• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

SYM_J

Intern
3 декември 2012
34
13
Има некој купено Поко X3 од мобилекс/ледиком? Ако може да ми пише порака за некој информации.
Јас сум со план да купувам деновиве, евентуално утре ако има попусти за Black Friday. Исто се думам од која продавница, исто пари се. Да не знаете дали е Глобал верзија во 2те продавници?
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Јас сум со план да купувам деновиве, евентуално утре ако има попусти за Black Friday. Исто се думам од која продавница, исто пари се. Да не знаете дали е Глобал верзија во 2те продавници?
Здраво, во Ледиком има попуст на Poco x3 NFC, 220e.. ама сепак Ledikom... веќе неколку часа барам некој со конкретно лошо искуство од Ледиком и не најдов, некој да искоментира за Ледиком?
Мислењето е автоматски споено:

Здраво, во Ледиком има попуст на Poco x3 NFC, 220e.. ама сепак Ledikom... веќе неколку часа барам некој со конкретно лошо искуство од Ледиком и не најдов, некој да искоментира за Ледиком?
Мобеликс 15.000 најефтино ми го оставија...
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Poco x3 NFC 6/64 (220e) ИЛИ Samsung Galaxy A51 8/128 (240e)
gsmarena компарација
Денеска имаше промоција од самсунг го даваа А51 за 16к плус гратис AKG блутут слушалки во вредност од 6000 денари, траеше само еден час од 19 до 20 часот по локалниве продавници сетек нептун, тогаш се исплатеше А51 а иначе сега нормално Poco X3
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,621
28,451
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Денеска имаше промоција од самсунг го даваа А51 за 16к плус гратис AKG блутут слушалки во вредност од 6000 денари, траеше само еден час од 19 до 20 часот по локалниве продавници сетек нептун, тогаш се исплатеше А51 а иначе сега нормално Poco X3
Да, поточно А51 беше 15.200 денари, а А71 19.200, со гратис тие слушалките.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,621
28,451
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
The titular function of the Redmi Note 9 Pro 5G is enabled by the Snapdragon 750G chipset and its X52 modem (same as on the S765G). Storage is UFS 2.2, which Xiaomi says is twice as fast as UFS 2.1 used in the previous generation

The new model features a 6.67” screen with 1080p+ resolution and 120Hz refresh rate. It’s an adaptive display that offers 6 different refresh rates ranging from 30Hz to 120Hz. Touch sampling runs at 240Hz to boot. The front and back are guarded by Gorilla Glass 5.

The camera is a major highlight of the phone. The main module is built around the 1/1.52” ISOCELL HM2, Samsung’s third 108MP sensor. While its smaller than the HM1 used in the S20 Ultra (that’s a 1/1.33” sensor), it supports the same 9-in-1 pixel binning tech while the first Xiaomi models with a 108MP camera did to 4-in-1 binning.

The effective pixel size goes up to 2.1µm (up from 1.6µm on the HMX sensor). That combined with Dual Native ISO and a new night mode, the phone should offer noticeably better image quality in the dark.
Xiaomi unveils new Redmi Note 9 trio: two with 5G, the top model has a 108 MP cam, 120 Hz screenRIP Poco X3 lol
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,079
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Од Ледиком ми кажаа дека нема, па ќе видиме
Јас ја користам оваа денес ми пристигна.
Претходно транспарентна што е во позадина.

Убави се, не верувам дека ќе се рашират.

Таа што иде во кутија е 100/100 квалитет, ама тоа кругот позади малку собира прашина :) IMG_20201127_183206.jpeg

Испратено од Poco X3 NFC преку IT.mk форум апликација
 

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Јас ја користам оваа денес ми пристигна.
Претходно транспарентна што е во позадина.

Убави се, не верувам дека ќе се рашират.

Таа што иде во кутија е 100/100 квалитет, ама тоа кругот позади малку собира прашина :) Погледнете го атачментот 94038

Испратено од Poco X3 NFC преку IT.mk форум апликација
А оваа новата(зелена) од али ја порача или?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,457
1,079
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
169
104
Од Ледиком ми кажаа дека нема, па ќе видиме
Го подигна ли телефонот,ако да ме интересира дали е целосно неотпакуван со фолијата на кутијата, бидејќи не е можно да нема маска.Лани кога го купив Xiaomi A3 од ледиком речиси сите кутии беа без таа фолија на кутијата(значи отварани),затоа и го купив А3 иако појдов по Ноте 8 Про.Исто од таа причина не го купив сега и Поко X3 од Ледиком, туку го земав од Mobilex.Многу ме интересира зошто ги тргаат тие фолии од кутиите.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,597
1,184
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
После ре-флешување на MIUI за Mi A3 (истата верзија) gCam нејќе да работи.
Сликам и останува на Processing HDR+ и не се трга освен force stop.

Реинсталирана камерата и рестартиран телефонот. Пак нејќе.

Не ми се пробува друга бидејќи исконфигурирана е оваа верзија.

Чаре?

Update: пробав друга, понова верзијата од истата gCam. Работи. Само овојпат, нема опција да ставиш custom xml фајл.
 
Последна промена:

pkku13

Intern
26 ноември 2020
22
16
Го подигна ли телефонот,ако да ме интересира дали е целосно неотпакуван со фолијата на кутијата, бидејќи не е можно да нема маска.Лани кога го купив Xiaomi A3 од ледиком речиси сите кутии беа без таа фолија на кутијата(значи отварани),затоа и го купив А3 иако појдов по Ноте 8 Про.Исто од таа причина не го купив сега и Поко X3 од Ледиком, туку го земав од Mobilex.Многу ме интересира зошто ги тргаат тие фолии од кутиите.
Сеуште го немам земено, ќе пишам фирст импрешнс
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Дечки! Брат ми кој живее у англија сака да се поднове со нов мобилен..
Погледните два кој ги користел се моторола. Моторола наводно има безбедносна заштита на личните податоци како paypal, ebay и слични акаунти. Шаоми му се сумњиви дека лесно се шпијунират акаунтите. Шо ќе кажете у вези овоа?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,492
Дечки! Брат ми кој живее у англија сака да се поднове со нов мобилен..
Погледните два кој ги користел се моторола. Моторола наводно има безбедносна заштита на личните податоци како paypal, ebay и слични акаунти. Шаоми му се сумњиви дека лесно се шпијунират акаунтите. Шо ќе кажете у вези овоа?
Дека сѐ шти кажал е наводно. Никаде не сум прочитал дека Моторола има нешто специјално за заштита баш на тие приграми, ниту пак дека шаоми полесно се шпиунираат од било кој друг што имаат и свои акаунти надвор од нели "моралниот" гугл акаунт. Ако има основа за тврдењата де нека ти прати да прочитаме нешто ново, може промакнало.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Дека сѐ шти кажал е наводно. Никаде не сум прочитал дека Моторола има нешто специјално за заштита баш на тие приграми, ниту пак дека шаоми полесно се шпиунираат од било кој друг што имаат и свои акаунти надвор од нели "моралниот" гугл акаунт. Ако има основа за тврдењата де нека ти прати да прочитаме нешто ново, може промакнало.

Sent from Телефон using Tapatalk
Нема основа. Само шо нешто прочитал, чул. Стварта е шо ја го убедувам да си земе Шаомче од овие последните модели кои се ефтини а гром спецификации, а он мисле дека моторолата се безбедни. Затоа би сакал да прочитам нешто од вас тука. Посебно ако има некој шо живее у УК кој користе Шаоми и на него има paypal, ebay, amazon итн.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,560
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно