1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,661
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Каква роба?
   
 2. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
  Mi band 4
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Порачано ова на трети, преку сингапурска. Има и RFXXXXSG тракинг бројче.
  Ај да видиме дали ќе стигне до 12ти :D :D
   
 4. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво дечки,

  Дали периодот ви каснат порачките од Алиекспрес?

  Карајот на април направив 4 порачки од 3 продавници, уште абер немаат.
  До сега толку многу да ми каснат пратки ми се нема десено.
   
 5. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  67
  14 ноември 2009
  Машко
  Бидејќи поштарот кај нас се случува да ги чува кај него пратките и после 2 недели да ти ги донесе, имам можност да ги адресирам на локација на фирма. Дали подлежат на поинаков третман тие нарачки (да речеме ако треба да се царини нешто и тн)?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
  Плакаш екстра пари за алиекспрес стандард шипинг..он ти прака со кинеска пошта...како да се жалиш?
   
 7. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Жали се на алиекспресс.
   
 8. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  658
  586
  31 Мај 2011
  за овие LP бројчиња, вистинскиот тракинг број е во деталите од сајтот кога ќе отвориш Track order на нарачката, и доле ќе скролнеш, и ова го има

  upload_2019-7-13_11-14-28.png

  тој UC бројот е вистинскиот
   
  На artweb и NecrotoX им се допаѓа ова.
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Тоа убаво, него за овие шопрајме?
  upload_2019-7-13_13-1-27.png
   
 10. Стап

  Стап
  Gaining Experience

  352
  113
  6 Јули 2011
  Екран за самсунг порачав и понекогаш сам си чкрапа, му кажав и еве што вика Screenshot_2019-07-18-10-50-46.png
  Дали да отворам диспуте дали би победил
   
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Отвори dispute на али и стави видео како доказ.
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  Gaining Experience

  743
  356
  12 Април 2013
  Машко
  По грешка стиснав дека прозиводот е пристигнат а уште не е, може да се врати пак назад или не?
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,661
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Нe.
   
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,076
  2,984
  2 Септември 2012
  Машко
  Може да се надеваш само дека ќе пристигне. :)
   
 15. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  671
  271
  10 Април 2011
  до 15 дена мислам можеш да отвориш диспјут откако си потврдил дека стигнало
   
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  На NecrotoX и krema им се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  8,811
  8,562
  24 Јуни 2009
  Машко
  @mihovkris
  Па пиши нешто за вакумот и дали си врши работата.
  Нека ти е честито. :)
   
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Имам еден од пред 2 - 3 години, брка работа ама фана да брчи погласно од трактор :D
  Да се подновиме малце сеа, и глеам повеќе ефикасен бил.
  Благодарам btw, резултати за недела дена, не сум во Неготино моментално.
   
 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Yanwen пошта ме изненадува.
  Две пратки (маски за телефон) порачани едната на 01.07, другата на 08.07, двете пристигнаа дома денес.
   
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,397
  4,939
  21 Јануари 2009
  50+ дена ја чекам маската од истата пошта и уште не е стигната...
   
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  849
  555
  1 Јуни 2016
  Море да не ја изгубиле некаде ..
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,811
  8,562
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Avid
  Се` зависи како ќе ти се погоди продавачот и кога ќе ја испорача ќесата со повеќе пратки до поштенскиот оператор, не е до Yanwen.
  Преку нив сум добивал и после 70+ дена.
  Во последно време кога нешто нарачувам гледам да е испораката преку AliExpress Standard Shipping.
   
  На Avid и NecrotoX им се допаѓа ова.
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,661
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  И јас, ама последниот пат малце се разочарав. Втор пат нарачав од ист продавач, првиот пат преку Али шипинг стигна за околу 20 дена, сега вториов пат, исто Али шипинг, ист продавач, ист продукт - ја чекав повеќе од 2 месеца. Чудно..
   
 24. krema

  krema
  Professor

  8,811
  8,562
  24 Јуни 2009
  Машко
  Доколку дојде до спор за нарачка која што е пратена со AliExpress Standard Shipping, истиот се решава по брза постапка.
   
 25. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  932
  412
  7 Март 2014
  Машко
  И ја чекам пратки веќе 35+ дена.. од овој момент престанувам да се замарам со тракинг броеви, во последно време многу почнаа да ме нервираат кинезиве, подобро пиши дека нема тракинг број, одколку да ми даваш лажен.
   

Сподели

Вчитување...