1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

1. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Разбирам,ајде ќе пробам па ќе видам што и како.Веројатно ќе го форматирам прво па после ќе го инсталирам :)

На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
  2. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Имаш таму упатство, во делот за Надградби на МИУИ.

3. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Инсталирав се и сега кога пробувам да инсталирам апликации ми вика под апликацијата You don't have any devices се обидов со многу работи ама пак не ми инсталира апликации па ако можеш да ми помогнеш :)

4. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Како може да ги вика дека нема телефон кога од телефон инсталираш :) :) направи чиста инсталација така?

5. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Па следев туториали на нет и телефонов ми работи ок ама нема Play Store апликација и плус направив акаунт нов и се направив како што треба и ми вика дека нема телефон..

6. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Како нема Плеј Стор.. Па тоа е основното кај нас.. Кои туторијали си ги следел?

7. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко

View: https://www.youtube.com/watch?v=U0yZKlerp8U

Фајлот за 7-цата го ставив во телефонот како зип. и кога го инсталирав преку телефон си го најде убаво и го инсталираше,на почетокот мислам дека ми даде некои упдејти ама ги игнорирав по што мислев дека покасно ќе можам да ги инсталирам и сега ова ми се случува...

8. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Абе чекај, ти не си инсталирал Gapps преку Recovery.. Инсталирај го овој зип ОД ТУКА преку Recovery..Само флешни го, ништо не пипај.. Можеш евентуално Wipe Cache / Dalvik Cache..

9. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Е да веројатно ова го немам инсталирано...сега го симнав,целиов зип фајл да го ставам во телефонов и после што ? извини што те замарам по што баш и не разбирам што ми пиша :)

10. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Да, тоа е Гугл апликациите и Сервисите.. Е сега, ако ми пиша горе дека „7-мицата“ си ја симнал, а мислиш на СМ 12.1 тогаш е добро.. Пошто СМ и МИУИ 7 се скроз различни.. Ако си на СМ тогаш добро, ама за него требаш да има Custom Recovery, не таа на Ми со два кинески и еден Англиски јазик на почетокот..
    Ќе видиме, може и Фанкенштајн да си склепал :)

На SaleSk и Hustle_till_i_die им се допаѓа ова.
  11. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Тој зип ти што ми го даде тој го ставив така да СМ 12.1,ама кога го инсталирав ми даде 2 на кинески и на англиски едно...си инсталирав се по ред само гугл апликациите и сервисите не сум ги инсталирал

12. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Пробај и пиши..

На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Готово средив се е во ред,дури сега сфаќам што мислеше погоре :) иначе кој е моментално најдобар Xiaomi smartphone и која е цената ?

14. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Дечки дали може да се одклучи IPhone 4S донесен од друга земја и дали после одклучувањето ќе си работи нормално или по извесен период пак има шанси да се заклучи ?

15. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,323
    1,109
    26 Април 2013
    Машко
    Мoжи дa се oтклучи зoштo дa не,еднaш кoгa ке се oтклучи тoј е oтклучен зaсекoгaш.

16. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    А ако е на icloud заклучен ?

17. Oktar

Oktar
    Epic

3,458
    10,347
    23 oктомври 2012
    Машко
    ајфони со ајклоуд служат само за делови. Ако ти треба нетворк анлок, за некои може, за некои не, затоа и постојат џ-сим и р-сим за тие што неможе. За ајклауд нема решение.

На Hustle_till_i_die и goran_oh им се допаѓа ова.
  18. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,323
    1,109
    26 Април 2013
    Машко
    Ти кaжa @Oktar се немa штo дa дoдaдaм.

19. krema

krema
    Professor

10,048
    9,676
    24 Јуни 2009
    Машко
    Заклучени на icloud во 99% се крадени телефони!

На Oktar и Hustle_till_i_die им се допаѓа ова.
  20. Hustle_till_i_die

Hustle_till_i_die
    Gaining Experience

151
    72
    21 Декември 2012
    Машко
    Прв пат слушам...

21. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,476
    1,925
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    99% мoжеби не, нo сигурнo 90%.

22. FrukaZ

FrukaZ
    Gaining Experience

312
    361
    16 Август 2013
    Машко
    Фудбал
    Едина тема е па вака, ми треба помош неможе да се одлучам дали да земам Iphone 6S или да земам Samsung S6 Edge, ако би зимал iphone би бил 16 гб (Најефтини се) ако би зимал С6 би бил пошто е најмал 32гб (или 36 не е битно)
    Па телефонот ми служе за сликање,музика,игри,зборување...
    До сега одев по линијата на Iphone од 4 го изминав секој модел до 6 па ниту еден не ми закочи како се Самсунг незнам немам користено до сега па затоа ми треба помош за тој модел, нај што мразам е да ми кочи телефонот немам живци ке го сокршам цел, друго батерија исто немам време баш да полнам навечер полнам одсекогаш. Што сум користел Iphone до сега секогаш така го полнев навечер.
    Како е со Самсунг држе повеке троше повеке пошто извртев едно 20 форуми и изначитав над 100 мислења никој не спомна овој е подобар, или овој е подобар.
    Туку одсекогаш ги имало тие IOS Fans vs Android Fans, никогаш нема да знаеш кој е подобар, затоа ми треба некој што користел или другарму имал таков или таков па споредувале едно др.
    Фала поздрав

23. the_maker

the_maker
    Unbeatable

3,867
    5,942
    14 Август 2014
    Машко
    Има и такви кои нит едно користеле нит друго па пак ни е супер :) :) извини за Оффтопик, морав, но за нив незнам искрено совет. Има тука, користат, па ќе пишат.

На Paket му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Enis-Phantom

Enis-Phantom
    Gaining Experience

326
    396
    18 ноември 2013
    Машко
    Бидејќи си ифон усерче би ти препорачал да си тераш со истото па да не испадне еј кочи андроидот па она ова и на крај ние криви да ти испаднеме мада немам чуено никој да се жали од с6ката, али од искуство на препораки би ти рекол терај со ајфонот (ако воопшто е и битна препоракава) поздрав :)

ivan88, STEFF, FrukaZ и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. Aster MK

Aster MK
    Gaining Experience

330
    334
    27 Јули 2015
    Машко
    Ако можеш да го набавиш, јас би рекол дека Nexus 6P е врв во Андроид светот. Хардверски не (блиску се со Note 5 сепак) туку софтверски и како целокупен пакет. Сепак ако не сакаш голем екран S6 Edge е одличен избор иако имам слушнато дека батеријата не е нешто. Или почекај го Xiaomi Mi 5.
    За iPhone не знам затоа што е работа на вкус, ама S6E има малку подобра камера.

Сподели

Вчитување...