1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

T-Home двојно го зголемува download-от

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од Commie, 24 Февруари 2011.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Како мислиш плаќаш 3000? Најскапиот адсл е 1700 ден.
   
 2. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Тоа е пакет со телефон и интернет без тв канали?
   
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,020
  1,638
  30 Мај 2010
  Немој да е ова неограничен интернет*

  *фер користење од 200 GB

  Хахаха
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Тоа сигурно ќе биде 250GB неограничен, ама работата е дали на сите ќе ни дадат 250GB а не само на 3Max корисниците...
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Само интернет. Ти збориш за сите 3? Така е 3000. Ама реално гледано толку ќе фати и башка да ги зимаш телевизија/телефон/интернет од друго место.
   
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас направив комбинација со One , мигрирав од duo extreme на пакет за 800 денари со телефон и неограничен интернет (намалија брзина од 10 на 6 mbit ..ама да ти кажам право не ми смета ич)...плаќам кабловска 450 денари месечно.
  1700 денари месечно за ADSL интернет? rofl...добар е интернетот секоја чест за ping-от , таман е за online играње, не знам како е на светски сервери коа играш?, додека на one тоа е проблем( малку е подсреден сеа, некаде околу 80-100 се движи на counter strike на пример до србија, предтоа околу 120 беше)
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  One - ужас пинг, како и скоро секој ADSL.
   
 8. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  ние што сме на оптика ќе добиеме ли нешчо или само трошки ќе ни останат? :D
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  уште еднаш ќе повторам "lol" е толкави суми за ADSL да се плаќаат...плус оптика треба да биде главна преокупација за цела држава......еате држаата.... :)
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Абе требаше они да ги преполоват цените за АДСЛ кога воведоа оптика тука нема што. Не е реално некој со 20/20 мегабита да плаќа исто колку некој со 10/512к.

  Иначе да супер им е интернетот. Ај да видиме сега што ќе биде за некој ден.
   
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  @Prichina

  Imas nekoj problem so internetot...
  Bidejki brat mi igra online MW3 do amerika pa ping ne dostignuva do 80...kamo li do srbia.

  Kakov modem koristis ? 360R ?
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не е до модемот, до локацијата е. Иначе тој Callisto821+ што го даваат...мислиш дека до модемот е? Мене ми имаат кажано луѓе дека е до локацијата, други сервери ме обезбедуваат со интермец во Козле
   
 13. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Moze i do lokaciata da e.
  Kazi mi ti dali imas 360R so 3 sjalicki ili kakov ?
   
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Callisto821+ R2
   
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  hmmm...nemam vrska dali ovoj modem ima problem so pingot...

  No sepak bi ti preporacal dokolku si vo moznost da probas so D-Link 360T so 4 sjalicki.
  Vtornik i Petok pod kalde pazar ( kanta pazar ) izlezi i najdi nekoj D-link 360T so 4 sjalicki za 50-150 denari zemi i probaj dali ke se sredi problemot so pingot dokolku ne se sredi togas e do lokaciata. :)

  Barem kaj mene i i nekoi 4-5 drugi istiot problem go imaa pa go sredia so ovoj modem 360T

  Za polesno da se snajdes.
  Vaka izgleda modemot.

  [​IMG]
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. shifty

  shifty
  Модератор

  983
  1,278
  5 Септември 2009

  Знам дека не е оптика, ама за цената споредено со другите оператори се исплаќа. (надвор од Скопје)

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Инаку претходно користев CnS Т-Home, латенциите ми беа нешто полоши ... 100% ради тие белите junk рутери што ги даваа. Т-Хоме всушност ја препродават својата услуга преу ONE, истата линија е :p ^ISP: MAKEDONSKI TELEKOM.

  Инаку во стан во СК имам Blizoo сега е релативно во ред меѓутоа имам многу лошо искуство со нив, ...

  1* изгорен 1 мрежен порт, пријавив дека нешто не е како што треба дојдоа тие што себеси се нарекуваат техничари "свртеа еден круг се е во ред, си заминаа"

  2* изгорен 2 мрежен порт, пријавив дека нешто не е како што треба дојдоа опет иста работа си заминаа...

  3* Изгоре SCART влезот од телевизорот пријавив никому ништо коментар таму ставете на друг SCART приклучок

  4* Изгоре дигиталниот приемник, при пријавување демек што се задесило да проверам ме трефна струја од уредот ... никому ништо, ќе дојдат "техничари", дојдоа ставија "нов" (стар приемник има проблеми со слика и слично), си заминаа никому ништо.

  ТХЕ СОЛУШН: изолирав се комплет кабли, ставив ultra junk стар телевизор + ставив стар рутер со wifi, се што беше на кабел сега е wireless. Нека гори се што сака ... да имав малку повеќе време немаше да дозволам вака да се однесуваат со мене.

  Инаку еве за компарација пријател од Софија каква линија има за 17лев.( ~8.7eur) -> сите линии се flat rate ... само за брзина наплаќаат.

  [​IMG]
   
  На prichina и psyside им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  OMG M4 e 124 долари, 128GB верзијата? :cool::inlove:

  ЦЕНИТЕ СЕ ПОД 1 ДОЛАР ЗА ГИГАБАЈТ!!!!!!!!
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Погрешна тема? :D

  On Topic: Чекам да кажат колку ќе има зголемување на сообраќајот за Call&Surf пакетите, вака ништо не ми значи.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  ЛОЛ да, некој модератор нека ја премести :D
   
 20. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  (1) По надминување на вклучените месечни разговори, важат редовните цени за локални и национални разговори во рамки на мрежата на Македонски Телеком.
  (2) За неограничени разговори во мрежата на Македонски Телеком важи политика за фер користење од 100 часа месечно. По надминување на вклучените 100 часови месечно, разговорите се наплатуваат по редовните цени за локални и национални разговори во рамки на мрежата на Македонски Телеком.
  (3) За неограничени разговори кон други фиксни мрежи важи политика за фер користење од 10 часа месечно. По надминување на вклучените 10 часови месечно, разговорите се наплатуваат по редовните цени за локални и национални разговори кон други фиксни мрежи.
  (4) По надминување на вклучените разговори, важат редовните цени за разговори кон мрежата на T-Mobile.
  (5) Редовниот попуст од 30% се однесува на фиксни и мобилни меѓународни дестинации. Бесплатните меѓународни разговори важат за фиксни мрежи во следните земји: САД + Алјаска, Канада, Австрија, Шпанија, Шведска ,Швајцарија, Чешка, Црна Гора, Хрватска, Холандија, Франција, Финска, Унгарија, Украина, Турција, Србија + Косово, Словенија, Словачка, Сан Марино, Русија, Романија, Португалија, Полска, Норвешка, Монако, Молдавија, Малта, Луксембург, Лихтенштајн, Литванија, Латвија, Кипар, Италија, Исланд, Ирска, Естонија, Ерменија, Данска, Грција, Грузија, Германија, Велика Британија, Ватикан, Бугарија, Босна и Херцеговина, Белорусија, Белгија, Андора, Албанија, Азербејџан. По надминување на 10 часа во текот на еден месец, разговорите се наплатуваат по редовните цени со 30% попуст.
  (6) Пакетот дополнителни услуги вклучува: идентификација на повик (CLIP), повик на чекање со задржување на врска и пренасочување на повик.
  (7) По надминување на вклучениот сообраќај од 30 GB (download + upload), брзината на пристап се намалува на 256Kbps/256Kbps.
  (8) За неограничен интернет сообраќај важи политика на фер од 300 GB месечно. По надминување на вклучениот интернет сообраќај, брзината на пристап се намалува на 768Кbps/768Кbps.
  (9) Брзината на пристап на интернет услугата може да зависи од повеќе фактори, како што се брзината на веб сајтот на кој се пристапува, оптовареноста на глобалната интернет мрежа, конфигурацијата на компјутерот на корисникот и други фактори. Ако не може да се постигне максималната брзина дефинирана со пакетот, Македонски Телeком ќе ја испорача највисоката можна брзина.
  (10) Дополнителните канали се по избор на корисникот, бесплатно или со доплата.
  (11) Во случај на реализација на пакетите преку оптика, вклучената опрема е оптички уред (ONT) + безжичен рутер или оптички уред со вградена можност за безжично поврзување во сопственост на Македонски Телеком.
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,477
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ништо за оптика. Добивме к** од овца пак :(
   
 22. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  601
  162
  29 Септември 2010
  Мислам дека со зголемувањево направија многу посебно на Старт пакетот.. од 200 минути бесплатни сега имам 100 саати... од 30 гб на 300 , од 6Мбпс на 8.... 24 часа подршка и мислам за ова вреди да се дадат 1500 денари.
   
 23. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Добро е, 300GB наместо 30, 8Mbps vs 6 down. нема нешто којзнае колку да ми значи така да тоа е тоа. Фала богу средија, не се издржуваше веќе со 30GB.
   
 24. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  825
  1 Април 2012
  Машко
  Сега да ти е милина да симнуваш. Предходниов месец на 10ти беше потрошен интернетот. Сега со 300гб има да се растурам од симнување :p
   
 25. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ajt toa od 30>300GB super e. ali toa od 6mb>8mb ne e i kojznae kakvo podobruvanje. :)
   

Сподели

Вчитување...