1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали програмерските фирми гледаат и работен стаж во Македонија?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од JensenInterceptor, 14 Септември 2018.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  490
  199
  28 ноември 2015
  Машко
  Не знаев каде е посоодветно да стои прашањево. Немам право да праќам во „вработување“, па едукација ми личеше најсоодветно.

  Бидејќи сум повеќе фриланцер и немам работен стаж, дали фирмите за програмирање и развој на софтвер гледаат колку работен стаж во струката(без стаж за работа на друг вид струка) во Македонија имаш?

  Дали можеби е пресудно за вработување да имаш стаж во струката?

  Или се е до тоа да се пополни ЦВто со програмерски „капитал“ и како тоа ќе се покажеш на разговор за работа?
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,274
  885
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Официјален стаж за пензија не е битен.
  Битни се годините искуство што ги имаш, проектите што си ги работел, проблемите со кои си се соочувал.... Врз база на тоа + техничко интервју + soft skills + ... те вработуваат како junior/intermediate/senior/lead....
   
  Psycore, DonFrozex, loris и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,332
  5 Септември 2008
  Машко
  Единственото нешто што треба да ја интересира фирмата е што и колку знаеш.
   
 4. loris

  loris
  Gaining Experience

  628
  55
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Не е пресудно воопшто, најбитно е да го презентираш она што го имаш работено и кој бил твојот придонес во тоа.

  Обично се наведува сајт на кој си работел, на тоа следи прашање сам или тим, ако е тим која е твојата улога во тимот, што работеше front, back или full stack.

  Мене лично ако ме прашаш јас повеќе би сакал да видам портфолио пред CV.

  Исто така компаниите обично сакаат да ги знаеш и алатките што ги користат (односно што алатки користиш),
  со цел побрзо интегрирање во тимот и компанијата.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,014
  8,030
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Или по можност да имаш што помалку стаж за да ти платат помалце и да те ј**ат што повеќе зошто си наводно неискусен... жална вистина.

  Многу зависи од фирма до фирма и многу зависи работното место какво е, ама генерално она што пиша @Taurus е некое непишано правило.
   
  JasSum, JensenInterceptor и на mdeni им се допаѓа ова.
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,473
  2,430
  14 Мај 2008
  Машко
  Ко што се очајни фирмиве за програмери, не само што не гледаат искуство, туку не гледаат ништо друго. Пишуваат на LinkedIn search што програмер сакаат, и на сите што ќе се појават како резултати им кликаат "send message", не им ги ни отвараат профилите. True story bro.
   
  JensenInterceptor, DrMTR и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...