• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
214
175
Ме нема некој ден и девојчињата пак се жалат. Ако не ви се допаѓа Windows 10, не го користете. Има работи кои треба да се поправат и се поправаат полека полека.

Sent from my Redmi
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
525
265
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Дали некој од вас има проблем како кај мене. Кога го стартувам PC некогаш ми појавува само црн екран и само стелката од глувчето мрда ништо повеќе. Стегам ctrl alt delete се појавува екранот за таск менаџер и долу опцијата за рестарт или гаснење на PC/ Одбирам да се рестартира компјутерот и се пушта најнормално. Гледав на youtube некои видеа мислам дека проблемот бил со explorer.exе. Пробав еднаш преку таск менаџер одбрав Create new task и во полето напишав explorer.exe се појави десктопот со иконите. Инаку имам инсталирано чиста инсталација на последната верзија од Win 10 20H2 исо сметнав преку алатката Media Creation Tool..
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дали некој од вас има проблем како кај мене. Кога го стартувам PC некогаш ми појавува само црн екран и само стелката од глувчето мрда ништо повеќе. Стегам ctrl alt delete се појавува екранот за таск менаџер и долу опцијата за рестарт или гаснење на PC/ Одбирам да се рестартира компјутерот и се пушта најнормално. Гледав на youtube некои видеа мислам дека проблемот бил со explorer.exе. Пробав еднаш преку таск менаџер одбрав Create new task и во полето напишав explorer.exe се појави десктопот со иконите. Инаку имам инсталирано чиста инсталација на последната верзија од Win 10 20H2 исо сметнав преку алатката Media Creation Tool..
@Vlatzki does this look familiar? И јас и Влацката го имаме истиот проблем со еден компјутер, ама не сме нашле чаре још :p
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,362
8,416
Скопје
До CBB_6: не е проблем со инсталацијата или usb стикчето,проблем е со ISO-то. Пишува во коментарите,после јунското ISO и натаму на Genеration2. Прекинот на инсталацијата кај 50% или 75% се јавува кај лаптопи со само една графика(најчесто интел) или плочи со интегрирана графика. Или симни постаро ISO и upgrade-рај или симни Windows ISO Downloader и преземи го последното ISO верзија 20H2.
А @CBB_6 каков црн Generation2 за Windows 10?
Windows 10 си се симнува официјално од Microsoft, се прави со Rufus mbr/gpt зависи од дискот, се инсталира па се активира со KMS_VL_ALL.
Зошто Generation2 тука влага у игра? Тие беа пирати шо правеа порано и win7 така? Демек модификуваат нешто што ви треба вам?
На 50 лаптопи имам инсталирано со интегрирани со дедицирани графички, стари, нови, вакво кочење на 50% никогаш не сум имал.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,597
1,184
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Јас имав кочење на 50% на постар лаптоп. Испадна дека во USB 2.0 порта треба да го брцнам USB-то место во 3.0.
Одма се инсталира после тоа.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
@Vlatzki does this look familiar? И јас и Влацката го имаме истиот проблем со еден компјутер, ама не сме нашле чаре још :p
Случајно дане сте на интегрирана графичка, или на лаптоп? Windows 10 знае да си симне сам фаличен драјвер за интегрирана над постојаниот веќе што си го инсталирал и да биде корумпиран со несакани дејствија какви што наведовте (црн екран и не се пали explorer.exe).
Дали проблемов настанува одма после свежа инсталација на Windows, без драјвери?
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
525
265
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
Случајно дане сте на интегрирана графичка, или на лаптоп? Windows 10 знае да си симне сам фаличен драјвер за интегрирана над постојаниот веќе што си го инсталирал и да биде корумпиран со несакани дејствија какви што наведовте (црн екран и не се пали explorer.exe).
Дали проблемов настанува одма после свежа инсталација на Windows, без драјвери?
јас имав графичка ставено Аsus RX470 mining купена половна со менуван во неа firmware па помислив дека е проблемот од неа. Ја извадив и го префрлив компјутерот на интегрирана VGA и направив формат веднаш. После 2 дена се појави пак проблемот на интегрираната графичка. а мајнинг графичката сеуште ја немам ставено.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
јас имав графичка ставено Аsus RX470 mining купена половна со менуван во неа firmware па помислив дека е проблемот од неа. Ја извадив и го префрлив компјутерот на интегрирана VGA и направив формат веднаш. После 2 дена се појави пак проблемот на интегрираната графичка. а мајнинг графичката сеуште ја немам ставено.
Згасени апдејти?
Пробај барем конфигурирај Windows 10 да не си симнува драјвери преку Windows update, или најдобро Windows updates блокирај сосем. Од тука би почнал јас.
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
613
А @CBB_6 каков црн Generation2 за Windows 10?
Windows 10 си се симнува официјално од Microsoft, се прави со Rufus mbr/gpt зависи од дискот, се инсталира па се активира со KMS_VL_ALL.
Зошто Generation2 тука влага у игра? Тие беа пирати шо правеа порано и win7 така? Демек модификуваат нешто што ви треба вам?
На 50 лаптопи имам инсталирано со интегрирани со дедицирани графички, стари, нови, вакво кочење на 50% никогаш не сум имал.
Абе Авид, како да ти кажам, за помалце да се замарам!
Зато шо исото на Џенерејшн е секогаш последна верзија со сите кумулативни закрпи до тој момент излезени (Октомвриски виндовс во случајов), секогаш со интегриран последен Офис пакет, Нет фрејмворк, Дајрект Икс и уште бла бла основни работи, и најјако шо има интегриран КМЦ активатор и после инсталација автоматски имаш активиран Виндовс и Офис ;)

Кај мене конкретно проблем беше Rufus и GPT, кога сменив на MBR си помина глатко.

Можно е и USB 3.0 портот да ме дупеше ко шо имал мака и @mihovkris, со MBR и USB 2.0 порт бидна без проблем.

И на крајот, ако нема вакви заебанции не е интересно?
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Зато шо исото на Џенерејшн е секогаш последна верзија со сите кумулативни закрпи до тој момент излезени (Октомвриски виндовс во случајов), секогаш со интегриран последен Офис пакет, Нет фрејмворк, Дајрект Икс и уште бла бла основни работи, и најјако шо има интегриран КМЦ активатор и после инсталација автоматски имаш активиран Виндовс и Офис ;)
Никогаш неможеш да знаеш какви работи може да закачат внатре тие групи од трето лице. Можеш многу поголеми проблеми да си направиш, а зачувуваш само неверојатни 15-30 минути дополнителна работа, ништо друго.
Ако си сакаш ISO со последни закрпи, можеш да си компајлираш сам од uupdump.ml, целата процедура е само 4-5 клика. Меѓувреме ќе си спуштиш и OfficeProPlusRetail.iso и проверен активатор KMS-VL-ALL. Се е лесно, безбедно, проверено и без никаков проблем од мое искуство.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,362
8,416
Скопје
Абе Авид, како да ти кажам, за помалце да се замарам!
Зато шо исото на Џенерејшн е секогаш последна верзија со сите кумулативни закрпи до тој момент излезени (Октомвриски виндовс во случајов), секогаш со интегриран последен Офис пакет, Нет фрејмворк, Дајрект Икс и уште бла бла основни работи, и најјако шо има интегриран КМЦ активатор и после инсталација автоматски имаш активиран Виндовс и Офис ;)
Супер, све има цакум пакум ама инсталација не поминува, хаха.
Иначе mbr/gpt не може да те зеза на сред инсталација. Или ќе те пушти или њет.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Што е предноста на ова KMS-VL-ALL што го спомнувате во споредба со HWID oд s1ave77?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
...за помалце да се замарам!
А зошто да не се замараш?
Зошто кога на пример можеш да правиш како другите и после инсталација да губиш време со стотици надградби (и после да пишуваш овде десетици постови за проблеми, како тој што те цитирал).

Инаку луѓево не разбираат дека проблемот не е MBR vs GPT туку UEFI vs BIOS. Постарите машини ги подржуваат двете технологии и некогаш има проблеми кои често може да се решат со подесувања (на специфични опции), ама во лаптопите често фалат такви можности за подесувања во фирмверот. И се дешаваат проблеми како овој што го имаше ти (и јас).

Во случајов ништо не си загубил што си избрал MBR, напротив ако сам си ги направил партициите пред инсталација си можел да заштедиш простор на дискот за feature опции/партиции кои никогаш нема да ги употребиш.Никогаш неможеш да знаеш какви работи може да закачат внатре тие групи од трето лице. Можеш многу поголеми проблеми да си направиш, а зачувуваш само неверојатни 15-30 минути дополнителна работа, ништо друго.
Ако си сакаш ISO со последни закрпи, можеш да си компајлираш сам од uupdump.ml, целата процедура е само 4-5 клика. Меѓувреме ќе си спуштиш и OfficeProPlusRetail.iso и проверен активатор KMS-VL-ALL. Се е лесно, безбедно, проверено и без никаков проблем од мое искуство.
Дајте малку поозбилно. Прво Generation2 е присутен на сцената одамна, и никогаш немал проблеми со малвер или нешто слично. Второ, никогаш интегрирање закрпи и софтвер во инсталациско ISO не е „4-5 клика“. Само додека да ги научиш основните работи ќе изгубиш едно 100 пати повеќе време отколку едноставно рачно сѐ да инсталираш едно по едно... Или можеш да симнеш готово ISO од проверен извор кој го користиш со години.

На крају краева различни патишта водат до исто место, не е дека тој еден е единствениот и најдобриот пат.
Мислењето е автоматски споено:

Што е предноста на ова KMS-VL-ALL што го спомнувате во споредба со HWID oд s1ave77?
Само тоа што регистира и M$ офис, ако си во заблуда дека ти е неопходен тој bloatware.
Чисто за активирање на ОС-от, HWID е подобар пошто никакви проблеми со антивирус не се можни (после активацијата). HWID едноставно е set and forget.

KMS-VL-ALL останува како скрипта (освен ако не сакаш да се замраш рачно да ја активираш секои 6 месеци). Антивирус софтверите повремено им се дешава да го „заборават“ подесувањето за ексклузија на скриптата, па ја бришат. И после мора пак да се замараш со активации - посебно глупаво ако РС-то е на роднини/пријатели, итн.
 
Последна промена:

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Дајте малку поозбилно. Прво Generation2 е присутен на сцената одамна, и никогаш немал проблеми со малвер или нешто слично. Второ, никогаш интегрирање закрпи и софтвер во инсталациско ISO не е „4-5 клика“. Само додека да ги научиш основните работи ќе изгубиш едно 100 пати повеќе време отколку едноставно рачно сѐ да инсталираш едно по едно... Или можеш да симнеш готово ISO од проверен извор кој го користиш со години.

На крају краева различни патишта водат до исто место, не е дека тој еден е единствениот и најдобриот пат.
Прв клик: x64 на Latest Public Release build (или на другите подолу, зависно од желба)
Втор клик: Feature update to Windows 10, version 2004 (19041.572)
Трети клик: Next (опционално дополнителни 3 клика ако сакаш да отштиклираш Windows 10 Home, Home N и Pro N за да заштедиш 1 GB место на хард диск)
Четврти клик: Create download package
Петти клик: OK (ако си на Firefox, на Chrome ќе заврши со четири клика затоа што автоматски си почнува симнувањето по default, може да наместиш и во Firefox ама да не навлегувам сега)

Правиш екстракт и пушташ скриптата uup_download_windows.cmd и тоа е тоа. Ете додај тука уште 3 клика, нека биде вкупно 8.

Нема никаква learning curve, нема ништо што да научиш освем да направиш fetch на latest build или друг build по избор. Нема рачно инсталирање едно по едно како на времето на Windows 7, и од таму произлезе Generation2 ако не се лажам. Ова е еден вид на официјален автоматизиран начин со помош на скрипта. Сите пеќеџи се превземени од Microsoft серверите. Ако сака тоа што го бара, ова е дефинитивно единствениот и најдобар пат до тоа.

Крај краева, што ме спречува мене да креирам homebrew ISO, да си штракнам keylogger, тројанец и што и да било внатре и да го прикачам на торент со назив Generation2 во името?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,002
4,237
SK
Како што реков, различни патишта водат до исто место.
Ги кажавме аргументите, понатаму секој за себе си го бира патот.


Крај краева, што ме спречува мене да креирам homebrew ISO, да си штракнам keylogger, тројанец и што и да било внатре и да го прикачам на торент со назив Generation2 во името?
Ништо, само треба да најдеш и некој доволно глуп тоа да го симне од тебе а не од регистираниот акаунт на Generation2.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
459
405
Секој торент си има sha1 така да ако симињаш такви верзии од gen2 и слично ке си провериш по sha1 дали е тој тој
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,597
1,184
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
@CBB_6 без гајле, си терам Generation2 веќе неколку години наназад, компјутери и компјутери поминале со тој Windows.
Добро е штом си средил.

Anyway:
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,362
8,416
Скопје
На 2004 бев... одам check for updates да видам шо се дешаа, имаше 2-3 апдејти и плус имаше долу демек 20h2 можам да го симнам и инсталирај ама прво овие горе да се напраеле.
Добро, се направија овие горе, рестартирав, стиснав download and install на 20H2, отидов до тоалет, се враќам (2 минути) и вика рестарт е потребен демек се симнало у тие 2 минути??? Бев збунет си реков ова или нешо неќел да помине, или прво симнал нешто друго па да инсталира па после ќе ми го даде... рестартирам, плавото тоа со процентите демек се инсталира донт турн офф, 20 секунди, се пушти, одам во check for updates ништо не дава, up to date сум бил?? идам во about и ми пишува 20H2???????
Како побогу, што се деси??? Ова е како сервис пак и треба да трае барем некаде околу пола час со download и install и све и ново welcome...

Header нема
1605039567411.png

About вика ова
1605039584617.png

Аха!
For those running Windows 10 2004, the 20H2 update will be minor and quick to install
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,597
1,184
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Брз апдејт е, кажаа за тоа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На 2004 бев... одам check for updates да видам шо се дешаа, имаше 2-3 апдејти и плус имаше долу демек 20h2 можам да го симнам и инсталирај ама прво овие горе да се напраеле.
Добро, се направија овие горе, рестартирав, стиснав download and install на 20H2, отидов до тоалет, се враќам (2 минути) и вика рестарт е потребен демек се симнало у тие 2 минути??? Бев збунет си реков ова или нешо неќел да помине, или прво симнал нешто друго па да инсталира па после ќе ми го даде... рестартирам, плавото тоа со процентите демек се инсталира донт турн офф, 20 секунди, се пушти, одам во check for updates ништо не дава, up to date сум бил?? идам во about и ми пишува 20H2???????
Како побогу, што се деси??? Ова е како сервис пак и треба да трае барем некаде околу пола час со download и install и све и ново welcome...

Header нема
Погледнете го атачментот 93325

About вика ова
Погледнете го атачментот 93326

Аха!
For those running Windows 10 2004, the 20H2 update will be minor and quick to install
Кај мене баш со 20H2 се појави хедерот. Денеска.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,362
8,416
Скопје
Кај мене баш со 20H2 се појави хедерот. Денеска.
Ама одма или отпосле?
Не знам што е ама јас некако сум убеден дека нема да го видам хедерот, не знам зошто. Знам дека веројатно грешам ама има некоја тронка надеж длабоко во мене што вели дека нема да ми се појави хедерот :D
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
има некоја тронка надеж длабоко во мене што вели дека нема да ми се појави хедерот :D
Што имаш ти толку против тој хедер? И зошто уопште отварате Settings, јас немам отворено којзнае од кога, последно отворив само да видам што толку се буните кога закачив скриншот дека и мене ми се појавил фамозниот хедер.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,362
8,416
Скопје
Што имаш ти толку против тој хедер? И зошто уопште отварате Settings, јас немам отворено којзнае од кога, последно отворив само да видам што толку се буните кога закачив скриншот дека и мене ми се појавил фамозниот хедер.
Хедерот не ми се допаѓа. Не е страшен, но не ми се допаѓа. @Weeaboo ја почна работава со хедерот и едноставно некој bias добив тогаш и не го сакам ни ја. Settings и јас многу ретко отворам. Ја претеравме со хедеров признавам ама ете сеа ме фати инат и не сакам да ми се деси. Можеби станува збор за его, сакам да бидам поразличен од вас, сакам само мене да не ми се деси нешто затоа што јас така сум замислил а на другите им се десило... ќе поразговарам со мојот психијатар па ќе ти пренесам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,484
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно