1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативни искуства со продажба на хардвер/предмети (од членови на It.com.mk)

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од gOJDO, 27 oктомври 2012.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Пазете се од Gucci, продава неисправни делови, или во најдобар случај полу-исправни.

  Па уште и будала се прави кога ќе му кажеш.

  Имам пишано погоре уште еднаш ќе пишам во врска со матична што земав, на матичната ај што се извадени-одлемени VGA/DVI излезите, туку и лежиштето за CMOS батеријата, ваљда имала проблеми со BIOS нешто па намерно ја направил така.

  Кога му кажав одма, се чудеше како демек не е можно да немало лежиште и не загледал (ма немој да ме је*еш бре).
  После рече да ја пробам ако не ми се свиѓало така демек можело да ми ја вратам без проблем.
  Послето се правеше мутав "незнам што да ти кажам" и слично.

  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 30 Септември 2016
 2. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  808
  643
  5 Јули 2011
  http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2173105

  Машала, а ти истата ја продаваш како исправна.
  Случајно ако го делитнеш огласот, еве слика.

  Untitled-1.jpg

  Истата секунда кога ми се јави ти реков ВРАТИ МИ ЈА, ти самиот рече не ќе ја задржам.
  После 4 месеци ми пишуваш порака еј да ти ја вратам. Хелоу?

  qq.JPG

  qw.JPG
  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 30 Септември 2016
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Па да, ја поправив плочата, и залемив ново лежиште за батерија и ја шитнав за пониска цена, добро што ме потсети да го избришам огласот уште од 8 септември ете стоел.

  Не извртувај зборови, реков да ја пробам плочата на неколку дена, да видам што ќе каже муштеријата, пошто не беше ни за мене, а не дека сум рекол да ја задржам.
  Послето кога ти пишував за враќање никаде те немаше да вратиш на пораките.

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
  Последна промена: 29 Септември 2016
 4. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  808
  643
  5 Јули 2011
  Извртувам зборови? Скриншотови се тоа, ваљда не фаќа добро интернет во село Длабочица.
   
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Значи не си добар ти.

  Еве како лажеше дека била комплет исправна

  01.PNG

  После се правеше наудрен
  02.PNG  Кога ти пишав последниот пат да ти ја вратам, тебе те немаше никаде да ми вратиш на пораките.

  И да ти ја вратев, проблемот не е решен.
  Неможе ти овде да продаваш неисправна роба, па ако проџе проџе, ако не враќај демек не е проблем, не си знаел не си загледал или незнам што.
  Ете и гојдо те има спомнато дека си му дал некој неисправен процесор, не сум само јас.

  Мојот IQ=186 со документи од Менса, а крај краева тоа нема врска со тоа кого ќе решиш да заебеш ти.

  Плус не ти е ова реклама или врапче, сепак те гледав од поодамна на форумов и сметав дека купувам до сигурен човек а не некој што се прави мутав и гледа само да лапне некоја пара од стари неисправни делови.


  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 30 Септември 2016
 6. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  808
  643
  5 Јули 2011
  Да тоа ми беше целта цело време, тебе да те заебам и ете гледаш успеав се збогатив 1300 денари од тебе.


  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 30 Септември 2016
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Баш си симпатичен со сарказмот.

  Ете и ова е некој доказ, се надевам администрацијата ќе преземе мерки против тебе, за да не бидат оштетени други членови во иднина.


  едитирано од модератор.
   
  Изменето од модератор: 30 Септември 2016
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,015
  2,556
  21 Јануари 2011
  Машко
  http://forum.it.com.mk/threads/prodavam-asus-matrix-platinum-7970.61080/#post-900082
  ВНИМАНИЕ СЕ РАБОТИ ЗА ПРЕВАРАНТ!
  Прво графичката не е резервирана туку преварантот @prichina ми ја продаде на мене пред две недели.
  Второ графичката е копана.
  Трето графичката е поправана кај @Daniel86 и има видео како доказ на темата за напојувања за ова јас не бев информиран.
  Четврто графичката паѓала на бенчмарк кај Даниел.
  Петто графичката паѓа при копање. Тестирана е на сток сетинзи и сток биос. Графичката е неисправна.
  Шесто му побарав на членот да ми ги врати парите но тој одби и реши да ја огласи на темава и се обидува да измами некој друг.
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Графичката е исправна, кој сака да ја проба дома, ќе снимам со камера. Јас тебе бојан ти ја оставив со модуван биос со ундерволт, реков, дали е ок така, рече ќе се снајдеш. Ундерволт е направен за помала потрошувачка на истата. НЕ се снајде да ја средиш, сто пати се понудив да ја средам, да го средам биосот , да го качам напонот за да работи стабилно. Кај мене во систем работеше стабилно со тој напон, Другиот, оригнален биос, е на 1650 Mhz, кој исто така го проба, е исто така лош испрограмиран биос на 1650 Mhz меморија треба да бираш драјер со кој ќе функционира графичката. А тоа сабајле што го доживеав од тебе, со загани со дерење по телефон е без коментар. Еве ако толку јавно сакаш да збориш дека јас сум преверант, јас јавно се пријавувам да го средам биосот и да ја оставам месец дена да врти крипто валути, ако по месец дена ПАДНЕ, јас ќе ти дадам 100 евра...а, ако не падне ти мене ќе ми дадеш 100 евра. Или , откако ќе го средам биосот, а ти напоменав дали да го средам, рече остај океј е не го пипај...рече дека сам ќе ја средиш......
  И сега ова? Ова е ненормално....Тие финтите, по тимвјуер, ај среди ја...со најспор интернет...да неможеш да симнеш ни гпу з, па камоли алатки за флешување на биос...па , ај океј...ај и да успеев тогаш да ја флешувам у 4 саат сабајле кога ми се обрати да ја наместам графичката...а бев со дедлајн на проект, требаше во 8 сабајле да го завршам....оставив за поручек, да ми се јавиш, фино лепо со кола да отидеме кај Другарчето, да ја наместам графичката да копа како што треба.....Ти не мисе јави...рече си ја тестирал....после 5 дена пак во 5 саат сабајле ми пишуваш, кога пак почнав да работам на проект...ама нејсе проектот, пак се понудив да ја средам...А ти почна да урлаш по телефон....
  И после....сега што да се каже на сето ова? А графичката нема никаков проблем, кај мене вергла со тие сетинзи....Графичката нема Хардверски дефект, ама на кого да се објасни....А, не ни се нудам да објаснам, се нудам да ја средам, ми треба пристап до неа, на лице место...а не преку тим вјуер со интернет да не можеш ни слајдер после тоа да мрднеш на било кој програм...абе тие финти.....
  А и да не се финти? НЕ знам што сакаш да постигнеш со овој пост?
  Значи јавно се нудам со сведоци, да ја провериме картата....тука нека се соберат, кој сака нека дојде, да биде сведок дали е океј графичката или не....ќе ја тестираме на лице место....Ќе ја оставиме недела дена да врти, месец дена да врти...во 100 евра ако треба ќе се кладиме...било што....
   
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Негативно искуство со @aleksuperior во темата пазете се од него и отварајте очи. 4 дена времето ми го трошеше не ти пишува на пораките после тоа одвај ми пиша и му реков да го резервира дека ќе го купам за сигурно му дадов комплет податоци за да го испрати со телефонски број со се комплет уродно напишано и дека сум спремен да ги платам комплет сите трошкови. Оставив мој телефонски број реков најдобро да се договориме и му реков јави се ама на крајо следниот ден испадна момакот цигански да постапи и да го продаде на реклама5 за ситни 20 евра повеќе.

  Ако толку му беше целта да сака повеќе да земе нека пиште отворено и прецизно сакам толку и толку и не е проблем до 700е можев да ти понудам(тогаш знам имав само 600е во моментот амаа ќе се снајдев од пријатели ќе ме ускужеа и ќе завршевме работа) ама тој упорни ти ги игнорира пораките и упорно не е прецизен и јасен.

  Чувајте се од вакви членови кој одовлекуваат многу и кој не се прецизни и мораш зборовите со клешка да им ги влечеш.
   
 11. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  916
  6 Декември 2012
  Машко
  За да не ви раскажува приказни @Harrabed како е тој жртвата, погледнете го целиот разговор:
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  Изменето од модератор: 16 Јули 2017
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  @aleksuperior кој приказни јас ги раскажувам? убаво пишува во пораките се јасно дека да го резервираш а ти си го дал за 20 евра поскапо можеше барем да ми кажеш дека сакаш да му извадиш повеќе пари. 3 дена ми го трошеше времето те нема на пораки ме игорнираше со часови подобро ќе ти беше да кажеш дека не сакаш да го продадеш за таа и таа причина отколку вака со скриени превари.

  Ниту ми даде контакт телефон да се договореме како луѓе ни ништо. Човек 24 часа те чека да одговориш една порака. Ти пишувам на 8 Јули ти ми враќаш после 3 дена.

  Оваа е крајно несериозно. Дај барем кога веќе си решил да продаваш продавај како што треба не секој тебе има време да те чека 3 дена само за порака или кога веќе немаш време по форуми барем пиши контакт телефонски број да се знае што како да се стапе во контакт да се направе еден разговор како што треба да биде кратко и јасно да не да комплицираш.

  Ова прв пат ми се случува, не го очекував ова од ваков член како тебе.

  Јас на овој форум сум купил најмалце 100 работи сум продал преку 50 работи сигурно и до сега не ми се има случено член кој продава или купува да ме чека по 1-2-3 дена секогаш сум бил експресен и јасен.
   
  Последна промена: 16 Јули 2017
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,549
  25,669
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сликата на која се гледаат податоците од членот е отстранета.
   
  Astro, aleksuperior и на Harrabed им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,107
  3,586
  18 Април 2007
  @aleksuperior постапил така како што сакал, сепак он го продава, и по мене тотално исправно, таков му е принципот да не праќа по карго и точка. И јас не би пратил лаптоп од 500-600 евра по карго.

  @Harrabed прво му се ценка со цигански финти имам мајтори абрид фасада, како да му мења на продавачот што имаш по дома и колку пари има во џеб, во Тинекс/Веро/Кам за сметка од 1000 денари им фрлаш 900 денари и им викаш неам поише у мене? Не.

  Второ неможе да фати автобус да иде до Скопје и да го види у живо лаптопот па ако му се свиѓа да го купи пошто ако го купеше и нешто не му беше по ќејф пак ќе се лелекаше кукаше у пцуеше по пп и форум како што и впрочем направил во последната порака што ја напишал. А кај половна работа важи видено-купено, затоа е и цената таа.

  Трето и за уште 500 ден. се исценка, колку што ваљда кошта повратна автобуска карта Штип-Скопје-Штип.

  А тоа дали е крајно несериозно дека го објавил по една цена а некој му дал подобра цена е проблем на купувачот, сега дреми без лаптоп и со изговорите за мајстори. Да му понудеше ти 565 еур сега ќе куцаше од тој компјутер.

  Не го знам ниту продавачот ниту купувачот и против никого немам ништо против али вакви муабети ме вадат од такт.
   
  На kirev, Oktar, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Како јас да одам до Скопје кога членот не е стабилен, го чекам 2 дена само за порака да ми пише убаво му пишав јави ми се да се договореме. Немаше број наведено ама јас имав наведено контакт телефон да ми се јавеше ќе направевме разумен компромис.

  Незнам јас тебе какви муабети те вадат од такт ни па ме интересират напротив јас не се ценкав ова е слободна пазарна економија му дадов понуда негово право е дали ја прифати или не потоа ја заокруживме цената на 33к и јас го резервирав лаптопот а потоа следниот ден ми вика ќе го даде за 565Е ниту да ми го понуди мене за 565е дали сакам да го земам ниту ништо.

  Неможев добро да стапам во контакт со него вака преку пораки изигрававме глув телефон. Да ми се јавеше или пак да ми дадеше контакт телефон ќе му се јавев ќе се договоревме тај и тај ден и право зимам слободен ден од работа палам колата и право во СК ќе се сретневме и ќе завршевме работа експресно ама тој сакаше да си играме глув телефон.

  Исто така незнам со кое право без моја дозвола ги објавува личните податоци ? Кого праша за да објавуваш лично податоци. Навистина крајно несериозно од негова страна.
   
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,107
  3,586
  18 Април 2007
  Резервирал не значи за мене ништо додека не видам пари на сметка, барем капар некаков, за членот неможам да коментирам, не сум му адвокат.

  Не си се ценкал?

  "Zdravo za mekbuko dali moze da go zemam za 500 evra?"

  Ова е класично ценкање, признал ти или не.

  Во пораката пишува дека неможеш да доаѓаш во Скопје, работата не ти дозволува.

  За ова во право си, јас не видов кои податоци се објавени, но ако се име, презиме, матичен или адреса не е во ред.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Да точно убаво пишува неможев а и со оглет на тоа што го чекав со денови да ми пише порака така на црно се договаравме преку пораки без да контактираме преку телефон без ништо... Убаво му пишав "Најдобро јави се да се договореме" а му пишеш на членот и игнорирате дури следниот ден ти пише. Да ми се јавеше на телефон или пак да ми наведеше контакт телефон можевме да се договоревме што каде и како и како што кажав ќе земев слободен ден и палам колата за 2-3-4 часа ќе завршевме работа но членот не беше стабилен.  Беше ми ги објавил комплет сите податоци без око да му трепне го пријавив мислењето и благодарност до @Fatal1ty_ ја избриша сликата каде што беа сите податоци и сега стое само името.


  Да точно од првинта покушав да се ценкам но како што кажав ова е слободна пазарна економија и дали ќе прифати или не тоа беше негово право но можевме да заогружиме финална цена без разлика дали ќе беше 565е или 600 или 700 тој беше должен да ми понуди. А не на реклама5 става цена 556е а овде 545е па ако проџе проџе.
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Се океј со постот освен ова.
  Јас мислам и 580 евра да му понудеше, немаше да се ака до Штип @aleksuperior
  @Harrabed што се занасаш бе? Од кај тоа правило дека мора да ти се враќа експресно во првите 24 часа?
  Ако некој даде оглас на ИТ, и од работа му речат на службен пат треба да одиш 3 дена таму и таму „еј чекајте не можам да одам, имам ставено оглас на ИТ, може Харабед Тавитјан ќе ми пише, треба брзо да му одговарам“.
  Добро, иако најчесто сеа со телефониве цело време можеме да бидеме достапни секаде, некогаш сме ограничени поради овакви или онакви причични.

  Гарабет, се жалиш дека „не може“ да се договорите, а го тераш да се ака до Штип.
  Еј, купувачот од Скопје да ти се ака специјално за тебе до Штип.
  Без разлика што ти планираш да покриеш трошоци. Кој па уопште гарантира тоа.
  Добар си.
   
  Последна промена: 16 Јули 2017
  aleksuperior, smole и на tupacan им се допаѓа ова.
 19. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  @Avid бате не заебавај 21 век сме име телефони има 4G има интернет има таблети има лаптопи не сме во камена доба па кога одеш на пат да не можеш да стапиш во контакт со некој.

  И јас одам на пат често во кола секогаш имам 2 телефона, 1 таблет, 1 лаптоп и да не можам да стапам во контакт ма дај не заебавајте на пат сам ќе те барам после... Тоа е само изговор.

  Точно тоа дека телефоните се малку ограничени дека кога се оде на пат на некој места нема/слаб сигнал ама не е се така црно... Не го јас терав да оде до Штип само го прашав да ми оставеше контакт телефон ќе се договоревме на постабилен начин а вака преку Глув Телефон НЕ.

  Да ми дадеше контакт телефон можевме да се договоревме како што кажав право ќе дојдеше у СК.

  Како и да е јас купив 12 инчен мек така да не се замарам повеќе само едно ми е криво тоа што потрошив 3 дена со него така за ништо пишувајки му....
   
  Последна промена: 16 Јули 2017
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  И во 2000 бевме па немавме.
  Ниту пак до 2007-8 некаде лол.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Па дали се читате што пишувате? лаптоп од 550 евра да го праќам по карго - на некој кој не го знам лично, па да чекам да ми ги држат парите 1 недела од карго, па ризици ова она, наместо да ми платат на лице место у живо на 5 минути вожња? па 650е да ми понудиш не ги зимам, сериозно.
   
  На kirev, Astro, Daniel86 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 22. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,368
  1,445
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Ви се читам и ви се чудам зошто толку сте скептични од куририте ? Сум испраќал многу работи преку нив, сум купувал многу работи ми стигале до дома со големи цени над 500E и до сега не е имало ниту еден проблем, немало ниту еден продавач да ми се пожале и да ми рече "така и така парите не ми стигна бе брат помагај"
   
 23. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Негативно искуство на @krale со мене ( не јас со него).
  Купив телефон 10 дена користен од кај @krale, наводно топ сочуван. Идам вечерта го зимам, ги одлепив фолиите телефонот не беше баш исчистен и ми делуваше добар, а и не се мачев да барам грепки пошто 10 месеци не успеав да го изгребам с7 еџ, а камоли пак да барам грепки на 10 дена користен уред.
  Вечерта кога дојдов дома, сакав да го избришам уредот, за да видам како изгледа “ нов“ уред.
  И кога гледам лево oд power копчето, една линија закривена од 2-2.5cm, до неа уште една од 1-1.5cm... и си реков каков идиот го користел телефонов за вакво нешто да има...и си реков ај сигурно нема да се познава при користење. Арно ама другиот ден пошто го користев дење, гледам и на темни позадини светлото рефлектира и се познаваат линиите. Кога ќе се замрси малце стаклото од користење не се познава ништо, но кога е исчистено е приметливо.
  Се слушам со Крале, и ми рече помини ќе го смениме не е проблем, и бидна тоа со вработен кај него.
  Е арно ама, сега сум обвинет дека јас сум ги направил грепките и ја искористувам неговата добра волја за да го оштетам, однесно да го изгребам уредот, па да си речам сам на себе....абе кој го е*е, ќе му го вратам и ќе земам друг.
  A мојот s7 edge кој заврши кај @mviktors , 10 месеци беше користен, ни под агол да го гледаш неможеш да најдеш микро грепка, а камоли приметлива грепка, ете и сам нека пише.
  Иако јас тука немам негативно искуство со него, туку он со мене, не сака да пише.
  Но јас сакам да пишам, бидејќи нарушен е мојот углед, па ако и понатака си мисли дека на преварант му одговара сам да си пише негативно искуство против негова полза...еве незнам. Мојата совест е чиста секако, но мразам кога некој ме смета за нешто што не сум, и во иднина неговите дејствија се насочени согласно неговите убедувања.
   
  На Nikola Sone, Avid, goran_oh и уште 11 други им се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,380
  6,494
  27 Март 2014
  Добро ти не го погледна телефонот пред да го купиш ? Не го разгледа убаво од сите страни за оштетувања ?
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,459
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Имал заштитна фолија којашто не смееш да ја извадеш додека не го платеш телефонот.
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...