1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Тоа де, троат хит, ама што знам, ми прија, а ем ппмалве никотин :)само д не е токсично?
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,868
  6,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас заспав синоќа на промаја, денес троат хит и со најмеките течности cotton candy ◉‿◉
   
  krema, bicikle и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  IMG_20190817_133535.png

  Не е зимница, туку... есеница? :hay:

  Задниот ред е ист како и предниот.

  Матни се затоа што само што ги спуштив од муЧкање. :hay:
   
  На OldSchoolPvP, Tomica Jovevski, Chicco69 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  74
  21
  21 Мај 2018
  Помош некој..
  На колку време прават update и што поточно значи? Screenshot_20190817-142721_17TRACK.jpeg
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Прават update кога ќе стигне до следна точка, односно кога ќе има на што да се прави update.

  Ова ти е веројатно од 17track и тој ги зема податоците од двете пошти, појдовната и приемната. Во случајов горе е тоа што ја прашал нашата пошта, а долу полската. Нашата пошта, додека не влезе во земјава, не се замара да пренесува детални статуси и најчесто стои тоа Pratkata se prima od ispra}a~. Обратно, кога ќе влезе, на нашата пошта ќе има повеќе податоци (ако не им е паднат сајтот и ако не ги мрзело да внесат податоци).

  Од податоците од полската, од долу нагоре, првиот статус е кога фирмата ја пуштила пратката до поштата, вториот е кога стигнала (или првите два се од некоја пошта до центар за дистрибуција), а третиот кога тргнала низ поштенскиот систем.

  Имаш уште за чекање, од Полска ми стигаат за околу две недели (некогаш 3 или повеќе недели, понекогаш за помалку време, ама тоа е поретко).
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Ти и без електронски си имал "хит" :D
  Ко ќе сум настинат не ми одат ич е-циг...
   
 7. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Две промоции на Фастек, не се нешто особено интересни, па затоа не ги пишам во темата за попусти, но има некои работи што е брука колку се евтини. :)

  Првата на некои производи од Вотофо, од таму ова особено ми го привлече вниманието, ако работи би бил еден од најмалите и најлесни (алуминиумски е) модови со вградена батерија со пристоен капацитет. Зошто ако работи? Па, одамна е појавен и можеби седи на рафтови долго време, но сепак вградените (Li-Po) батерии не се сушат толку брзо како литиумските, или можат да се оживеат од премногу празнење. Можеби не го купувале луѓе затоа што ги одбило единственото лошо ривју од човек кај кого стигнало мртво, но тоа може да се случи со секој мод, а знаеме дека Фастек ќе испочитува гаранција во таков случај.

  Другите работи од таа промоција (односно од Вотофо) не ги знам, но гледам дека ги нема попознатите атомизери (кои се повеќе за дробно). Сквонкерите ги мислев за неквалитетни, но сега гледам во ривјуата дека некои (повеќето?) што ги купиле се фалат од нив. Појма немам.

  Втората е исто чистење ѓубре, но тие работи што ги знам вредат за парите, ако не и повеќе. :) Можеби пишував порано за нив, постојано им паѓа цена:

  - Клошарот 4 е толку едноставен што нема што да се расипе и ќе трае долго. За дробно е, мислам само рестриктивно, но не сум сигурен. Има и комплет за конверзија во сквонкер кој се купува посебно, но некои викаат дека не фаќа на овој клон, а некои дека фаќа. :rolleyes:

  - Шармот е многу квалитетно изработен (барем другите работи од Марк Багс, и клоновите) со сатенски финиш и многу опции за ерфлоу. Но сепак мислам дека не може тесно усно, туку е за лабаво усно или рестриктивно дробно. Има ерфлоу од горе и од долу кои се независни, ако не сакаш да ти тече го затвораш долниот, ако сакаш подобар вкус го отвораш (само) него. По мое мислење, само металната кутија вреди барем пола од сегашната цена. :hay:

  Има и други работи на втората промоција што можеби вредат за парите, но повеќето работи од неа не ги знам. Можеби би ги зел Ориген ОТ22 (викаат дека имал лоши гумички) и НекстЕра, но вториов го имам, а викаат дека овој клон бил лош (му скокале омите).

  А сега гледам дека имало и трета промоција, но нема ништо вредно во неа. Можеби за дробџиите 22-јката кантал (или е „кантал“ :D), другите се никел и не вреди да се купува толку многу жица од никел (односно не вреди да се купува ич). 22-јката е уште поевтина одошто пишува на сликата и не е прескапа затоа што е 30 метра.

  Инаку, на сите промоции кликаш на сликата од предметот и те носи на неговата страница да го разгледаш.

  Се мислев да звизнам некој од најевтините без тракинг, па ако стигне стигне (а веќе ми стигна една евтина пратка така), но веројатно ќе го чекам попустот на 2 септември (потврдија дека ќе има) за уште поголеми мераци. :hay: Само да не ги распродадат до тогаш...
   
  krema, fis1976 и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 8. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  980
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Капачињата би ги заменал со пластични, од отварање/затварање оставаат црни како метални траги (пробај со тоалетна да го избришиш врвот) кои ако се измешаат со манџата, и те како се осеќа.
   
  На fis1976 и Metuzalem им се допаѓа ова.
 9. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Знам (у ствари не знам, ама претпоставувам; не ми се случило затоа што убаво ги мијам откако ќе ги испразнам и потоа имаат само едно завртување и одвртување до следното миење; а горната површина од внатре е силикон)...

  Едно ми прошлајфува и тргнав да го заменам со пластично (имам собрано пластични капачиња за таа цел; кога пробував ми се чинеше дека фаќаат), но неќеше (се гледа дека е друг навој). Којзнае што сум гледал кога сум пробувал... Го вратив металното капаче од ѓубре (веќе згужвано), го исправив и фаќа ко ново. :hay: Се мислев на него и на другите да им ставам најлон под капачето, но заборавив. Ај следниот пат.
   
 10. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  980
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Фаќаат ама не сите, Пелистерка, Скопско, Кока Кола, тие сигурно одговараат.
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  139
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Здраво, што е проблемот со никотинот што неможам да најдам кај нас. До сега купував готови бази, но сакам да почнам сам да мешам. ПГ и ВГ има на сајтот на Амбрела, ама неможам да најдам никотин. Некоја најбрза варијанта?
   
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Имаат никотински бази на сајтот, но во стварниот живот сите три работи којзнае дали ќе ги најдеш. Најповолно до кај нас е од овде.
   
  На Bla4KRa1n му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  105
  209
  6 oктомври 2009
  Машко
  Земав од синтетикава (rayon) од ДМ откако налетав на постов во индекс Електронски цигари . Со оглед дека тука и претходно читав за предностите, вчера право во ДМ и на билдање .
  Да скратам, добив пропратен ефект, суво грло и јазик како шмиргла да имам изедено, во рок од половина час (пробав неколку билда согласно упатства од линкуваниот форум).
  Некое слично искуство или јас имам некоја алергиска реакција ?
  Во меѓувреме се вратив на памук, па ќе видам дали ќе се вратам во нормала.
   
  На Chicco69 и Metuzalem им се допаѓа ова.
 14. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  430
  811
  15 Март 2016
  Машко
  Ајде со среќа нека е :angry: , на сајтот се уште старите цени :crazy:[​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 15. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  980
  2,214
  28 Јануари 2017
  Машко
  Unlike, мислев за литар се.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  430
  811
  15 Март 2016
  Машко
  250 со 300 беа, 1/2 со 1/2 е покачено за 150 ден :angry:
   
 17. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  139
  101
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Дали ова вака ќе помине на царина? :)

  Дополнително на страната пишува дека индивидуални купувачи може да купуваат ароми и бази БЕЗ никотин. Тоа вистина или само така го пишува?
  https://e-aromashop.com
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 26 Август 2019
 18. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,559
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Литракот дефинитивно ќе ти ја забибери пратката.. автоматски си 50/50 дека ќе помине.
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @zoki977 И мене по малку ме гребе на грло рејон (по долготрајна употреба), било овој или еден што го зедов од Ибеј. Не е многу изразено и мислам дека е само од тоа што трошам повеќе течност со него и дека би можел да се привикнам, но сепак го мешам со памук - памукчето го обвиткувам однадвор со многу тенок слој рејон. Така рејонот си ја врши работата - спроведува (доволни се и неколку влакна) и има малку поголема отпорност на нагорување од грејачот, а сепак поголем дел ми е памук и набабрува кога е натопен, па не губи контакт во грејачот.

  -----

  @Bla4KRa1n Јас имав големи проблеми со литро никотин, не го пушташе царина ни напред ни назад (ми бараше дозвола од некое министерство затоа што кај нив е заведен како пестицид), а на некои им помина литро.

  За сајтот, според ТПД индивидуални купувачи демек смеат да купуваат само капки за очи (10 милилитри со јачина до 20 мг/мл никотин) и они со текстот си се штитат, а во пракса продаваат поголеми шишенца, веројатно затоа што ние сме надвор од ЕУ. И пак нема бази појаки од 20 мг/мл...
   
  На Bla4KRa1n и Chicco69 им се допаѓа ова.
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Барем на квалитет да се подобрени.... ај не дека нема да направиш манџа, ама има осетна разлика...
   
 21. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Intern

  57
  34
  21 Мај 2019
  Машко
  First person dies from mysterious vaping illness

  Вчера на вести слушнав и ај реков да побарам по интернетов дан сте запознаени нешто за скучајов.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  Го има во друга тема. Накратко вејпал тхц
   
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,200
  11,233
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Следи ги и другите теми. На Tapatalk мора да постои начин да го надгледуваш целиот потфорум. Од компјутер сигурно може. Пробај со клик на ова (ако веќе ти е вклучено, ова ќе го исклучи следењето!).
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 24. zoki977

  zoki977
  Gaining Experience

  105
  209
  6 oктомври 2009
  Машко
  Веројатно имам некоја алергиска реакција. Беше "здраво гребење" . Се вратив на памук + лоратадин и се среди.
  Дополнително, мене ми е многу потешко за работа со rayon. Со памук не сум имал никогаш проблем со dryhits или пак течење, така што ќе се држам за него... сега за сега :) .
   
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  дм е во македонија маркетот...?
   

Сподели

Вчитување...