1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. Avid

Avid
    Unbeatable

2,905
    4,100
    21 Јануари 2009
    Овие беа тие шо шиткаа игри купени со украдени кредитни картички, сега продаваат телефони?

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

832
    681
    2 Јануари 2012
    Машко
    Свашта почнале да шиткаат.

3. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

693
    762
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Какви се овие цени? 200е за Поко, 15е Ми банд 3 ?
    Па набавна цена директно од Шаоми е троа поскапо од ова...

ако се некои превари овие G2A воопшто не пуштајте линкови од нив, ќе се излаже некој ќе му лапнат парите џабе...

4. Enquito

Enquito
    On your way to fame

857
    533
    8 Август 2017
    Машко
    Тоа се телефони купени со украдени кредитни картички, добро познат МО на овој сајт. Така да можат да си дозволат да продаваат по таа цена, јер реално може им се.

На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

748
    646
    27 Април 2010
    Машко
    Дали е со украдена картичка купена или не мене не ме интересира ако јас добијам нов телефон за 200 евра и да работи како што треба за тие пари телефонот вреди исто како сега јас да ми каже @DonFrozex друже дојди јас истиот нов неодпакуван ќе ти го дадам за 200 евра јас одма би го купил, а и сите други на форумов нормално дека телефончето си вреди за тие пари.Е сега ако они не го испорачаат тој телефон и ти испорачаат цигла некоја тоа е веќе друго.

6. bajramo

bajramo
    Gaining Experience

406
    264
    25 Јуни 2008
    Точно, а со телефоните се си е во ред и немаат никаков проблем. Гледав ревју на интернет за ова.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

7. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,773
    3,698
    28 oктомври 2008
    Јас имам купено игри од G2A, и немало до сега никаков проблем. Од друга страна пак, не знаев дека се и у бизнисот со телефони...

8. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

693
    762
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
    Еве јас се нафаќам да ја тестирам веродостојноста на Г2А за продажба на телефони, така што ќе платам со Пејпал, па ако има проблем ќе си отворам Диспјут преку ПП.
    Само да ми каже некој како „да променам држава“, за да ми стигне телефонот пример во Бугарија/Грција ? пошо не гледам никаде опција за менување?
    Или ќе мора преку ВПН да пристапам на сајтот за да можам да си нарачам.. ? -.-"

На CBB_6, olikomerc, Brendog и уште 2 други им се допаѓа ова.
  9. Avid

Avid
    Unbeatable

2,905
    4,100
    21 Јануари 2009
    Redmi Note 5 со 10.0.4.0 веќе 3 месеци

Сега го пуштив тајмерот (секојдневно го користам по неколку пати) и различен е звукот. Исто се сменил звукот и за Alarm Clock.
    Нит апдејт имам направено, нит некоја апликација инсталирано, нит некој го има чепкано телефонот, нит ништо.
    Малку језа ме фаќа.
    Побарав и у system apps да не е направен некој апдејт на Clock-от, не, ниту пак има апдејт на некоја друга системска апликација.
    Претходно имав различни звуци за Timer и Alarm Clock а сега е еден ист.
    Во опциите гледам дека не можеш различно да наместиш за Timer и различно за Alarm Clock. Кога ќе отидеш во Settings било тоа да е на Timer било да е на Alarm Clock, истите работи ти ги дава.

Ги прочепкав сите звуци и по звукот познавам дека за Alarm ми беше "Morning" а за Timer ми беше "Fireflies".
    Мислам дека овие беа автоматски одбрани од опцијата Smart Alarm која поради некоја причина сега решила да биде една иста и за Alarm и за Timer а всушност не е ниту Morning ниту Fireflies туку некоја трета.
    Ова Smart Alarm-ов изгледа нешто се швркнал.

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JovanKrstevski1

JovanKrstevski1
    Practice makes perfect

1,174
    1,223
    25 Март 2013
    Машко
    Да не смени тема на телефонот? :)

11. Avid

Avid
    Unbeatable

2,905
    4,100
    21 Јануари 2009
    Nope.
    Ќе ми текнеше ако имав нешто сменето. Немам.
    Smart Alarm кога ќе му направиш Preview дава еден звук, а кога ќе се активира алармот уствари дава друг звук...
    И тој звук што го дава од Smart Alarm не е ниту еден од понудените долу...
    Единствено помислив да не е онаа опцијата за "different alarm for birthday" ама ниту ми е birthday, ниту можам да ја најдам кај беше таа опција (колку шо глеам у settings на Clock треба да биде ама ја нема), а мислам дека еднаш ја активирав.

Да си го напишам сценариото кое сакам да се има десено.
    Ми била штиклирана опцијата за хепи брдеј аларм.
    Поради некоја причина софтверов мисли дека ми е денес брдеј (мислам дека немам ставано фејк брдеј но ајде)
    У меѓувреме при апдејт на софтвер ја тргаат таа опција.
    Иако опцијата е тргната у Settings, софтверот ја памти, некаде.
    Утре ова време мене аларм и тајмер саундс ми се враќаат како што беа.
    Ја среќен, Xiaomi неиспцуени.

Последна промена: 28 Јануари 2019
  12. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

832
    681
    2 Јануари 2012
    Машко
    На The Geek Boy и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  13. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

693
    762
    9 Јуни 2011
    Машко
    Founder @ www.mobimax.eu
  14. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Гугл бе...свашта значи.

Срамота е толкава компанија да прави вакви пропусти.

На DrMTR и Avid им се допаѓа ова.
  15. prolivot

prolivot
    Gaining Experience

164
    178
    28 Декември 2014
    Xiaomi го одржува софтверот не гугл. Не дека не се случувало исто и со nexus телефоните.

16. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Updates that comes directly from Google. Each Android One phone is guaranteed to get at least three years worth of security updates from its release date, and up to two years of major Android releases, too.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. marv

marv
    On your way to fame

1,503
    792
    5 oктомври 2007
    Машко
    While updates do still have to go through each phone’s manufacturer, there’s much less to check and update, so updates will generally arrive much faster. It won’t be a day one patch like you’d expect on the Google Pixel range — but it should be far snappier than most other Android phones.

Се оди преку производителот, т.е. мора сепак минимално да подеси се за соодветниот производ.

18. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Минимално, тоа е за 3 апликации кои што ги имаат и некој сензор +/-. Како камерата, шаоми фидбек и слично. Ама за да брикуваш телефон треба од корен да го утнеш апдејтот.

На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. prolivot

prolivot
    Gaining Experience

164
    178
    28 Декември 2014
  20. alexandar23

alexandar23
    Intern

25
    11
    29 Јули 2017
    Машко
    Има негде информација за кои точно модели се брикуваат? Која е причината конкретно. Пошто познавам луѓе што го имаат апдејтирано со јануарски пач и немаат никаков проблем.

21. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Значи еве да се објасниме уште еднаш.

1. Апдејтот ти доаѓа од Гугл директно, значи не ти стига од Шаоми.
    2. ОС-от на кој што функционира телефонот е на Гугл програма и не е само Шаоми како производител што учествува во неа. Сите производители си имаат и неколку свои апликации покрај тие што доаѓаат со сток оперативниот.
    3. Производителите си ги оптимизираат апликациите. Не чепкаат во „јадрото“ на ОС-от, за било каква промена има колаборација помеѓу нив.

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. marv

marv
    On your way to fame

1,503
    792
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не е баш така. Не добиваш готов ром ти од гугл. Сепак производителот го приспособува минимално на хардверот, модемот, става свој бутлоадер и слично. Е тука има мноооогу шанси да ја пое*ат работата. Како што е случајов најверојатно.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  23. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Се сложувам, затоа и пишав има колаборација. Меѓутоа на крајот Гугл дава одобрување за софтверот дека е океј и да се пушта како апдејт.

24. marv

marv
    On your way to fame

1,503
    792
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не. Дефинитивно не. Гугл дава одобрение на почеток кога се развива одреден модел, и дека мора да следи одредени стандарди. Потоа при апдејти им го праќа само апдејтот и овие пошто генерално го немсат мењато Андроидот на горно ниво што ние ги гледаме, само лупаат сопствен лоу левел додатоци и шибај. Нема контрола тука Гугл. Зангугл е битен ај да речеме фронт ендот да е ист кај сите Андроид оне корисници, т.е. да не се губи време како кај другите на кастмизации, џиџи миџи и то.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

25. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,307
    3,935
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ајде така нека биде.

Сподели

Вчитување...