• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

(ecig) Батерии - 18650 и други

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,719
Струмица
Аман бе колеги..

18650 Batteries – 18650 UK

Пратете ги на фејсбук, секој викенд објавуваат 15% попусче, така да препорачливо е да се пазарува само преку викенди.
18650.uk

Не сум пазарувал од нив се уште (имам залиха и не вејпам многу), ама ги пратам веќе година дена на фб, имаат доста задоволни клиенти.
Само би ве замолил да не си играте играчка и со овие, да не секне и овој извор како нкон.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,936
2,470
Аман бе колеги..

18650 Batteries – 18650 UK

Пратете ги на фејсбук, секој викенд објавуваат 15% попусче, така да препорачливо е да се пазарува само преку викенди.
18650.uk

Не сум пазарувал од нив се уште (имам залиха и не вејпам многу), ама ги пратам веќе година дена на фб, имаат доста задоволни клиенти.
Само би ве замолил да не си играте играчка и со овие, да не секне и овој извор како нкон.
upload_2019-12-19_16-3-13.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #104

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Сега пробував на 18650.co.uk и одеше се` до крај. @TATA_MATA да не те разбрал овој дека прашуваш за wholesale (на големо)?

Јас се` уште немам потреба од батерии, но кога би имал, би пробал ќутенката кај него. Ако треба, ПејПал ќе врати пари, а и он мислам дека нема да прави проблем ако треба да се враќаат.

(не го прашувај/те сега дополнително :))
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
709
Ако најдеш камионџија да ти ги донесе тогаш прикаскава е друга. :)
Шенкер ќе ти донесе колку сакаш. Оди плати две - три палети бактерии да те видам, па после дилај на ситно.

Мене друг факт ме чуди. Лапрдаме овде со години за бактерииве и на никого не му текнува дека има пријател, роднина, колега, познаник кој увезува AA, AAA, бактерии од Varta, Pasasoanic, Fuji (тој е од битола), Maxell, Duracell, со обична и алкална хемија и не му текнува да му предложи да донесе 1-2 палети од тоа литиумот? Секако трговската мрежа ја имаат развиено по дуќани, логистиката им е развиена, трошоците им се драстично помали...

Ајде, мислете малце.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #109

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Други се прописите за Ni-Mh и литиумски батерии (овие демек позапаливи), плус и самите производители обесхрабруваат да се продаваат литиумски надвор од battery pack-ови.

Јас многу би се сомневал (и се сомневам) ако видам во огласи некој да носи 18650-ки, најмногу дали е тоа што е декларирано. Дури и да не сака продавачот, и во светот има многу фалсификати и подметнувања, понекогаш дури и кај реномираните продавачи.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,936
2,470
Сега пробував на 18650.co.uk и одеше се` до крај. @TATA_MATA да не те разбрал овој дека прашуваш за wholesale (на големо)?

Јас се` уште немам потреба од батерии, но кога би имал, би пробал ќутенката кај него. Ако треба, ПејПал ќе врати пари, а и он мислам дека нема да прави проблем ако треба да се враќаат.

(не го прашувај/те сега дополнително :))
Не би требало. Мислам дека фино се разбравме, ама се е можно. Од она што се сеќавам беше дека им требаше малку повеќе време да проверат дали имаат достава, бидејќи ги контактираа одговорните за достава. Истотака им нагласив дека сме повеќе луѓе од форум и дека не би била само една засебна нарачка.

Како што рече, најдобро еден ќутенката да нарача па да пријави
 
 • Ја почнал/а темата
 • #112

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас не сум премногу задоволен од LG MJ1, многу брзо почнаа да губат капацитет (и продолжија со тоа). Иако не би требало да бидат премногу оптеретени (во Руло ДНА 3 батерии на МТЛ - малку ампери, но сепак има preheat од 50 вати). И Samsung 30Q исто ми се однесуваа, иако помалку изразено.

LG кафеавките се покажаа бетон, иако на времето не ги сакав, ни да мрднат, сите три исто се празнат и полнат и многу држат.

VTC5 изнаработени ептен, уште се држат, иако со многу намален капацитет, сепак дигаат многу ампери и не се греат, но треба често да се полнат.

Повеќето тестови на баткава му се на ниски ампери и се бескорисни за нас, помалку упатените би можеле да донесат погрешен заклучок. На високи ампери блеснаа VTC5A.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,719
Струмица
Затоа и напишав мтл, мислам дека се подразбира ниска ампеража.
Повеќе од 18 вати немам дигнато веќе скоро 2 години, цело време со Пикото.

Поентата ми беше best value за парите, строго за мтл.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,267
8,537
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Отидов до умрела земав две од овие ICR Аватар батерииве да ги пробам. За ниска ватажа искрено не се лоши (околу 10-12W), за повеќе најверојатно нечинат. Ама се па ефтини по 360 ден. мислам со ВИП картичка. Баш да видам за 3 месеци колку ќе држат.

Наводно се на Wismac, очигледно некои кинези со брендиран Аватар wrapping. Има на нет едно ривју каде човекот не ги препорачува (дел затоа што се ICR, дел за тоа што не им верува на брендот), што не значи дека се лоши. Ќе дадам фидбек.

Погледнете го атачментот 74843
Еве да дадам апдејт, двете се на околу 30% капацитет. Се користеа наизменично, никогаш не паднале под 20%. Толку им е векот неполна година. Ама па за 360 ден добро и толку што издржаа.

Полнети со Nitcore i2, да ги полнев преку мод најверојатно помалце ќе траеа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #117

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ Криза е, трошиме стари залихи. :) Нема транспорт од никаде. За итни потреби земаме од Умрела, иако се прескапи и најчесто ги нема оние што ни требаат, но ние (барем јас) не трошиме премногу батерии.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,171
1,127
Скопје
^ Криза е, трошиме стари залихи. :) Нема транспорт од никаде. За итни потреби земаме од Умрела, иако се прескапи и најчесто ги нема оние што ни требаат, но ние (барем јас) не трошиме премногу батерии.
Локално друго тешко? видов умбрела ама само еден тип е сток и то 20А. Другиве јок .. затоа пишав да не имате нешто друго да предложите :) и мене 2 (ил 4 макс да мењам) би ми требале .. за напојување мал робот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #119

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,710
12,121
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ич не им е точен лагерот на страницата, во поединечните продавници (тезги по трговските центри) имаат различни работи. Подобро е да одиш да прашаш. 20А ти се многу или малку?

Од огласи се докажано лоши, со мал капацитет и мала ампеража.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,171
1,127
Скопје
За мал робот не му треба којзнае каква ампеража.
ќе проверам мислам 30А беа препорака, ама капацитет би бил поважен, тие што ги дава на лагер беа 20А 2000mАh ако не памтам грешно .. инаку рпи3,хат, 13 серво,камера отприлика би идело на две батерии :)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно