1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

МК Транспорт - веб сајт + апликација за пребарување на автобуски и железнички линии

Дискусија во форумот 'Старт-ап сцена' започната од BrankoD, 30 Април 2015.

 1. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
  Променето името на превозникот од Симекс Ексклузив во Делфина Турс.
   
  На Software му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Прво да дадам пофални зборови за сервисот. Како за почеток добро, меѓутоа, според мене има уште многу работа.

  Еве ги моите забелешки:

  1. Барам релација "Куманово - Прилеп" - нема резултати. Точно дека нема директна линија од Куманово до Прилеп, меѓутоа мене ми треба услуга каде на едно место ќе може да испланирам од почетна до крајна дестинација со промена на превозници. Во овој случај убаво би било да приказот да биде со гантов диаграм каде што убаво се гледа кога поаѓам, колку пауза имам во друг град....
  2. За почеток реков добро, меѓутоа кога ќе се добие некоја "корисно функционална" верзија, би било убаво да биде и на Англиски... Македонец више-мање ги знае линиите, или ќе се јави на автобуска ќе праша... меѓутоа странци пред да дојдат во Македонија сигурно би го користеле сервисот (знам по мене и тие околу мене... пред да одат во странство малце прават "рисрч" каде одат, што има, како има...)
   
  На BrankoD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  499
  282
  16 Февруари 2014
  Машко
 4. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
  Ти благодарам за сугестиите, заради лични обврски, подог период не бев приклучен на форумов па тек сега го прочитав твојот коментар.
  Во однос на твоите забелешки, се согласувам дека треба уште многу работа и баш ми е мило што давате конструктивни и корисни забелешки/идеи како да се подобри сервисот, за кои ќе се потрудам порано или подоцна да бидат имплементирани. Моментално мобилните апликации нудат повеќе функционалности во однос на веб верзијата пр. приказ на детали за линија, поаѓање/пристигнување, попратни станици, мапи и рута по која се движи превозникот (windows phone).. итн. што е некој вид на основна верзија на она што ти го предлагаш.
  Во овој период работам на додавање на нови функционалности на мобилните апликации како и повеќејазична поддршка на сајтот и наскоро ќе има нов апдејт :)
   
 5. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
 6. CyberTm

  CyberTm
  Gaining Experience

  443
  122
  21 ноември 2009
  Машко
  Прво честитки за овој проект, навистина е одлично решение сите информации да се најдат на едно место. Мислам дека има уште доста за средување, како име на превозници, точни информации за поаѓање на автобусите (нешто кое што ќе можеш да го добиеш од автобуските станици низ Македонија), внимавај има доста линии кои што имаат сменето термин на тргнување-пристигнување или откажани термини, али со тек на време верувам дека ќе успееш да го средиш и скоцкаш во еден одличен, функционален и точен информативен портал.
  Една мала сугесија, зошто не внесеш и информации за меѓународни линии . Мислам дека и тоа нешто на некого ќе му биде од голема помош. Се на се одлично и само напред
   
  На BrankoD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
  Ти благодарам за сугестиите и за пофалните зборови, мило ми е што ти се допаѓа. Засега фокусот е на автобускиот (меѓуградски) и железничкиот сообраќај во Македонија, веќе почнав да ги контактирам автобуските станици, па се надевам на нивна соработка, но во иднина зошто да не и меѓународни линии :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
  Дечки, сакам да ве информирам дека МК Транспорт доби нова верзија и се освежи со нов дизајн.
  Во оваа верзија, покрај новиот дизајн, додадени се дополнителни алатки за пребарување и многу нови функционалности кои ќе го олеснат и подобрат користењето на сајтот.

  Мобилната верзија на сајтот исто така доби нов дизајн.
  Нуди подобро корисничко искуство, страницата е подобро оптимизирана, нуди повеќе функционалности, односно наликува повеќе на мобилна апликација отколку на мобилна верзија на сајтот.

  Како поголеми измени во оваа верзија би ги издвоил следните:
  - Повеќејазичност - додадеме поддршка на англиски јазик
  - Ново лого - одлучивме да направиме ново лого, лесно препознатливо за МК Транспорт.
  - Нов дизајн, оптимизации и подобрено корисничко искуство.
  - Листа со достапни автобуски и железнички станици. Секоја од станиците си има своја засебна страница, каде корисниците может да добијат повеќе информации за станицата како и листа со автобуски/железнички линии кои што сообраќаат од конкретната станица. Покрај информациите додадена е и мапа со локацијата на станицата како и нов таб за каде може да се внесуваат коментари.
  - Додадена е листа со достапни превозници. Секој превозник има своја засебна страница со информации и возни линии, кои што ги нуди превозникот.
  - Новости сега функционира како блог. Сега информациите се истакнати на порталот со цел, да добиете поголема прегледност за случувањата со автобускиот и железничкиот сообраќај во Македонија.
  - Приказ на попратните станици и време на пристигнување на рутите, како и можност да се подредат возните редови по превозник, време на поаѓање и време на пристигнување.
  - Водич кој ја објаснува секоја новина како и нова страница за помош со прашања и одговори


  Повеќе информации можете да добиете на следниве линкови:
  http://mktransport.mk/news/post/mk-transport-nov-dizajn
  http://mktransport.mk/news/post/sto-e-novo-na-mk-transport

  Наскоро ќе направиме update на мобилните апликации како и на возниот ред и режимот на сообраќање за автобуските возни редови.
   
  borcep, bokiscout, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...