1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

(ecig) Батерии - 18650 и други

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 15 Декември 2017.

1. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,658
    2,511
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Аман бе колеги..

18650 Batteries – 18650 UK

Пратете ги на фејсбук, секој викенд објавуваат 15% попусче, така да препорачливо е да се пазарува само преку викенди.
    18650.uk

Не сум пазарувал од нив се уште (имам залиха и не вејпам многу), ама ги пратам веќе година дена на фб, имаат доста задоволни клиенти.
    Само би ве замолил да не си играте играчка и со овие, да не секне и овој извор како нкон.

На Sharlovski и Metuzalem им се допаѓа ова.
  2. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,646
    1,901
    25 Март 2013
    Машко
    upload_2019-12-19_16-3-13.png

На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

10,117
    9,731
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тоа е, шипингот е најголемиот проблем воопшто за батерии.

4. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,408
    11,631
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Сега пробував на 18650.co.uk и одеше се` до крај. @TATA_MATA да не те разбрал овој дека прашуваш за wholesale (на големо)?

Јас се` уште немам потреба од батерии, но кога би имал, би пробал ќутенката кај него. Ако треба, ПејПал ќе врати пари, а и он мислам дека нема да прави проблем ако треба да се враќаат.

(не го прашувај/те сега дополнително :))

На TATA_MATA, Astraion, Ace Lud и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

617
    632
    15 Септември 2012
    Машко
    Ако баКтеријата патава со авион. Ако патува со камион, можат да го бричат со зелени џамче.

6. krema

krema
    Professor

10,117
    9,731
    24 Јуни 2009
    Машко
    Ако најдеш камионџија да ти ги донесе тогаш прикаскава е друга. :)

7. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

617
    632
    15 Септември 2012
    Машко
    Шенкер ќе ти донесе колку сакаш. Оди плати две - три палети бактерии да те видам, па после дилај на ситно.

Мене друг факт ме чуди. Лапрдаме овде со години за бактерииве и на никого не му текнува дека има пријател, роднина, колега, познаник кој увезува AA, AAA, бактерии од Varta, Pasasoanic, Fuji (тој е од битола), Maxell, Duracell, со обична и алкална хемија и не му текнува да му предложи да донесе 1-2 палети од тоа литиумот? Секако трговската мрежа ја имаат развиено по дуќани, логистиката им е развиена, трошоците им се драстично помали...

Ајде, мислете малце.

Последна промена: 9 Јануари 2020
  8. krema

krema
    Professor

10,117
    9,731
    24 Јуни 2009
    Машко
    Заедницата почнува да мисли.

На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,408
    11,631
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Други се прописите за Ni-Mh и литиумски батерии (овие демек позапаливи), плус и самите производители обесхрабруваат да се продаваат литиумски надвор од battery pack-ови.

Јас многу би се сомневал (и се сомневам) ако видам во огласи некој да носи 18650-ки, најмногу дали е тоа што е декларирано. Дури и да не сака продавачот, и во светот има многу фалсификати и подметнувања, понекогаш дури и кај реномираните продавачи.

10. TATA_MATA

TATA_MATA
    Practice makes perfect

1,646
    1,901
    25 Март 2013
    Машко
    Не би требало. Мислам дека фино се разбравме, ама се е можно. Од она што се сеќавам беше дека им требаше малку повеќе време да проверат дали имаат достава, бидејќи ги контактираа одговорните за достава. Истотака им нагласив дека сме повеќе луѓе од форум и дека не би била само една засебна нарачка.

Како што рече, најдобро еден ќутенката да нарача па да пријави

Ace Lud, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  11. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,658
    2,511
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Да ве освежам со нови информации.

Зашо сѐ уште ги преферирам LG MJ1 за МТЛ.

На Chicco69 и Metuzalem им се допаѓа ова.
  12. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,408
    11,631
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Јас не сум премногу задоволен од LG MJ1, многу брзо почнаа да губат капацитет (и продолжија со тоа). Иако не би требало да бидат премногу оптеретени (во Руло ДНА 3 батерии на МТЛ - малку ампери, но сепак има preheat од 50 вати). И Samsung 30Q исто ми се однесуваа, иако помалку изразено.

LG кафеавките се покажаа бетон, иако на времето не ги сакав, ни да мрднат, сите три исто се празнат и полнат и многу држат.

VTC5 изнаработени ептен, уште се држат, иако со многу намален капацитет, сепак дигаат многу ампери и не се греат, но треба често да се полнат.

Повеќето тестови на баткава му се на ниски ампери и се бескорисни за нас, помалку упатените би можеле да донесат погрешен заклучок. На високи ампери блеснаа VTC5A.

Chicco69, Astraion и на Ace Lud им се допаѓа ова.
  13. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,658
    2,511
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Затоа и напишав мтл, мислам дека се подразбира ниска ампеража.
    Повеќе од 18 вати немам дигнато веќе скоро 2 години, цело време со Пикото.

Поентата ми беше best value за парите, строго за мтл.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk

14. ARMac

ARMac
    Орган

6,324
    7,300
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Еве да дадам апдејт, двете се на околу 30% капацитет. Се користеа наизменично, никогаш не паднале под 20%. Толку им е векот неполна година. Ама па за 360 ден добро и толку што издржаа.

Полнети со Nitcore i2, да ги полнев преку мод најверојатно помалце ќе траеа.

На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...