1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Листа на странски онлајн продавници што испорачуваат во Македонија

Дискусија во форумот 'Останато' започната од goranmitev, 31 oктомври 2010.

 1. overrated

  overrated
  Intern

  191
  4
  8 Мај 2008
  Машко
  јас имам лошо искуство со нив, чекав одредени пратки до 3 месеци :ua:
  првпат кога порачав, беа две работи, едната ми стигна после еден месец, другата после 2 месеци(а заедно ги порачав, ама тие ја немале у магацин :muahaha:)
  по вторпат се заебав и порачав и месец дена после порачувањето ми стигна меил дека пратката е испратена, и по уште 2 месеци(вкупно 3) го добив пакетчето :isplashen:
  катастрофа :ua:
   
 2. Darko1987

  Darko1987
  Intern

  4
  0
  21 Април 2011
 3. goce111

  goce111
  Intern

  2
  0
  27 Април 2011
  Дали има некој искуство со www.budgetgadgets.com би сакал да порачам радиостаница,дали знае некој за колку време стигаат производите и дали при тоа треба да се плати отлупнина во пошта.И дали треба за адреса да ја пишам Словенија или Македонија бидеќи на страната на budgetgadgets има да внесиш своја адреса,а треба и на PayPal ?????
   
 4. bobanppmk

  bobanppmk
  Intern

  26
  0
  24 Април 2011
  Машко
  Здраво, сакам да порачам екран/ дисплеј за Qtek 9000 од некој сајт.
  Од каде е најсигурно, но и да го има продуктот :ermm::)
   
 5. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Каква радиостаница ?
   
 6. goce111

  goce111
  Intern

  2
  0
  27 Април 2011
 7. HoLfElDeR

  HoLfElDeR
  Gaining Experience

  145
  74
  13 oктомври 2010
  Јас порачував од оваа страна еден саат, ми стигна за месец дена некаде, испорачуваат ама мн се спори, дури и отворив dispute преку paypal, и ми пратија меил дека ќе ми стигне порачаното, и стигна за месец дена одприлика
   
 8. Darko1987

  Darko1987
  Intern

  4
  0
  21 Април 2011
  Dali nekoj znae za online prodavnici za shoes and clothing koi ja podzuvaat makedonija
   
 9. TonoGeso

  TonoGeso
  Intern

  3
  0
  3 Септември 2011
  Дали може да се врши исплата на Suntekstore по примање на пратката на рака? Дали може да ми објасни подетално некој кој што има искуство со оваа страна и има порачувано од нејзе.Гледам има доста интересни цена на производите што дури и ми изгледа нереално.Фала
   
 10. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  542
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Не, првин плаќаш па ти испорачуваат. Стига за отприлика месец дена.
   
 11. KalEl

  KalEl
  Gaining Experience

  477
  72
  20 Август 2011
  Машко
  Оверклокер
  Овие до сега што ги поставивте,сите имаат фри шипинг или?
   
 12. vAnEMK

  vAnEMK
  Intern

  4
  0
  27 Април 2011
  еве јас веќе 2 пати порачувам од оваа страна http://www.technodiscount24.com/ и ми имаат пристигнато дома, имаат и бесплатна испорака и пратиките стигнуваат од 20 до 30 дена
   
 13. TonoGeso

  TonoGeso
  Intern

  3
  0
  3 Септември 2011
  А дали се плаќа дополнително царина, даноци и други трошоци или таа цена е што е на веб страната?
   
 14. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  542
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Ако нарачуваш нешто поскапо од 50 евра (мислам дека така беше) се плаќа царина. Има тема за ова тука.. http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=19608
   
 15. TonoGeso

  TonoGeso
  Intern

  3
  0
  3 Септември 2011
  Фала многу, мене ми требаат производи со вредност од околу 30 евра.
   
 16. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  155
  171
  30 Јуни 2008
  Машко
  да не знаете некој сајтови за нарачување на електронски компоненти како отпорници,транзистори,трафоа и такви работи од странсто?
   
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Поз друже имам некои долари кои ми стигнаа ама пошто повеќето ги повлеков пред еден месец и не сакам и овие да ги повлечам од мојот AlertPay пошто повеќе од 15 ќе ми одат во провизија. Сакам да ми кажеш повеќе околу сајтов, дали е океј. Пошто ретки се сајтовите каде што можеш да купуваш со AlertPay. Не видов на интернет ривјуа па те прашувам тебе.
  Фала унапред.
   
 18. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Многу страни овде има, ме интересира која од овие има подршка за плаќање преку alertpay или ако има некој да ми направи услуга да му пратам на alertpay да ми ги врати на paypal... Благодарам
   
 19. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  ^ Никој незнае? :\\\\\ извинете за мпм
   
 20. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,452
  1,030
  8 Декември 2009
  Дечки, сакам да нарачам пар копачки од страницава, ми се чини дека нема да има никаков проблем. Вие шо мислите? Има некој нарачaно?
  http://www.jdsports.co.uk/home
   
 21. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Кај ми текна да направам едно пребарување на Google: jd sports scam
  И одма го најдов ова.

  Се надевам нема да те предомислам (или пак ќе те предомислам за арно).
   
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,452
  1,030
  8 Декември 2009
  Ауу страшно. Баш ќе порачам нешто ситно, да видам дали ќе стигне.
   
 23. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Има кај нас на Conrad продавница во ГТЦ, прашај преку нив да не може. Ама чим се разбираш во електроника, претпоставувам више ја знаеш, и си прашал. :)
   
 24. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Дечки може ли некој да ми објасни што и колку се доплаќа овде во пошта откако ќе стаса пратката? Значи вака, сакам да купам телефон од ebay или друга веб страна каде што доставата е бесплатна, ама ми кажаа нешто дека некој царини се доплаќале овде во македонија? Стварно ли е тоа ?
   
 25. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  67
  29 ноември 2008
  Се што е над вредност од 45 евра ќе ти го царинат ако ја намирисаат стварната цена на царина. Кинезите секако ќе го пишат производот како подарок или примерок со вредност од 15-20 долари за да избегнеш царина. Максимална стапка на царина е 15% од цената на производот и 18% ДДВ. Ако ти го царинат ќе ти бараат извод од картичка со која си го платил производот. Доколку не ти го царинат ќе ти земат 72 денари за царинска проверка. Се надевам ова ќе ти помогне. Поздрав
   

Сподели

Вчитување...