1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

1. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,703
    1,775
    8 Мај 2007
    Машко
    Да не има некој кандидат за зјапање и сликање метеори велерва во Охрид?

2. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,349
    23 oктомври 2012
    Машко
    Одлично! Иако ја на фоткава би одел со тро појке ИСО и со нијанса покуса експозиција. Ме интересира фотка од канонот, пошто нели, канон фан сум :) Интересно е колку нагло канон се насочија во насока на мирорлес и мислам дека добро го прават тоа... али јас сум сеуште ДСЛР хардкор :)
    Инаку годинава ке ги скокнам персеидите од оправдани причини (види фото), фан е малиот на природа, ама многу касно и ладно и далеку е козјак... и има премногу работи за гризење таму : )))

Archi by D_oktaR, on Flickr

На fuzzjaw, mkd, Fatal1ty_ и уште 4 други им се допаѓа ова.
  3. M.Pix

M.Pix
    Модератор

637
    2,114
    27 Јануари 2014
    Машко
    Знам, со ДСЛР веројатно и јас би одел на поголемо ISO, ама на мирорлесов сакав да видам колку чиста слика можам да извадам без noise. Не би се осудил да кажам до кај се стигнати со мирорлес Канон и Никон, ама од тоа што го видов вчера можам само да кажам браво. Веројатно дека се работи за дигитален viewfinder, кога притискаш шатерот до пола, самиот апарат низ viewfinder кога гледаш како да си става iso 64.000 и сликата ја прави дење, па затоа фокусираше во мрак темница за помалце од секунда. А, кога гледаш низ екранот самиот апарат дава црвени точки на објектите што се фокусирани. На дете да му дадам, ќе извади перфектно фокусирана слика. Не знам дали имам поголеми импресии од Персеидите или од Канонот, уште се двоумам.

Арчи ти е злато, колку брзо расте од слика во слика.

пс. Да напоменам дека Козјак толку се популаризираше што врие од сељачишта. Оставање кеси ѓубре, лименки пиво на сите страни, и констатно урлање цела вечер е катастрофа. Сега и ресторанчето кога ќе го пуштат, догодина збогум Козјак.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,349
    23 oктомври 2012
    Машко
    Па секако дека е злато, ако не па златен ретривер е... ама бел :D
    Од мирорлесот, мислам дека ми недостига само фокусирањето, во темни услови стварно знае да биде болка во задникот да фокусираш со ДСЛР :( а и многу ми фаќа око eye focus-от (pun intended) и тракингот. Многу корисно, мноооогу корисно.

Од истите причини и не ми се ни оди веќе накај Козјак, ужасно е, во најмала рака непријатно е да престојуваш таму :(

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  5. M.Pix

M.Pix
    Модератор

637
    2,114
    27 Јануари 2014
    Машко

Уште една од Козјак, ова беше сабајлето пред разденување. Козјак по смирен и без ветар не сум го начекал. Сликано е со дрон.

На Fatal1ty_, MartinK_2, shooter и уште 12 други им се допаѓа ова.
  6. mrkela2009

mrkela2009
    Gaining Experience

147
    151
    24 Јануари 2010
    Машко
    дај од метеорскиот дожд да видиме :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

7. vikomkd

vikomkd
    Gaining Experience

18
    128
    9 Август 2015
    Машко
    Сликано со никон д5300 кит ленс
    Сетингс ISO 800
    Shutter 15 sec
    f/3.5
    18mm
    Првата е оргинал не едитирана,втората е малце чепната на лајтрум колку да дојде до израз метеорот во средина.

На krema, Taurus, Fatal1ty_ и уште 4 други им се допаѓа ова.
  8. moongose

moongose
    Unstoppable

1,808
    2,039
    19 Јули 2013
    Да сликаше со самсунг С10 во најт мод, и дрвото ќе се гледаше :)

9. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,520
    4,317
    23 Јуни 2015
    Машко
    Не е тоа поентата.

Сподели

Вчитување...