Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од Fatal1ty_, 15 Февруари 2017.

 1. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Practice makes perfect

  1,208
  1,896
  18 Март 2015
  @Oktar добро си ја фатил ламбдата у лет :) Еве и една моја дслр фотка од денешниот ден, уште не сум заборавил како се слика од нога :)

  pp-photography-5.jpg
   
  На MasteR_#0, sostius, draganamon и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,662
  6,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  Имам и боље фотка од ламбдата иако не е во лет, ама е дупла ламбда ;)

  [​IMG]Lambda by D_oktaR, on Flickr
   
  На draganamon, bogoevski, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  IMG_20170114_185846_991.jpg IMG_20170117_154852_736.jpg IMG_20170429_022245_463.jpg IMG_20170121_020623_595.jpg IMG_20170119_003001_837.jpg IMG_20170119_195836_372.jpg IMG_20170123_234311_970.jpg IMG_20170121_125406_862.jpg IMG_20170125_030323_793.jpg IMG_20170126_010308_311.jpg

  Извинете за фоткиве што се без инфо, ама наскоро ке корегирам, ке едитирам логотото и ке дадам детали, немам интернет како што треба, па аплоадирам од телефонот. Nikon D5200 со 18-140 3.5-5.6 и поседната 50mm 1.8G, освен првата GoPro Hero5, и млечниот пат, Samyang 14mm 2.8 објектив. Локација Alpe di Siusi, Italia, освен последната, парк во Свети Николе.
  Без дозвола за комерцијални цели!
  Уживајте
   
  Последна промена: 31 Мај 2017
  На StalkeR, MasteR_#0, dimsa и уште 18 други им се допаѓа ова.
 4. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  IMG_20170602_141508_662.jpg

  GoPro Hero5 8mm f/2.8 , ISO 100, 1/800 sec
  Hamburg, Germany
   
  На gokica, DaVoRkNe, tupacan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,805
  2,600
  29 ноември 2009
  Сваштара
  [​IMG]
  1. Громоловење викендов, во околината на Козјак.
  2. All Right Reserved
  3. Нова Брезница, Скопје, Македонија
  4. Nikon D80 Nikkor 18-200 f/3.5-5.6 G VR
  5. Aperture f/6.7 | Shutter speed 30 sec | Focal length 18 mm | ISO sensitivity 100
   
  На StalkeR, drifter, gokica и уште 16 други им се допаѓа ова.
 6. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0208_NikonItaly_Septemvri_1080jpg.jpg

  1/125, f5.6,18mm. Nikon D5200 & 18-140 mm

  Tower_0081.png
  1/400sec, f1.8, 50mm. Nikon D5200 & Nikon 50mm
   
  На shifty, Necromancer, drifter и уште 14 други им се допаѓа ова.
 7. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  358
  1,223
  27 Јануари 2014
  Машко
  [​IMG]Greece 1 by Ivan Petrovski, on Flickr

  [​IMG]Greece 2 by Ivan Petrovski, on Flickr

  [​IMG]Greece 3 by Ivan Petrovski, on Flickr

  [​IMG]Greece 4 by Ivan Petrovski, on Flickr

  [​IMG]Greece 5 by Ivan Petrovski, on Flickr

  Позитивна страна е што добиваш сосема нова перспектива и на друг начин гледаш на сликите, поголеми можности за истражување и експериментирање. Негативна страна е што од кога земав дрон, апаратот не знам кај сум го ставил.
   
  На shifty, Necromancer, damil и уште 21 други им се допаѓа ова.
 8. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0009.png F8 1/250 50mm Hamburg. Germany
   
  На StalkeR, shifty, drifter и уште 9 други им се допаѓа ова.
 9. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  290
  240
  20 ноември 2013
  Машко
  неосигуран
  Одлични слики момци, @M.Pix Пефкохори е ова ? :)
   
 10. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  358
  1,223
  27 Јануари 2014
  Машко
  Пефкохори, Криопиги и Афитос.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,662
  6,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]Tissot T-Touch by D_oktaR, on Flickr

  Canon 80D + Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
  ƒ/9.0; @200.0 mm; 1.3 sec; ISO 100

  Корекција на контраст, сатурација и светлина.
   
  На krema, psyside, DaVoRkNe и уште 5 други им се допаѓа ова.
 12. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0040.png
  50mm f1.8 1/3200s DSC_0043.png
  50mm f1.8 1/4000s
   
  На drifter, draganamon, temelk4 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  am I a Bad Boy for posting under my own post ? :D

  NIkon D5200 50mm 1.8 and/or 18-140 3.5-4.5, settings upon request DSC_0073.png DSC_0084.png 9_May_Lebed_DSC_0091.png DSC_0058.png DSC_0063.png DSC_0068.png DSC_0095.png
   
  На MasteR_#0, AleksandarCaki, igor_xxxx и уште 12 други им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,662
  6,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  Една тазе слика од виќендов, малку едитирана, покрај контраст, сатурација и осветленост, има и сплит тонинг т.е. зелена нијанса на светлите и жолта на темните делови. Мене ми се свиѓа овој пастелен ефект.
  [​IMG]Thessaloniki by D_oktaR, on Flickr
   
  На igor_xxxx, damil, Necromancer и уште 19 други им се допаѓа ова.
 15. MetalGear

  MetalGear
  Gaining Experience

  2,990
  460
  14 Април 2007
  Машко
  [​IMG]
  Magical Sunrise over Elbrus peak

  Преубави изгрејсонца и зајдисонца фатив на оваа тура, на таа висина облаците имаат убава нежна пластелна боја
   
  На StalkeR, MasteR_#0, igor_xxxx и уште 17 други им се допаѓа ова.
 16. l1d0v1c

  l1d0v1c
  On your way to fame

  533
  935
  10 Март 2011
  Машко
  Designer
  Мала прошетка до Охридско, убави зајдисонца, земјотреси и се надевам последни фотки фатени со дигиталецов пред да се подновам :)

  [​IMG]Sunset Seagull by Vlad Naskovski
  2. Да
  3. Пештани
  4. Nikon L830
  5. Инфо на flickr

  [​IMG]They have a good time by Vlad Naskovski
  2. Да
  3. Св. Наум
  4. Nikon L830
  5. Инфо на flickr

  [​IMG]Sunset boat by Vlad Naskovski
  2. Да
  3. Пештани
  4. Nikon L830
  5. Инфо на flickr
   
  На drifter, Musho, uwemi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. sostius

  sostius
  Gaining Experience

  82
  187
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Damjan
  2. Да
  3. Кочани
  4. Никон Д800
  5. Инфо на Flickr

  [​IMG]
  2. Не
  3. Кочани
  4. Никон Д800 + Сигма 50мм ф/1.4 Арт
  5. 50mm F/1.8 , 1/400, ISO200
   
  Изменето од модератор: 6 Јули 2017
  На damil и Oktar им се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  2,662
  6,371
  23 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]Mooooooon by D_oktaR, on Flickr

  Сликано од тераса со Канон 80Д со ЕФ70-200 ИС2 УСМ на 200мм и кроп за да се добие покрупен кадар од месечината која е речиси полна.
   
  На igor_xxxx, drifter, gokica и уште 15 други им се допаѓа ова.
 19. sostius

  sostius
  Gaining Experience

  82
  187
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  max.jpg Max
  2.Не
  3.Кочани
  4. Никон Д800
  5. 85мм Ф/1.4 1/1600, исо160
   
  На StalkeR, MasteR_#0, igor_xxxx и уште 12 други им се допаѓа ова.
 20. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0141.png
  Ne, Hannover, Nikon D5200, 18mm f8 1/60s DSC_0289.png
  Ne, Hannover, Nikon D5200, 112mm f8 1/400s
  DSC_0331.png
  Ne, Hannover, Nikon D5200, 38mm f8 1/640s
  DSC_0366.png
  Ne, Hannover, Nikon D5200, 90mm f8 1/500s
  DSC_0338.png
  Ne, Hannover, Nikon D5200, 18mm f8 1/1000s DSC_0474.png Ne, Hannover, Nikon D5200, 50mm f2.8 1/250s
   
  На igor_xxxx, drifter, draganamon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  Cmon guys... keep up :D osven prvata koja e slikana so 18mm, durgite se so 50mm 1.8 slikani

  DSC_0053.png DSC_0417.png DSC_0463-2.png DSC_0468.png DSC_0472.png
   
  На MasteR_#0, Викса, igor_xxxx и уште 8 други им се допаѓа ова.
 22. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  DSC_0155.png

  Hamburg, Germany with Nikon D5200, 18mm F3.5, 1/50s, ISO 800, bez dozvola za komercijalna upotreba. I decki stvarno se custuvvam neprijatno da si postiram sam pod sebe... bar da se spojat postovite or something?
   
  На MasteR_#0, igor_xxxx, drifter и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,066
  1,220
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  Nikon D5200, 18-140mm F3.5-5.6, Timmendorfer Strand, Deutchland, bez dozvola za komercijalna upotreba!
  DSC_0147_BW.png DSC_0291.png DSC_0294.png DSC_0443.png DSC_0593.png DSC_0593_BW.png DSC_0671.png DSC_0693.png DSC_0735.png DSC_0777_2.png
   
  На igor_xxxx, Taurus, Necromancer и уште 15 други им се допаѓа ова.
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  7,133
  7,575
  13 Јуни 2009
  Страшно добри фотки има на темава. Со неверојатна композиција и квалитет. Секоја чест! Има човек што да учи од тука.
   
  Grimriper, igor_xxxx, Jovan2389 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  161
  152
  29 oктомври 2009
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  2. Copyright, do not use
  3. Adventure Of The Seas - Royal Caribbean Cruise Lines; Vivaldi Dining Room
  4. Nikon D800; 28-75 Tamron F2.8
  5. @28mm; ISO50; F2.8; 1/4s - Edit in Lightroom
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 6 Август 2017
  На StalkeR, Necromancer, tomaso и уште 7 други им се допаѓа ова.

Сподели