1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.2%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.2%
 3. Не сум задоволен/а

  20.1%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.5%
 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Да меѓутоа тракинг бројот е од Сингапурска пошта. Не ми е јасно како со таков тракинг ја пушта преку Yanwen?
   
 2. sinsinsin

  sinsinsin
  Intern

  8
  0
  22 ноември 2019
  Женско
  немам картонче, на тоа мислев, ама на форумов имам видено коментари од типот на иди земи си го само со тракинг бројче чим гледаш дека ти е стигнато, а од искуство тоа не функционира - како шо си пиша сам
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,372
  7,355
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мене поштарот ми оставил 2 картончиња за 4 пратки. Значи пи 2 бројчиња на 1 картомче. Ми се дереа и за тоа на шалтер ко ја да сум ги пишал така.

  Лошо е моментално, од преработеност се нервозни а и многу си отидоа. Мора да најдат решение неможе да функционираат како ПТТ од 1974.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  99
  63
  1 Март 2013
  Машко
  Мене ми има стигнато картонче со 3 пратки на него :D. Што е ок, стигнале во исто време на ист човек, ги ставил на исто. Ама многу неефикасно ми делува целиов процес со картончињава. И онака на крај пак треба да отидам до пошта да ја земам, само плус ќе се прошета и поштарот до кај мене да остави картонче и ќе си ја разменат пратката меѓу себе неколку пати.

  Нека направат барем да има како опција некоја, кој сака да се регистрира, да му стигнува на маил, вибер, смс, што и да е, известување кога ќе стигне пратка и да одиш да си ја земеш. Ем за нив помалку работа, ем побрзо ќе си ја земеш пратката..

  Ама добро, со оглед на тоа колку време тракингот не е како што треба, ова е научна фантастика :)
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Рекорд ми е осум (ова не е тоа).
   
 6. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  85
  21 oктомври 2016
  Машко
  [​IMG]

  Ова значи дека е во главна пошта пристигната? Ја утепав од чекање од Октомври доаѓа... Чим не е спомната дека отишла на царина, се е океј така?
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Само уште да ти ја донесат.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Шо пошта е? И јас чекам мауспад од октомври последно 21.12 прага ја пратила за навака.

  RBXXXXCN ти е ?
   
 9. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  Во последно време на 19/20ка имаат нов метод на работа. Помладата девојка и една постара госпоѓа, мислам некоја шефица им доаѓа, седат на шалтер и собираат топтан по 2-3 бројчиња и дали они, дали тој постариот со наочарите одат позади и носат одеднаш многу пратки и ги раздаваат.

  Се брзав и немав време да ги пофалам таму, ама ако некој знае каде да се остави пофалба или едноставно некој одговорен чита на форум - браво. 10 души за 5 минути исчистија, нешто што порано и по 20ина минути траело.

  25-30 дена Прага-Скопје како што гледам низ моиве пратки. Една од 5.12 на 30.12 стигна тука, друга од 16.12 уште ја нема...или надежно е во турава од горе ама уште не е скенирана.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,119
  2,379
  19 Јули 2013
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ова во 3D технологија.
   
 12. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  328
  169
  28 Јуни 2013
  @steelseries Сабајле ја скенирале, може и твојава е во турава.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 13. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  сеуште пиши

  CZ350, Pratkata e stavena vo vlez(izlez) :[
   
 14. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Мене ми мириса дека нашава пошта забушава. Не е можно 24 дена да ја нема пратката со Сингапурска пошта. Порано за 13-14 дена или максимум 17 дена стигаа. Дури си помислувам да не ја собрале.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 15. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Кај нас е друже, нема вработени доволно, а и тие што се не си ја вршат должноста. Празник е за нив секој ден.

  Карпош 3 пошта даваш картонче и чекаш 15 мин да тргни да ти ја носи пратката а пред тоа трачарски муабети слушаш.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  85
  21 oктомври 2016
  Машко
  [​IMG]

  Некој да не знае процедура сега.. чим пишува ДО 1006 Царина? Значи ќе оди на царина пратката? А забелешка пишува "Во Пошта"
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ќе чекам уште оваа недела, ако не се појави, ќе им се нацртам на железничка.
   
 18. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Би требало да се појави за брзо време и "недостасува фактура". Тогаш прати им мејл во царина.
   
 19. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Сериозно ако не ми дојди и мене, пиши ми ПП заедно ќе идеме на правење шпански серии.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не се сложувам со тебе. Никогаш не сум чекал повеќе од 2 минути за да ми ја дадат пратката со картонче. Башка и дома ги доставуваат кога можат.
  А и не знам што очекуваш? Да те дочекаат со 3-4 пратки на шалтер и до букет цвеќе? Ај малку биди реален.
   
  Последна промена: 15 Јануари 2020
 21. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Ти немора да се сложуваш, тоа е твое право. Да има една нова плава си ја врши работата а една друга старица со една црна се прави дибеци. Ау заборавив и еден келав шо сака да скокни од шалтер и да се тепа. Башка 50 пратки во Скопје годинава имав една не ми ја доставија дома, од кои што 90 посто беа помалку од 100 грама тешки. Незнам дали си частел поштар или толку добродушен ти е, зависи од самиот поштар и каде живееш. Дали куќа или стан. Шест години поштарот во Карпош 3 го немам видено.
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не е битно дали јас се сложувам или не. Плукаш овде по вработени во институција. Дали трачарат или не, не е твој проблем. Твое е да одиш да си ја земеш пратката. Друго не треба да те интересира. Ниту плавата, ниту црната а и ниту "ќелавиот" не се таму поставени за тебе. Си дошол да земеш пратка и треба сите да ти се клањаат? Кој фактор си па ти?
   
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  Се клањаат дома, немора мене да ми се клањаат. Јас сум човек кој што треба да биде послужен кога ќе им го дадам картончето а не да го држат во рака и да си прават муабети, на 10 јазици. Ако е институција според тебе, зошто зборуваат на друг јазик? Да не навлегуваме повнатре, тоа не ми смета што си разговараат на нивни јазик, туку за послужноста. И да поставени не се само за мене, туку се поставени за СИТЕ, и сите рамноправно треба да бидат послужени. Кога и да отидам во поштата да подигнам пратка, луѓе се караат со нив.
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  759
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Нашата пошта не го исполнува основното правило во јавниот сектор, а тоа е јавниот интерес. Зошто ги блокира корисниците да не можат да си го проверат преку веб страната статусот на пратката? Зошто јас за да си го проверам статусот на пратката морам да вклучувам VPN? Тоа не е во ред.
   
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Еве ти лично искуство. Јас никогаш не сум бил блокиран. Секогаш ми е во функција страницата. Незнам како би те блокирале освен по IP адреса? По MAC адреса сигурно не те блокирале.
  На кој оператор си? Зошто кога проверуваш не рестартираш рутер, па да видиш дали си блокиран со новата IP адреса?
  Не можам да тврдам, меѓутоа имам чувство дека само од одредени провајдери имаат проблем со отворање на страницата.
   

Сподели

Вчитување...