1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

каде можам да купам добра,не профи штрафилица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од maci, 1 ноември 2016.

 1. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  213
  445
  24 Април 2007
  Женско
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,273
  3,568
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ја виде ли марката ? ТУка не станува збор за штедење :D
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,057
  3,482
  18 Април 2007
  Шо 1000 денари?

  [​IMG]
   
 4. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  213
  445
  24 Април 2007
  Женско
  Ја видов. Ја зборев да не се бира комплет пошто-зашто, само затоа што има повеќе дребулии за 4К.
   
  На Pane24 и VerGer им се допаѓа ова.
 5. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,000
  2,249
  19 Јули 2013
 6. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Последна промена: 5 Декември 2019
  На Goran27 и Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,057
  3,482
  18 Април 2007
  Мојот буџет не е 1000 ден, неговиот е:

  Јас имам Bosch Ixo веќе 6.5 години.

  Овој 108 in 1 screwdrivers bit set го земав од Али, супер е за парите и има секакви битови, препорака!
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,348
  11,514
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Тотален нуб сум за вакви работи. Не се смејте (или по малку, ако заслужам :)).

  1. Дали тоа „ударност“ може да се исклучи? Односно ако другите работи се исти, кај ударната ако се исклучи ударот ќе биде скроз иста како неударната?
  Прашувам затоа што постои многу мала шанса да ми затреба за бетон, и тоа ситни две-три дупчиња, па не сакам да останам без таа можност. Ако е така, колкава е просечна разлика во цена кај две такви исти, што се под 100 евра?

  2. Најмногу ми требаат за каси за врати од иверица внатрешни во стан, поединечните даски се одвојуваат, некои се пред паѓање (една-две паднаа). Дали може само да им звизнам шраф кроз нив во ѕидот (мек е, ваљда гипскартон)? Да не има некои финти како се монтирани (од позади кон ѕидот) и тоа да не пречи/влијае нешто? Повеќето врати имаат стакла над нив.

  3. Втора голема употреба би ми била за поправка на столици, стари но добри, само што многу шрафови се искршија. Сакам а) да ги извадам шрафовите ако е можно со некој екстрактор или б) да звизнам шраф покрај нив. Голем проблем ми се чини дека е тоа што се од многу тврдо дрво, а местата каде што се шрафовите се заоблени, па ќе ми треба ем прецизност ем сила.

  4. Поврзано со 3., каде да најдам јаки шрафови за столициве? Мислам дека од тоа се искршиле, од што биле челични/железни (нееластични), а исто мислам и дека треба такви за оваа намена, не оние жолтеникави за дрво (месингани?) што сум ги гледал во пакетчиња.

  Многу мислам, ама тоа е.
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  1)а. да, може б. појма нема
  2) во дрво може, за в гипс може и дирекс, но подоброе и ова пластилново прво (првото), па штрафи што сакаш во него после.
  3) Ако е тврдо дрвото, избуши прво со бургија помала 2 броја од штрафот, па штафи. Можеш да му стајш и дрвофикс да лизга ем ќе стегне. Сила имаат добрите штефилици, ама ќе се скине штрафот. Како ќе ги извадиш скинатите, појма немам.
  4. Немам месингани (има ама многу ретко), во вурт и ариље метал имаш штрафој какви ти душа сака.
   
  На Metuzalem и Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  Сега под ударна бормашина може да се подразбере и тие радиално што маваат, но тие се под поинаков назив, појма нема како е називот на мк. Во следното видео е представена таква бормашина, но тоа не е штрафилица, и не можеш да бушиш со неа, него се користат кај што треба поголем вртежен моменат а.к.а. торк (повеќе нутни на метар) на пример штрафови од тркало ако сакаш да отштафиш(или можда одштрафиш). Значи ваква не ти треба

  View: https://www.youtube.com/watch?v=qtPGj4MzsCU


  Онда види, на пример Макита да земиш, никогаш нема да ја искористиш, исто како да земиш сервер и да го користиш само за филмчиња гледање, и за солитер. после 10 год секако ќе биде канта, изгубил вредност а ти ништо не си направил. Од друга страна ако земиш некоја кинеска (во последно некако искра се полоши и од кинески), нема да можеш два штрафа да заштрафиш, нема да има сила, или ќе прегори. Моја сугестија* парсајд, ингеко, тотал(мислам дека се исти со парксајд, само бојата им е различна, но не можам да гарантирам), раидер (додуша овие која како ќе ти се погоди ), мактек(ќерка на макита, може најдобар избор), за други марки не знам.
  Тие што се профи, се дизајнирани за мин 8 саати да работат без престан, малце по мала сила имаат (од иста калса), но нема потреба да ги одмараш. можат да се користат цело време под полна снага без последици.
  Хоби варијантите имаат малце повеќе снага, кога ги пробуваш изгледаат по добри, но имаш една работа што се вика интермитенција и означува колку време можеш да го користиш алатот без одмор, и се мери на време од 5-10 минс. На пример интермитенција од 50% означува дека во рок од 10 минути, алатот мора да го одмориш 5 минути, а да го работиш можеш 5 минс без престан, но не можеш да гледаш така за 30 минс, знали да работиш 15 минс и да одмараш 15 мин, тогаш ќе настанат трајни дефеци на алатот.
  Во хоби услови, меѓувреме мериш, местиш агли , тепаш време за други работи, па интермитенцијата е помалку битна, оти на пример ќе змериш 2 дупки, ќе заштрафиш, додека мериш за следните 2 дупки ќе одмори машината, но доколку сте тим, еден мерит, друг фиксира и ти константно бушиш дупки со паузи од неколку секунди и ако земиш хоби алат за брзо ќе прегори. Ех, малце изнатрупав работи, но се надевам дека бев јасен и дека ќе помогнам во изборот.
  *сум немал многу искуство, но ми поминале низ раце, значи нека не биде дека предлагам тие да ги купиш, него само да ги разгледаш, колку да не трошиш време за некој кинески стр*ња, колку што сум имал искуство за дома се скоро совршени.
   
  На PC_GAMER, Metuzalem, stranger777 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,127
  7,029
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  4. Штрафови во сите големини, дебелини, вратови и навои имаш на зелен пазар и во хубо.

  1. Кога бушиш бетонски ѕид за чиста дупка (без малтерот да испопаѓа од страна) се почнува без удари. Само бушиш 1-2 цм односно додека не удри во самиот бетон и тогаш без да ја вадиш бормашината само ќе свичнеш на ударен мод. Ќе приметиш по звукот бетонот звучи специфично кога го бушиш.

  Остај монтери со хилти повеќето не се замараат па маваат ударно од почеток.

  5. Најверојатно ќе сакаш и круна да земеш во еден момент (за правење кругови во дрво, иверица и метал за кабли). Круните ќе ги најдеш во хубо не се скапи, ама носачите што стојат до круните се прескапи (1000+ денари), па затоа носач за круна ќе бараш во гондолите со попуст. Ги имаат за 299 ден. Баш прошлата недела земав.
   
  PC_GAMER, Metuzalem, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  bestbuy strafilica spored performansi i kvalitet e od Total
  Total e proizvod na Ingco
   
  На PC_GAMER и bicikle им се допаѓа ова.
 13. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  имаш и овде, не ги разгледав цените, ама пошто кажа дека не се разбира, одбери му круна ( зафатен сум моментално). Т.е. овие некако квалитетни ми изгледаат.
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  ех, milwaukee ги заборајв, ептен испофалени се, али немам појма како им одат цените.
   
  На PC_GAMER и Tomica Jovevski им се допаѓа ова.
 15. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Скапија :)
   
 16. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Ова е германска фирма и цените се многу посолени, ама и квалитетот е за професионалци, не за хоби
   
 17. stranger777

  stranger777
  Gaining Experience

  326
  113
  27 oктомври 2013
  Машко
  Америчка али не значи дека немат фабрика у Германија
   
 18. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  За Fein зборуваш?
  In 1867 Wilhelm Emil Fein founded a company for the manufacture of physical and electrical apparatus where his son, Emil Fein, invented the first electric hand drill in 1895, barely 30 years later. With this invention he laid the foundation for the highly reliable power tools that FEIN continues to manufacture in Germany and for which this tradition-rich company is respected in trade and industry throughout the world.
  Згрешен ми е цитатот од членот, Милвоки си е USA.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 19. Tomica Jovevski

  Tomica Jovevski
  Gaining Experience

  176
  295
  3 Февруари 2019
  Машко
  Другар,за Milwaukee коментираат. Milwaukee е амерички стар бренд, но го купија кинези пред една декада. Американците во последно време повеке го фалат и предпочитаат него на принер Dewalt. И е доста скап бренд. Јас ако би имал потреба и средства за профи штрафилица или бормашина би земал Макита(испробана јапанска направија). А за домашна хоби варијанта ингкоо користам. Две имам, едната на кабел со ударна функција а другата на батерија штрафилица. Мислам дека за по дома нема да има потреба да фрла повеке од 100 евра @Metuzalem , за 100 евра има ингкоо или тотал најскапата верзија на батерија со удар.Батериски / Акум.алат | Боис-АМ | Bateriski / Akum.alat | bois.com.mk
   
  На PC_GAMER и Metuzalem им се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,057
  3,482
  18 Април 2007
  Јапанска или не знам каква, Хилти е алфа и омега за останатите играчки.

  Штета што кај нас увозникот е цреп, па мора све од Солун фа купувам.
   
 21. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Другар, не виде дека пишав дека сум цитирал погрешен пост од членот?
  Прочитај го погорниот пост од членот за Конструкционс биро има линк.
  Btw @Lokvan има супер штрафилица на продажба со 13 ка футер , за 60 на евра.

  Sent from my Mi using Tapatalk
   
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  Е здравје :)
  @stranger777 за 8к, пре би зел макита, може тотал да се добри, дури и подобри од макита, ама не ми се проверени. За + 1000-че, има доста солидна макита, може дури и оверкил да е, и за таја цена (7к) мој предлог
  Акумулаторска ударна дупчалка-одвртувач.
  Пак ќе речам, може тотал, ингеко подобри ќе се покажат, не мора моето мислење да се земе како крајно :)
  Може на 220в ќе збрка иста работа, е сега не знам дали има буржашина + штрафилица, мада јас со бурмашината и бушам и штрафам :D по некое време ќе развиеш осет ќе немаш гајле, а може и додаток за штрафење да има. Поентата ми е, не се мобилни, треба кабел да влечиш, ама за 5-6 столици месечно не се исплати да дадеш 2000+ денара плус и нема да ти смета кој знае колку кабелот. За профи употреба, има смисла wireless (батериска) штрафилица. Имаше некој низ темава мислам штрафилица на 220в (ако не беше на друг форум :) )
  Феин не знам чии се, ама за дома е апсурд да се купат. Ваква штафилица феин може да е 20к. Цената го кажува останатото.
  Исто и хилти.
  Овие ги имам, ако не ти мења дали ќе избушиш 50 или 200 дупки денеска се топ. Не се многу прецизни за дрво, но бркаат работа. Овде има и оригинал за дрво , бетон плочки, метал но сум немал некоја потреба. Ако давам 1000-че за држачите за круни би ги зел овие.
  Да можам да се маткам по лидл-иве или да имам пријатели џерманско би зел парксајд.
  @smole хилти се бренд над брендовите, ама за 6 столици и за некад ако спотреби?
   
  Последна промена: 13 Декември 2019
  На Tomica Jovevski му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Може да се погледне и Ferm исто од Лотулс, доста квалитетни Холандско производство.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  Па колку што гледав и поефтини се, ако се добри за домаќа употреба не гледам потреба од поскапи.
  Е сега можда оф топик, можда и не, али сакав да изнесаммедна забелешка.
  Пошто има разни типови бетон, тој што е правен од бела ризна и од поцврсто цименто ( помнам дека имаше 30-40-50 ), значи со ударна бормашина едноставно нема шанса да избушиш, или па ептен нешто правам погрешно. За ѕид, цигли и слично, овие ударниве машини се таман, но за стуб на пример потребна е друга технологија (појма нема како е стручен назив). Исто така имам видено доста насилници како ја користат оваа опрема, по што оставаат испукани ѕидови, ослабени стубови, унаказени градви, значи не е само да и се опниш на машината со насиље и да "летаат партали" . За разлика од ними, со овие другиве ударни бормашини треба да се внимава да не си ја пробушиш раката (колку и да е идиотски може да се деси, јбг) да не погодиш кабел/водоводна цефка, али генерално мнооогу полесни за употреба. Е сега има и пнеуматски вакви алати, тие се надмоќни (генерално) над овие хидрауличниве и се користат во градежништво ( и не е тема на муабет :) )
  Ова го кажав со цел да не испадне после оти бормашонава не прави дупки во бетон ( од овај по цврстиов), во ѕид сигурен сум дека било која, побрзо или поспоро ќе направи.
   
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  3,057
  3,482
  18 Април 2007
  Тoчно, Хилти не се за дрво (за тоа се Феин), Хилти се за бушење, монтирање и буткање на бетон.

  Јас ја имам BX 3 02 и сум презадоволен, планирам да докупам уште алати бидејќи веќе имам 2 x 5Ah 22V батерии.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...