• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,086
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тоа што јас го барам, го има, ама е не реално скапо. Истата батерија, на Ebay е 70% поефтина. Е сега, ако излезе како што викаш со шпедиции, царина... не се исплати. А кај нас се е можно.
Не е ради цената, донесоа некој глуп закон специјално за батерии пред некоја година. Никад не знаеш дали ќе дојде регуларно или ќе испозаглави. Мислам дека министерство за животна средина е поврзана со тој закон, да ги прашаш најубаво.

[email protected]
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Не е ради цената, донесоа некој глуп закон специјално за батерии пред некоја година. Никад не знаеш дали ќе дојде регуларно или ќе испозаглави. Мислам дека министерство за животна средина е поврзана со тој закон, да ги прашаш најубаво.

[email protected]
Сега зборев со FedEx, ми рекоа дека јас како физичко лице не можам да увезам батерија. Мора фирма која е регистрирана да може да направи увоз. Сите батерии кои оделе преку FedEx, DHL, итн итн... морало декларација од Министерство за животна средина...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,086
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сега зборев со FedEx, ми рекоа дека јас како физичко лице не можам да увезам батерија. Мора фирма која е регистрирана да може да направи увоз. Сите батерии кои оделе преку FedEx, DHL, итн итн... морало декларација од Министерство за животна средина...
Колку е декларација ти кажаа или не? Се случувало да стигнат ако не ги приметат на влез во МК ама е ризик.

На пример мобилни имаат батерија во нив и стигаат без проблем. Законот е глуп до крај. Ќе се дрогираме и ќе диламе литиум јони.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Колку е декларација ти кажаа или не? Се случувало да стигнат ако не ги приметат на влез во МК ама е ризик.

На пример мобилни имаат батерија во нив и стигаат без проблем. Законот е глуп до крај. Ќе се дрогираме и ќе диламе литиум јони.
Не ми кажаа за декларација. На царина бројот е недостапен, а кога спомнав дека ќе пуштам меил девојката од FedEx се насмеа и рече: “Може ќе ја имаш таа среќа да ти одговорат.”


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,314
3,671
Скопје

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
856
534
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Купена една за Dell Inspiron 3440. Еве ја година и нешто си работи...
Не сериозна фирма се за мене. Ги барам да ми дадат инфо пред недела дена и ќе ме барале за два дена, не се јавија. На viber им пишав, нема одговор. Ги барам, не се јавија.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
42,556
Мислења
820,422
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно