1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  Доколку си на 4.3 ,гледам и други имале проблем да ја рутнат таа верзија,можеш да пробаш downgrade да направиш и да пробаш пак.

  Unfortunately, if the current root exploit is not working at this time then it may be that the device in itself cannot be currently rooted.

  This is because, as the Android OS is updated and fixes are added, the exploits for rooting are also patched so you just have to wait for the next method to root the device to be available.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Zhuo Dashi?
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  353
  117
  6 Јули 2011
  Пробано. @mrkela2009 појма неам како да напрам downgrade :D
   
 4. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  Ако неможеш downgrade,пробај update напрај му на 4.4,види со pc suite дали ке сака http://www.alcatelonetouch.com/global-en/products/smartphones/idol_2_mini_s.html#.VK60-yvF8kA,
  доколку успееш да го упдатираш.пробај пак да го рутираш,доколку несака пак ке треба да почекаш додека не искочи роот постапка за овој тел

  Доколку ти требаа усб драјвери
  http://androidxda.com/download-alcatel-usb-drivers
   
 5. Ghost

  Ghost
  Intern

  121
  16
  3 Декември 2010
  Машко
  Здраво другари,

  Ајде малку помош ако може. Имам проблем со HTC M8 (4.4.4 non-root), проблемот е следен во пораките имам приметено дека сам праќа пораки на непостоечки број (129005 ) со следната содржина { STATUS::Dt=5;pv=01 } и слична на оваа во различен временски интервал.
  Има ли некој помош за ова дали е вирус, некоја опција активна или слично.

  Благодарам,
  Поздрав.
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,502
  6,574
  27 Март 2014
  sto aplikacii imas instalirano ? imas krakuvani aplikacii ?
   
 7. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  353
  117
  6 Јули 2011
  Фала.. Ама ништо нема ни апдејт на 4.4 , нема чаре..
   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  @Ghost Дисејблирај говорно сандаче, апликација и све и ке се опрај.
   
  На Ghost му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ghost

  Ghost
  Intern

  121
  16
  3 Декември 2010
  Машко
  Немам кракувано ништо, најобични "everyday" apps ништо што ке го изремети толку. Пробав со ресет на телефонот и со креирање на друг play store акаунт.
   
 10. Ghost

  Ghost
  Intern

  121
  16
  3 Декември 2010
  Машко
  Помош? Кое сандаче, каде точно?
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  Говорно сандаче, мејли, апликацијата од т-мобајл, говорна пошта... гледам дека ја има како visual voicemail
   
  На kirev и Ghost им се допаѓа ова.
 12. Ghost

  Ghost
  Intern

  121
  16
  3 Декември 2010
  Машко
  Благодарам многу @Oktar, +1 за помошта :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Рут на Идол 2 на 4.4.2? Испробано некој?
   
 14. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,142
  26 Април 2013
  Машко
  Јас пробав со скоро сите медоди и не успеав,пробај за секој случај со framaroot
   
 15. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  353
  117
  6 Јули 2011
  кога излезе за идол 2 , 4.4 ? идол 2 мини с уште дреми на 4.3
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  4.2.2, се извинувам ...
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Пробав со фрамарут, на сите 3 ми дава фејлд.
   
 18. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,209
  4,048
  5 Декември 2009
  Машко
  Добро што е работата со воа апдејт софтверов од алкател. Го чекав предтоа 2 и пол часа стаса едвај до половина. Сега пак го пуштив, тргна од таму и па со 5КБ/с оди...
  И тоа не правам апдејт, ми даде само да го поврзам телефонот и чита некои си фајлови од серверот. Кој знае што ке биде пак ако фанам да правам апдејт.

  Untitled.png
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Кој броузер го користите?
  Јас го користам Doplhin browser најмногу поради вградениот флеш плеер, но последно време како да работи со лаг, т.е има некакво задоцнување додека пишувам скролам итн... Втор проблем е што многу ми ја цица батеријата.
  Некој да ми препорачате со вграден флеш плеер? Исто така кога ќе се враќам таб назад да не го вчитува табот повторно туку да биде каков што последно сум го отворил.
   
 20. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,893
  1,464
  10 Август 2010
  Машко
  Нај-light weight browser, направен за тиња смартфони со 512мб рам - што би препорачале?
   
 21. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
 22. Enis-Phantom

  Enis-Phantom
  Gaining Experience

  339
  432
  18 ноември 2013
  Машко
  помош околу ХТЦ М7 проблемот ми е што многу (не ептен) слаб звук ми вади на стерео спикерсот значи беше прогласен тој телефон за токму таа предност кај мене едвај се слуша пуштам музика многу послабо од што претпоставувам треба да биде за споредба еден леново од 3000 вади подобар звук, кога е на слушалки си е се во ред... што би можело да биде?
  дополнување не ми е рутнат,бар мислам дека не е, беше однесен кај човек да ми го направи неверлок можно ли е до тоа да е - не се разбирам многу во рутирање телефони и слично - фала однапред
   
 23. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Да се исчисти прашинка или ѓубре таму кај што излегува звукот со чешкалка за уши без никакво средство и издувај малку може и со влажна марамица специјално за електроника го има во Џамбо.
   
  На Enis-Phantom му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Рутирај и Viper4Android...
   
  На Enis-Phantom му/ѝ се допаѓа ова.
 25. eminem

  eminem
  Intern

  89
  1
  26 Мај 2010
  Здраво имам Nokia lumia 610 да ли може да го абдејтувам во Windows 8.1 Фала однапред
   

Сподели

Вчитување...