1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Листа на странски онлајн продавници што испорачуваат во Македонија

Дискусија во форумот 'Останато' започната од goranmitev, 31 oктомври 2010.

1. overrated

overrated
    Intern

191
    4
    8 Мај 2008
    Машко
    јас имам лошо искуство со нив, чекав одредени пратки до 3 месеци :ua:
    првпат кога порачав, беа две работи, едната ми стигна после еден месец, другата после 2 месеци(а заедно ги порачав, ама тие ја немале у магацин :muahaha:)
    по вторпат се заебав и порачав и месец дена после порачувањето ми стигна меил дека пратката е испратена, и по уште 2 месеци(вкупно 3) го добив пакетчето :isplashen:
    катастрофа :ua:

2. Darko1987

Darko1987
    Intern

4
    0
    21 Април 2011
  3. goce111

goce111
    Intern

2
    0
    27 Април 2011
    Дали има некој искуство со www.budgetgadgets.com би сакал да порачам радиостаница,дали знае некој за колку време стигаат производите и дали при тоа треба да се плати отлупнина во пошта.И дали треба за адреса да ја пишам Словенија или Македонија бидеќи на страната на budgetgadgets има да внесиш своја адреса,а треба и на PayPal ?????

4. bobanppmk

bobanppmk
    Intern

26
    0
    24 Април 2011
    Машко
    Здраво, сакам да порачам екран/ дисплеј за Qtek 9000 од некој сајт.
    Од каде е најсигурно, но и да го има продуктот :ermm::)

5. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    288
    18 Мај 2007
    Каква радиостаница ?

6. goce111

goce111
    Intern

2
    0
    27 Април 2011
  7. HoLfElDeR

HoLfElDeR
    Gaining Experience

142
    74
    13 oктомври 2010
    Јас порачував од оваа страна еден саат, ми стигна за месец дена некаде, испорачуваат ама мн се спори, дури и отворив dispute преку paypal, и ми пратија меил дека ќе ми стигне порачаното, и стигна за месец дена одприлика

8. Darko1987

Darko1987
    Intern

4
    0
    21 Април 2011
    Dali nekoj znae za online prodavnici za shoes and clothing koi ja podzuvaat makedonija

9. TonoGeso

TonoGeso
    Intern

3
    0
    3 Септември 2011
    Дали може да се врши исплата на Suntekstore по примање на пратката на рака? Дали може да ми објасни подетално некој кој што има искуство со оваа страна и има порачувано од нејзе.Гледам има доста интересни цена на производите што дури и ми изгледа нереално.Фала

10. shooter

shooter
    Gaining Experience

513
    312
    2 Март 2010
    Машко
    Не, првин плаќаш па ти испорачуваат. Стига за отприлика месец дена.

11. KalEl

KalEl
    Gaining Experience

462
    71
    20 Август 2011
    Машко
    Оверклокер
    Овие до сега што ги поставивте,сите имаат фри шипинг или?

12. vAnEMK

vAnEMK
    Intern

4
    0
    27 Април 2011
    еве јас веќе 2 пати порачувам од оваа страна http://www.technodiscount24.com/ и ми имаат пристигнато дома, имаат и бесплатна испорака и пратиките стигнуваат од 20 до 30 дена

13. TonoGeso

TonoGeso
    Intern

3
    0
    3 Септември 2011
    А дали се плаќа дополнително царина, даноци и други трошоци или таа цена е што е на веб страната?

14. shooter

shooter
    Gaining Experience

513
    312
    2 Март 2010
    Машко
    Ако нарачуваш нешто поскапо од 50 евра (мислам дека така беше) се плаќа царина. Има тема за ова тука.. http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=19608

15. TonoGeso

TonoGeso
    Intern

3
    0
    3 Септември 2011
    Фала многу, мене ми требаат производи со вредност од околу 30 евра.

16. Triology

Triology
    Gaining Experience

175
    172
    30 Јуни 2008
    Машко
    да не знаете некој сајтови за нарачување на електронски компоненти како отпорници,транзистори,трафоа и такви работи од странсто?

17. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,136
    686
    8 Мај 2010
    Машко
    Поз друже имам некои долари кои ми стигнаа ама пошто повеќето ги повлеков пред еден месец и не сакам и овие да ги повлечам од мојот AlertPay пошто повеќе од 15 ќе ми одат во провизија. Сакам да ми кажеш повеќе околу сајтов, дали е океј. Пошто ретки се сајтовите каде што можеш да купуваш со AlertPay. Не видов на интернет ривјуа па те прашувам тебе.
    Фала унапред.

18. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Многу страни овде има, ме интересира која од овие има подршка за плаќање преку alertpay или ако има некој да ми направи услуга да му пратам на alertpay да ми ги врати на paypal... Благодарам

19. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    ^ Никој незнае? :\\\\\ извинете за мпм

20. Cika

Cika
    V.I.P

2,332
    867
    8 Декември 2009
    Дечки, сакам да нарачам пар копачки од страницава, ми се чини дека нема да има никаков проблем. Вие шо мислите? Има некој нарачaно?
    http://www.jdsports.co.uk/home

21. goranmitev

goranmitev
    Intern

75
    44
    27 Август 2010
    Кај ми текна да направам едно пребарување на Google: jd sports scam
    И одма го најдов ова.

Се надевам нема да те предомислам (или пак ќе те предомислам за арно).

22. Cika

Cika
    V.I.P

2,332
    867
    8 Декември 2009
    Ауу страшно. Баш ќе порачам нешто ситно, да видам дали ќе стигне.

23. dramallama

dramallama
    Gaining Experience

367
    261
    24 Јануари 2013
    Машко
    Има кај нас на Conrad продавница во ГТЦ, прашај преку нив да не може. Ама чим се разбираш во електроника, претпоставувам више ја знаеш, и си прашал. :)

24. AfterMaxify

AfterMaxify
    Gaining Experience

163
    64
    18 Септември 2012
    Машко
    Дечки може ли некој да ми објасни што и колку се доплаќа овде во пошта откако ќе стаса пратката? Значи вака, сакам да купам телефон од ebay или друга веб страна каде што доставата е бесплатна, ама ми кажаа нешто дека некој царини се доплаќале овде во македонија? Стварно ли е тоа ?

25. Dux

Dux
    Gaining Experience

152
    76
    29 ноември 2008
    Се што е над вредност од 45 евра ќе ти го царинат ако ја намирисаат стварната цена на царина. Кинезите секако ќе го пишат производот како подарок или примерок со вредност од 15-20 долари за да избегнеш царина. Максимална стапка на царина е 15% од цената на производот и 18% ДДВ. Ако ти го царинат ќе ти бараат извод од картичка со која си го платил производот. Доколку не ти го царинат ќе ти земат 72 денари за царинска проверка. Се надевам ова ќе ти помогне. Поздрав

Сподели

Вчитување...