1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Разбирам,ајде ќе пробам па ќе видам што и како.Веројатно ќе го форматирам прво па после ќе го инсталирам :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 2. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Имаш таму упатство, во делот за Надградби на МИУИ.
   
 3. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Инсталирав се и сега кога пробувам да инсталирам апликации ми вика под апликацијата You don't have any devices се обидов со многу работи ама пак не ми инсталира апликации па ако можеш да ми помогнеш :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Како може да ги вика дека нема телефон кога од телефон инсталираш :) :) направи чиста инсталација така?
   
 5. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Па следев туториали на нет и телефонов ми работи ок ама нема Play Store апликација и плус направив акаунт нов и се направив како што треба и ми вика дека нема телефон..
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Како нема Плеј Стор.. Па тоа е основното кај нас.. Кои туторијали си ги следел?
   
 7. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко

  View: https://www.youtube.com/watch?v=U0yZKlerp8U


  Фајлот за 7-цата го ставив во телефонот како зип. и кога го инсталирав преку телефон си го најде убаво и го инсталираше,на почетокот мислам дека ми даде некои упдејти ама ги игнорирав по што мислев дека покасно ќе можам да ги инсталирам и сега ова ми се случува...
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Абе чекај, ти не си инсталирал Gapps преку Recovery.. Инсталирај го овој зип ОД ТУКА преку Recovery..Само флешни го, ништо не пипај.. Можеш евентуално Wipe Cache / Dalvik Cache..
   
 9. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Е да веројатно ова го немам инсталирано...сега го симнав,целиов зип фајл да го ставам во телефонов и после што ? извини што те замарам по што баш и не разбирам што ми пиша :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 10. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Да, тоа е Гугл апликациите и Сервисите.. Е сега, ако ми пиша горе дека „7-мицата“ си ја симнал, а мислиш на СМ 12.1 тогаш е добро.. Пошто СМ и МИУИ 7 се скроз различни.. Ако си на СМ тогаш добро, ама за него требаш да има Custom Recovery, не таа на Ми со два кинески и еден Англиски јазик на почетокот..
  Ќе видиме, може и Фанкенштајн да си склепал :)
   
  На SaleSk и Hustle_till_i_die им се допаѓа ова.
 11. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Тој зип ти што ми го даде тој го ставив така да СМ 12.1,ама кога го инсталирав ми даде 2 на кинески и на англиски едно...си инсталирав се по ред само гугл апликациите и сервисите не сум ги инсталирал
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 12. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Пробај и пиши..
   
  На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Готово средив се е во ред,дури сега сфаќам што мислеше погоре :) иначе кој е моментално најдобар Xiaomi smartphone и која е цената ?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Дечки дали може да се одклучи IPhone 4S донесен од друга земја и дали после одклучувањето ќе си работи нормално или по извесен период пак има шанси да се заклучи ?
   
 15. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,323
  1,109
  26 Април 2013
  Машко
  Мoжи дa се oтклучи зoштo дa не,еднaш кoгa ке се oтклучи тoј е oтклучен зaсекoгaш.
   
  На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  А ако е на icloud заклучен ?
   
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,458
  10,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  ајфони со ајклоуд служат само за делови. Ако ти треба нетворк анлок, за некои може, за некои не, затоа и постојат џ-сим и р-сим за тие што неможе. За ајклауд нема решение.
   
  На Hustle_till_i_die и goran_oh им се допаѓа ова.
 18. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,323
  1,109
  26 Април 2013
  Машко
  Ти кaжa @Oktar се немa штo дa дoдaдaм.
   
  На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Заклучени на icloud во 99% се крадени телефони!
   
  На Oktar и Hustle_till_i_die им се допаѓа ова.
 20. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Прв пат слушам...
   
 21. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,476
  1,925
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  99% мoжеби не, нo сигурнo 90%.
   
 22. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  Едина тема е па вака, ми треба помош неможе да се одлучам дали да земам Iphone 6S или да земам Samsung S6 Edge, ако би зимал iphone би бил 16 гб (Најефтини се) ако би зимал С6 би бил пошто е најмал 32гб (или 36 не е битно)
  Па телефонот ми служе за сликање,музика,игри,зборување...
  До сега одев по линијата на Iphone од 4 го изминав секој модел до 6 па ниту еден не ми закочи како се Самсунг незнам немам користено до сега па затоа ми треба помош за тој модел, нај што мразам е да ми кочи телефонот немам живци ке го сокршам цел, друго батерија исто немам време баш да полнам навечер полнам одсекогаш. Што сум користел Iphone до сега секогаш така го полнев навечер.
  Како е со Самсунг држе повеке троше повеке пошто извртев едно 20 форуми и изначитав над 100 мислења никој не спомна овој е подобар, или овој е подобар.
  Туку одсекогаш ги имало тие IOS Fans vs Android Fans, никогаш нема да знаеш кој е подобар, затоа ми треба некој што користел или другарму имал таков или таков па споредувале едно др.
  Фала поздрав
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 23. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Има и такви кои нит едно користеле нит друго па пак ни е супер :) :) извини за Оффтопик, морав, но за нив незнам искрено совет. Има тука, користат, па ќе пишат.
   
  На Paket му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Enis-Phantom

  Enis-Phantom
  Gaining Experience

  326
  396
  18 ноември 2013
  Машко
  Бидејќи си ифон усерче би ти препорачал да си тераш со истото па да не испадне еј кочи андроидот па она ова и на крај ние криви да ти испаднеме мада немам чуено никој да се жали од с6ката, али од искуство на препораки би ти рекол терај со ајфонот (ако воопшто е и битна препоракава) поздрав :)
   
  ivan88, STEFF, FrukaZ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Aster MK

  Aster MK
  Gaining Experience

  330
  334
  27 Јули 2015
  Машко
  Ако можеш да го набавиш, јас би рекол дека Nexus 6P е врв во Андроид светот. Хардверски не (блиску се со Note 5 сепак) туку софтверски и како целокупен пакет. Сепак ако не сакаш голем екран S6 Edge е одличен избор иако имам слушнато дека батеријата не е нешто. Или почекај го Xiaomi Mi 5.
  За iPhone не знам затоа што е работа на вкус, ама S6E има малку подобра камера.
   

Сподели

Вчитување...