1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најубава дистрибуција на Линукс?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што е тука оргазмично? Оваа DE можеш да ја пренесеш каде сакаш.
   
 3. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  283
  241
  7 Јули 2013
  Машко
  Nope, ми недостига Unity десктоп околината, а не можам да ја користам оти не е најкомпатибилна со игрите што ги имам. :)
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Па моментално имам Manjaro со KDE, па ќе си инсталирам Deepin
   
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Зборот ми беше дека Deepin можеш и на Дебиан.
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Па добро, точно е тоа
   
 7. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Можеш на секоја дистрибуција да портираш било кој DE.
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Теоретски да, во пракса не баш. Поентата со Deepin DE е што МЕНЕ лично ми е најубава десктоп околина и од сите дистрибуции на која сум ја пробал најубаво "лизга" на Manjaro.
   
 10. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Зошто во пракса не?
   
 11. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  283
  241
  7 Јули 2013
  Машко
  ^оти не знае како. :)
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Оти не сите DE се портирани совршено... w/e
   
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Се се портира, само кернелот треба да биде ист.
   
 14. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  283
  241
  7 Јули 2013
  Машко
  Ќе си инсталираш библиотеките и апликациите од тоа ДЕ и ќе ти функционира. Нема што да се портира тука.

  Евентуално ако мислиш на репо или слично, и за тоа има решение.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...