• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nvidia - Генерална дискусија

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,058
1,319
Ако има овци има кој да ги стриже.
Чим имаше будали за 2080ти даваа 1500€ а сега вреди 400€ ќе има и потрошувачи шгп ќе дадат 650€ за нова карта.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
50
118

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
138
129
Ако продолжат да носат по половина карта, па можеби и 100% маржа ќе стават.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,426
850
Инаку ЕВГА директно продава преку нивната веб страница, не сум приметил друг производител вака да продава, дури и Нвидиа се откажа од ваква продажба и оди преку Микроцентар и БестБај.
 

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
30
107
A wild specimen appears.
540 евра е MSRP на Ventus 3X, така да за 150тина евра поскапа. Сосема нормално дур не се стабилизира demand and supply.
Уопште не е нормално, толку ме кошташе 3080
 

Атачменти

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
50
118
За малопродажба ќе побарате инфо по маил, не би знаел. Оваа преку фирма е земена, сигурно има разлика и цена
My point exactly.
Немаат малопродажба, така да за обичен консумер невозможно е да ја купи по таа цена. :)
Затоа и реков дека е нормална цената, ставаат повеќе маржа дека знаат побарувачката е голема и ќе се продадат одма. А и не носат кој знае колку парчиња, испод 5 од пратка гарантирам.
И во никој случај не ја оправдувам цената, како што некој напиша погоре дека ми била евтина. :D
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Сакам ако може барем оваа година да донесат Founders Edition модели, доволно е. Ептен се прекрасни кулер дизајните
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,426
850
Сакам ако може барем оваа година да донесат Founders Edition модели, доволно е. Ептен се прекрасни кулер дизајните
Тие карти досега Нвидија ги продаваше на нивниот сајт по МСРП, но од сега ќе ги продава БестБај и Мимроцентар во САД и одредени партнери во Европа, на нивните партнери не им одговара да се продава Фаундерсот бидејќи има гарантиран МСРП од Нвидија, така да ако има Фаундерс за 500$ и Асус Стрикс за 640$, нормално дека ќе се купи Фаундерсот или ќе се додаде плус 60$ и ќе се земе Фаундерс 3080. Затоа нема да видиме никогаш Фаундерс кај нас.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
124
296
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Никој не ги забележа картиве од Palit дека се појавија на сајтот на Сетек (достапност нормална =0%), или се издува Hype балонот за Nvidia RTX 3000 откако ги најавија AMD RX 6000 картиве.
setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10025&product_id=17123&sort=p.price&order=DESC
setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10025&product_id=17124&sort=p.price&order=DESC
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,813
2,479
Битола
Никој не ги забележа картиве од Palit дека се појавија на сајтот на Сетек (достапност нормална =0%), или се издува Hype балонот за Nvidia RTX 3000 откако ги најавија AMD RX 6000 картиве.
setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10025&product_id=17123&sort=p.price&order=DESC
setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10025&product_id=17124&sort=p.price&order=DESC
Овие па овие. ПАЛИТ зеле. Ама добро кога нема графички ни за иљач, ќе земиш од каде што можеш.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,873
2,322

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,794
14,732
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Ако продолжат копачките активности најверојатно нема да дочекаме регуларни залихи на нови графички картички, а цените ќе бидат драстично повисоки од препорачаните.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
822,549
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно