1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Климата има функции што ги нема на далечинското. „Глупаво“ далечинско?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 16 Јуни 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дома имам две различни клими. И двете се VIVAX ама едната е модел:
  ACP-09CH24AES/I - оваа ја купив прво, постара од другата една година.
  ACP-12CH35AEX/I - оваа ја купив отпосле, следната година.

  Вторава ми мириса чудно кога работи, на бајато, на прашина па почнав да барам чаре.

  Прва работа што не ја контам, далечинското на постарата има повеќе функции од она на поновата, кои РАБОТАТ на новата. Во превод, земам старото далечинско, стискам селф-клин и тоа функционира на новата клима. Со оригиналното далечинско на таа клима оваа функција ја нема.

  2.jpg

  Да барам по нет да купам како тоа постарото? Да одам да им барам у фирма такво? @DJAMBAZ ми ја местеше бтв и ќе ми каже од кај е земена климата.

  Фала.
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Чистени се филтрите на внатрешната?
   
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  Пробај на поновиот контролер, стисни и задржи го копчето за turbo/self cleaning дали ќе се активира? Кај мене така функционира.

  (Испратено од Mi A1 Radioactive)
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  [​IMG]

  Ако мислиш на овие, да.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,429
  12 Јануари 2016
  Машко
  Саќето (хитсинкот/изменувачот) чистено е?
  Дај фото од под филтрите, зумирано и накај долните ќошеви.

  Баш добро ме потсети дека е време чистење, за мене барем... :)
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробав не сака. Ја активира веднаш примарната функција, во случајов ТУРБО.
   
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  Како и да е, мирисот на прашина не доаѓа само од филтрите, вентилаторот што е испод истотака собира многу прав. Јас на мојата ги вадам перките, и така имам пристам до вентилаторот (долната половина). Ќе го поминам со правосмукалка и со крпа, и има значителна разлика. Секако, викам и сервис да го поминат саќето со течност, ама тоа е на почетокот од сезона.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакето не е чистено ама климата р лани ставана и само 2 месеци работена. Знам дека и тоа е дискутабилно ама чисто е.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Епа тоа е хитсинкот ако го пуштиш на 18ц 5-6 саата ќе се натопи ќе истече неколку пати и ќе се замие самиот. Потоа на 30ц едно 30 минути да се пресуши убаво и да утепа тоа гнасите на 60ц.

  Тоа е тоа што може сама да го направи климата во поглед на миење и чистење.
   
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,429
  12 Јануари 2016
  Машко
  Обично се прљавштини во прашање кога мириса на „бајато“, ама ако визуелно е чисто тогаш којзнае што е работата. Чисто за да пробаш дали ќе помогне со мирисот - можеш да ја исчистиш климата. Инаку јас само што ги исчистив внатрешните единици од двете клими, окулу еден час е работата (за двете клими) заедно со се припремите.
   
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Купи Дезинтал, раствори го по упатство, стави во пумпица за вода и прскај по испарителот дури не ти падне раката.

  Почекај едно 30 мин. да се исцеди и терај.
  Гледај да не ја гасниш веднаш после ладење (префрли на вентилатор)
  Или употреби self clean

  И шпиритус 70% брка работа (со пумпица) и тоа најдобро.

  Избегни ретардирани предлози за употреба на Aris Degras, Варикина, Хлор (Izosan G) затоа што ќе се каеш.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,429
  12 Јануари 2016
  Машко
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќе пробам и ќе пишам.
  Бедот е дека ова се случува од првиот момент. Мислев дека треба да помине време, ама очигледно не е тоа.
   

Сподели

Вчитување...