1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Листа на странски онлајн продавници што испорачуваат во Македонија

Дискусија во форумот 'Останато' започната од goranmitev, 31 oктомври 2010.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,240
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,705
  13,070
  2 Август 2012
  Машко
  http://www.arctic.ac/en/

  Испорака по Hong Kong Post за 7-12 дена. Плаќање и со дебитна
  Ефтини кулери за графика (многу тивки)
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Позитивно искуство имам со https://www.miniinthebox.com
  Нарачка направена на 6 февруари, платено со картичка. Испорачано во сандаче на 1 март.
  Трошоци за испорака и други дополнителни трошоци $0.00
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,240
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Едно блиц прашање. Направив нарачка од http://dx.com/ пред два дена вика Payment Confirmed а сеуште ми немаат пари земено од картичка. Имаат некоја процедура додека да заврши нарачката или нешто сум утнал?
  Фала.
   
 5. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Каква картичка користиш? Обично им треба околу 3 дена за да го верифицираат плаќањето. Парите можеш да ги имаш на картица ама нема да мојш да ги користиш, подоцна ке се префрлат кај нив. Ова ми се случи со ВизаЕлектроник од НЛБ.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,927
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  http://www.dinodirect.com/ кинеска со фри шипинг, имам неколку пати нарачано од овде.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,240
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Виса од шпаркасе. Значи на извод утре би требало да бидат изминусирани парите.
  Фала ти многу
   
 8. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  259
  102
  5 Јуни 2007
  Машко
  Јас честопати имам нарачувано од dx.com и секогаш им треба само 1-2 минути од пораката "Payment confirmed" до наплата на парите. Користам Visa за интернет плаќање од Стопанска Банка Скопје.
   
 9. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  со дебитна може ли?

  гледам многу страни ,но со дебитна има ли некоја шо се плаќа .
  фала пуно
   
 10. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,339
  2,798
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  www.dx.com, со дебитна од НЛБ Тутунска нема проблем.
   
 11. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  За плаќањето. Може со дебитни, може и со кредитни, а верувам дека овде на форумов над 90% имаат дебитни, така да...

  При плаќање, парите ВЕДНАШ се резервираат од вашата картичка/сметка. На пример кај НЛБ Тутунска, онлајн тоа може да се види во делот „Резервирани средства“. Конкретно кај dx.com ќе си пишува оти се е завршено, но парите реално ќе бидат одземени после 3-4-5 дена. Тоа они го викаат раскнижување.
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Дечки, абе има некој нарачувано копачки, голманска опрема и слично од некој сајт?
   
 13. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Јас платив со дебитна, виса електрон од тутунска. Кредитните не ги користам за плаќање преку интернет.
  Го користам смс известувањето од банката за извршени трансакции... само што кликнав на "buy" одма добив смс известување за направена трансакција.
   
 14. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  фала ви многу
   
 15. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  https://www.miniinthebox.com не и работи со дебитна од стопанска . Пробано и со VISA и со MasterCard . Изгледа ќе треба од тутунска да вадам пошто многу работи ми се свиѓаат .

  пс. постов го пишувам у случај да не е само до мене проблемот па да прашам у банка.
   
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 17. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  EDIT проблемот бил немање кеш.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,240
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сајт за Hi-end хардвер што испорачуваат до македонија?
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,610
  7,650
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На Шпаркасе им е спор тој онлајн системот. Се дешава и во Македонија кога плаќам нешто после 4 дена се појавува трансакцијата, ама парите си се одбиени ако провериш на банкомат можеш да потврдиш.
   
 20. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
 21. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Има некој искуство со странава или прв да пораачуам . http://www.aliexpress.com/ Сакам фатролче за мобилен да земам.
   
 22. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  828
  717
  5 Јули 2011
  Позитивно искуство :) Да не претерам али преку 50 нарачки имам во последнава година дена како ја открив странава и сите стигнале без проблем. Во просек за 3 недели стигаат.
   
  На The_Man и goranmitev им се допаѓа ова.
 23. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Одлична е странта за наоѓање кинески копии на некои производи, најчесто од електрониката, часовници, патики и слично. Некои производи се навистина добри скоро како оригиналот, но други се само фрлени пари во ветер.
  За стигнување, сигурна е 100%
   
  На The_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Фала на брзите одговори .
   
 25. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,229
  1,309
  2 Август 2009
  Незнам која е соодветната тема да прашам, но сакам да нарачам рубикова коцка за спидкјубинг или Zhanchi или GuHong V2. Дали некој случајно има порачувано било што слично? Од која страна ми е најисплатливо? Препорачливо со фри шипинг.

  Фала!
   

Сподели

Вчитување...