• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неодамнешна содржина од lumixoid

 1. lumixoid

  Туторијал Водич при купување на Android TV Box

  Колку што гледам по нет AV порта е на сите модели.
 2. lumixoid

  Купувам процесор Intel Core i5-3470T

  Купувам процесор како во насловот. За да биде 100% прецизно еве линк од Intel Ark Intel® Core™ i5-3470T Processor (3M Cache, up to 3.60 GHz) Product Specifications
 3. lumixoid

  Проценка OnePlus 3T

  Ве молам за проценка на OnePlus 3T 6/64GB https://www.gsmarena.com/oneplus_3t-8416.php Стар 4 години, кај мене 3г и 11 месеци. 1 месец беше кај @psyside :) Состојбата е скоро како нов. Има многу мали знаци на користење и неколку плитки гребаници на екранот (ги има во сликите). Галерија од...
 4. lumixoid

  Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

  Според тоа што гледам, телевизорот е смарт и ако фабрички ја нема таа апликација (како на пример што има Netflix) нема да може да се инсталира дополнително. И на HBO Go сајтот пишува дека само Андроид, Самсунг и ЛГ телевизори се поддржани.
 5. lumixoid

  Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

  Од искуство 2 од 2 се расипаа од ST. Никогаш не би купил повторно.
 6. lumixoid

  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

  И на Ледиком пишува 24 месеци, но повеќе би ја вреднувал онаа на Хај Стор.
 7. lumixoid

  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

  https://www.mi-store.mk/product/mi-10t-5g/ Само 500ден повеќе.
 8. lumixoid

  Грешка при боот на лаптоп The amount of system memory has changed.

  BIOS батеријата провери ја.
 9. lumixoid

  Apple паметни телефони - генерална дискусија

  Anker во Анхоч се одлични за цената. Ама поскапи се од 300 ден. Sent from my iPhone using Tapatalk
 10. lumixoid

  Cisco IOS

  Одлично штом си завршил работа! :cool:
 11. lumixoid

  Филтер за воздух

  https://www.rowenta.co.uk/home-comfort/air-purifiers/PU3040F0 Ровента вика сепак 120m2 со висина на таван 2.5m.
 12. lumixoid

  Помош за подесувања домашна мрежа

  Упатствово од @gdamjan е тамам. Ако можеш да го направиш ова, ќе ги обезбедиш сите барања што ги имаш наведено.
 13. lumixoid

  Помош за подесувања домашна мрежа

  Објасни подетално што треба да се постигне со „делењето уреди“ и „да се гледаат мрежно меѓу себе“ па ќе видиме дали постојат опции и какви. Вака решаваме равенки со многу непознати и плус на слепо.
 14. lumixoid

  Помош за подесувања домашна мрежа

  Моите упатства ќе ти овозможат првиот рутер да е „главен“ во мрежата, а воедно и единствен gateway кон Интернет. Вториот рутер на овој начин ќе ја добие улогата само на WiFi Access Point, односно само ќе им помага на клиентите врзани на неговата WiFi мрежа да стигнат до првиот рутер и преку него...
 15. lumixoid

  Помош за подесувања домашна мрежа

  Стави на вториот LAN адреса фиксна некоја од IP range на првиот. Исклучи DHCP на вториот, а намести WiFi како сакаш. Врзи ги LAN <-> LAN двата рутери. Вака ќе може да се гледаат уредите едни со други бидејќи ќе бидат во ист subnet и нема да има рутер измеѓу.
На врв Дно