1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Да не има некој кандидат за зјапање и сликање метеори велерва во Охрид?
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Одлично! Иако ја на фоткава би одел со тро појке ИСО и со нијанса покуса експозиција. Ме интересира фотка од канонот, пошто нели, канон фан сум :) Интересно е колку нагло канон се насочија во насока на мирорлес и мислам дека добро го прават тоа... али јас сум сеуште ДСЛР хардкор :)
  Инаку годинава ке ги скокнам персеидите од оправдани причини (види фото), фан е малиот на природа, ама многу касно и ладно и далеку е козјак... и има премногу работи за гризење таму : )))

  [​IMG]

  Archi by D_oktaR, on Flickr
   
  На shifty, JeanB, fuzzjaw и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  Знам, со ДСЛР веројатно и јас би одел на поголемо ISO, ама на мирорлесов сакав да видам колку чиста слика можам да извадам без noise. Не би се осудил да кажам до кај се стигнати со мирорлес Канон и Никон, ама од тоа што го видов вчера можам само да кажам браво. Веројатно дека се работи за дигитален viewfinder, кога притискаш шатерот до пола, самиот апарат низ viewfinder кога гледаш како да си става iso 64.000 и сликата ја прави дење, па затоа фокусираше во мрак темница за помалце од секунда. А, кога гледаш низ екранот самиот апарат дава црвени точки на објектите што се фокусирани. На дете да му дадам, ќе извади перфектно фокусирана слика. Не знам дали имам поголеми импресии од Персеидите или од Канонот, уште се двоумам.

  Арчи ти е злато, колку брзо расте од слика во слика.

  пс. Да напоменам дека Козјак толку се популаризираше што врие од сељачишта. Оставање кеси ѓубре, лименки пиво на сите страни, и констатно урлање цела вечер е катастрофа. Сега и ресторанчето кога ќе го пуштат, догодина збогум Козјак.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па секако дека е злато, ако не па златен ретривер е... ама бел :D
  Од мирорлесот, мислам дека ми недостига само фокусирањето, во темни услови стварно знае да биде болка во задникот да фокусираш со ДСЛР :( а и многу ми фаќа око eye focus-от (pun intended) и тракингот. Многу корисно, мноооогу корисно.

  Од истите причини и не ми се ни оди веќе накај Козјак, ужасно е, во најмала рака непријатно е да престојуваш таму :(
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  Уште една од Козјак, ова беше сабајлето пред разденување. Козјак по смирен и без ветар не сум го начекал. Сликано е со дрон.
   
  На itstheigyg, Zeddomazed, Трајче Дрварчето и уште 19 други им се допаѓа ова.
 6. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  дај од метеорскиот дожд да видиме :)

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 7. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]
  Сликано со никон д5300 кит ленс
  Сетингс ISO 800
  Shutter 15 sec
  f/3.5
  18mm
  Првата е оргинал не едитирана,втората е малце чепната на лајтрум колку да дојде до израз метеорот во средина.
   
  На Трајче Дрварчето, JeanB, StalkeR и уште 7 други им се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,575
  19 Јули 2013
  Да сликаше со самсунг С10 во најт мод, и дрвото ќе се гледаше :)
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не е тоа поентата.
   
  На nashio му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Добив шанса да правам АКТ фотосесија, но условите ми беа многу лоши, а немав поправен. :) Ви издвојува една инспирирана од Schattenkünstler (@schattenkuenst_ler) • Instagram photos and videos И рекреирање на негови фотографии
  DSC_0292-Edit.jpg

  1/200s
  ISO 1600
  f 3.5

  П.С Уметност а не еротика :)
   
  На JunkieMKD, shifty, PC_GAMER и уште 13 други им се допаѓа ова.
 11. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,153
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  За да не е еротика треба да е црно бела :hay:
   
  На Скоти и JasSum им се допаѓа ова.
 12. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Мене лично многу повеќе ми се допаѓа твојот пристап. Крупниот план има многу поголема доза на суптилност и мистичност. Мразам фотографии во кои осветлувањето е обработено до ниво на аутлендиш (освен ако содржината која ја прати фотографијата не го налага тоа). На оваа фотографија е блиску до 35мм филм.

  Секоја чест! Само храбро. Јас мислам дека оваа фотографија може да биде бест селер.
   
  На PC_GAMER и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 13. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  817
  2,808
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  Canon EOS R, ISO 50, f/3.5, 15min exposure. Straight outta camera, без никакви едитирања.
   
  На itstheigyg, Трајче Дрварчето, StalkeR и уште 12 други им се допаѓа ова.
 14. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  384
  8 ноември 2009
  [​IMG]

  Sony a6000 iso160 f/5.6 exposure time 1/40 sec
   
  На fuzzjaw, 'CuoreSportivo, Oktar и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  Еве еден сансет. Лоша локација за сликање, но ајде. :)
  [​IMG]Sunset by Boshko, on Flickr
   
  На architect, Fatal1ty_, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 16. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  384
  8 ноември 2009
  [​IMG]

  Sony a6000 f/3.5 iso640 exposure time 2sec. објектив 16-50mm E3.5-5.6 фотографирано од рака без трипод.
   
  На mrkela2009, StalkeR, SiPy` и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  593
  982
  16 Јануари 2016
  Машко
  Шо рака ќе имаше бе 2" :D
   
  StalkeR, Sharlovski, dreamson и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,770
  11,393
  23 oктомври 2012
  Машко
  Најверојатно членот е или хирург или снајперист, богами две секунди шатер тајм е така... многу!
  И да не бидам офтопик, еве една фотка од спанкото по дома :) Canon 6D Mark II + Canon 85mm f/1.4 + Archer, Sterling Archer.

  Archer-120.jpg
   
  На itstheigyg, Neokhor, PC_GAMER и уште 8 други им се допаѓа ова.
 19. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  384
  8 ноември 2009
  Се погоди момент, ем рака стабилна, ем фотоапаратот си го направи своето.
  Искрено навистина е од рака сликано, без никакви додатоци за поставување.
   
  На esquimaux и Oktar им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Прашањето е зошто воопшто си користел долг шатер на тие светла :D
   
 21. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Затоа што веќе леќата му е отворена до макс (f3.5), а ISO (640) му е во рамки на noise free. Пократок шатер ќе треба да зголемува ISO и да ризикува појавување на шум. Светлата делуваат јако од позадина пошто целта е бродот да биде осветлен, што горе доле му успеало (иако ја за нијанса и потемен би го напраил со shutter 1sec и зголемување на ISO 800). Со мала корекција во lightroom за светлата во позадина, и нормално, користење трипод нареден пат, добива солидна фотка.

  P.S. @dreamson алал нека ти е за руката :D
   
  Последна промена: 11 Септември 2019
  На moongose, StalkeR, Скоти и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Претпочитам да има шум и детали наспроти замаглување, али ок...не сум фотограф па не знам што се бара и цени.
   
 23. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Фотограф не слика на 2 секунди handheld :D
   
  StalkeR, Oktar и на M.Pix им се допаѓа ова.
 24. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  384
  8 ноември 2009
  Ова и јас сакав да го пишам. Фотографијата не е обработувана и е поставена така како што испадна. Не носев ни трипод, ни па бев тргнат специјално да фотографирам. Да речам ова е по пат сликано шетајќи низ Охрид.
   
  На l1d0v1c му/ѝ се допаѓа ова.
 25. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Ајфелова на зајдисонце, сликана од Montparnasse кулата.

  Canon 70D + Canon EF-S 18-135mm
  81mm, ISO 100, f/13, 2 sec.

  Eiffel.JPG
   
  На itstheigyg, psyside, boban984 и уште 23 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...