• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Chia/HDD фармање, генерална дискусија, забелешки, типс!

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,945
3,316
Само пазете и двата се од серијата на SMR дискови а не CMR. Малце (малце поеќе) се спорички за запишување, поготово random write.
За фармање не прави разлика, затоа најевтиниот веднаш се продаде.
Има и CMR.
1622363828447.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,573
2,927
За фармање не прави разлика, затоа најевтиниот веднаш се продаде.
Има и CMR.
Погледнете го атачментот 101375
За фармање, т.е. скаладирање на некаде на друго место изрендани плотови не. Значи за read немаат проблем. Но ако плоташ директно на нив, или ги користиш на место кај што запишуваш на нив директно доста податоци, и те како прави разлика. Исто, потврдено и од производителите, SMR дискови и не се најсреќен избор за РАИД полиња. Затоа и реков само внимавајте, а не не ги зимајте.
п.с. две 4ки од продадените, SMR WD Red, завршија кај мене . Ќе бидат у NAS, у pool-от кај што се прави дејли бекап навечер, така да не ми е гајле колку се спори . Од таму ќе се ослободат 2 IronWolf-а за во редовна активност.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,040
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А кој модел е CMR од црвените? Pro само или има и други?
 

Picolo

Intern
25 март 2019
61
18
Децки сакам да почнам да копам chia дали дисковиве се добри за таа цена? Во анхоц прашав ама нема на залиха нисто се било рез.

 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Децки сакам да почнам да копам chia дали дисковиве се добри за таа цена? Во анхоц прашав ама нема на залиха нисто се било рез.

imas na zaliha poubav disk vo anhoch i ne se rezervirani , te lazat :)
prvo bea vo glaven magacin , sega se seuste tamu i gi rasporedvat po lokacii kako na primer anhoch premium . naskoro i vo drugite lokacii
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
386
288
imas na zaliha poubav disk vo anhoch i ne se rezervirani , te lazat :)
prvo bea vo glaven magacin , sega se seuste tamu i gi rasporedvat po lokacii kako na primer anhoch premium . naskoro i vo drugite lokacii
И RED Plus не ги бива за плотање. Испробано.

Видете тука некој ако дава појаки или во Нексио. Имаа интересни понуди кога им пишав пред некој ден.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,573
2,927
Децки сакам да почнам да копам chia дали дисковиве се добри за таа цена? Во анхоц прашав ама нема на залиха нисто се било рез.

Обичен SMR, конзјумер бејзд 5400rpm, десктоп диск.
imas na zaliha poubav disk vo anhoch i ne se rezervirani , te lazat :)
prvo bea vo glaven magacin , sega se seuste tamu i gi rasporedvat po lokacii kako na primer anhoch premium . naskoro i vo drugite lokacii
Малку подобар по класа НАС диск, но повторно SMR. Нешто побрз од горниот, само направен по релајабл демек, наменет за во НАС-ови. Глупо е што вакви дискови во НАС обично се ставаат во раид полиња, а самите WD не препорачуваат SMR диск во раид различен од 1, т.е. прост mirroring. Ставени на пример во раид 0 или 10, zfs raid, или SHR, големи запишувања било рандом или секвенционални и те како се осеќаат. Проверено.

За двата важи, ако се за плотање или останато запишување каде е важна брзина, се спори. За читање од нив немаат гајле и се скоро исти.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,573
2,927
И RED Plus не ги бива за плотање. Испробано.

Видете тука некој ако дава појаки или во Нексио. Имаа интересни понуди кога им пишав пред некој ден.
Диск ако плоташ директ на него минимум 7200рпм, така да нормално RED~овите со своите 5400рпм не се во таа класа било да се SMR или CMR. Најидеално би биле SAS дискови со 10К рпм. Имаше мислам и обични SATA Сигејти од 10К.(nema)

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
HPOOL од денес го намали минималниот износ за повлекување на Chia од 0.2 на 0.1.
Сега немора да чекам 4+ месеци за повлекување, доволно ќе бидат 2+ :p
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
47
97
HPOOL од денес го намали минималниот износ за повлекување на Chia од 0.2 на 0.1.
Сега немора да чекам 4+ месеци за повлекување, доволно ќе бидат 2+ :p
кога фармаш со 4 тб диск :)

бај д веј колку плота имаш?
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Е што може да е, синхронизирано ти е све фул нод?
Немам ништо вклучено, чиста инсталација на 7ца.
Ryzen 7 2700x со 32GB рам, Windows 7 Professional SP 1.

Еве све што има
Погледнете го атачментот 101321
ко шо глеам на сликава, новчаникот ти цица RAM. Највероватно ти се синхронизира, кога го прави тоа било кој новчаник, кога се синка со блокчејнот, цица RAM колку да му е достапен со тоа шо виндоус остава барем неколку слободни проценти за други процеси...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
кога фармаш со 4 тб диск :)

бај д веј колку плота имаш?
Се зезав во делот на периодот кој ќе ми биде потребен за прва исплата, реално по моја математика првата исплата треба да ја имам после 8-9 дена.
Ама кој го знае, со оглед на тоа со која брзина се зголемува тежината за копање, после еден месец ако некој го прочита мојот пост ќе испадне дека не сум се зезал.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #216

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
ко шо глеам на сликава, новчаникот ти цица RAM. Највероватно ти се синхронизира, кога го прави тоа било кој новчаник, кога се синка со блокчејнот, цица RAM колку да му е достапен со тоа шо виндоус остава барем неколку слободни проценти за други процеси...
не е до новчаникот, целосно синхронизиран беше.
енивеј, сменив 10ка се среди проблемот.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
47
97
Се зезав во делот на периодот кој ќе ми биде потребен за прва исплата, реално по моја математика првата исплата треба да ја имам после 8-9 дена.
Ама кој го знае, со оглед на тоа со која брзина се зголемува тежината за копање, после еден месец ако некој го прочита мојот пост ќе испадне дека не сум се зезал.
Тек кога ќе пуштат официјален пул..
Многу луѓе моментално само плотаат :)
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
94
101
Некој да каже која е некоја пристојна конфигурација за да може да се плота?

Intel Core i7 4та генерација и 8гб рам дали би биле доволни за пристоен плотинг?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,671
1,414
Зависи колку капацитет сакаш да исплотираш и колку брзо. Меѓутоа, не е важно за колку време ќе ги исплотирате дисковите кога ќе има pools, long-term нема да смени ништо доколку немаш неограничен капацитет за цело време да плотираш.

Таман ти е конфигурацијата, земи едно солидно ssd и уште 8 гига рам, да можеш да плотираш барем 3-4 плота во исто време.
 

Sliderr

Gaining Experience
16 мај 2012
47
97
Некој да каже која е некоја пристојна конфигурација за да може да се плота?

Intel Core i7 4та генерација и 8гб рам дали би биле доволни за пристоен плотинг?
Слаб ти е тој процесор, гледај да биде барем со 6 кора 12 треда и минимум 16 гб рам
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
470
400
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Некој да каже која е некоја пристојна конфигурација за да може да се плота?

Intel Core i7 4та генерација и 8гб рам дали би биле доволни за пристоен плотинг?
Со добро ССД ке ти тера супер или ако може да најдеш m.2 to PCI-E адапер па да си ставеш NVMe уште подобро, јас на i3 7100, сата ССД и 12гб рам плотам и си тера топ 6ч 30мин за еден плот
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Работи со постоечки плотови.
Исплата 0.05
Моментално споредено со хпул, дава околу 2 пати повеќе
 
  • Ја почнал/а темата
  • #223

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Работи со постоечки плотови.
Исплата 0.05
Моментално споредено со хпул, дава околу 2 пати повеќе
Некако со дизајнов и домен регистриран на GoDaddy пред некој месец ми делуваат многу несериозно.
hpool бар доменот и е од 2016та, што некако ми влева надеж дека не се преваранти.

edit;
а да, и линкот за нивниот софтвер и е прикачен на meganz o_O
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Што дава двапати повеќе во однос на HPOOL, двапати помал лимит за повлекување или двапати повеќе награда ?
Истовремено 50тб на хпул = 0.024 чиа на ден.
30тб нановиов = 0.028 чиа на ден.
Поминаа околу 28-30 часа откако уклучив, и се размислувам тотално да се префрлам на новиов пул.
@Pulse Доволно ми е споредбата во заработка, и тоа што не им давам приватен клуч, за разлика од кинезите. А исто така и што се оди преку Full Node на chia blockchain апликацијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,550
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно