1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Алатки и друга опрема

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од bicikle, 23 Јули 2018.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  Пошто сум работел со "ју" квалитет алат, ни внуци твои нема да купат алат, ако не е сега расипан клитетот на кеплер на пример.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Такоџер :)

  Sent from my SCH-I545 using Tapatalk
   
 3. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  450
  850
  15 Март 2016
  Машко
  Кога сме веќе кај алат, татко ми беше авто механичар за тешки возила (едно време и јас му потпомагав) и целиот алат му беше Униор така да се ми е познато :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  852
  670
  29 Март 2011
  Ако можиш да ја најдеш на gearbest многу е добра за сечење жица :) ја платиф околу 2до3 усд 20180725_200748.jpeg

  Испратено од SM-J330FN преку IT.mk форум апликација
   
 5. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Еве профи,Coil Master поквалитетно не сум срегтнал. Го давам прилично евтино.[​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  Во хубо гледав пицети за 100-че, али со линески квалитет, имаше и пинцета-секач, најверојатно нема да може за дтл да се користи.
  Во Купи Алат имам гледано посалам клешти, ко бајаги топекс и топмастер биле со сличен квалитет на унијор, а имаат и по приземјени цени.
   
 7. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  За алат униор го прескокнувам. Во еден ден нови Монтер цангли(популарни како Мотор цангли) и Цвик цангли скршив истиот ден униор ги оставам како последна опција. Само Виха и Книпекс германски. Ги има во фортина алати на самиот влез на Авто Команда после надвозникот

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,407
  3,289
  12 Јануари 2016
  Машко
  Униор не е тоа што бил во времето на нашите татковци, ама далеку е од лош. Проблемот е што денес и бренд имињата имаат value програми, и што некогаш тоа се купува за heavy duty намена.

  Еве ја мојата, само изолацијата на рачките реално е многу потемно (кармин) црвена:
  [​IMG]
   
  DennyMK, Chaeld10_8, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  Фортуна ваљда мислеше.
  Иаку униор ( и повеќето ) брендови имаат хоби јус, профешнал јус и индустриал јус. Тие што се хоби јус не ги бива. Некои си се стандард квалитет.
   
 10. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,781
  1,347
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Од сите што сум ги имал таа плавата Plato незнам ни кај е,ова најмалово е најдобро-3,4$ е[​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На Chicco69 и bicikle им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас имам Plato и ретко ја користам, односно ја користам кога сечам втора жица од бас гитара.
  Најчесто цвикнувам со ноктарица. :D Пуздер прави од сечење. :)


  [​IMG]
   
  На gokica, Metuzalem, Ace Lud и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,278
  11,376
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Преместени се мислењата од главната тема, отсега овде за алат.

  Постари мислења нема да преместувам затоа што се руши индексот.
   
  На OldSchoolPvP и Chicco69 им се допаѓа ова.
 13. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,278
  11,376
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да ја оживееме темава. Што користам јас за чистење при сувогор:

  Chetki.png

  Само 1 и 6 (или 7). Првите три се од комплетот кој го има по сите кинески продавници, а и на наши пазари (само подолги). Не ни знам од каде ми се купени овие (од Кина). Како што ја фатив 1, не дојде ред на 2 или на 4.

  3 и 5 се пластични, се разбира тие не смеат да допрат жежок метал, но ги чувам сите на едно место, па и тие дотрчаа да се сликаат. :D

  4 како што реков ретко ја употребувам кога ја имам 1. Бидејќи користам релативно дебели жици, нема потреба да бидам претпазлив (да користам помала четка). 1 од употреба е извиткана по рабовите (не се гледа убаво на сликата) и може да влегува и во тесни процепи (по должина на работ на четката или само 2-3 влакна на врвот). А 4 има цврста полна рачка која ќе беше супер да беше со погодна дебелина за да може да се мота на неа, но не е. Сега се појавија мислам такви на ФТ, дури и со цел coil jig (онаков степенаст).

  6 е малку подебела и е попогодна за коили од 3 милиметри, а 7 е интердентална и е за помали коили. Иако, и двете можат да влезат и во нешто поголеми или помали, па кога чистам ми е сеедно која ќе ја фатам. 6 е најмалата од комплетот од кој другите ми се бескорисни, премногу се дебели за коили, а премногу тенки за на пример внатрешноста на атомизери. Немам толку долги оџаци за да ми затребале. :)

  8 е шипче за мотање, горната половина е дебела 2,5 мм, долната 3 мм. Ставено е само како ориентир за големината.

  И то...
   
  На Lokvan, Chicco69, fis1976 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,278
  11,376
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Забележав дека му паднала цена на половина... Се мислев да го земам, кога го најдов братучед му за поевтино (го има и на Фастек). Го ставив во корпа за проба, да видам колку ќе излезе шипинг, кога 3јкашите ми ставиле и подарок во корпа... Толку ми требаше, тргна. :hay:

  Никаде не можев да го најдам дијаметарот на двостепениот дел за мотање, но ќе видам кога ќе стигне. На УД-от е 2 мм на тапиот дел и 1,5 на шилестиот дел, значи претенок.

  Не ми треба премногу, но ќе видам, може ќе научам подобро да го местам памукот. :hay: А и така се погоди, на неколкуте последни видеа на Јутјуб што ги гледав го користеа, па си викам да бидам современ. :hay:

  Да можеше да се менува врвот на крстачот со уште неколку видови шрафцигери, ќе беше единствен алат што ни е потребен (на пример на патување). Ножици? Однапред ќе си исечеш парчиња памук колкави што ти требаат.
   
  Ace Lud, krema и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,662
  776
  3 Март 2018
  ^ ^ слични четки има и во купи алат, имаше и некој сет од 3 четки, ама не можам да го најдам моментално.
  ЗНам дека хидроген 12% го чисти греачот, ама не можам да гарантирам дека е здраво, секако може да се исплакне, но не знам даи создава некои штетни соединенија. Исто и лимонтус го чисти греачот. Е сега јас гледам растворот да ми го фати зало греачот, некогаш и го отштафувам, може и декот да го оштети, но не знам. Лимунтусот секако нели се корист за вејп, па не би требало да е штетен.
   
  Последна промена: 28 Април 2019
 16. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мене исто. :)
  Да не видам нешто :D
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  На Tomica Jovevski и bicikle им се допаѓа ова.
 18. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  450
  850
  15 Март 2016
  Машко
  Дајте предлог за ножички за сечење памук
   
 19. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,421
  1,582
  25 Март 2013
  Машко
  На било кој пазар за 30-50 денари (овие се кројачки/за конци)

  small-scissors-v.jpg
   
  Chicco69, fis1976 и на Saso Trpenoski им се допаѓа ова.
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,278
  11,376
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Абе, за џабе имаме тема? :) Да преместувам? Ама тогаш ќе треба и другите претходни постови да ги преместувам, а тие делумно не се за таму...

  Да, и јас најмногу ги користам ваквите, но понекогаш ми се кратки за парчето памук. Па само ќе го превиткам или ќе го сечам од двапати...

  Инаку, за професионалните вејпачи... Рибарски, кројачки, фризерски, хируршки, градинарски, електричарски, универзални, преклопни, секакви, титаниумски... (овие сум ги нашол по форуми дека ги користеле вејпери). Сакам да кажам, било кои што сечат се добри. А памук (скоро) сите сечат. :)
   
  На fis1976 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  450
  850
  15 Март 2016
  Машко
  ^ :oops:
  Преместувај слободно (и бриши го овој пост) , се накако под дифолт ми оди да пишам овде :blush:

  Тие што ми се вртат по дома и не сечат баш добро, едни најдов поасални (од децава за у школо што сме купувале и нив ги користам). Ништо, коцка памук и на пазар :)
  Инаку Westcott Titanium ги има и кај нас, штета ги нема најкратките
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
 22. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во наредна прилика земи си од FT - 1 доларче е а сечи како жилет. :)


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 23. fis1976

  fis1976
  On your way to fame

  450
  850
  15 Март 2016
  Машко
  Двете за 100-ка од Зелено пазарче. И двете сечат одлично (колку ќе траат ќе видиме), како што реков коцка Муџи у џеб и тест на лице место :) [​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
  Chicco69, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. DynamicMK
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,370
 2. Stane
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  988
 3. l1d0v1c
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,924
 4. Dingo
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  732
 5. ivan1500
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  4,726
Вчитување...

Сподели

Вчитување...