кратко време после refund од ebay. Праќачот беше валиден, ама од принцип никогаш не идам преку линкови од маил туку се логирав дирекно на пејпал. Побараа само да го потврдам бројот и толку беше.
   
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  834
  403
  10 Април 2011
  за бизнис акаунт се работи, се логирав сега, си стои бројот што ми беше, не ми бараше ништо да потврдам или додадам број.
   
 15. stefan1984

  stefan1984
  Intern

  89
  14
  2 Јануари 2010
  Денес пробав да префрлам финансии преку опцијата за пријатели.
  Воопшто не ми понуди опцина пријатели (акаунтот не е бизнс)
  На 39е. половна стока - дерези од www.ebay.de kleinanzeigen на продавачот му наплатија 4е
   
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пробај на друг да ги пратиш дали ќе ти ја даде f&f
   
 17. pando504

  pando504
  Intern

  2
  0
  20 Април 2019
  Decki da ve prasam kako imate vie paypal akounti, vo koj drzavi vi se postaveni i kako gi imate verificirani?

  I kako jas mozam da otvoram akount i da go verificiram i da mozam da primam i prakjam pari bez problem? Mnogu pati mi se ima sluceno akountot da mi go blokiraat poradi lazni informacii
   
  Изменето од модератор: 22 Март 2020
 18. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не можеш да примаш пари.
  За лажни информации знаеш каде се оди!
   
 19. pando504

  pando504
  Intern

  2
  0
  20 Април 2019
  Nevse lazni informacii kolku sto e vo druga zemja, jas ustvari tocni informacii davam
   
 20. Macedonian97*

  Macedonian97*
  Intern

  44
  24
  9 ноември 2016
  Машко
  Дечки, дефинитивно состојбава ќе не наведе на еден поинаков начин на живеење. Можеби ќе се сложите со мене дека сме доста години назад, не сум во тек но дали има надеж за пејпл кај нас?
   
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Начинот на живеење е сличен, не сме години назад, треба само да пуштат опција да се примаат пари.
   
  На Macedonian97* му/ѝ се допаѓа ова.
 22. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Ako cekas ti da dozvolat eee...
   
 23. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има, да помине кризата и ќе пуштат.
   
  На Daniel86 и DrMTR им се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,446
  6,561
  27 Март 2014
  [​IMG]

  Да видиме што ке биде тоа. Незнам што би било друго освен да дозволат да примаме пари. Венко Глигоров е основачот на Логин Системи и водачот на приватната инцијатива за воведување PayPal за електронска трговија во Македонија.
   
  На DonFrozex, TATA_MATA, BadGirl007 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,186
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  За македонија како држава тоа би било одлична вест, да се оданочи приливот.
  Моменталната состојба со одлив на средства не и одговара.
  За пејпал беше малку проблематично.
   

Сподели

Вчитување...