1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари втор дел

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 9 Април 2019.

1. Saso Trpenoski

Saso Trpenoski
    Intern

18
    13
    21 Мај 2019
    Машко
    Некој предлог за добар тенк за вкус а да не е РТА

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,521
    704
    3 Март 2018
    Тфв 8 бејби мислам дека беше. Или мтл бараш?

На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @Saso Trpenoski За усно, и што не се РТА туку се со глави, се согласувам со колегата за некои од овие. И тоа, највеќе ми оди на Николас затоа што го знам како најтесен, другите се втора/трета/??? генерација и се поотворени (тоа значи дека повеќе трошат течност и помалку личат на аналогна, но демек подобар вкус би требало да давааат од тие позатворен воздух).

Пак важи тоа дека ќе трошиш релативно многу пари за глави со два или повеќе различни системи, но добро.

На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Нова Арктичка лисица, Црвена панда и алатките за нив - официјални верзии.

Многу нови модови додадени. Апдејтот ги брише претходните подесувања! Може да се направи бекап на нив (со стариот алат), па по флешувањето да се импортираат со новиот.

Chicco69, krema и на fis1976 им се допаѓа ова.
  5. Sharlovski

Sharlovski
    Practice makes perfect

892
    1,990
    28 Јануари 2017
    Машко
    На Николас греачите не се познати по некој вкус а и брзо се трошат, има солиден вејп.

Да сум јас на твое место земам Aspire Nautilus 2S, од обичната двојка која беше популарна, подобрено е полнењето. Имаш избор на затворено и отворено тргање, греачите даваат солиден вкус, траат доста долго а и вејпот е убав. Би го спарил со Istick.

Chicco69, Metuzalem, Ace Lud и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. mariio

mariio
    Intern

22
    3
    22 oктомври 2009
    Здраво

Да не случајно има некој што сака да мења 20700(3000mAh 40a iJoy - vo perfekna sostojba "баба ги вејпала" ) со 18650 батерии две.

:D

Последна промена: 11 Јуни 2019
    На ТАТА_МАТА и Sharlovski им се допаѓа ова.
  7. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,521
    704
    3 Март 2018
  8. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
  9. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,521
    704
    3 Март 2018
    е ама стари се а?

10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Е и ти си стар ХХ години, па жена ти те трпи. :hay:

OldSchoolPvP, Sharlovski, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,521
    704
    3 Март 2018
    Фала Боже :)
    Зборот ми беше ги нема на продажба, нема ни да се вратат најверојатно, не дека ми е проблем што се стари, интересен дизајн имаат.

12. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Едниот е Genesis, имаше такви многу, иако во последно време не, но веројатно може да се најде некој заостанат некаде. Еве ти го Ориген на пример. Или овој.

Тројна намотка = троен вкус (не баш, ама блиску) и тројна потрошња на течност (тоа е баш толку). :hay: Еве ти едно танкче такво. Или дриперче.

Еве едно што ги обединува и двете = тројна намотка + џенезис.

Еве со 4 намотки (ваљда, појма немам).

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

163
    264
    3 Февруари 2019
    Машко
    Дојде и дварф верзија 2,златниот од десно. Добри навои,не мириса,го викнав. Исти вкус како дварф верзија 1 од лево,но му затерав чејн вејп неколку пати по 10тина влечења,нема сува пареа,одма памукот си влече течност за разлика од верзија 1. Тоа е поради нели поголемите овални отвори за течноста.. одлично атомизерче за 10тина долари 20190612_172155.jpg

На OldSchoolPvP, Tom Ford, krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
  14. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

730
    525
    29 Март 2011
    Споредба со Siren 2 ?

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

15. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

537
    2,268
    21 Април 2016
    Машко
    Пленот од претпоследниот ФТ попуст < (линк до нарачката). :)
    FT.jpg
    Пратката стигна за околу 30 дена, плус уште неколку дена главење кај нас. Кинеска пошта (Air Mail by China Post) за $2.00 и не е толку лоша опција ... ако не ви се брза.

Уште да најдам малку слободно врема да си поиграм со новите играчки . :)

Metuzalem, gokica, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. krema

krema
    Professor

8,618
    8,363
    24 Јуни 2009
    Машко
    Дали имаше тракинг бројче и ако имало во кој формат беше?
    Инаку нека е честитио. :)

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. comakot

comakot
    Gaining Experience

133
    53
    23 Февруари 2017
    Машко
    Сакам да почнам да мотам па да прашам што жица е најчеста/најдобра? И кој бренд ако воопшто има и брендови за ова, моментално во кошница седат $24.92 Authentic Augvape Templar BF RDA Rebuildable Dripping Atomizer - 304 stainless steel / 24mm diameter at FastTech - Worldwide Free Shipping и ова $18.02 Authentic Wick 'N' Vape Cotton Bacon V2 Cotton Wick for E-Cigarettes (5-Pack) - max.040" (1mm) dia copper wire / w/ flush cutter / 10pcs/pack at FastTech - Worldwide Free Shipping уште жица остана

18. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

163
    264
    3 Февруари 2019
    Машко
    Хм,јас во суштина користам сирена,дварф првата и втората верзија и два догистајл. Сите овие атомизери ми се омилени бидејки изобилуваат со многу арома,но помеѓу сирена и дварф јас неможам баш конкретна разлика да направам освен нели начинот на аирфлов и дека кај сирената се осека и втората арома од миксови повеке. На пример течност after eight,главна арома чоколадо втора арома малку ментол. Е сега кај дварфот е така малку нападна измешана,а кај сирената ги разликувам како што треба. Значи ако немаш ни дварф ни сирена јас би ти препорачал прво сирена. Ама пак ке кажам,сите што ги набројав баш ми се како комплет..не би можел ни без еден од нив.

19. Tomica Jovevski

Tomica Jovevski
    Gaining Experience

163
    264
    3 Февруари 2019
    Машко
    @krema дај кажи некој збор за иповер 5000mah,напрај споредба со модови кој користат надворешни батерии.
    И ме интересира @Chicco69 што ке каже за дварфот,бидејки омилен му е кајфун 5..

20. Tom Ford

Tom Ford
    Gaining Experience

157
    386
    20 Декември 2017
    Машко

Џуџето и Сирената ниту по еден параметар не се споредливи, од проста причина што и двата атомизери се шампиони во својата поткласа (првиот маестрално работи со тутунски ароми, а вториот е неприкосновен за се останато), а и реално нема потреба од споредби, заради тоа што се маст хев и двата.

Tomica Jovevski, fis1976 и на Chicco69 им се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

8,618
    8,363
    24 Јуни 2009
    Машко
    Уште сум во тест фаза, но сметај дека јас сум ти D2L со омажа околу 0,2-0,4 и цепам инџекшн на повисока ватажа. :)

22. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    @comakot Нема бренд што се истакнува, односно сите тие се кинески. На пример, Vandy Vape или Geekvape како некои од поценетите не постоеја пред две-три години. ;)

За тоа дриперче иде некоја клептонска жица, на пример предлогот од @Ace Lud или мојот под него (со тоа што мојот не е од искуство).

Повеќето жици од Фастек се доволно добри, а ако сакаш подобар квалитет ќе си земеш од европските поскапи продавници 1 2, иако гледам дека и тие почнале да продаваат кинески жици, па можеби ни тоа веќе не важи.

23. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

730
    525
    29 Март 2011
    Имам сирен за то прашувам за разлика :)

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

24. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,046
    10,928
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Шо не кажувате вакви работи бе... Тек сега нема да се ослободите од мене и Ендура.

:inlove: :inlove: :inlove:

На comakot, Ace Lud, gokica и уште 5 други им се допаѓа ова.
  25. comakot

comakot
    Gaining Experience

133
    53
    23 Февруари 2017
    Машко
    Последно глупо прашање од мене (бар за некое време :p) освен cotton bacon други некој вака добри памуци? И имам слушнато дека можеш да користиш памук од аптека купен органски за вејп дали е тоа вистина, во моменто се мислам помеѓу сланината и кендо па ако имате некој добар предлог додадете

Сподели

Вчитување...