• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50 - Генерална дискусија, информации и искуства

Ticklah

Gaining Experience
14 ноември 2014
213
133
И мене уште два пари слушалки QCY, исто преку Еко Логистик, ми се јавија дали сакам да одам да ги подигнам или на адреса и кое време, одлична комуникација.
 

Algebra

Intern
8 април 2018
20
21
Отприлика за колку време ви стига порачката? Јас ја чекам 12 дена и сеуште ништо :cry:
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.498
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

neobugs

Gaining Experience
11 април 2020
108
174
Прашање за достава, нарачав на 1ви Април, пишува дека од 7 до 11 треба да стигне, даваат некакво известување за кога ќе стигне или си чекате само, што ако не сум дома во тој момент, ве контактираат некако пред да стигне нарачката?
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
334
194
Прашање за достава, нарачав на 1ви Април, пишува дека од 7 до 11 треба да стигне, даваат некакво известување за кога ќе стигне или си чекате само, што ако не сум дома во тој момент, ве контактираат некако пред да стигне нарачката?
Ти се јавуваат од карго дали сакаш на домашна адреса да ти ја достават или пак ти сам ќе ја подигнеш.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
844
926
Skopje
Која е разликата помеѓу 2ве 3050ки на Асус и Зотак? Едната е 27,000 другата е 17,320 денари. 10К разлика не е малце...

Што менува до толку на цена? Реално за 17к ценава што ја објавиле е одлична понуда.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.495
3.029
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Која е разликата помеѓу 2ве 3050ки на Асус и Зотак? Едната е 27,000 другата е 17,320 денари. 10К разлика не е малце...

Што менува до толку на цена? Реално за 17к ценава што ја објавиле е одлична понуда.
Едната е со попуст, другата е без попуст. Цениве без попуст на Girafa не ги гледај, поскапи се од локални продавници... тоа е за неупатени. И да, 17 к е одлична цена.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
844
926
Skopje
Едната е со попуст, другата е без попуст. Цениве без попуст на Girafa не ги гледај, поскапи се од локални продавници... тоа е за неупатени. И да, 17 к е одлична цена.
Без попуст демек е 21К (За Зотак зборам). Пак е за 100 еур поефтина од Асус. Има нешто разлика околу брендот или?

На перформанси исти се? Тоа ме интересираше најмногу. А за 17К мислам дека ќе ја нарачам денес.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.094
2.854
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Без попуст демек е 21К (За Зотак зборам). Пак е за 100 еур поефтина од Асус. Има нешто разлика околу брендот или?

На перформанси исти се? Тоа ме интересираше најмногу. А за 17К мислам дека ќе ја нарачам денес.
Asus-oт е Мерцедес А класа
Zotac-oт е Опел Астра


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.495
3.029
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Без попуст демек е 21К (За Зотак зборам). Пак е за 100 еур поефтина од Асус. Има нешто разлика околу брендот или?

На перформанси исти се? Тоа ме интересираше најмногу. А за 17К мислам дека ќе ја нарачам денес.
За перфомасни треба да се исти, за други разлики од модел до модел види повеќе овде.
Асус не е во компарација на ова анализа ама сепак ќе добиеш претстава во однос на другите модели.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
969
887
Без попуст демек е 21К (За Зотак зборам). Пак е за 100 еур поефтина од Асус. Има нешто разлика околу брендот или?

На перформанси исти се? Тоа ме интересираше најмногу. А за 17К мислам дека ќе ја нарачам денес.
Razlika megju dvata brenda vo performansi nemas, mozebi malce po otklucena da e Asusot so struja vo odnos na OC, no dokolku ja ima taa razlika bi bila minorna, bidejki dvata modela se entry level i vleguvaat vo istata klasa, na primer za razlika od Strix ili Suprim ili FTW2.

Isto taka zotacot malce imaat problem so ladenjeto na high end kartite, ama so ovaa karta nema da imas apsolutno nikakov problem, za taa cena ne se misli, naracaj si ako ti vrsi rabota po performansi. Asusot ima pogolem heatsink. Isto taka fanovite na zotacot se 88mm nasproti 92mm na Asus Dual konkretniot model, koj vazi za eden od podobrite casings vo pogled na ladenje, no ovie raboti sto gi navedov nikako ne ja opravduvaat taa cenovna razlika. Fanovite na Zotacot malce ke bidat po bucni, vo odnos na Asusot.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
244
213
Дојде „g502“
Ама баш ја утнаа со кабелов.
20220crop.jpg
Како успеа од продолжувач на „PWM“ да дојдат до „Molex делник во 4 приклучоци за 3 игли“
Значи не купувај кабли и други ситничарски работи од кај Жирафиве.

Овој пат бев спремен и дојде доста побрзо (порачано на 31-ви, дојде на 6-ти) па имав оставено пари на место и дечкото си ги зема парите и го остави пакетот пред вратата.

Бар работи глувчето на стариот софтвер што го користам за „g510s“. pPkWeDf.png
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.014
8.330
Која е разликата помеѓу 2ве 3050ки на Асус и Зотак? Едната е 27,000 другата е 17,320 денари. 10К разлика не е малце...

Што менува до толку на цена? Реално за 17к ценава што ја објавиле е одлична понуда.

Скапо е 17к, почекај до 15к да падне еве @Deksa ќе потврди.

Инаку реално ако си за графичката, грабај ја зашто под таа цена може да падне само за некоја стотка во блиска или далечна иднина.
Мислењето е автоматски споено:

Razlika megju dvata brenda vo performansi nemas, mozebi malce po otklucena da e Asusot so struja vo odnos na OC, no dokolku ja ima taa razlika bi bila minorna, bidejki dvata modela se entry level i vleguvaat vo istata klasa, na primer za razlika od Strix ili Suprim ili FTW2.

Isto taka zotacot malce imaat problem so ladenjeto na high end kartite, ama so ovaa karta nema da imas apsolutno nikakov problem, za taa cena ne se misli, naracaj si ako ti vrsi rabota po performansi. Asusot ima pogolem heatsink. Isto taka fanovite na zotacot se 88mm nasproti 92mm na Asus Dual konkretniot model, koj vazi za eden od podobrite casings vo pogled na ladenje, no ovie raboti sto gi navedov nikako ne ja opravduvaat taa cenovna razlika. Fanovite na Zotacot malce ke bidat po bucni, vo odnos na Asusot.
Си пишал веќе јас се извинувам те тагирав...
Мислењето е автоматски споено:

Прашање за достава, нарачав на 1ви Април, пишува дека од 7 до 11 треба да стигне, даваат некакво известување за кога ќе стигне или си чекате само, што ако не сум дома во тој момент, ве контактираат некако пред да стигне нарачката?

Јас нарачав 3 работи, првата која ја нарачав на 20.03 ми стигна денес. Кога им пишав ми спомнаа дека со транспортот (пратката за залиха) имале проблем и се извинија.
Инаку сега видов Фалкон е кај мене доставата, 2 пати по ред ми се јавуваат кога се веќе доле (работно време пример меѓу 11-12), јас не сум дома, па трча жената...еве денес за втората пратка немаше никој дома, дечкото лабав беше се најдовме по саат и пол во близина.

Така да не е страшно ништо, слободно нарачај си некоја графичка :devilish:
 

Algebra

Intern
8 април 2018
20
21
Порачани два ASUS TUF Gaming M3 на 25ти март, стигнаа вчера. ЕЛС ми се јавија дур бев на работа, се договоривме после работа да ми го донесат без никаков проблем. Како прво искуство со Жирафа и ЕЛС:
Жирафа 10/10
ЕЛС 10/10
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.678
5.541
Skopje
Порачани два ASUS TUF Gaming M3 на 25ти март, стигнаа вчера. ЕЛС ми се јавија дур бев на работа, се договоривме после работа да ми го донесат без никаков проблем. Како прво искуство со Жирафа и ЕЛС:
Жирафа 10/10
ЕЛС 10/10
Се исплатеше за 80 денари разлика?:)

Можеби си проверил, можеби не. Како и да е, имам претстава дека многу лесно се залетуваме на "попустиве"...
 

Algebra

Intern
8 април 2018
20
21
Се исплатеше за 80 денари разлика?:)
Пребарување - ASUS TUF Gaming M3

Можеби си проверил, можеби не. Како и да е, имам претстава дека многу лесно се залетуваме на "попустиве"...
Кога порачував од Жирафа, направив споредба со другите продавници во Македонија во однос на цената и колку што памтам, немаше попуст во Сетек. Тогаш ги земав за 680 денари по парче
 

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
417
71
Се исплатеше за 80 денари разлика?:)

Можеби си проверил, можеби не. Како и да е, имам претстава дека многу лесно се залетуваме на "попустиве"...
690 денари беше тогаш во жирафа, така да разликата во цена е поголема. :D
 

hawk

Intern
19 март 2022
16
15
Порачан прво сив, стигна за 10 дена, одлично пакување и супер услуга од ЕЛС. Mouse pad-от е одличен, сега нарачан уште еден у друга боја, на попуст се се уште. Препорачувам.
 

hawk

Intern
19 март 2022
16
15

Venods

Intern
18 јануари 2021
4
3
Дали е ова добар deal? Се мислам дали да ги порачам.
Редовната цена им е напумпана. Еве ги во Анхоч и Сетек. 290 денари е моментално разликата со Сетек.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
713
446
Порачан прво сив, стигна за 10 дена, одлично пакување и супер услуга од ЕЛС. Mouse pad-от е одличен, сега нарачан уште еден у друга боја, на попуст се се уште. Препорачувам.
И јас порачав пред некои 4-5 дена но сеуште не е пратен. Имаат некој проблем, дали лагер или достава, се чека
 

neobugs

Gaining Experience
11 април 2020
108
174
1649423734257.png
Ова сеуште не испратени важи нешто или нема врска? Пред една недела е нарачано пишуваше од 7 до 11ти ќе стигне ама уште вака стои. Или кога ќе ги испратат истиот ден стигнуваат?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.968
3.497
Погледнете го атачментот 112155
Ова сеуште не испратени важи нешто или нема врска? Пред една недела е нарачано пишуваше од 7 до 11ти ќе стигне ама уште вака стои. Или кога ќе ги испратат истиот ден стигнуваат?

Немат врска ова, не го апдејтирет никогаш.
 

Hood

Intern
4 јануари 2022
10
9
Ги порача некој Razer Kraken X слушалките што идеа на Жирафа за 1990 денари ? Ме интересира искуство, гледам некој ги дава на Пазар 3 за 1700 денари, нови пишува, а во Анхоч се 3300, па се мислам да ги земам , ама добро би дошло некој ако ги има да пише збор два.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.249
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно