• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,153
13,774
Можеби станува збор за его, сакам да бидам поразличен од вас, сакам само мене да не ми се деси нешто затоа што јас така сум замислил а на другите им се десило...
Кај мене го имаше, па се надмудрувавме со тебе, па го симна шугавиот 20H2, па го снема неколку дена и сега заради крив к*р повторно се појави.

Ми иде стомакот да си го распарам.

Очекувај и кај тебе ваква будалаштина. Мајкрософт не поштуе индивидуалисти.[edit]
И тоа му забранив да апддејтира све до средината на Декември. Животе..
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,402
Скопје
Сеа уште поинтересно станува со хедеров, го имало па го снемувало, па се враќал...
Може го имало а не сум го приметил :D
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Сеа уште поинтересно станува со хедеров, го имало па го снемувало, па се враќал...
Може го имало а не сум го приметил :D
Не може, туку хиљаду посто 100 посто го имало и тоа повеќе пати, го имало па го снемувал ама ти неси го приметил. Се плашам дека сега треба да закажеш малце посеризона (подолга) сеанса со твојот психијатар.
BTW го има ли кај мене фамознио хедер?
New Picture.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ама одма или отпосле?
Не знам што е ама јас некако сум убеден дека нема да го видам хедерот, не знам зошто. Знам дека веројатно грешам ама има некоја тронка надеж длабоко во мене што вели дека нема да ми се појави хедерот :D
Хм, незнам од пред некој ден стоеше тоа знакчето дека е ready, денес го рестартирав.

1605048253319.png


Значи од прошлиот пост 2-3 рестарта имав нешто лаптопот го дував, сега го снема хедерот. Jebe lud zbunjenog
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Хедерот не ми се допаѓа. Не е страшен, но не ми се допаѓа. @Weeaboo ја почна работава со хедерот и едноставно некој bias добив тогаш и не го сакам ни ја. Settings и јас многу ретко отворам. Ја претеравме со хедеров признавам ама ете сеа ме фати инат и не сакам да ми се деси. Можеби станува збор за его, сакам да бидам поразличен од вас, сакам само мене да не ми се деси нешто затоа што јас така сум замислил а на другите им се десило... ќе поразговарам со мојот психијатар па ќе ти пренесам.
Ај што е грд, проблемот кај мене беше што Windows Update беше исклучен колку што знам и умеам, wuauserv, WaasMedicSvc и UsoSvc сервисите ми се комплетно блокирани од регистри и ај згора на тоа, си се имаше апдејтнато од бог знае каде.

И успат, сето тоа на 1909, далеку од 20H2.
 
Последна промена:

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Ај што е грд, проблемот кај мене беше што Windows Update беше исклучен колку што знам и умеам, wuauserv, WaasMedicSvc и UsoSvc сервисите ми се комплетно блокирани од регистри и ај згора на тоа, си се имаше апдејтнато од бог знае каде.

И успат, сето тоа на 1909, далеку од 20H2.
И кај мене исто беше исклучено апдејтовање, ама читајки ве на темата удрив едншка апдејт и после тоа само си почна натаму следните апдејти.
Дакле можеби и ти си стиснал едншка од радозналост, а да не ти текнува.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
И кај мене исто беше исклучено апдејтовање, ама читајки ве на темата удрив едншка апдејт и после тоа само си почна натаму следните апдејти.
Дакле можеби и ти си стиснал едншка од радозналост, а да не ти текнува.
Немам исклучено само Configure Automatic Updates во Group Policy.
Group Policy конфигурација:


Заедно со исклучени сервиси, ова е резултатот кај мене:
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
After all, who cares about the damn header? Except @Avid of course ;)
Друга ми беше поентава, хедерот чисти пример беше. Ако имам Microsoft Store избришано, Updates исклучено, како настануваат промени на оперативниов систем? Кој сервис е одговорен за тоа?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Друга ми беше поентава, хедерот чисти пример беше. Ако имам Microsoft Store избришано, Updates исклучено, како настануваат промени на оперативниов систем? Кој сервис е одговорен за тоа?
Најде кој да прашуваш бога ти! :LOL: Ја појма неам ни шо значи тоа хедер нити ме занима. Коа њиндоњсо почнува да ме зеза и да не ми е по ќеф едноставнува ударам форматка и инсталирам нов. As simple as that :D
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,677
3,049
рестартирам, плавото тоа со процентите демек се инсталира донт турн офф, 20 секунди, се пушти, одам во check for updates ништо не дава, up to date сум бил?? идам во about и ми пишува 20H2???????
Како побогу, што се деси??? Ова е како сервис пак и треба да трае барем некаде околу пола час со download и install и све и ново welcome...
Види го changelog-от и ќе ти биде јасно зошто.
Хромот на гугле има подолга листа на промени :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,402
Скопје
Види го changelog-от и ќе ти биде јасно зошто.
Хромот на гугле има подолга листа на промени :)
Ја мислев и лаптопот ми бил 2004 а тој да ти бил 1909, па не го даваше у check for updates, па го симнав тоа update assistant па помина саат време дур се симне и инсталира. Ама хедерот го нема :D
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,517
3,629
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ја мислев и лаптопот ми бил 2004 а тој да ти бил 1909, па не го даваше у check for updates, па го симнав тоа update assistant па помина саат време дур се симне и инсталира. Ама хедерот го нема :D
Ако сакаш можеш да видиш прецизно со Run -> winver која верзија си. Еве јас со оваа го имам хедерот. Можда стварно си посебен.

Screenshot 2020-11-11 120654.jpg

Тоа е од лаптопот, еве и од десктопот:

Screenshot 2020-11-11 122425.jpg
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,517
3,629
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Го дополнив постот погоре за да вклучам слика и од десктопот кој има понова верзија (20H2).
Ах тој мистериозен хедер.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,402
Скопје
Мене ме следи некоај клетва поврзана со win shift s односно skip and snatch или како и да се вика.
Пишував претходно за проблемчето на десктопот каде што не работеше од прва поради Вибер. Тоа не го решив ден денес сеуште си постои.
Арно ама, сега на лаптопов, по апдејтирање од 1909 на 20H2, win shift s ЛАГИРА! Не е мазно кога селектираш, сецка, касни, лагира...
Згуглав, 2-3 сајта редит медит зборат за истиот проблем, ама никој нема решение.
Лаптопот е Делл 8 генерација Intel i5 со интегрирана. Не смее оваа команда да сецка бе!!!
Некој да покопа подлабоко и да најде решение?
Пробан е рестарт, стиснато е пак апдејт (пошо некој спомна му се решил со некој апдејт на .net) пробан е reset/uninstall на snip and sketch... неќит.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,402
Скопје
Прво треба да овозможиш да ти се прикажува хедерот во сетингс ;)
Во меѓувреме а и понатака, терај со ShareX.
Нееее, го опраив.
Cisco webex било у стартап, се палело автоматски а не го глеаш нигде и ти стои у alt tab со уште едно прозорче. Ги изгасив тие и се опраи.
А и го упалив task view да видам шо се дешава, една од овие 2 работи го среди.
Пошо читав некој со мењање десктопи го опраил.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,517
3,629
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Што мислите за оваа вградена заштита од рансомвер во Windows, ефикасна е или бла бла? Ги ставив најбитните фолдери како proteted.

Screenshot 2020-11-28 215344.png
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Што мислите за оваа вградена заштита од рансомвер во Windows, ефикасна е или бла бла? Ги ставив најбитните фолдери како proteted.

Погледнете го атачментот 94117
Ја мислам дека е тотален булшит. За заштита од од рансомвер и обичните фрее анитивируси реагираат. Рансомвер не се закачува така случајно симињајки филмови. Само од сумњиви програми кај шо го исклучуваш антиовирусо кога фаќа сумњиви фајлови.
Иначе њиндоњс дефендеро ке ти досадува нон стоп за све и свашта.
Со њинсоњс 10ката веќе се губе поентата на она шо се нарекува персонален компјутер, бидејки они ти налагаат шо да користеш и како.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,517
3,629
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ја мислам дека е тотален булшит. За заштита од од рансомвер и обичните фрее анитивируси реагираат. Рансомвер не се закачува така случајно симињајки филмови. Само од сумњиви програми кај шо го исклучуваш антиовирусо кога фаќа сумњиви фајлови.
Иначе њиндоњс дефендеро ке ти досадува нон стоп за све и свашта.
Со њинсоњс 10ката веќе се губе поентата на она шо се нарекува персонален компјутер, бидејки они ти налагаат шо да користеш и како.
Дефендер користам и не ми досадува. Знам дека антивирус би требало да реагира штом ќе симнеш сумњив фајл ама ова е демек заштита во случај да почне енкрипцијата, па тие фолдери би требало да бидат заштитени од било какви промени од страна на трети програми.
Инаку не ми налагаат ништо, ова беше исклучено, јас по моја воља го уклучив. Ни јаде ни пие, ако приметам дека дава некои false positives ќе го исклучам, само ме интересираше мислење и искуство бидејќи до сега немав приметено дека има вградено ваква заштита.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,709
Мислења
830,967
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно