1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Па тоа е истото. „Друга соба“ е во истиот простор.
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Mitsubishi FH50 наместена пред 2 дена.
  Првичните впечатоци ми се позитивни.

  Моќна и тивка. Изработката и квалитетот на материјалите е запрепастувачки добар.

  Она што ми остави најголем впечаток е надворешната единица која е неверојатно тивка и мирна дури и на максимум снага (16 степени + powerful) без никакви вибрации.

  Порачав и MelCloud.
  Сега останува да видиме како ќе се понаша во зима со дефростите.
   
  Majestic, Juve_fanatic, Necromancer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  908
  959
  2 Март 2011
  Машко
  веројатно е twin rotary штом на максимално оптеретување е мирна и тивка. Одлично се избалансирани тие.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  908
  959
  2 Март 2011
  Машко
  Инаку на мислење сум дека не само Грее, туку сите клими се дефрост макина во зимно време. Нема клима што не прави дефрости. Ајде @FLEGMA ќе не извести наредново зимо за FH50 каква е ситуацијата.
   
 5. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Надворешната единица на FH35, а веројатно исто и FH50, при defrost и големо оптеретување во мод на греење не е баш тивка.

  Доста глупи клими во поглед на defrost. На температури под 0, прави defrost на секои 40-50 минути, без разлика дали е замрзната или сува надворешната. А после defrost почнува да грее со 100% капацитет, без разлика на внатрешната темпратура, па за кратко сфаќа дека има направено пекол во просторот, се гаси, и чека да падне температурата за да продолжи да грее. Ова генерално се приметува во добро изолиран, не многу голем простор.

  Среќа во несреќа е што откако ќе влезе во defrost циклус на сува надворешна единица, ѝ текнува дека има направено глупост и за помалку од минута го прекинува. Исто позитивна работа е што одмрзнувањето (кога стварно е потребно) трае точно толку време за да ја одмрзне таа количина мраз што е нафатена.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  505
  451
  27 oктомври 2016
  Преведи другар...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 7. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  350
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Kuti barem na ladenje e pogodena.:)
   
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  908
  959
  2 Март 2011
  Машко
  Сите прават дефрост често, Грее + суви.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  @null_ptr има FH50 и не спомна такво нешто кога разменуваше искуства со мене (во пораки)

  Напротив! Тој кажува дека надворешната му стои под прозор и дека е тивка.

  Ова ми е 7-ма клима во поседување (се работи за повеќе објекти) и не е баш да немам референца за клима дали е бучна и дали вибрира.

  Оваа "спие". Свесен сум дека на топлење сите клими се побучни и затоа останува да видиме.
   
  На Costigan_Jr и mdeni им се допаѓа ова.
 10. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  449
  20 ноември 2013
  Машко
  надворешната ми стои веднаш до прозор и освен неколку дена од првата година кога температурата беше накај -20* до сега не сум го слушнал компресорот да ринта...влегување во дифрост немам приметено да има некој патер...секој ден различно


  df= се разменуваат улогите на изменувачите па така по завршување - 'топлото' пак оди внатре
   
 11. pinky

  pinky
  Gaining Experience

  516
  407
  23 Мај 2009
  Ако климата престане да грее поради постигната температура, се рестартира "тајмерот" за defrost. Така да, може да се случи и цел ден да нема defrost, а надвор да е под 0.


  "Топлото" е главно потрошено на топење мраз, а тоа малку "топло" што останува, се дотрошува во завршната фаза од одмрзнувањето, кога вентилаторот почнува да дува со цела моќ за да ги издува последните капки што се останати на изменувачот. Во таа фаза, може си приметил, се прави облак од пареа пред надворешната единица.

  Инаку, по завршување на defrost циклусот, компресорот и надворешниот вентилатор постигнуваат максимален капацитет и влечат 1.5 - 2kW од штекер (кај FH35).
   
  На Majestic и moongose им се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Ова се случува кај сите (мои) клими.

  Купете си SonOff Pow R2 ќе се препородите. Energenie-то споро реагира на брзите повлекувања на струја (Ампеража) па ги покажува подолго време.

  Ги имам и двете и Sonoff е далеку попрецизен во тој поглед. Згора на се покажува и Ампери + чува податоци за 6 месеци.

  Како што гледам MELCloud-от ова го има решено многу елегантно. Не е прецизно како кај Sonoff ама покажува и други работи.
   
 13. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Ovoj muabet nema nikakva vrska i kompletno ne e vistina i najzestoko go demantiram. Jas imam FH35 i WN35 vo mojata dnevna 56m2. Dve zimi pominuvam vekje i mozam najodgovorno da TVDRDAM deka ovoj muabet e kompletna laga. Nadvoreshnata na FHto e pretivka na bilo koj mod. Ako se zeme predvid deka sum bukvalno na granica so greenjeto vo dnevna vo najladnoto bidejki mi nema izolacija kukjata, ke ti kazam deka vo 24 casa najmnogu shto sum izbrojal se 6 defrosti po 4-5 minuti. Da ne e toa "izdishuvanjeto" na vnstreshnata vo momentot koga ke vleze vo defrost, nema da znaes dali e defrost ili ednostavno prekinala nadvoreshnata so rabota poshto i defrostot e neverovatno tivok. Cisto za sporedba, WN35kata shto ja imam, cim padne nadvoredhnata pod 2,3 stepeni, pravi defrosti na 50 minuti kako na tajmer. Ne znam dali ti poseduvash FH pa od lichno iskustvo go kaza ova shto go kaza, ama da si proveris dali ti e ubavo montirana ako ti gi pravi ovie raboti shto gi kazuvash deka gi pravi.
   
 14. Paunn

  Paunn
  Intern

  3
  0
  8 Август 2019
 15. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Kazi malku podetalno za kakov prostor se raboti. Kukja, stan, izolacija, prozori, kvadratura
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Одличен избор е таа клима за греење, за простор до 30м2 ќе ти заврши работа одлично ако е изолиран и со ПВЦ и слично. Ама зошто спомнуваш пелети веројатно е за поголем простор па може да ти требаат неколку единици или поголема единица.

  За колкав буџет дискутираш и колкав простор?
  Дали просторот има ПВЦ прозори и врати?
  Дали има изолација?
  Дали под него има стан или гаража или земја?
  Дали над него има стан или неизолирана плоча, или изолација?
   
 17. Paunn

  Paunn
  Intern

  3
  0
  8 Август 2019
  Stan severen 98m2 sega menuvam dograma pvc izolacija pojma nemam postara zgrada sakam 4 edinici da stavam od ovie klimi
   
 18. Paunn

  Paunn
  Intern

  3
  0
  8 Август 2019
  Stan severen 98m2 ke stavam poveke edinici, odnosno 4 edinici sakam da stavam, podmene ima stan ama nikoj ne zivee nadmene isto ima stan vselen ,izolacija standar kako na postara zgrada a dograma cela se menuva so pvc
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Идеално е со 4 единици.
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Барај сервисери кои ќе се нафатат да ти ја изведат инсталацијата со заварување на цевките со сребро.

  Освен во случај истите да ги укопуваш во ѕид. Во спротивно изведбата нема на ништо да личи.
   
 21. Viktor 04

  Viktor 04
  Intern

  2
  0
  8 Август 2019
  Zdravo sakam da ve prasam kakva klima bi mi preporacale od desegasnoto iskustvo za prostor od 40 m kvadratni so 8 cm izolacija I pvc dzamovi I vrati za vo kuka

  Blagodaram

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,362
  3,071
  24 Септември 2012
  Daikin Ururu Sarara 5.5Kw

  A ако сакаш нешто буџет опција тогаш

  Daikin FXTF50.
   
  На Speedster и FLEGMA им се допаѓа ова.
 23. solo

  solo
  Intern

  18
  0
  9 Септември 2010
  Sonoff S20 ќе заврши ли работа дали мери kwh
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Само Sonoff Pow или Sonoff Pow R2 мерат
   
  На solo му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,428
  12 Јануари 2016
  Машко
  Taква им е „политиката“, односно концептот на таквите клими. Приоритетот им е да испорачаат максимум топлина, и повеќе се работи за одлика отколку за маана. Јас ваквите клими ги нарекувам „снагатори“. Како што кажуваш, не се понашаат добро кога се предимензионирани за просторот.
   
  На pinky му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...