1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Водич при купување на Android TV Box

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од DrMTR, 2 Јуни 2018.

 1. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  246
  263
  12 Август 2014
  Машко
  Ми треба уред што ќе има WiFi, Android 4.4+ (што понов тоа подобро) за да можам да инсталирам VPN и Netflix, толку. Ништо повеќе. По можност Full HD streaming. Имам WebOS телевизор па не можам VPN-от да го инсталирам на него. Што предлагате? Stick ќе ми заврши работа? Best buy за оваа намена? Се' мислам дека box ќе биде overkill...
   
 2. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
 3. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  246
  263
  12 Август 2014
  Машко
  Америчка листа на серии.*

  *the office :D
   
 4. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Две работи

  Нетфликс не работи позади vpn па било каков и да е. Ти треба smartdns сервис за нетфликс

  Моментално, канадскиот нетфликс е најдобар. Ние сме исто одлични. Америчкиот не е многу побогат од нашиот.
   
 5. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  246
  263
  12 Август 2014
  Машко
  Поштувам муабет, ама веќе некое време гледам netflix на vpn.
   
 6. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Кој сервис го користиш?
   
 7. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  246
  263
  12 Август 2014
  Машко
  VPN Unlimited.

  Ај сеа кажи некој стик шо ќе ми заврши работа. :D
   
 8. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Amazon stick. Распбери пи како прокси до телевизорот, ефтин рутер на кој ќе е впн от а ќе ти сервира до телевизор итн. Нетфликсот на webos работи боље од сите стикови.

  Кинеските андроид боксови и стикови немаат добрс поддршка за drm и често нетфликс е sd only. Дури и шаоми боксот е пронлематичен со тоа. За нетфликс или амазон стик или nvidia shield.
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,199
  745
  12 Април 2013
  Машко
  Како тоа ние сме како америчкиот само 15% имаме од тоа што го нуди ус нетфликсот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  194
  156
  20 Јуни 2009
  За само NetFlix/YouTube дали Chomecast е подобро решение од бокс?
   
 11. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Еве вака:

  Сите нетфликс оригинали ги има секаде.
  Тие што не се, ги закупуваат по регион, према бараност, генерално ги има ограничено време.
  Во америка веќе почнаа други стримиг сервиси - Syfy, DC, Disney... Сите ги повлекуваат сериите на нивните сервиси, а голем дел ги пуштаат за европско/источно европско подрачје на нетфликс. Пример - Готам, Титанс, The Expanse, Star Trek меѓу другите.
   
 12. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,199
  745
  12 Април 2013
  Машко
  Netflix International: What movies and TV shows can I watch and where can I watch them?

  Пошто спагаме под турција вид ја разликата, и во серии и во филмови
   
 13. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  256
  245
  25 Април 2011
  Ај сега некој од администрација нека ја расчисти темава и сите нетфликс поврзани ствари да ги префрли во соодветна тема.
  Да си ја задржиме темава чиста, за на некој ако стварно му треба бокс да не треба да лута низ хаосов.
   
  На amanito и smole им се допаѓа ова.
 14. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  610
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Само што тестирав со сајбергоуст на амазон стик, неќе ни прајм ни нетфликс.
   
 15. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  171
  232
  8 Декември 2016
  Две недели користење на "Mecool M8S PRO L", фала ви дечки на советите, до сега задоволително искуство.
  После првичните фрустрации:
  -непостоење на добар андроид тв бровсер
  -неможноста за копи-пејст помеѓу апликации
  -ограничен ланчер и др.
  неколку одгледани јутуб туторијали и прочитани формски теми, сега се си функционира одлично. Работи се шо сум пробал дури и PUBG. Нема греење, нема закочено ниту еднаш а речиси и да не сум го изгасил до сега.
  [​IMG][​IMG]

  Додадена е безжична тастатура и маус, набавени локално за 600 денари, без кои (нарочито маусот) мислам дека е екстремно тешко управувањето во апликации кои не се наменети за "андроид ТВ"
   
  Последна промена: 6 Февруари 2019
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  763
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Препорачајте некој солиден андроид бокс од Aliexpress.

  Јас го симпатизирам Xiaomi Mi box S, ама некако му држат цена околу 60$... :rolleyes:
   
 17. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,199
  745
  12 Април 2013
  Машко
  Добра цена топ бох
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,467
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Го порачав T9 пошто имав store credit кај селерот. Гледам има toslink, тоа ми треба него дали го има некој пробано да каже 1-ва рака искуство. Ме интересира дали HDMI-CEC стварно работи. И дали има излезна резолуција поголема од 1080p

  Спекс

  RK3328 Quad-Core 64bit Cortex-A53
  Mali-450MP2
  4GB Ram/32GB Storage
  Android Oreo 8.1
   
 19. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  763
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Дечки, кој е најмоќен модел на Vontar Андроид боксовиве зад тој најскапиот X99?
  Имаат премногу варијанти на боксовите.
  Би сакал пред се' да го користам за IPTV, па потоа за видеа.
  Има ли континуирани апдејти на Андроидот, или инстралираниот довека седи?
  Искуства?
   
 20. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  142
  83
  12 Декември 2017
  Машко
  Za iptv samo mag resiver.


  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Пред некој ден ми стигна М8S pro L, како апгрејд на Vontar KIII... Ѕ912, Брзо и све, не грее како претходникот му, ама тоа Андроид ТВ не го можам... има ли начин да се стави нормален андроид на него?

  Башка, wifi performance е најтапа од се што сум имал. Џабе му се 5GHz, нема проблем со јачина на сигналот, ама брзината... тапа. Ќе си почитам деновиве по форуми разни, ама ако некој го поминал патов, секој совет е добредојден. Благодарност.
   
 22. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Јас на ова му се с'скам :)
  Anhoch PC Market Online - Android Smart TV Box T95Z Plus 64bit Octa S912 1.5GHz/3GB/32GB/2K*4K/5G WiFi/BT/GBit LAN/Remote/A7.1

  1080p е, ама не ми ни треба повеќе.

  Типов го тестира и вели дека е многу стабилно и брзо.


  Исто кажува за многу од кинеските модели означени со 4k дека не се воопшто способни за тоа, туку се исто на 1080p максимум.
  Не знам дали причините се во лиценци спомнати претходно, ама овој модел делува како златна средина со цената помеѓу неспособно парче опрема и скапите модели од 200 еура нагоре...
   
 23. smole

  smole
  Unstoppable

  3,216
  3,738
  18 Април 2007
  Formuler Z8 ќе да е новиот шампион, за околу 140 еур од нет.

  Поддржува Stalker middleware, VOD, recording, timeshift, TV rewind (ако ИПТВ провајдерот ги има овие опции).

  Во план ми е да го земам периодов.
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,268
  2,500
  19 Јули 2013
  Video Output:
  Built-in HDMI 2.0a transmitter including both controller and PHY with HDR, CEC and HDCP 2,2, [email protected] max
  resolution output

  Спецификациите викаат дека поддржува и би требало со оглед дека има S912.
   
 25. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  142
  83
  12 Декември 2017
  Машко

  Stalker ili ministra najdobro funkcionira na mag. Momentalno mag 351 go jade bilo koj Android box. Dzabe ti se tie stb emulatori i gluposti na android.

  Magot e strasno optimiziran na toj hardware/software. Na hardija androidot izgleda mn mokjen no vo praksa magot e sovrsenstvto

  Timeshift i vod zavisi od ip provajderot dali go ima kako opcija na ministra, ne od boxot.
  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...