• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,060
3,046
Битола

Ако продолжат копачките активности најверојатно нема да дочекаме регуларни залихи на нови графички картички, а цените ќе бидат драстично повисоки од препорачаните.
Кои ѓубриња се овие копачите значи. 8ми круг од пеколот за нив -- бетер од Јуда.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,207
Ethermine
www.facebook.com
Кои ѓубриња се овие копачите значи. 8ми круг од пеколот за нив -- бетер од Јуда.
Во име на копачите пишувам. Скапи ни се вашите 3ххх и амд 6ххх , сеуште си тераме со нови амд 5ххх и амд 5хх.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Во име на копачите пишувам. Скапи ни се вашите 3ххх и амд 6ххх , сеуште си тераме со нови амд 5ххх и амд 5хх.
3070 е 20% поскапа од RX5700XT, a копа 15% повеќе. Подеднакво се ефикасни
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,207
Ethermine
www.facebook.com
3070 е 20% поскапа од RX5700XT, a копа 15% повеќе. Подеднакво се ефикасни
Што ако е 20% поскапа ? Копаш ли за да видеш перформанси и потрошувачка со 5700хт ? Збораме сеуште за БЕТА биоси што се колку толку ефективни, така беше и на самиот почеток со 580ките , копаа со 29мх едвај и со 120вати потрошувачка а баш тогаш нвидиа 1060,1070ките беа најјпродавани како најјштедливи наспорти цена и перформанси.
После откако ги испеглаа биосите на 580ките кои ги достигнаа и 32-33мх наспорти копање и потрошувачката.
Така е и со овие 5700хт сега. Сеште е рано и недоиспеглани. А можаат и имаат потенцијал да копаат и по 60-65мх овие а со 120вати потрошувачка.
Пред све линукс кернелот и мајнерот не се сеуште во целост оптимизирани за рдна технологијата.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што ако е 20% поскапа ? Копаш ли за да видеш перформанси и потрошувачка со 5700хт ?
Не копеш, ама правеш ригови и продавеш, па дур ги сетиреш гледеш колку трошеш.


Збораме сеуште за БЕТА биоси што се колку толку ефективни, така беше и на самиот почеток со 580ките , копаа со 29мх едвај и со 120вати потрошувачка а баш тогаш нвидиа 1060,1070ките беа најјпродавани како најјштедливи наспорти цена и перформанси.
Не знам за кои BETA биоси збореш. Колку што јас се разбиреш картите не се со BETA биоси.

После откако ги испеглаа биосите на 580ките кои ги достигнаа и 32-33мх наспорти копање и потрошувачката.
Така е и со овие 5700хт сега. Сеште е рано и недоиспеглани. А можаат и имаат потенцијал да копаат и по 60-65мх овие а со 120вати потрошувачка.
Не те разбирам за кои БИОСи збореш, за модифицирани или фабрички.
Пред све линукс кернелот и мајнерот не се сеуште во целост оптимизирани за рдна технологијата.
Не се ни за Ampere, и?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Не копеш, ама правеш ригови и продавеш, па дур ги сетиреш гледеш колку трошеш.


Не знам за кои BETA биоси збореш. Колку што јас се разбиреш картите не се со BETA биоси.

Не те разбирам за кои БИОСи збореш, за модифицирани или фабрички.
Не се ни за Ampere, и?
@gOJDO ти ли си бе човеку, какво е ова лафење по форумов :D
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,207
Ethermine
www.facebook.com

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
65mh/s ne kopaat pa majka jana neka e
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,008
1,536
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
rtx 3070 60-62mhs = 600-650 еур
рх 5700 хт 55-58 мхс = 380-420 еур.
10% перформанси за 50% повисока цена. Не се баш сјајни. Можеби во иднина 3060ти, за 400-450 еура ќе бидат добри за копање, зошто се исто јадро со 3070.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,873
15,188
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
rtx 3070 60-62mhs = 600-650 еур
рх 5700 хт 55-58 мхс = 380-420 еур.
10% перформанси за 50% повисока цена. Не се баш сјајни. Можеби во иднина 3060ти, за 400-450 еура ќе бидат добри за копање, зошто се исто јадро со 3070.
Rtx 3070 ima i za poeftino
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,889
4,207
Ethermine
www.facebook.com
[/QUOTE="gOJDO, post: 1257976, member: 1409"]

Ако продолжат копачките активности најверојатно нема да дочекаме регуларни залихи на нови графички картички, а цените ќе бидат драстично повисоки од препорачаните.
[/QUOTE]

Odluci se vekje ednas :)
I da ne prodolzaat kopackite aktivnosti pak ke bidaat povisoki ceni oti niv taka mu odgovara toa.
Nie kopacite sekogas sme bile pricinata...
Zasto togas ima samo 6 miliona raznovidni karti na site blockcejni???
A gejmeri se ~60 miliona samo.
 

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
55
143
Скопје
Добро изгледа ако успее да се начека за иста цена како 5700xt. Ама според трендовите на другите графички можно е да се продава и за 600 евра и нагоре. Btw некој со пријателчниња по сетек анхоч да не знае дали ја имаат донесено. Гледам имаше leaks од Србија и Босна па може и тука некое парче донеле за утре. :D
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,483
902
Одлична карта измеѓу 2080 Супер и 2080Ти за парите, единствено што утнале е глупиот адаптер 8 на 12 пин, зар не можеле со еден 8 пински адаптер.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,931
1,433
Убиство на 2080Ти и 2080 Супер извршија со графичкава. Има leaks дека 3050Ti ќе биде колку 2060 моќна.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
473
447
Струга
Убиство на 2080Ти и 2080 Супер извршија со графичкава. Има leaks дека 3050Ti ќе биде колку 2060 моќна.
Само да не биде 18-20к, тогаш убиство сами на себе вршат.
Од 400 доларес MSRP, во Европа 3060Ti нема цена испод 500 евра.
Паскалот 1050Ti се продаваше за 150 долари MSRP, сега со RTX, DLSS очекувам да си наплатат екстра за околу 200-250 MSRP.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,008
1,536
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
јас мислам дека обичната 3060 ке биде околу 300-350 мсрп, а 3050 ти околу 250 долари. 3060ти е 20 посто појака од 5700хт, 2 години постара графичка, што често се наоѓаше околу 350 еура со попусти. Нејсе, никогаш нема да биде 400 евра 3060ти, чисто ради што тоа е рефернтна цена, АИБ ќе бидат 50-100 еура поскапи.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,931
1,433
Само да не биде 18-20к, тогаш убиство сами на себе вршат.
Од 400 доларес MSRP, во Европа 3060Ti нема цена испод 500 евра.
Паскалот 1050Ti се продаваше за 150 долари MSRP, сега со RTX, DLSS очекувам да си наплатат екстра за околу 200-250 MSRP.
И за 500 евра е убиство графичкава моментално само што е малце прескапа. Сега реално нема поента да се купи половна 2080супер/Ти.

3050Ti да е 250 кај нас одма ќе ја купам ако има перформанси како 2060.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
861
1,178
Перформансите се очекувани, но цените не се, барем за мене. Сегашната 3070 требаше да биде 3070ti за 500$, а 3060ti нормална 3070-ка за 400$, па додатно да добиеме 3060 за 300$. Кога имало "TI" варијанта на 3060ка?! Вака само се извлекуваат со фактот што ја зголемуваат цената на 6-та серија графички што треба да биде околу 300$ максимум. Ќе ги споредам со Pascal зошто за Turing беа измешани сериите заради маркетинг цели исто како Ampere моментално.

3090=1080ti 1500$ vs 700$
3080=1080 699$ vs 599$
3070=1070ti 499$ vs 399$
3060ti=1070 399$ vs 379$

3080 не е flagship-от оваа година туку 3090. И сигурен сум дека во Март ќе излезе Titan за 2500$ со 48GB VRAM и ќе ја остави 3090 со цена од 1500$ и тоа ќе стане нареден flagship следната генерација за околу 1200$ и ќе прават маркетинг дека е поефтина и побрза од претходниците, исто како што прават сега со 3080 и 3070. Класично манипулирање. Сакаат да веруваме дека 3060 „ti“ е на ниво од 2080ti, а впрочем тоа не е воопшто 6 серија графичка.

Во меѓувреме, ќе ваѓаат серија од рандом графички од 200$ до 350$ за да ја кренат цената на погорните серии. Тоа зголемување на цените на сериите се одразува на фактот што GPU сегментот од 50$ до ~150$ останува празен скоро четири години. И не верувам дека Ampere ќе има еквивалент на 1050/ti, но останува да видиме.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
473
447
Струга
И за 500 евра е убиство графичкава моментално само што е малце прескапа. Сега реално нема поента да се купи половна 2080супер/Ти.

3050Ti да е 250 кај нас одма ќе ја купам ако има перформанси како 2060.
За која 2060 разговараме? Ако 2060S, тогаш ито како се исплаќа за 250 евра. На Best Buy, можеше да се купи 2060S за 400 долари (далеку од кај нас ама ете мала споредба).
За обична 2060, не би рекол. Веќе со секоја наредна генерација, наместо да добиваме повеќе перформанси за иста цена, тие си наплаќаат екстра.
За 300 евра ако не се лажам, обична 2060 може да се најде и кај нас, а за новиве игри 2060 веќе и неможе да тера се на Ultra 60 FPS на Full HD резолуција.
Во овој ценовен ранг, џабе ќе разговараме за RTX перформанси, кога Steve (од Hardware Unboxed) рече дека дури 3060Ti не ваѓа задоволителни перформанси за цената.
Исто со Turing немаше си некој successor на 1050Ti.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,649
Мислења
829,667
Членови
28,653
Најнов член
sashka973
На врв Дно