1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најубава дистрибуција на Линукс?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,460
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Најубави се без GUi. Љубам терминал да гледам и ништо друго.
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,434
  3,155
  24 Септември 2012
  Носталгија за 1981ва.
   
 3. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Okej se, no na desen klik nemash open with.. A i drugoto imam probano dzabe pak folderite gi otvora kako proekti vo visual studio code.. Reshenie ke smenam os ponudete nekoj stabilen i brz bi bilo dobro da ima ubav dizajn

  Испратено од 6039H преку IT.mk форум апликација
   
 4. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Има претходно доста што го фалат. Но изгледа ќе сменам, препорачајте дистрибуција на Линукс да е стабилна и брза, и да има добаар изглед по можност.
   
 5. Krkac

  Krkac
  Gaining Experience

  110
  79
  29 Февруари 2008
  Linux mint cinamon
   
 6. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Мислам дека го имаш решено проблемот али некој збунет ако чита, најпрактично му е да инсталира нешто минимално стабилно како дебиан или да има најнови верзии како арч, без DE(desktop environment). За брзина WM со i3 со некој бар колку да има основни информации за тоа што се дешава со компјутерот.

  На темава, не постои најубава дистрибуција, туку најубав DE. Секој DE и секоја тема може да се портира на една или друга дистрибуција.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Опен Сусе убаво изгледаше со КДЕ. Ама не го навикнав ова КДЕ, многу ми е чуден за користење со КДЕ оперативниот.
   
 8. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  284
  165
  29 oктомври 2016
  Машко
 9. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Убавината на Линукс е тоа што секој корисник може да си го креира или сетира според своите потреби (distribution, package manager, desktop environment, etc). Лично користам Manjaro Deepin, а тука може да се видат најразлично сетирани дистрибуции и DE:
  r/unixporn - the home for *NIX customization!
  За почетници односно корисници кои доаѓаат од Windows би го препорачал Linux Mint базиран на cinnamon DE. A митот дека на постари машини доколку се инсталира Линукс истиот ќе ја воскресне машината е само мит. На прв поглед може да изгледа брзо но веднаш штом ке го отворите browser-от тука завршува брзината.
   
  Последна промена: 22 Септември 2019
  Avid, DrMTR, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,643
  1,074
  28 ноември 2015
  Машко
  Најдобро решение што најдов Mint или Xubuntu.
  На рајзен десктоп било кој функционира само со најнов кернел е побрз.
  Чудната работа е што ссдто работи побрзо на виндоус него на линукс.
   
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Нативно најнов кернел имаат Arch, Void и Gentoo како rolling release дистрибуции. Кај останатите си сам свој мајстор, мораш од kernel.org да го компалираш и да му ставаш модули. За SSD може има некој баг најновиот кернел и треба да се исполира за да работи подобро.
   
 12. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Почетниците треба да бидат внимателни дека за гледање видеа потребно е прелистувачот да биде HW decoding aware, т.е. да ја користи графичката картичка. Само вака ќе се "воскресне" машината.
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,643
  1,074
  28 ноември 2015
  Машко
  Тука во Македонија има сертификат за линукс админ?
   
 14. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Има LPI како distro-neutral. Во странство имаш RHCA, Comptia Linux+, LFCS ...
   
 15. Koen

  Koen
  Gaining Experience

  240
  77
  14 Април 2010
  Машко
  За лесна околина само помеѓу овие Budgie, lxqt, Moksha, и i3. За најубава околина тоа е многу субјективно, и веќе многу не значи бидејќи сите околини се менуваат според потребите.
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,107
  595
  12 Април 2017
  Машко
  Јас Manjaro го обожавам, само не е баш добар за лаптоп :D
   
 17. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  165
  185
  24 Јануари 2010
  Машко
  На DonFrozex, BlueBaron, farkizz и уште 6 други им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Ептен корисен тестер, барем не мора да инсталираш локално и да тестираш, све си има онлајн за преглед.
  tnx
   
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,460
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
 20. joe_te

  joe_te
  Intern

  8
  9
  18 ноември 2015
  Машко
 21. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Во случај да сте фан на Linux оперативни системи, би можеле да пробате да го замените Windows 10 со Linux Mint. Ова е исклучително интересен оперативен систем кој, визуелно, потсетува на најновото чедо на Microsoft.

  Linux систем на денот: MX Linux 19 ⋆ IT.mk

  Ако сум фан на Linux нема користам воопшто Windows 10.
   
  DonFrozex, farkizz и на boriseto им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас би рекол дека Linux Mint Mate e подобра опција, евентуално Cinnamon за поискусните.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 23. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  251
  215
  7 Јули 2013
  Машко
  Screenshot_20191107_213148.png
  Simple, clean and flat. :)
  KDE Neon - Breeze Dark flat со мои модификации.
  Global menu си имам и тоа close buttons ми се горе десно на панелата.
   
  На farkizz и BlueBaron им се допаѓа ова.
 24. Mao

  Mao
  On your way to fame

  968
  500
  5 Јуни 2007
  Машко
  Se vidi deka si fan na apple :D
   
 25. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Manjaro Deepin OOB

  scrsht.jpg
   
  Последна промена: 7 ноември 2019
  farkizz, BlueBaron и на itstheigyg им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...