1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. krema

krema
    Professor

9,799
    9,474
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се чека влегувањето во нато, после тоа ќе пуштат.

Sent from my иПхоне using Tapatalk

На Melisandre му/ѝ се допаѓа ова.
  2. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,841
    2,437
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Од пејпал на пејпал одма стигаат. Од пејпал во банка зависи која држава.

3. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,841
    2,437
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
  4. bubefox

bubefox
    Intern

2
    0
    15 ноември 2019
    Машко
    Zdravo dali ima nekoj koj moze da mi pomogne da otvoram i verificiram paypal so koj kje mozam da primam i vadam pari , imam bugarska i srpska smetka

5. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,705
    2,309
    14 Декември 2010
    Машко
    Малку помош околу PayPal и Visa Electron дебитна од NLB, мада повеќе е проблем со картичката.

Во мај лани на картичката и истече рокот и ми стигна порака да ја подигнам новата од експозитура, ради x причини тек претходната недела ја подигнав.
    Картичката е активна, има средства и има доволно голем интернет лимит да се направи трансакција.

Старата картичка беше врзана за PayPal и без проблем беа вршени трансакции, ама новава не сака ни да се поврзе со акаунтот (пробав прво со update на инфо, после ја избришав од wallet и сега пробувам пак да ја поврзам). Ми јавува грешка:

"Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions."

Слични грешки вади и кога пробав директно без PayPal да ја врзам со Origin или Steam. Бев до NLB денеска, ми викаат дека со картичката се е во ред, едино да сум се јавел на 15 600 па да ми дадат подетални информации за проблемот, тоа ќе видам утре. Дотогаш да не имал некој сличен проблем?

6. krema

krema
    Professor

9,799
    9,474
    24 Јуни 2009
    Машко
    Исто и кај мене,
    пошто ми истече картицата ми дадоа нова која е веќе активна, не можам да ја едитирам никако на РР со новото трицифрено бројче.

7. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

778
    361
    10 Април 2011
    да не треба првата трансакција да биде на банкомат,
    ја кога добив нова еднаш неможев ништо на нет да нарачам, па ми рекоа прво на банкомат да ја употребам па после ке може...

На MasteR_#0 и P.Overdrive им се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

9,799
    9,474
    24 Јуни 2009
    Машко
    На банкомат има опција за да се активира картичката,

На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

299
    143
    18 oктомври 2019
    Машко
    Успеавте нешто да направите? Ако не пишете им на контакт центар, одговараат во рок од 24часа, плус минус некој саат...

10. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,705
    2,309
    14 Декември 2010
    Машко
    Тоа било проблемот, отидов прееска до банкомат > Активација на картичка > done.

Претпоставував дека била активирана бидејќи пред тоа преку банкомат ставив пари и на НЛБ Клик пишуваше активна. Претходната што истече воопшто не ја ставив во банкомат и се беше во ред, ама помина доста време од тогаш и ги стегнале процедурите изгледа.

Последна промена: 18 Јануари 2020 во 13:02
    На Mayson му/ѝ се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

9,799
    9,474
    24 Јуни 2009
    Машко
    Мора прво активација на банкомат, го имав истиот проблем.
    Не мора да се вади пари од банкомат да се активира, едноставно ставаш картичка - бираш јазик - бираш активација - внесуваш пин и толку, после саат-два картичката е активна (му треба малку време на системот да ја регистрира како активирана).

Мојот проблем беше во тоа што веднаш по земањето на картичката ја ставив во банкомат за да ја активирам, но активацијата не била успешна. :)
    Денес пак направив активација на банкомат и се си пројде како што треба.

Инаку имаат солидна корисничка поддршка, вртете на нивниот кол центар 02/15600 и ќе ве оправат за сите пари. :D

На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...