1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  На JeanB, DaVoRkNe, Маша и уште 36 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]
   
  На JeanB, Software, DaVoRkNe и уште 15 други им се допаѓа ова.
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Nikon D3300 + Tamron 70-300mm
  [​IMG]

  Nikon D3300 + Tamron 70-300mm

  [​IMG]
   
  Изменето од модератор: 20 Април 2019
  На JeanB, Tehnologiva, architect и уште 22 други им се допаѓа ова.
 5. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Sony a5100 w/ 16-50mm Kit Lens (Variable ND filter)
  D2F1176D-425E-4532-B59E-96C8C6BF2034.jpeg
   
  На JeanB, it_boy, Necromancer и уште 8 други им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Морам да споделам дека одкако ја зедов 85мм 1.4L скоро и да не ја трагам од апаратот. Дефинитивно одлично парче срча.

  [​IMG]

  Sterling Archer by D_oktaR, on Flickr
   
  На masterkp53, JeanB, it_boy и уште 28 други им се допаѓа ова.
 7. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  898
  2,270
  12 oктомври 2014
  Машко
  Кутрево е кукла :)
   
  На Маша и Oktar им се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Арчер е најновиот член на фамилијата Октаровски а воедно и инспирација за стотици фотки :)
   
  На AlexanderMK, Fredy, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Детаљи на фликр. Презадоволен од резултатот, сепак Голф си е Голф, а овој конкретно е најубавиот Голф :) :) :)

  [​IMG]

  Milky Golf by D_oktaR, on Flickr
   
  На JeanB, Сара96, igor_xxxx и уште 31 други им се допаѓа ова.
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,389
  28 oктомври 2008
  Секоја чест за фотката (како и обично, остава без зборови) ама убаво и Голф никако не ми одат во иста реченица...  (Испратено од Mi A1 Radioactive)
   
  На MartinK_2, tupacan, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,700
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Ако ти го пратам Талат ќе видиш ти..
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  Една од викендов на Галичник.

  пс. И ја иам голф, а го неам сликано под млечен пат :cry:
   
  На Zeddomazed, JeanB, igor_xxxx и уште 13 други им се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,541
  23 Јуни 2015
  Машко
  Голф и Канон идат рака под рака изгледа, а? :D
   
  На StalkeR, Скоти, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  На JeanB, igor_xxxx, DaVoRkNe и уште 18 други им се допаѓа ова.
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]


  Дуфски водопади. Зимоска бевме со друштво на истово место и патот беше прилично лесен и сув, немаше снег. Викендов бевме уште еднаш ама цела ноќ истураше и беше прилично влажно и со многу кал. Пешки се стига до локацијата за некој си 20-30 минути, сега одевме скоро цел саат. Не бевме спремни за таков терен па буквално по боксерки одевме и кал бевме до гуша. Поточиња милион, тревата порасната и патеката на моменти се губеше. Поладна вода немам осетено поготово кога сликаш внатре и температурата е 15 степени.
  Не знам зошто ама во Македонија овие водопади најубав впечаток ми оставија (сеуште не сум бил на изворот на бабуна и Корапски водопад).
   
  На JeanB, igor_xxxx, uwemi и уште 24 други им се допаѓа ова.
 16. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  ^за корабски веќе ти е касно(или овие наредни викенди пробај) обично се оди почеток јуни, после тоа снегот се стопи,
  додека водопадот на бабуна е рај, плаво/зелена боја, лепота.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  245
  387
  8 ноември 2009
  Прекрасно место е кај водопадот Дуф, скоро секоја година одам.
  Еве една и од мене.
  P1190137.JPG
   
  На JeanB, esquimaux, mrkela2009 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 18. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  DSC06577.JPG
  sony a58
   
  JeanB, shooter и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 19. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  Shutter speed?

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Shutter.png
   
  На dreamson и mrkela2009 им се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Денеска бевме почестени со прекрасно невреме на зајдисонце, но за жал, малку закаснив и во паника и брзање сликнав од рака неколку фотки и после го зедов стативот, ама веќе беше поминат моментот. Oh well... не е така лошо иако имаше услови за многу подобра фотка.

  [​IMG]

  Karposh Storm-2
  by D_oktaR, on Flickr
   
  На JeanB, it_boy, Boldozer и уште 19 други им се допаѓа ова.
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  Абе 10 души денес видов како сликаат, само јас глупак без апарат излезен картинг ќе сум возел... нејсе, топ фотка! Него дај тоа Karposh Storm-1 кај е да видиме, глеам ова 2ка е :D
   
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Специјално и премиерно само за публиката на ајти форум и на барање на членовите, Карпош Сторм 1!

  [​IMG]

  Karposh Storm-1
  by D_oktaR, on Flickr

  П.С. Фоткиве одат до 100, ама следните 98 ги направив видео, не усепав да фатам добар момент.
   
  На JeanB, ljupce, Speedster и уште 13 други им се допаѓа ова.
 24. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  Едно охридско зајдисонце
   

  Прикачени датотеки:

  На toplel, Fatal1ty_, GGTT1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  814
  2,785
  27 Јануари 2014
  Машко
  12-13ти август, за мене најубавите денови за сликање ноќна фотографија. Метеорски дожд, веќе 5та година по ред како го сликам, и секогаш сум воодушевен. Годинава имаше мал проблем, месечината беше скоро полна и не беше толку видливо како други години. Спротивно од месечината према Поларис беше супер и за сликање и за набљудување. Отидовме со друштво околу 6 попладне на Козјак, и останавме докај 8 сабајлево. Ветер, кочан ладно, пиво и добро друштво. Јас подобра слика од мене си немам извадено :D Друго воодушевување ми е дека сликав со Nikon Z6 и Canon EOS R, партали од апарати. Никонот малце послабо од Канонот ама за ноќна фотографија беа лудило. Канонот на аутофокус, си фокусираше без никаков проблем, во мртва темница! Еве едно тизерче пред да паднам у кома, деновиве ќе постирам и Star Trails, и неколку други фотки. Се надевам вечер ќе имам можност пак да отидам, ама месечината дури во 4и20 заоѓа, ќе видиме.

  [​IMG]

  Nikon Z6, f/2.8, ISO 500, 13sec на 14мм.
   
  На krisbt, JeanB, GGTT1 и уште 17 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...