1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Се чека влегувањето во нато, после тоа ќе пуштат.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
  Од пејпал на пејпал одма стигаат. Од пејпал во банка зависи која држава.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
 4. bubefox

  bubefox
  Intern

  2
  0
  15 ноември 2019
  Машко
  Zdravo dali ima nekoj koj moze da mi pomogne da otvoram i verificiram paypal so koj kje mozam da primam i vadam pari , imam bugarska i srpska smetka
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
  Малку помош околу PayPal и Visa Electron дебитна од NLB, мада повеќе е проблем со картичката.

  Во мај лани на картичката и истече рокот и ми стигна порака да ја подигнам новата од експозитура, ради x причини тек претходната недела ја подигнав.
  Картичката е активна, има средства и има доволно голем интернет лимит да се направи трансакција.

  Старата картичка беше врзана за PayPal и без проблем беа вршени трансакции, ама новава не сака ни да се поврзе со акаунтот (пробав прво со update на инфо, после ја избришав од wallet и сега пробувам пак да ја поврзам). Ми јавува грешка:

  "Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions."

  Слични грешки вади и кога пробав директно без PayPal да ја врзам со Origin или Steam. Бев до NLB денеска, ми викаат дека со картичката се е во ред, едино да сум се јавел на 15 600 па да ми дадат подетални информации за проблемот, тоа ќе видам утре. Дотогаш да не имал некој сличен проблем?
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Исто и кај мене,
  пошто ми истече картицата ми дадоа нова која е веќе активна, не можам да ја едитирам никако на РР со новото трицифрено бројче.
   
 7. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  да не треба првата трансакција да биде на банкомат,
  ја кога добив нова еднаш неможев ништо на нет да нарачам, па ми рекоа прво на банкомат да ја употребам па после ке може...
   
  На MasteR_#0 и P.Overdrive им се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  На банкомат има опција за да се активира картичката,
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Успеавте нешто да направите? Ако не пишете им на контакт центар, одговараат во рок од 24часа, плус минус некој саат...
   
 10. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,335
  14 Декември 2010
  Машко
  Тоа било проблемот, отидов прееска до банкомат > Активација на картичка > done.

  Претпоставував дека била активирана бидејќи пред тоа преку банкомат ставив пари и на НЛБ Клик пишуваше активна. Претходната што истече воопшто не ја ставив во банкомат и се беше во ред, ама помина доста време од тогаш и ги стегнале процедурите изгледа.
   
  Последна промена: 18 Јануари 2020
  На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мора прво активација на банкомат, го имав истиот проблем.
  Не мора да се вади пари од банкомат да се активира, едноставно ставаш картичка - бираш јазик - бираш активација - внесуваш пин и толку, после саат-два картичката е активна (му треба малку време на системот да ја регистрира како активирана).

  Мојот проблем беше во тоа што веднаш по земањето на картичката ја ставив во банкомат за да ја активирам, но активацијата не била успешна. :)
  Денес пак направив активација на банкомат и се си пројде како што треба.

  Инаку имаат солидна корисничка поддршка, вртете на нивниот кол центар 02/15600 и ќе ве оправат за сите пари. :D
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  117
  29
  3 oктомври 2018
  Женско
  Каде можам да проверам уште колку има останато од лимитот за праќање пари на трансакциска? 1500 евра беше?
   
 13. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Јас колку што знам таа функционалност оддамна ја нема.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  542
  338
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, некој да ми помогне во врска со PayPal.
  Зошто кога праќам пари ми ја дава опцијата Paying for an item or service а не можам да ја најдам опцијата Sending to a friend?
   
 15. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ако праќаш од/до бизнис акаунт - мислам дека не може F&F.
  Прашај го примачот каков му е акаунтот.
  Можно е и нешто со државите да е, но не сум многу сигурен за ова.
   
 16. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  До државата е (како и за други работи, нели...). Има земји од каде што не може да се пратат средства како Friends & Family.
  Имам бизнис акаунт од САД што може да прима и да праќа Friends & Family, не е до ова.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  Кога плаќате на paypal, конверзијата од банка ја оставате, или од paypal?
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Од банка. Многу неповолна за нас е онаа од PayPal.
   
  На DrMTR и Steam. им се допаѓа ова.
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
  Од банка!!!
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  Во ред, на банка и ми беше, ја да прашам бидејќи имав прочитано нешто слично некогаш и негде по форумов... благодариме на одговор.
   
 21. Riste Dimitrievski

  Riste Dimitrievski
  Intern

  8
  0
  15 Февруари 2019
  Машко
  Дали може да се примаат пари на Пеј Пал со пејонир картичка или не?

  Значи пеј пал-от при регистрацијата е наведена земја Македонија, дали ќе прават проблеми и со таа картичка или не?

  Некој доколку има искуство со ова, ве молам да сподели.
  Поздрав
   
 22. efto

  efto
  Gaining Experience

  294
  253
  19 Април 2007
  На пејпал од Македонија не можеш да примаш средства, со било каква картичка.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
 24. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  938
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 25. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,017
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...