1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,133
  12 Јануари 2016
  Машко
  Има подобри и полоши он-оф клими, ама на сите проблемот им се честите дефрости на минусни температури. За 26-8К за колку што може(ше) да се земе Гри Ломо, нема поевтина а добра клима за греење. Тие Ломо Еко наводно не се лоши за парите, но за 100 еура повеќе Ломо ЛЦЛХ беше/е легендарно корисна клима. Чекам пар грејни сезони да видам како ќе се покаже Гри Фаери која е наследникот на Ломо ЛЦЛХ.... До тогаш ќе препорачувам доплаќање за Гри Хансол како нешто поскапа клима, ама сеуште релативно евтина, клима со која нема промашај ако енергетските потреби не се над 12.000 BTU (стандардно за 3.5кв инвертор клима).

  Ју-краун не би ја препорачувал само затоа што фалат кориснички искуства, на хартија е одлична. Иако за тие пари јас лично секако би одел на Јапонец.
   
  На Antropos му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  DSC_1532.JPG

  :carefree:
   
  На Majestic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  255
  190
  1 Февруари 2017
  Машко
 4. ante1

  ante1
  Gaining Experience

  49
  93
  11 Јануари 2017
  Машко
  Моја грешка 5.3 scop за умерена , а мица фх35 има 5.1...Види спореди си..Како што кажа колегата претходно кога купуваш ваков уред треба да обрнеш на се внимание..Зато треба да комбинираш и еуровент и кориснички искуства и усер мануали и се..Ако слепо веруваш само на едно нешто ојде јабана!
   

  Прикачени датотеки:

  • IMG_9646.JPG
   IMG_9646.JPG
   Големина:
   86.8 KB
   Прегледи:
   31
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,133
  12 Јануари 2016
  Машко
  Koj нуб ставил внатрешна единица во ќош вака, не е ваљда ова кај тебе дома а флeгмa?

  Држ да видиш како се става клима во ќоше:
  ToshibaSuzumiPlus-kjoshe.jpg
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,279
  12,325
  2 Август 2012
  Машко
  Е не, кај вујна ми. Нормално дека е кај мене.
  2 комада. Другата е дијагонално на другиот крај од дневната.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,894
  1,132
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да да, ќе си прашам јас и ќе побарам. Него не ми беше јасно зашто толку ја нападна сликата. Како математика не е грешна, е сега можеби сакаше да кажеш дека е нереална? Немогуча? Тоа ли.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  5.3 @ 2.5kw
  Fh35 e 5.1 @ 3.6kw

  Разлика небо и земја. Фх на 2.5 ќе биде 7цоп. Вивакс на 3.6 ќе биде 3.9 цоп.
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  Демек да се пукна 100000 денара за 2-3к денара годишна заштеда? Ми нема есап некако...
  Значи која е бест бај ? За греење, виваксот чим лади за 30 минути не верувам дека некоја друга ќе има проблем да лади.
  Ова инвертер се однесува на моторот, демек може и полека да врти за да не мрзне? Ами ко ќе е ладно секако ќе треба некое време да поработи на максимум и ќе се смрзне тоа надвор како го викате.
   
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Не реков да се лупнеш, само посочив разлики меѓу две споменати клими и нивните ЕУ налепници. Да не случајно некој по грешка помисли дека се слични зошто неможе да се подалеку.
   
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  Peki deka 7.5kw е појака, ама никад нема да ми се исплати. работава е коај е нај исплатлива за намената и да работи следните 10 год.
   
 12. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  158
  121
  20 Јуни 2009
  Да поубаво ќе изгледаше.

  Црево да не се гледа.
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,133
  12 Јануари 2016
  Машко
  :) :)
   
 14. Aeonflox

  Aeonflox
  Intern

  1
  0
  5 Јуни 2019
  Машко
  Некој со искуство со парапетна клима?
  Конкретно Gree GEH18AA-K3DNA1D.
  Избор и нема баш некој голем, тук таму по некој модел од некоја марка.
  Споредбено 5 иполка парапетна со 5 иполка од 50 илјади ѕидна на Gree
  FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D i
  VIOLA GWH18RC-K3DNA3G

  И, додека барав на Интернетов малце подетални специфкации, конкретно за погоре наведените клими, на бугарски и унгарски сајтови кај што се продаваат, кај сите нив е означено дека се за греење на До 34м квадратни, а кај нашиве секаде пишува 60м квадратни.
  Некој со некое објаснување или идеа?

  Благодарност и поздрав
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,174
  2,869
  24 Септември 2012
  Еве тука има искуство:
  Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)
   
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,057
  13 Јуни 2009
  Има ли некој климаџија што е слободен викендов да смени црево/изолација на Beko клима.

  Изолацијата е опадната и се собираат во неа оси. Се пробиваат до внатре преку цревото.

  Цревото е долго некои 3 метри а има лесен пристап т.е. надворешната единица е веднаш под прозорот на басамакот.
   
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  На кој јапонец ?
   
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,348
  10,057
  13 Јуни 2009
  Средено. Клима чиста солза и одново замалтарено околу каблите во ѕидот. Дојде за саат време. Педантен во работата мајстор, муабетчија, работи во една од големиве фирми за техника.

  Klima Servis Klimi Клима сервис се за клими,Montaza cistenje
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,133
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зависи, јас сум задоволен од Тошиба (Сузуми+).
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  Сузуми моделот е ? Колку ја плати ако не е тајна.
   
 21. zoran313

  zoran313
  Intern

  1
  0
  24 Јули 2018
  Машко
  zdravo sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo od klimite od setec...ST invertorite..dali se dobri oti prilicno se mn eftini za razlika od drugite marki
   
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,311
  3,133
  12 Јануари 2016
  Машко
  Под 50К беше со некои акциски попусти (и додатно ценкање).

  Ако имаш време и желба да се замараш за да заштедиш увези ја од Грција, со одделни сметки за надворешната и внатрешната единица. Под 350е двете сметки, и поврат на данок можеш да си направиш. Имало и луѓе од таму што превезуваат до Битола, за одредена надокнада нормално.
   
  На Antropos и bicikle им се допаѓа ова.
 23. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  158
  121
  20 Јуни 2009
  ако ти е за ладење: земи било која, ќе те лади.

  ако ти е за греење: не се.

  и не треба да имам искуство за да знам дека не се :)
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  618
  713
  2 Март 2011
  Машко

  Јас имам искуство со други ST уреди и истите се тежок чкарт. Претпоставувам и со климите е истата ситуација.
   
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,532
  711
  3 Март 2018
  во случај да знаеш некој да носи од грчко, пиши ми пп :)
   

Сподели

Вчитување...