• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
931
858
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Незнам што бара и зашто го ставиле тамо и зависи во кој град си и на кој начин тамо ќе ја прават оптиката али исти такви сандачиња се користат за оптика кај нас во скопје и тие се наменети повеќето за ваздушна оптика.
Целата работа е што може они истото сандче да го употребат и за други работи но како што гледам каков кабел влага од оздоле во него кога ќе зумирам гледам дека двата спласнатите се оптика од тоа што гледам е сега понатаму нејќам да те лажам.. бидејќи може си од друг град и тамо којзнае за што го употребуваат тој сандуче
 

dextermkd

Intern
30 март 2019
21
8
Не ми ја разбираш поентата...
1. Ако плаќам за Л треба да имам 100/100.
2. Телеком вика тоа е во случај за оптика, кај тебе има услови само за ВСДЛ и тој е 60/10 (или минимум 30/5)
3. Мерењето покажува 130/30
4. Дали телеком ќе рече “ВДСЛ е, еве ти 60/10” или ќе рече “чекај дечково плаќа оптика 100/100, дај бар ВДСЛот да го бутнеме на што е можно поблизу па ќе биде 100/30”

Не барам повеќе од тоа што плаќам
Пријател со истото и јас се обидував да се докажам со нив. И јас сум ептен блиску до централа и ги имам истите макс бројки на линијата. Користев вдсл интернет прво во пакет 50/50 па потоа се префрлив на 100/100 интернет л со убедување на еден нивни од контакт центарот кој беше фер (тука зависи фактор среќа на кој ќе налеташ од техника и кој колку е спремен да помогни) и се ми објасни како стојат работите. Успеа да ми направи профил 90/10 и да го поврзи на мојата линија со услов да преминам на л пакет.
Користев скоро година дена со тој профил без проблем. Се случи некој квар во централата и ме вратија на 60/10 и оттогаш почнаја да се вадат со тоа дека вдсл е до 60/10 повеќе не. Постојано се жалев и бев упорен,пишував маилови до нив но не сакаа да признаат дека сум користел таков профил 90/10. Постојано ми пуштаа писма на адреса дека не се прифаќа барањето.На крај успеав да се изборам за профил 70/10 по долго докажување. Сега сум на тој профил и се обидувам да добијам повеќе но тешко ќе оди.Јас разбурам ако не поддржува линијата нешто да бараш повеќе не е фер ама тука е сосема спротивно.Испаѓа дека ако сакаат можат да наместат и тоа сами со еден тел повик. Е тоа е Телеком за жал. Никогаш не можиш фер да ги победиш.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,153
Ова е доказ дека не ебе убав туку удав.

Пријател со истото и јас се обидував да се докажам со нив. И јас сум ептен блиску до централа и ги имам истите макс бројки на линијата. Користев вдсл интернет прво во пакет 50/50 па потоа се префрлив на 100/100 интернет л со убедување на еден нивни од контакт центарот кој беше фер (тука зависи фактор среќа на кој ќе налеташ од техника и кој колку е спремен да помогни) и се ми објасни како стојат работите. Успеа да ми направи профил 90/10 и да го поврзи на мојата линија со услов да преминам на л пакет.
Користев скоро година дена со тој профил без проблем. Се случи некој квар во централата и ме вратија на 60/10 и оттогаш почнаја да се вадат со тоа дека вдсл е до 60/10 повеќе не. Постојано се жалев и бев упорен,пишував маилови до нив но не сакаа да признаат дека сум користел таков профил 90/10. Постојано ми пуштаа писма на адреса дека не се прифаќа барањето.На крај успеав да се изборам за профил 70/10 по долго докажување. Сега сум на тој профил и се обидувам да добијам повеќе но тешко ќе оди.Јас разбурам ако не поддржува линијата нешто да бараш повеќе не е фер ама тука е сосема спротивно.Испаѓа дека ако сакаат можат да наместат и тоа сами со еден тел повик. Е тоа е Телеком за жал. Никогаш не можиш фер да ги победиш.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,711
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Дечки од неодамна го гледам ова сандаче од Телеком.. Поставено е денес или вчера. Зошто служи?

Да известам околу мистериозново сандаче што се појави на бандера од скоро... Ги контактирав телеком пред некој ден, со слики од сандачево , и со конкретни прашања кога планираат да пуштат оптика.. Ги немаше некој ден, и денеска повик на мобилен.. Цитирам:

Т: Добарден господине.. Сте поднеле прашање до контакт центарот во врска со оптика во вашиот град.

Јас: Да поднесов прашање, бидејки го видов сандачево и ме интересира кога ке почне да се шири оптиката во градов, бидејки со моменталниве брзини тешко се излегува.

Т: Вака, сандачето го монтиравме ние и моментално оптичката мрежа е спроведена во центалното градско подрачје, и сега ја шириме мрежата накај (населба позната за мене).

Јас: ОК кога мрежата би стигнала до мене?

Т: Каде живеете поточно..

Јас: Објаснувам.. И конечно човекот разбра точната локација..

Т: Вака, искрено ширењето на мрежата не оди баш брзо, дел поради тоа што во центарот на градот се работи со механизација, и на таа локација буквално треба да ги спроведеме каблите.. Така да реално до крајот на оваа година, нема да стигне до кај вас.

Јас: ОК е, јас и не очекувам до крајот на оваа година да стигне, ако би стигнала март-април 2021 би бил задоволен, само да се откачиме од бакаров. Не се трпи повеќе..

Т: Па да, реално тогаш би требало да се стигне до кај вас со мрежата.

Јас: Добро господине, благодарам на информацијата, останете поздравен.

Се на се, одлично искуство со монтер од телеком. Дечкото беше искрен и културен. Ке почекам уште некој месец, и мигрирам на оптика.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,673
Мислења
830,158
Членови
28,671
Најнов член
digado133
На врв Дно